Rosja

Obrazek użytkownika Husky
Kultura
   

 

U Tołstoja Polak to idealny kozioł ofiarny, potrzebny do racjonalizowania własnych porażek, a Polska to część rosyjskiego państwa.

Dla Puszkina Polacy to „dumni Lachowie”, zupełnie inni niż „wierni Rusowie”. W rosyjskiej kulturze Polacy są żałośni i śmieszni.

Nikołaj Gogol gardzi Łachami, nie oszczędzając nawet martwych – w jednej z książek zwłoki polskiej szlachty są bezczeszczone i...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Husky
Świat

Dobra, jak mam już waszą uwagę chamskim clickbaitem to pozwólcie że napiszę Wam to co mówiłem swoim studentom miesiąc temu. Jest to chyba konieczne ponieważ znów widać borderline/bipolarkę w polskiej przestrzeni informacyjnej: "Ukraina wygrywa!" bach "Ukraina przegrała!". Oczywiście połowa w imię clicków w socjalmediach i sprzedaży książek.

A jak to wygląda tak chłodny okiem?

To czy ktoś wygrał...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Tego nikt się nie spodziewał. Niejaka Małgorzata Tomczak w przydługim tekście opublikowanym w piątkowym wydaniu Gazety Wyborczej przyznaje rację prawicy. Co prawda na razie tylko dotyczy to naszej wschodniej granicy z Gubernią Mińską. Ciekawe, czy i kiedy przyjdzie pora na resztę…

Pisowscy mordercy dzieci i kobiet, przerzucający zwłoki zamordowanych przez siebie uchodźców na białoruską stronę to...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Husky
Świat

 

 

 

Cztery tygodnie temu Ukraina utraciła monopol na brutalną wojnę, a świat podzielił się na sympatyków i nielicznych krytyków państwa izraelskiego.

Z oczywistych powodów w społeczeństwie tak polskim jak i ukraińskim dominuje poparcie dla Izraela, który stał się ofiarą zdradzieckiego ataku terrorystycznego. Konfrontacja Izraelczyków z Hamasem jest często postrzegana jako bitwa pomiędzy...

4.85
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Jeden raz - to zdarzenie. Dwa razy - to przypadek. Trzy razy - to świadome działanie nieprzyjaciela - głosi złota myśl Iana Fleminga, w czasie II wojny światowej komandora porucznika brytyjskiego wywiadu morskiego, a po wojnie twórcy przygód Jamesa Bonda. Uszkodzenie podmorskiego kabla telekomunikacyjnego łączącego Szwecję z Estonią to raz. Kolejnego kabla Estonia-Finlandia to dwa. Uszkodzenie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (13 głosów)
Obrazek użytkownika Kamil Olszówka
Historia

      Za tę waszą parszywą wielopokoleniową cechę,

Iż na jedno swego ,,cara” skinienie,

Za topornej i niewyrafinowanej propagandy podszeptem,

Wiedzieni bezrozumnym i ślepym posłuszeństwem,

Całemu światu krwawą pożogę,

Niepojętych i przerażających wojennych zniszczeń,

Karnie nieść gotowi zawsze jesteście,

Nie licząc się z kosztem ludzkich istnień…

Nawet najmniejszej wątpliwości nie miejcie…

-...

4.9
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Idee

 Artykuł pt.: „Donald Tusk: ich bin fur die Deutschen” („Donald Tusk: jestem za Niemcami”) ukazał się w „Bild” 23 października 2007 roku.

Fragment artykułu z „Bild”:

Szczupła blondynka o niebieskich oczach i przyjacielskim uśmiechu synka jest przyjaciółką Niemców i otwarcie przyznaje: „Jestem proniemiecka”*.

- Chodzi chyba o wypowiedź Małgorzaty Tusk.

Nie wiem, czy Google Translator się pomylił,...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Świat

 

Przed napaścią na Ukrainę, Putin wyraźnie i jednoznacznie oświadczył przed światem o co mu chodzi. Oczywiście eufemistycznie: - o co chodzi Rosji.

