Powstanie Warszawskie - 63 dni chwały

Obrazek użytkownika Tezeusz
Historia

Co co roku 1 sierpnia wielu Polaków zadaje sobie pytanie: " Co nam dało Powstanie Warszawskie i czy w ogóle było ono potrzebne? Jaki wpływ wywarło Powstanie Warszawskie i dalej wywiera na nasze życie współczesne i na nasze postawy ? Dla wielu był to czas heroicznej walki o Polskę o Wolną Polskę. Powstańcy Warszawscy są dla tych patriotów -  głównie młodych ludzi źródłem inspiracji i naśladowania. Ale czy dla wszystkich ?

Kilka dni temu młoda patriotka  Natalia przesłała na portal internetowy o treściach patriotyczno - narodowych ten przepiękny wiersz o Powstańcach Warszawskich oto jego treść :

 "Dzieci Powstania

Gdzie wyście poszli z karabinami
Gdzie wyście poszli z zapasem kul
Byliście młodzi dzieci z marzeniami
Zmuszeni do walki o naród swój

Waliły się na was kamienic cegły
w uszach wam dźwięczał granatów huk
Którędy wasze myśli pobiegły
Gdy broń do skroni przyłożył wróg?

Gdzie wyście poszli chłopcy, dziewczyny
Czy los choć troszkę oszczędził was
By nie zwariować mieliście siłę
Kiedy się zamknął kanału właz?

Co się z wami stało chłopcy, dziewczyny
których do walki pchnęła życia chęć
Czy coś pomogły żarty i kpiny
Kiedy wam w oczy zajrzała śmierć?

Co się z wami stało Dzieci Powstania
Co z bronią wyszłyście za matczyny próg
Czy przeżyliście wojenny dramat
Czy z bólem w sercu przyjął was Bóg?

Nikt nie odpowie na te pytania
Jesteście przecież daleko stąd
Została po was lekcja dla nas
Jak walczyć o Polskę, wolność i dom. "


Pod wierszem dopisała " Niestety mój wiersz nie został nawet doceniony przez moją nauczycielkę j.polskiego, więc nie była skłonna go innym zaprezentować."

Smutne to ale prawdziwe - a ja pytam się Dyrektora tej szkoły i Ministra Edukacji Narodowej to czego uczy Polska szkoła - jakiego patriotyzmu ? Jakie ta szkoła daje młodym ludziom wzorce do naśladowania ? pytam się pytają się także młodzi patrioci  na internetowych forach a są ich miliony. Kiedy zmieni się ten stan rzeczy w szkolnictwie a Polska szkoła będzie Polską - narodową o jaką walczyli nasi przodkowie także i na barykadach Warszawy.

Dyskusje trwają, ale co nam one dają obecnie ?

Dyskusje o sensie i roli Powstania Warszawskiego trwają i trwać będą, ponieważ każdy ma prawo do swobodnej i indywidualnej jego oceny i dobrze, gdyż są to prawa demokracji i wolności. Ścierają się poglądy i postawy różnych osób i środowisk stając się niejednokrotnie  także czystą grą polityczną.

Większość Polaków, jak podają w ostatnim okresie media, w ilości 61 procent ankietowanych jest zdania, że Powstanie Warszawskie miało sens i dobrze, że wybuchło w dniu 1 sierpnia 1944 roku.

Moim zdaniem, gdy ktoś zacznie krytykować ideę samego zrywu powstańczego na barykadach Warszawy powinien zdawać sobie sprawę czy czasami taką postawą nie wyrządza krzywdy sobie i innym. Taka osoba nie tylko próbuje zmieniać naszą narodową tożsamość, ale i nastawienie narodu do potrzeby obrony własnego kraju.

Krytyka idei zrywu i walki z okupantem i agresorem jest zbrodnią na narodzie polskim. Widocznie ci co to czynią nie są Polakami i nigdy nimi nie byli i nie mają moralnego ani żadnego innego prawa, by złamać ducha narodowego czerpanego z własnej historii.

Ten duch i te postawy mają przypominać potencjalnemu zaborcy czy agresorowi, że podniesienie ręki na Polskę ZAWSZE grozi odwetem bez względu na cenę tego odwetu.

Taka właśnie postawa ludności Powstańczej Warszawy ma obecnie wielką cenę sprawczą stwierdzającą i ostrzegającą by ewentualny agresor w tym Putin oraz Rosja zdawali sobie sprawę z konsekwencji jakiejkolwiek agresji na Polskę, ale i dlatego, że Powstanie Warszawskie miało wagę i sens nie dla tamtej chwili, ale dla późniejszej historii w walce o pełne wyzwolenie spod okupacji sowieckiej naszego kraju i narodu. I tak się stało wojska Rosyjskie zostały przegnane z Polski. Środowiska postkomunistyczne bojąc się patriotyzmu Polaków oraz rosyjska agentura robią wszystko by pomniejszyć wagę i rolę Powstania Warszawskiego oraz szeroko rozumianego patriotyzmu Polaków. I takie fakty oraz przykłady pokazujemy i piętnujemy i będziemy to konsekwentnie dalej czynić.

Na gruzach Powstańczej Warszawy wykuwały się już wówczas w 1944 roku postawy i cele, które po wielu latach doprowadziły do obalenia komunizmu i powstania tego o czym Powstańcy Warszawy marzyli ginąc na barykadach Warszawy – Wolna Polska.

