TSUE

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Wg jednego z tworzących inicjatywę Wolne Sądy (szybkie to one były za Bieruta, vide: procesy kiblowe) adwokat Michał Wawrykiewicz ujawnia, co czeka wymiar sprawiedliwości po ewentualnej klęsce PiS jesienią.

W tekście zamieszczonym w fanzinie political fiction Adama Michnika odkrywa oPOzycyjne karty.

Chodzi nie tylko o przywrócenie ram ustrojowych obowiązujących w normalnej demokracji, ale także o...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Po raz kolejny wraca sprawa ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i innych. Sąd Najważniejszy właśnie uchylił postanowienie SO umarzające postępowanie wobec nich z uwagi na prezydencki akt łaski.

Zatem mamy powtórkę z 2015 roku. Już wtedy przecież podnoszono te same argumenty – prawo łaski nie może być zastosowane wobec osoby, której wyrok nie jest prawomocny; jednocześnie jednak brak jest możliwości...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Wolne sądy, wolne media a nawet... wolna reklama, jak przeczytałem kilka dni temu jadąc drogą krajową 78. Ostatnio jakby przycichło, ale wciąż przecież mamy stan permanentnych zadrażnień z UE zarzucającej nam łamanie niezawisłości, co w unijnym języku określane jest jako praworządność.

Mniejsza z tym, na ile zarzut ten jest zasadny. Gdyby bowiem nacisnąć szczególnie na definicję praworządności,...

4.75
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (9 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Idee

A czy będzie nas stać na zakup mebli drewnianych? Z PO już nie... A może spędzimy Święta Bożego Narodzenia przy żywej choince? Z PO już nie... Czy spontanicznie będziemy mogli spędzać wolny czas przy ognisku? Z PO też nie... Czy może umrzeć letnia i zimowa turystyka górska? Z PO być może... A co z zapałkami? Z PO też znikną... No i w końcu czy będziemy jako Polacy właścicielami naszych lasów? Z...

4.65
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (13 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

O tym, że pod pozorem niezawisłości sądów w Europie Państwo prawne (Rechtstaat) zostaje powoli zamieniane w jakąś Republikę sędziowską (Richterstaat) pisano nawet w Niemczech.

Niestety, w Polsce jakakolwiek próba zmiany, choćby nawet tak kosmetyczna, jak nie mogąca nabrać rozpędu obecna, spotyka się z niesamowitym wręcz oporem.

Co gorsze, nie tylko samych sędziów i orbitujących wokół...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Idee

O honorariach żądanych przez poszczególnych adwokatów krążą legendy. To oczywiście tylko część prawdy. Jak w każdym bowiem środowisku mecenasi bywają różni. Zdecydowanie polską specyfiką jest zbyt częsta bylejakość tzw. pomocy prawnej świadczonej z urzędu, co czasem trafia do opinii publicznej m. in. za sprawą przypadkowo obecnego na sali dziennikarza.

Brak jest jednak informacji o procesach...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Gdyby w Polsce ktokolwiek sformułował podobne zarzuty wobec sądownictwa prawdopodobnie byłby okrzyczany nie tylko putinistą, ale wręcz zwolennikiem Iwana Groźnego czy nawet Czyngis-Chana. Tymczasem nikt nawet nie próbuje protestować przeciw reformom wprowadzanym w Izraelu.

Nowy premier Bibi Netanjahu w wywiadzie dla lewicowej CNN powiedział:

Niezależne sądownictwo nie oznacza nieokiełzanego...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Zygmunt Zieliński
Kraj

Często uczyli nas obcy, jak szanować Polskę i tak pozostało. Media polskojęzyczne na służbie obcych właścicieli, paskudzą do gniazda z nazwy własnego. Obca gazeta „Die Welt” broni Polskę przed Polakami. Powiedzmy tak zwanymi. Któż to pojmie?

Wojna na Ukrainie, jak to zwykle jest w Polsce, wywołuje w naszym tak podzielonym społeczeństwie bardzo zróżnicowane reakcje. Nie jest tu mowa o takich...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Argumentacja nie tylko oPOzycji, ale i wyraźnie lewicujących bonzów Unii Europejskiej jest mniej więcej taka – polski KRS od czasu, gdy sędziowie, będący jego członkami, są wybierani przez Sejm, stał się „polityczny”, co oznacza, że powoływani później sędziowie są zależni od władzy politycznej, ergo – sędziami nie są.

Nic to, że w wielu krajach unijnych przyszłych sędziów wybierają organy jak...

4.25
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Gdyby tak traktować środowe orzeczenie TSUE literalnie, to nie powinno być powodów do obaw.

Jak bowiem czytamy w Komunikacie wydanym przez TSUE:

W pierwszej kolejności, odnośnie do podstawy prawnej rozporządzenia, Trybunał stwierdził, że przewidzianą w tym rozporządzeniu procedurę można zainicjować tylko wtedy, gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać nie tylko, że w danym państwie członkowskim...