A dokładnie:

"10 grudnia br. rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało oświadczenie o „warunkach przyszłego dialogu Federacji Rosyjskiej (FR) z USA i innymi państwami zachodnimi” na temat bezpieczeństwa europejskiego.

[...]

"Do...

4.55
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Nagła wolta Zełenskiego, jakiej dokonał wobec Polski, wymyka się logicznym osądom. Nic zatem dziwnego, że na siłę próbujemy ją tłumaczyć w racjonalny z naszego punktu widzenia sposób.

Od dawna w Polsce znane jest powiedzenie, że kiedy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Spróbujmy więc na chwilę pominąć Niemcy w naszych rozważaniach i ich chęć umieszczenia na polskim „tronie” bywszego...

4.8
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (18 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Der Grosse Tusks Parademarsch in Warschau w zależności od medium miał zmobilizować od 60 tys. do ponad miliona uczestników.

Trzeba jednak obiektywnie zauważyć, że media, które w okresie rządów PO-PSL zaniżały ilość uczestników marszów ówczesnej opozycji dzisiaj optują za wartościami wyższymi, niż pół miliona. Ratusz, choć ongiś notorycznie zaniżał, często nawet dwu-, trzykrotnie liczebność...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Racja jest jak dupa, proszę państwa. Każdy ma swoją.

Powyższe słowa, mniej lub bardziej dokładnie, przypisywane są Marszałkowi Piłsudskiemu. I mimo upływu wieku od ich wypowiedzenia pozostają ciągle aktualne.

Nasz kolega, bloger GPS, popełnił onegdaj (24 września) tekst o jakże mondrutkim tytule: Konfederacja ma we wszystkim rację!

Niestety. Najwyraźniej nie zdążył poinformować o najnowszych...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Humor i satyra

Do 250 tysięcy emigrantów muzułmańskich, którzy kupili od PiS wizy sprzedawane na lokalnych bazarach dołączyły jeszcze wielkie hałdy rosyjskiego węgla.

Senator Krzysztof Brejza ujawnił w środę kolejną aferę. Wg niego Rosjanie potajemnie zwożą do Polski węgiel. I jest tego już 1,5 mln ton. Co gorsza, tyle się uzbierało tylko na przestrzeni ostatniego roku.

Jako że Brejza zarzuca, że kontrabanda...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Gospodarka

Wg Wielkiego Słownika Języka Polskiego słowo reset oznacza całkowitą zmianę sposobu działania, polegającą na odrzuceniu wszystkiego, co doprowadziło do obecnego stanu rozwoju danej sytuacji.

Cofnijmy się nieco w czasie. 13 czerwca 2022 roku na portalu FORSAL.PL przejawia się przerażający materiał. W tekście Timothy Snyder: Putin chce zagłodzić miliony osób w Afryce i Azji, by wygrać w Europie ...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika brian
Kraj

 

   Znów kogoś urażę. Trudno.

 Jakiś czas temu czytałem o możliwości dogadania się i życia w zgodzie z Matuszką Rosją.

 Co! Niewyobrażalne!

 Ale komentując przypomniałem bezczelnie o jednym.

 Było to możliwe dokąd Rosją rządzili Rosjanie( od biedy Rurykowiczów można podciągnąć ). W okolicy też było kilka krajów które z uwagi na wielkość musiały by być tolerowane przez Watykan. Najwyżej z...

4.2
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (6 głosów)
Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Wedle ostrożnych szacunków Rosja ma 10-krotną przewagę w lotnictwie nad Ukrainą. Wspierające Kijów stolice państw byłego Układu Warszawskiego praktycznie oddały swe rezerwy post-sowieckich maszyn i mają puste hangary.  Nie chcąc drażnić niedźwiedzia Zachód nie spieszył się z decyzją udostępnienia wielozadaniowych samolotów F-16 a szkolenie pilotów trwa przecież miesiącami. Deficyt rośnie z każdym...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika brian
Idee

 

 Dziś widziałem jeden z sondaży dotyczących referendum. Jako że był w tv info, trudno podejrzewać stronniczość oraz chęć ordynarnej manipulacji. Choćby w celu nastraszenia wyborców, by zwiększyć frekwencję.