Powstanie Warszawskie było i jest dla większości Polaków nie tylko symbolem walki o narodowe wyzwolenie, ale stało się także współczesnym symbolem wartości największych – patriotyzmu i poczucia własnej ojczyzny - co obecnie docenia Polska młodzież. Patrioci swojej ojczyzny zaczynają decydować o jej losie. Zmieniają swój kraj i zmieniają swój los na lepsze, bo takie było i jest przesłanie tych co walczyli na barykadach Warszawy.

W dniu 1 sierpnia 2018 w godzinę "W" zatrzymajmy na minutę się i oddajmy należną cześć tym, którzy walczyli i ginęli za Polskę.

Tym którzy zapomnieli czym było i jest Powstanie Warszawskie a pamiętają tylko swoje sowieckie korzenie lub tym dla których słowo Polska to tylko zwykła nazwa nic nie znacząca przypominam z kart historii  o walce Polaków o godność o honor o wolność !:

Dowództwo AK nie miało pełnej świadomości, że przyszłe losy Polski zostały przesądzone w trakcie konferencji teherańskiej, gdzie alianci zdecydowali bez udziału rządu polskiego na emigracji, że po wyzwoleniu spod okupacji hitlerowskiej, ziemie polskie dostaną się w sferę wpływów Rosji Sowieckiej rządzonej przez Stalina. Na terenach polskich wyzwolonych w międzyczasie przez Rosjan Armia Czerwona a w szczególności sowieckie siły bezpieczeństwa NKWD dopuszczały się wielu aktów przemocy wobec oddziałów AK łącznie z przymusowym rozbrajaniem i zsyłaniem do łagrów ich członków.

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Formalnie siły powstańcze były znaczące. Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej zorganizowanych w Zgrupowania obejmujące bataliony i inne formacje zbrojne oraz niewielkie ilości innych organizacji podziemnych w tym prokomunistycznej Armii Ludowej. Niestety powstańcy byli bardzo słabo uzbrojeni. Trudności w dotarciu do zakonspirowanych magazynów broni spowodowały, że w momencie wybuchu Powstania żołnierze dysponowali zaledwie 40% i tak skromnych zasobów broni i amunicji. Wg udokumentowanych źródeł polscy żołnierze mieli do dyspozycji:

1.000 karabinów zwykłych
300 pistoletów maszynowych
60 ręcznych karabinów maszynowych
7 ciężkich karabinów maszynowych
35 karabinów przeciwpancernych i Piatów
1.700 pistoletów zwykłych
25.000 granatów,
Zapasy amunicji były przewidziane na kilkudniową walkę.

Oznaczało to w praktyce, że uzbrojony był co 10 powstaniec. Pozostali mogli liczyć na broń zdobyczną lub przejętą po poległych kolegach. Przeciwnik w łącznej sile około 50.000 niemieckich żołnierzy, żandarmów, policjantów, oraz rosyjskich i azjatyckich renegatów dysponował miażdżącą przewagą uzbrojenia. W dyspozycji miał czołgi, samoloty, pociągi pancerne, artylerię, miotacze min, dużą ilość broni maszynowej.

Przewidziane na kilka dni Powstanie trwało w rezultacie 63 dni będąc największym tego typu zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Mimo ogromnej przewagi militarnej, wojska niemieckie poniosły ogromne, blisko 50% straty: 10.000 poległych, 7.000 zaginionych, 9.000 rannych. Powstanie było przez nich porównywane z bitwą o Stalingrad.

W powstaniu poległo około 16.000 powstańców i około 150.000 ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650.000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie a stamtąd 150.000 do przymusowej pracy w Niemczech a 50.000 do obozów koncentracyjnych.

Po upadku Powstania na osobisty rozkaz Hitlera przez 3 miesiące opustoszałe miasto było rabowane oraz systematycznie burzone i palone dom po domu przez Niemców. W dzielnicach objętych Powstaniem uległo zniszczeniu około 85% budynków.

17 stycznia 1945 roku przez skutą lodem Wisłę weszły do martwej Warszawy oddziały Armii Czerwonej i Ludowego Wojska Polskiego.

By zrozumieć w pełni przyczyny wybuchu Powstania Warszawskiego oraz stopień determinacji walczących o wolność mieszkańców stolicy, należy uświadomić sobie jak wielkiej opresji poddana była Warszawa w latach okupacji.

Łączne straty ludności Warszawy w latach 1939-1944 wyniosły około 850 tysięcy osób, w tym ok. 170 tysięcy zginęło w czasie powstania, pozostałe ofiary były zaś wynikiem systematycznego i bezwzględnego procesu eksterminacji mieszkańców Warszawy trwającego przez cały okres okupacji hitlerowskiej.

Pamiętajmy o nich zawsze 1 sierpnia o godzinie 17, godzinie „W”, która powinna pozostać nie tylko na zegarze, ale w sercach tych, którzy pokochali swój kraj, pokochali Polskę...

Zatrzymajcie się na chwilę, by w zadumie oddać cześć bohaterskim obrońcom Warszawy. Bohaterom Polski - Wielkiej Polski !


Chwała bohaterom.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:4)

Komentarze

Oj biedni Polacy, 

"Cudze chwalicie , SWEGO nie widzicie "

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1640143

'W' Hour - The Hour Of Honour

POLACY ! PRZEBUDŹCIE SIĘ ! ! !

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1640163

video:Warszawa Miasto Aniołów - Godzina " W "

 I  guarentee you  that Their Story will make this This Day  never be just another empty card in your calendar !

Let us greet  Mr. Stanislaw and the Other 200.000 absent guest with a minute of silence !

Cześć i Chwała Bohaterom !

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1640164