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 4 (5 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Świat

Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił wniesione przez Węgry i Polskę skargi dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego. Orzeczenie to przyjęto w pełnym składzie TSUE. Według sędziów "Mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje...

3.5
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.5 (4 głosy)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Świat

Na początek trochę humorystycznie, choć to tylko śmiech niemal przez "łzy".

[video:https://youtu.be/2zJFhdZ6Ox4]

https://youtu.be/2zJFhdZ6Ox4

 

I tak się dziś zachowuje KE, taki szatniarz UE...

 

Komisja Europejska mimo podpisania umowy Polski z Czechami dalej wzywa nas do zapłacenia kar za utrzymywanie działalności Kopalni Węgla Brunatnego Turów i straszy, że jeżeli Polska nie zapłaci to środki...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Najwyraźniej der Onet uznał za niestosowne podać Polakom do wiadomości cały wywiad przeprowadzony z prezesem TSUE dr Koenem Lenaertsem. Nam muszą wystarczyć okrawki dobrane przez kolejnego „niezależnego dziennikarza” i demokratę, syna pułkownika SB Mieczysława Broniatowskiego o imieniu Michał.

W zasadzie to przesłanie do narodów Wschodu Lenaertsa streścić by można jednym zdaniem:

- widziały gały...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Dziwna cisza spowiła rewelacje francuskiego dziennika. Cóż, reakcja wyczekująca jest jak najbardziej zrozumiała. Gdyby jakimś cudem okazało się, że publikacja była fejkiem, dziennikarze zaangażowani w jej rozpowszechnianie na zawsze musieliby pożegnać się z zawodem. Nie mówiąc już o bankructwie redakcji.

Jestem już taki stary, że pamiętam emocje, jakie na całym świecie wywołały rewelacje dwóch...

4.1
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.1 (18 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Kraj

Od dawna piszę o kondominium niemiecko-rosyjskim, dla którego silna Polska jest nie do zniesienia i najchętniej, i Niemcy, i Rosja, które od zawsze chciały graniczyć między sobą, znów chciałyby dokonać kolejnego naszej Ojczyzny. W historii już się to udawało, kiedy Polski przez 123 lata nie było na mapie Europy. 

 

I nie jest to tylko moje zdanie. Pani Anna Wiejak z portalu wpolityce.pl pisze m....

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Nowy pomysł oPOzycji totalitarnej – radca prawny z Krakówka kwestionuje wybór Prezydenta.

Jak czytamy w polskojęzycznym Onecie:

Krakowski prawnik zapytał prezes Sądu Najwyższego Małgorzatę Manowską o wybór Andrzeja Dudy na prezydenta. Jego ważność potwierdzili sędziowie wybrani przez nową, upolitycznioną Krajową Radę Sądownictwa (KRS), której legalność podważyły sądy europejskie. Jan Hoffman: "...

4.35
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Tym razem unijni urzędnicy zwani „sędziami” poszli na całość. Od dzisiaj Polska ma płacić milion euro dziennie za to, że Izba Dyscyplinarna SN ciągle działa, zaś przepisy, na podstawie których ukarano już kilku sędziów, nie zostały uchylone z mocą wsteczną.

W wydanym dzisiaj komunikacie prasowym TSUE czytamy:

Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w...

4.2
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Dokładnie. Ponadnarodowy ruch, który przywróci stosowanie prawa zapisanego w traktatach.

Popatrzmy tylko na odsądzany od czci i wiary Traktat lizboński.

Przecież literalne jego stosowanie wyklucza tego rodzaju wygłupy, jak postanowienie zabezpieczające byłej już na szczęście hiszpańskiej sędzi TSUE Lapuerty.

Oto jeden z ważniejszych artykułów Traktatu ustanawiającego UE po zmianie dokonanej w...

4.5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika maciej1965
Świat

NSZZ "Solidarność" zamknęła dziś w ramach zabezpieczenia Trybunał (Nie)Sprawiedliwości Europejskiej. 

Przewodniczący NSZZ Solidarność Kopalni Węgla Brunatnego Turów Wojciech Ilnicki tłumaczył, że protestujący mają zamiar wręczyć petycję i postanowienie o zamknięciu Trybunału.

- "Jak nas chcą zamknąć, to my zamykamy TSUE. Krajowy zjazd delegatów NSZZ Solidarność przez uprawnienia nadane przez...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Generalnie komitet jako taki w Polsce źle się kojarzy. Ciągle jeszcze ponad 50% społeczeństwa pamięta wszak Komitet, co prawda Centralny, partii będącej antenatką obecnej Lewicy. O złą konotację tego słowa dbają również komitety działające współcześnie.