 O ile mogę zrozumieć to że ok.25% chce prywatyzacji oraz podniesienia wieku emerytalnego(pewno dla innych tyrających dla tych którzy tak głosowali).

 Jestem w stanie wyobrazić sobie że...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Michał Orzechowski
Świat

„Georgia: The greatest victory of Russian propaganda“ - Hubert Koziel

‚PLUS – MINUS‘ – ‚RZECZPOSPOLITA‘  11.08.2023

 

That every war is accompanied by lies is a well-worn cliché. However, the Russian-Georgian war (from which 15 years have passed) was accompanied by gigantic amounts of lies, which are uncritically repeated to this day by many Polish and Western "experts".

Although the civilized...

3.8
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.8 (6 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Wiele osób z ulgą powitało domniemaną śmierć moskiewskiego bandyty. Ale od razu pojawiły się wątpliwości. No bo raz, że katastrofa tak ostentacyjna, dwa – Putin i jego kamaryla, do której urka Prigożyn należał od blisko pół wieku przyzwyczaili nas do matactw w sprawach wiele lżejszego kalibru.

Mało kto wierzy w tą śmierć przede wszystkim na Ukrainie.

Wg powszechnie panującego tam przekonania...

4.6
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (5 głosów)
Obrazek użytkownika brian
Kraj

 

 

 Powiedzmy tak. Jest wkurzony na aktualną sytuację rolnik któremu bieżąca sytuacja popsuła wieloletnie źródło dochodów. Wściekły i bezradny zarazem. W nocy przychodzi do niego sam diabeł i proponuje pakt.

Będziesz mieć z powrotem swe źródło utrzymania, także i inni podobni tobie. Najpierw rozhuśtasz nastroje, potem jako że twoje ugrupowanie ma liche szanse, dołączysz do mych przyjaciół. Przy...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Kraj

Dwaj zatrzymani Rosjanie,  Aleksiej T. i Andriej G. kolportowali w Krakowie i Warszawie materiały propagandowe rosyjskiej Grupy Wagnera. Co o tym wiemy?  Oparte na komunikacie ABW doniesienia medialne są mało precyzyjne

Kiedy Rosjanie wjechali do Polski - nie podano.

Którędy wjechali - nie podano.

10 sierpnia rozklejali ulotki w Krakowie,

11 sierpnia rozklejali ulotki w Warszawie

11 sierpnia...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Dekady zależności od Rosji, zwanej wówczas ze względu na imperialne ambicje, Związkiem Sowieckim, wywarły wpływ na pokolenia. Gorzej, że całkiem sporej ilości osób najwyraźniej z tym dobrze. Oto najnowszy dowód, dostarczony na youtubie przez tzw. Myśl Polską.

Premiera filmiku dokumentującego tą konferencję miała miejsce 7 sierpnia. I, jeśli wierzyć licznikowi, w ciągu 4 dni miała „aż” 7.997...

4.35
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (14 głosów)
Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Według niedawnego sondażu dla dziennika “Rzeczpospolita” ponad połowa Polaków uważa, że wagnerowcy na Białorusi zagrażają bezpieczeństwu Polski. Ich liczbę jedni eksperci szacują na kilka tysięcy. Inni na kilkanaście tysięcy a portal Do Rzeczy nawet na “ponad 30 tysięcy”. Strategiczny doradca sekretarza generalnego NATO do spraw mediów, Oana Longescu, uspokaja wprawdzie “nie widzimy żadnego...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (15 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Oto szaleństwo, w jakim pogrąża się Rosja…

Kremlowska jastrzębica, babuszka Elena Panina (75 lat wg oficjalnych danych) podczas występów w programie Władymira Sołowiowa, zwanego Beksą, dała czadu.

Świat patrzy na Rosję jak na zbawczą Arkę Noego.

