Rosja

Obrazek użytkownika zuberegg
Kraj

Odkąd zaczęła się agresja Rosji na Ukrainę oraz zwiększyła się rosyjska obecność na Białorusi wschodnia granica Polski jest obiektem ataków. zainteresowania służb mundurowych Białorusi i Rosji. Szukają te służby słabych jej punktów, miejsc zapalnych. Tak samo robiła bolszewicka Rosja w latach 20 sto lat temu. Dopiero powstanie KOP uspokoiło sytuację. Teraz by uspokoić naszą granicę rząd...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Na daczy w Sopocie i Chobielinie, na huśtawce nadaje wujaszek Wania...

Skoro zachód ( nawet i... Niemcy!) deklaruje przekazanie Ukrainie broni ciężkiej, a tym czołgów; Abrams1, Leopard 2, to Polska mogłaby przekazać, to znaczy dokładniej oddać Rosji ichnią artylerię ciężką; Tuska i Sikorskiego.

Sądzę, że byłaby to uczciwa transakcja, gra w uczciwe karty, aczkolwiek ze wskazaniem na priorytetowe...

4.9
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (12 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Wojna napastnicza, jaką Rosja wydała Ukrainie, od blisko roku przesłania wszelkie inne problemy, z jakimi boryka się Stary Kontynent. To jednak nie oznacza, że nagle przestały istnieć…

22 października 2022 r. Maciej Grześkowiak (absolwent Wydz. Prawa i Administracji UW oraz Uniwersytetu w Tel Awiwie) na łamach OKO.Press opublikował dołująco kapitulancki artykuł Migracje będą, czy tego chcemy, czy...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

To doprawdy paradoks historii, że spośród wszystkich oficjalnie winnych wybuchowi II wojny światowej tylko jeden był odznaczony… Orderem Lenina. Tak, to nie pomyłka – minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim v. Ribbentrop to najwyższe odznaczenie sowieckie otrzymał wcześniej, niż podobnymi orderami został uhonorowany przez Hiszpanię i sojuszniczą Rumunię.

Poza sporem winno być, że w...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Świat

W bazie wojskowej w Ramstein w południowych Niemczech, odbyło się spotkanie natowskich sojuszników w sprawie dostarczenia na Ukrainę ciężkiego sprzętu wojskowego, w tym m.in. niemieckich  czołgów Leopard 2. 

 

""To był „wielki thriller czołgowy” – podkreśla „Bild”, opisując piątkowe spotkanie ministrów obrony i wysokich rangą wojskowych w bazie lotniczej Ramstein (Nadrenia-Palatynat). Nowy...

4.55
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (10 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Idee

Przyglądanie się z bliska ludziom od lat pragnącym uchodzić za jedynych prawdziwych polskich patriotów (koniecznie jednym tchem!) prowadzi do dość istotnego pytania – jakim cudem ich wariactwo uchodzi niezauważone?

Oto Dariusz Kosiur, występujący pod rozmaitymi ksywami, najczęściej jednak wskazującymi na jego ultrapolskość.

Jako czołowa postać kanapy zwanej „Wierni Polsce Suwerennej” uporczywie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

 

Nie wiem czy ten pakt Berlin zawarł z Rosją. Jeśli zawarł, to ciekaw jestem, co znajduje się w protokole dodatkowym. Śledząc niemieckie media, mogę się jedynie domyślać: granice Rzeszy z 1914 roku (o te, w przypadku upadku Hitlera, zabiegali spiskowcy z Krzyżowej), przywrócenie Generalnego Gubernatorstwa (mniejsza o nazwę, chodzi o

system

w nowo przywiślańskim kraju), z premierem Tuskiem na...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

W grudniu 1987 roku Gorbaczow obiecał na szczycie w Waszyngtonie, że Sowiety kończą z kłamstwami i nie będą szerzyć dezinformacji. Jednak kilka miesięcy później Moskwa zaczęła kolportować sekretnie za pośrednictwem Służby A Pierwszego Zarządu Głównego KGB dezinformację, że AIDS/HIV to biologiczna “broń etniczna”, która nie atakuje białych tylko kolorowych.