Oto 12 października 2021 r. Komitet Nauk Prawnych PAN wydał uchwałę nr 04/21. Ostro i autorytarnie (wszak komitet przynajmniej we własnych oczach...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Obraz, jaki wtłacza swoim widzom do głowy wolne amerykańskie medium, którego właścicielem jest firma mieszcząca się w przegródce pocztowej, jest wyjątkowo nieprzychylny dla rządzącej Zjednoczonej Prawicy. Oto kolejna (dez)informacja, mająca dyskredytować będącą solą w oku całej oPOzycji Izbę Dyscyplinarną SN i obecną KRS.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił kolejne uchwały Krajowej Rady...

4.7
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (12 głosów)
Obrazek użytkownika 35stan
Kraj

 

 

Po orzeczeniu  niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w Karlsruhe z 5 maja 2020 r. potępiającego praktykę Europejskiego Banku Centralnego(EBC) w zakresie nabywania obligacji publicznych strefy euro, Pan Jean-Eric Schoettl, były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej, krytykował to orzeczenie na łamach francuskiego kwartalnika  "Revue politique et parlementaire" ("Przeglądu Politycznego i...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Katarzyna Lubnauer, była przewodnicząca zadłużonej partii z kropką na początku weszła w buty oPOzycyjnej autorytetki. Tak przynajmniej wynikałoby z popołudniowej rozmowy, jaką w poniedziałek 11 listopada przeprowadziła z nią Blanka Mikołajewska (RMF FM).

Najwyraźniej pani dr matematyk zasiadając już drugą kadencję w Sejmie (pierwszy raz jako wicepetru, drugim razem wskutek oszustwa PiS, jak...

4.3
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Wypowiedzi wszystkich polskich eurosceptyków można by sprowadzić do jednego mianownika – a nie mówiłem??

Tymczasem pomijamy albo też staramy się nie zauważać wielkiej rewolucji ideologicznej, jaka w ciągu ostatniej dekady nastąpiła w Unii.

Oczywiście zmiany były wprowadzane powolutku zgodnie z zaleceniami węgierskiego stalinisty Matyasa Rákosi ‘ego (właśc. Rosenfeld), twórcy określenia taktyka...

4.45
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika maciej1965
Świat

Na początku kilka cytatów z ministrów spraw zagranicznych Niemiec i Francji:  Maasa i Le Driana:

 "Członkostwo w UE idzie w parze z całkowitą i nieograniczoną przynależnością do wspólnych wartości i zasad".

"Szacunek dla tych zasad i wartości oraz ich przestrzeganie dotyczy każdego państwa członkowskiego, jest bezwarunkowe i oczywiście ma również zastosowanie do Polski, która zajmuje ważne...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Oczywiście można założyć, że realizujący antypolskie cele polskojęzyczny Onet łże i świadomie przypisuje przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyden niewypowiedziane przez nią słowa.

Koleżanka partyjna Angeli Merkel niejaka Ursula von der Leyden, obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej, komentując wczorajszy wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego powiedziała:

- Nasze traktaty...

4.45
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Świat

Prof. Mirosław Mariusz Piotrowski w programie wRealu24 jak zwykle w sprawie Traktatu Lizbońskiego, czepia się – jak wielu innych sadystów – Lecha Kaczyńskiego. Podpisał no nie miał wyjścia, i chciał tego naród, ale sadystyczni durnie będą gadać, jak natręty, tylko o zmarłym prezydencie.

Zaraz, Szanowny Profesorze! Słusznie chcesz dokuczyć obecnej władzy -przytacza Pan Art. 91 Konstytucji, pkt 3...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Większość z nas pamięta radość, jaka ogarnęła Polaków 1 maja 2004 roku, kiedy to oficjalnie staliśmy się członkiem Unii Europejskiej.

Pierwszym widocznym przejawem naszego członkostwa stał się dosłownie z miesiąca na miesiąc brak kierowców. Wcześniejsza nadpodaż szukających pracy prędziutko zamieniła się w znaczący niedobór. Ale to był problem firm transportowych. Wystarczyło tylko ruszyć...

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 4 (4 głosy)
Obrazek użytkownika Krispin
Kraj

Ani się obejrzeliśmy, a tu półtora roku minęło od chwili, gdy „29 marca 2020, w związku z trwającą pandemią covid-19 w Polsce i brakiem przesunięcia terminu wyborów...” Małgosia Kidawa z Płońska, spłoniwszy się, postanowiła sama się zawiesić. Nie, nie, oczywiście nie chodziło o samobójstwo, ale o zawieszenie kampanii przed wyborami prezydenckimi. Z samobójstwem – a raczej serią samobójstw tej...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Krispin
Kraj

 

Tak, wiem, że Wielkiej Brytanii nie ma już w Unii. Ale w niczym nie zmienia to faktu, że umowy są umowami, a jeśli się je podpisało i ratyfikowało, należy ich przestrzegać. Przestrzegać, czyli wykonywać zawarte w nich nakazy, lub... z nich korzystać, a więc nie wykonywać nakazów, z których te umowy nie stanowią (lub wręcz z nich zwalniają). Powołując się na odpowiednie przepisy, możemy...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)

Strony