Wschód i Zachód

Obrazek użytkownika gps65
Idee
Polska należy do kultury cywilizacji łacińskiej. Ale są też cywilizacje wschodnie - turańska, bizantyjska, chińska. Główna różnica polega na stosunku do indywidualizmu i kolektywizmu.Cywilizacja łacińska, po starożytnych Grekach, odbiera świat jako zbiór osobnych bytów, które mają charakterystyczne dla nich atrybuty. Byty te to pewne indywidua, które powstają i umierają, konkurują i współpracują, ale trwając zachowują wszystkie swoje immanentne cechy. Utrata tych cech powoduje ich śmierć. Indywidualizm to cecha zachodnia. U nas każdy człowiek jest inny, każdy ma własną wolną wolę, każdy jest osobnym podmiotem moralności.
          Cywilizacje wschodnie, po Konfucjuszu, widzą świat jako przepływ i mieszanie się substancji, które są wieczne, ale ciągle się zmieniają, tracą swoje cechy i nabierają nowe i nieustannie na siebie wpływają. Kolektywizm to cecha wschodnia. U nich ludzie to przepływająca masa - pojedynczy człowiek się nie liczy, ważne są społeczności.
 
          Dyskusja, polemika, spór, kłótnia, to głównie cechy naszej cywilizacji, bo u nas liczy się racja i prawda obiektywna. Na wchodzie spory są niegrzeczne, rozmowa służy wypracowaniu kompromisu, a nie ustaleniu prawdy. Prawda jest tylko jedna, jest obiektywna - kłamstw jest wiele, są subiektywne. To rozumienie zachodnie. Na wschodzie jest wiele prawd, które są płynne i się zmieniają. Nie ma prawdy obiektywnej, są tylko prawdy subiektywne.
 
          Polska należy do Zachodu, u nas obowiązuje filozofia zachodnia, odziedziczona po starożytnych Grekach i Rzymianach. Czyli jesteśmy kontynuatorami wcześniejszych, upadłych już cywilizacji. Dlatego u nas kultura dominuje nad naturą. Wszystkie uzasadnienia filozoficzne czerpiemy od naszych cywilizowanych przodków.
Cywilizacje wschodnie są bardziej naturalne, instynktowne, biologiczne, zwierzęce - bo bezpośrednio wyrosły z natury, z kultur przedcywilizacyjnych, kultur nomadów.
 
          Cywilizacja zachodnia to wyrywanie się z natury, to tworzenie kultury sprzeciwiającej się naturze. Ponieważ u nas każdy człowiek to osobny byt – i moralny, i polityczny, to system władzy jest rozproszony. Mamy wiele różnorodnych, suwerennych podmiotów politycznych, mających różne ustroje – republiki, księstwa, monarchie, demokracje, państwa-miasta, korporacje, gildie etc. A sama niepodległa władza też jest podzielona na trzy niezależne części (legislatura, judykatura, egzekutywa), oraz rozwarstwiona zasadą subsydiarności. Mamy kilka mniej lub bardziej niezależnych szczebli władzy. Niemniej każdy człowiek jest wobec prawa równy – i urzędnik, i obywatel.
 
          Cywilizacje wschodnie są inne, to takie wielkie hierarchiczne stado. Tam zawsze jedna cywilizacja tworzy jedno wielkie imperium z centralną władzą. Człowiek jest tylko trybikiem w tej wielkiej organizacji - są ludzie mało ważni na dnie hierarchii władzy i ważni urzędnicy – im wyżej stoją, tym są ważniejsi i mają więcej praw. Tak jest w Chinach, taka była i jest turańska Rosja, takie są też bizantyjskie Niemcy, które budują imperium europejskie. W imperium pojedynczy człowiek się nie liczy - władza może każdego zniszczyć i zastąpić kimś innym.
 
          Polska należy do cywilizacji łacińskiej, ale ta kultura jest u nas systematycznie od ponad dwustu lat niszczona. Powoli przechodzimy z Zachodu na Wschód. To jest złe. Przestajemy być wolnymi, równymi obywatelami, a stajemy się trybikami imperialnego lewiatana. Wszystko dlatego, że od początku naszej historii jesteśmy otoczeni obcymi nam cywilizacyjnie, zaborczymi, agresywnymi imperiami. Oni nas nie tylko otaczają, ale i okupują.
 