Rosyjska koncepcja wojny informacyjnej...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Kolejna wolta na naszych oczach dotknęła polskojęzycznych rosjan. Okazuje się, że prezydent Andrzej Duda na razie przestał być Aaronem Feigenbaumem i znowu jest wnukiem dowódcy UPA Mychajła Dudy.

Prawdopodobnie Mychajło został wygrzebany przez tzw. hejterjugend, czyli gromadkę trolli internetowych, jaka miała wspierać PO w wyborach 2015 roku.

W każdym bądź razie histeria wywołana na temat rzekomo...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Zamiast od razu sięgać po Putina i jego kryptofilozofów w rodzaju Dugina lepiej zacytujmy… Franka Herberta.

Starsi miłośnicy sf od razu skojarzą Go z cyklem opowieści o pustynnej planecie Diuna. Ba, sięgną też po film Davida Lyncha z 1984 roku z rolami Maxa v. Sydow i… Stinga. Młodsi zaś zachwycają się aktualnie pierwszą częścią Diuny z 2021 roku (raptem „tylko” 6 Oscarów) i czekają na część...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)
Obrazek użytkownika Jan Bogatko
Blog

 

Morawiecki zaklinał Scholza w Muzeum Żydowskim w Berlinie, by wysłał leopardy na Ukrainę. Ale Scholz ma inną wizję: zwycięstwa Rosji nad Ukrainą i Wandel durch Handel. To stare zawołanie barona Otto Wolfa von Amerongen, architekta

współpracy Berlin-Moskwa

jeszcze za czasów sowieckich. Baron był szefem komisji wschodniej niemieckiej gospodarki, a oswajanie misia przez sprzedaż perkalu zapewniała...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Jak pamiętamy w niedawno minionej epoce historycznej potęgę Państwa wyznaczały miliony wytopionych ton stali. A także wydobycie wszelakich kopalin, przede wszystkim węgla kamiennego czy ropy naftowej.

Ostatnio jednak czasy uległy pewnej zmianie, zatem retoryka powróciła do tej znanej jeszcze przed I wojną światową.

Wyznacznikiem znowu jest armia, a raczej jej potencjalne możliwości. Mój ulubieny...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Co tam, panie, wojna w Ukrainie… Co tam wybuchy, pożary, spalone setki tysięcy ton ropy napędzającej silniki czołgów i podobnych im pełzających opancerzonych potworów…

Prawdopodobnie sporo z Was otrzymało list, w którym Greta Thunberg i jej przyjaciółki troszczą się o los naszego świata.

Mówimy: dość!

Przez dziesięciolecia wielkie koncerny naftowe i gazowe wprowadzały opinię publiczną w błąd na...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

21 stycznia 2023 roku w Warszawie szykuje się promoskiewska prowokacja. Stołeczny „ratusz” nie widzi jednak nic zdrożnego w akcji pseudoprawicy spod znaku Wojciecha Olszańskiego.

Organizowany przez moskiewską jaczejkę kierowaną przez „Aleksandra Jabłonowskiego”, czyli w rzeczywistości filorusa Wojciecha Olszańskiego „protest antywojenny” powinien wyruszyć spod Krzyża Traugutta (obok Fortu...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

“Wobec olbrzymiej przewagi Rosji pod względem terytorialnym i ludnościowym, zdawało się początkowo, że wojna musi skończyć się prędko i z tryumfem. Zacierali ręce generałowie i ministrowie, żądni odznaczeń i dotacyj - zacierali ręce przedsiębiorcy, rachujący obfite zyski…”

Brzmiący znajomo cytat, pochodzi z krótkiego opisu wojny rosyjsko-japońskiej 1904 roku we wspomnieniach Edwarda Woyniłłowicza...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Historia

Wielka polska pisarka, noblistka przecie, niejaka Olga Tokarczuk nie tak dawno zasłynęła stwierdzeniem o Polakach – kolonizatorach. Najwyraźniej trafiła tym w główny nurt sowiec…, pardon, rosyjskiej historiografii.