— Stajnie Augiasza prozachodniego establishmentu Rosji muszą zostać oczyszczone.

— Nie może istnieć państwo bez ideologii.

— Zachód śmiertelnie się boi,...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Świat

Od zarania istnienia państwa polskiego mieliśmy zawsze i mamy do dzisiaj dwóch wrogów, którzy chcieli graniczyć ze sobą kosztem likwidacji państwa polskiego. To Niemcy i Rosja. 

 

Historycznie bywało różnie. 

 

Niekiedy to Polska była "górą" a nawet przyjmowaliśmy od nich hołdy lenne:

– od Niemiec (Prus) aż dwanaście razy, w tym ten najbardziej znany - Hołd Pruski z 1525 roku  złożony królowi...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kraj

Najwyraźniej odżyły stare bajania często jeszcze stalinowskiej propagandy. Powód w Rosji jest jeden – tam od 1920-23 roku historia jako nauka musiała ustąpić komunistycznej propagandzie, co praktycznie trwa do tej pory.

U nas przede wszystkim trafia do emerytów resortowych, którzy z wiekiem pamiętają już tylko, że za komuny żyło im się lepiej niż reszcie społeczeństwa. Niestety. Lata 1990-te, gdy...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

Media informacyjne od dawna podawały komunikaty, że Kijowem wstrząsnęła seria wybuchów. Atak rosyjskich dronów odparto, ale szczątki zestrzelonych maszyn spadły na miasto powodując zniszczenia. Od kilku dni towarzyszą im wiadomości, że ukraińskie drony dokonały ataku na Moskwę. Atak odparto, ale  budynki biurowe zostały uszkodzone.

Komunikaty brzmią podobnie i rutynowo, natomiast w lokalnym...

4.75
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (14 głosów)
Obrazek użytkownika zuberegg
Kraj

Czyta i słucham wypowiedzi polityków opozycji w sprawie incydentu z białoruskimi helikopterami. 

Radosław Sikorski,  Marek Sawicki by helikoptery zestrzelili....

„było mnóstwo czasu, żeby zestrzelić białoruskie śmigłowce”, które wleciały na terytorium Polski. Tok. fm 3-VIII-2023

- Pan by zestrzeliwał? Świątek

- Oczywiście! Sawicki. Program 1polskiego radia 3-VIII-2023

Bardzo mnie te osoby...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (9 głosów)
Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Niewątpliwie Putin poprzez wiernego Łukaszenkę znów podał piłkę swemu człowiekowi w Warszawie, Donaldowi Tuskowi.

Prowokacja graniczna, naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa helikoptery wojskowe ze znakami Białorusi niewątpliwie dodają paliwa opozycji.

Strzelać czy nie? zestrzelić te helikoptery?
R. Sikorski twierdzi, że tak.

Wydaje się oczywistym, że ewentualna decyzja polskiej...

4.7
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (14 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Trwająca od ponad 523 dni wojna na Ukrainie mimo woli pokazuje mechanizmy, które do tej pory były bardziej ukryte.

Najzabawniejsze w tym wszystkim jest to, że… sami dokonują demaskirowki. Niestety, tylko u nas.

Oto blisko 80-letni emeryt z Opola, określający się mianem antybolszewika, na dodatek herbowego, co koliduje wyraźnie z dość pospolitym nazwiskiem, jakie nosi, po 24 lutego 2022 roku...

4.65
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (11 głosów)
Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Już piętnasty rok piszę w tych rocznicowych dniach na NP o Powstaniu Warszawskim.
W tym roku same cytaty.

Marian Hemar :

Gdy naród warszawski się porwał do boju,
Gdy z bronią powstali cywile – Gdzie ty byłeś wtedy, sowiecki gieroju?
Za Wisłą, opodal, o milę.
O, cześć wam, radzieccy kamraci! O, cześć, towarzysze przytomni!
Za pomoc w Powstaniu niech Bóg wam zapłaci A Polska wam jej nie zapomni.
...

4.65
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (12 głosów)

Strony