Oto w tekście niejakiego Aleksandra Samsonowa*, opublikowanym 18 listopada 2022 roku, Wojna o rosyjskość: powstanie Naliwajko i Łobody, czytamy praktycznie to samo.

Kozacy rosyjscy,...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika kokos26
Blog

Niemcy już od dawna cierpią na kompleks Ameryki. Nikt tak jak Rosja nie rozpoznał lepiej tych niemieckich kompleksów, lęków i jednocześnie wielkich ambicji, które zamykają się w jednym haśle: Musimy stać się światowym hegemonem. Żadna zbrodnicza rosyjska wojna, mordowanie przeciwników politycznych czy nawet ludobójstwo dokonane na narodzie czeczeńskim nie są w stanie zmienić postawy Niemiec,...

4.35
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (15 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Rosja jest państwem wyjątkowym i wymaga wyjątkowego traktowania. Mniej więcej do tego sprowadzają się wszelkie wypowiedzi ludzi choćby tylko leciutko powiązanych z Putinem.

Skoro zaś Rosja jest wyjątkowa równie wyjątkowi są sami Rosjanie. Wszelkie normy, jakie zostały przez wieki wypracowane w stosunkach pomiędzy mniejszymi Państwami przez Rosję mogą być dowolnie pomijane, a nawet łamane.

No...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Początkowe* spekulacje co bardziej zagorzałych polskojęzycznych putinowców sławiły mądrość Putina. Miał on, chytrusek, w pierwszej kolejności użyć broń pamiętającą czasy Związku Sowieckiego po to, by utylizując ją na ukraińskich stepach zrobić miejsce dla broni nowej generacji.

Jednym z topowych przedsięwzięć militarnych odrodzonej za sprawą Putina Imperialnej Rosji miał być superczołg, godny...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Najwyraźniej informacja zamieszczona przez NDP to troszeczkę za mało. Dla nadania odpowiedniego znaczenia trzeba więc użyć „dziennikarki stanu wojennego”, 70-letniej Joasi ze Stasi, jak ją ongiś za plecami nazywano.

Żurnalistka stanu wojennego Joanna M. Wiórkiewicz podaje taką oto wiadomość:

Pomorska 16 Dywizja Wojsk Zmechanizowanych z Olsztyna już od jakiegoś czasu oficjalnie, we własnych...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Putin w czasach, kiedy jeszcze był uważany za polityka a nie za mordercę, próbował przekonać świat o winie Polski za rozpętanie II wojny światowej. Dzisiaj ruska propaganda próbuje obciążyć nas usiłowaniem wywołania kolejnej międzynarodowej awantury.

Najwyraźniej Kremlowi za mało zagrożenia ze strony neonazistów i neobanderowców z Kijowa. Dawno już rozpoznany jako użyteczny idiota Putina „bloger...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Wojna na Ukrainie ciągle trwa. Obserwując jednak zachowania medialne można założyć, że do zawarcia jakiegoś bliżej nieokreślonego traktatu pokojowego jest bliżej, niż mogłoby nam się wydawać w najśmielszych snach.

W przedostatni dzień roku portal wp.pl opublikował art niejakiego Łukasza Michalika pod jednoznacznie brzmiącym tytułem: Niemiecka pomoc wojskowa dla Ukrainy. Niedoceniane wsparcie. Wg...

4.7
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (7 głosów)
Obrazek użytkownika maciej1965
Kraj

Donald Tusk postanowił zaatakować PiS za sprzedaż Rafinerii Gdańskiej Saudom. Tu trzeba zaznaczyć, że sprzedaż ta została nam narzucona przez Komisję Europejską w ramach wyrażania przez nią zgody na fuzję ORLENU i LOTOSU. Musieliśmy sprzedać 30% akcji rafinerii. Uzyskaliśmy jednak w zamian dostęp do surowców z Arabii Saudyjskiej. 

Tusk swój atak zilustrował klockami LEGO, z których zbudował...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

57-letni Dmitrij Miedwiediew, w latach szkolnych ze względu na wzrost wyjątkowo nikczemny (1,57m) przezywany przez rówieśników Koaliowem (gra słów – Miedwiediew po polsku to Niedźwiecki, od niedźwiedzia. Koaliow również pochodzi od misia, ale australijskiego koala), w przeszłości zasłynął na arenie międzynarodowej jako jedyny oficjalny słup na stanowisku prezydenta. By kacapskiej konstytucie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Umówmy się, że na użytek tego tekstu, jednego z "bohaterów" będę zwać Bogusiem.
Aczkolwiek mogłaby by być też Krystyna, Janina, Donald, ...

Zwał jak zwał, skoro wygląda to na wielki ZWAŁ, lansikiem zwany.
Czyli grono cwaniaczków, którzy po 10 m-cach wojny naszego sąsiada z Rosją, nagle skonstatowali, że Ukraina nie tylko dzielnie się broni, lecz także atakuje Ruska.
Ba! Ukraina ma ducha,...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Minęło 300 dni wojny na Ukrainie a Rosja nie osiągnęła ani jednego celu swego najazdu na sąsiedni kraj. Putin od lat nie krył zamiaru odbudowy rosyjskiego imperium. O takim imperium nie ma mowy bez Ukrainy, a więc konsekwentnie dąży do jej opanowania. Przez pierwsze kilkanaście lat XXI wieku usiłował zdominować ukraińskie życie polityczne za pośrednictwem swoich kukieł rządzących w Kijowie. Bez...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (15 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Pacholęciem byłem nadto dociekliwym. Moje pytania często burzyły spokój dorosłych, co w epoce wczesnoszkolnej kończyło się rozmowami moich troszczących się o wykształcenie swojej jedynej latorośli rodziców z moją wychowawczynią.

Na szczęście wychowanie odebrałem w miarę nowoczesne i w odróżnieniu od moich kolegów po takich rozmowach na drugi dzień mogłem spokojnie siadać.

Ale pewnego jesiennego...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Gospodarka

Znajomość cyrylicy w Polsce po 1989 roku coraz bardziej zanika, zatem tłumaczę – słowo użyte w tytule (procwietanije fonetycznie) po polsku znaczy DOBROBYT!

Darujmy sobie oczywistą oczywistość, że społeczeństwo rosyjskie wie doskonale, co to takiego, albowiem doznaje go na co dzień dzięki swoim przedstawicielom.

To tzw. dobrobyt przedstawicielski, wyższa forma demokracji. ;)

Z punktu widzenia...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Idee

Odpowiadając na pytanie tytułowe to jeżeli nawet tak jest to na własne życzenie samego papieża. Przecież to on swoje otoczenie ukształtował zgodnie ze swoimi przekonaniami i to w taki sposób, który mu najbardziej odpowiadał. Kardynałowie, arcybiskupi czy biskupi w Rzymie w dużej części są wyborami samego papieża i można powiedzieć, że zdecydowana ich większość to moderniści w kościele i tak też...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika Kamil Olszówka
Historia

      Będą Rosjanie niewolnikami dobrymi,
Gdy odetniemy ich od ojców tradycji,
Tak snuli swe plany szaleni naziści,
Nie znając w Rosjanach drzemiącej dumy,

Gdy na podbój całego świata liczył,
Hitler niegdyś tezę wygłosił,
Iż Rosjan wystarczy nauczyć,
Do stu tylko zliczyć,

Lecz gdy tak w swej głowie,
Na uczynienie z Rosjan niewolników liczył,
Sprawiły to wojny koleje,
Iż obłąkany Hitler sam się przeliczył,...

1.7
Twoja ocena: Brak Średnia: 1.7 (6 głosów)

Strony