          Dzisiejsze państwo polskie, zwane III RP, nie jest elementem naszej tradycyjnej cywilizacji, jest tworem okupacyjnym. Dominującą ideologią państwową jest socjaldemokracja, która niszczy indywidualizm i stawia na kolektywizm. Socjaldemokracja to element cywilizacji wschodniej. Nie wrócimy do naszej zachodniej, wolnościowej kultury, jeśli będziemy akceptowali tego okupanta. Trzeba go zniszczyć, ale nie poprzez wymianę urzędników rządzących, ale poprzez likwidację ustroju wschodniej cywilizacji. A zatem trzeba zniszczyć centralizm i rozproszyć władzę. Należy przestać budować imperium.
 
Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (15 głosów)

Komentarze

Hej Patrioci, zapraszamy Was do zapoznania się z abonamentem pierwszej, polskiej patriotycznej sieci telefonicznej - szczegóły tutaj: otvarta.pl ;)

Vote up!
3
Vote down!
0

Otvarta

#1560104

Dobry i konkretny tekst. Od lat piszę, że powinniśmy zmienić system rządzenia państwem. Obecna forma demokracji jest dla nas zabójcza i to właśnie paradoksalnie niszczy jednostkę. 51 idiotów może mieć wpływ na 49 normalnych. Jest to w prostej linii umożliwienie korupcji, wszelakiej manipulacji, jest możliwością,  by dokonywać zmian cywilizacyjnych. Co właśnie się dzieje. Pozwala to również " wypchać " Boga z przestrzeni publicznej, dając tym samym możliwość wszelakim dewiacją , wdrażanie marksistowskich wartości,  słowem rozbijania naszej narodowej tradycji i kultury.

Pzdr.

Vote up!
5
Vote down!
-1

chris

#1560123

Wszystko już było, różne religie, prawa, systemy rządów. Nie ma nic idealnego, wszystko się ciągle zmienia. Stałe są tylko ciągłe zmiany. Nie ma ustroju idealnego. Jest za to mnóstwo oszustów usiłujących przekonać głupców do głoszonych przez siebie idei. Nie wiem, czy zestaw takich poglądów nie nazywamy nihilizmem. Na szczęście jest jeszcze wiara, w Boga, w innych ludzi itp. itd. Pomaga nam przetrwać ten czas zawieszenia w kosmosie, między piekłem, a niebem.

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
0
#1560129

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika kupidynek został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

ntrntwj syfry nlzy nkć.
Vote up!
0
Vote down!
-3

W koronie królów wyglądam pięknie.

#1560131

Znowu czytałeś po łebkach. Weź się raz porządnie przygotuj.

Cywilizacja bizantyjska należy do wschodu? Wiesz co to było Bizancjum?

 

jk

Vote up!
4
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560197

Ze względu na podstawowe cechy, które opisałem w notce - indywidualizm versus kolektywizm, byty versus substancje - to cywilizacja bizantyńska jest ewidentnie elementem Wchodu. 

Vote up!
6
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560230

:-))))))))))))))))

... proponował bym kilka razy i od siebie samego należy zacząć...

Vote up!
3
Vote down!
0

chris

#1560241

Jaką jest podstawową różnica pomiędzy Cywilizacją  Łacińską i Bizantyjską ?

W cywilizacji Łacińskiej Kościół jest na równi z rządem czy władcą.

Geograficznie więc Cesarstwo Niemieckie było na zachodzie, ale z uwagi na podstawową różnicę Cywilizacji Bizantyjskiej   bliżej do Cywilizacji Turańskiej czy Żydowskiej tj.WSCHODNIEJ.

Dlatego użycie w stosunku do Cywilizacji Bizantyjskiej synonimy zachodnia jest... raczej tylko w aspekcie geograficznym i to ta część,  która zapanowała w Cesarstwie Niemieckim, bo geograficznie Konstantynopol jest jednak na wschodzie, a nie na zachodzie :-))))

Vote up!
3
Vote down!
0

chris

#1560250

Może w Gdyni jest już takie "bizancjum", że można go zaliczyć do "zachodu".

Tak, czy inaczej, wygasła cywilizacja bizantyjska była zdominowana przez przymioty wschodnie.

Polecam: Feliks Koneczny "Cywilizacja bizantyńska", reprint Wydawnictwo ANTYK.

Przy okazji dzisiaj używamy dwu przymiotników, w odmiennych znaczeniach. Mówimy zatem "cywilizacja bizantyjska", ale "bizantyński przepych". Koneczny napisał swoje dzieło w czasach, kiedy jeszcze ortografią tak bardzo się nie przejmowano, dosłownie bezpośrednio po reformie ortografii polskiej.

 

 

Vote up!
6
Vote down!
0
#1560223

Jakby co to tu umieściłem skrótowe cytaty z Konecznego dotyczące tych kwestii: https://www.salon24.pl/u/gps65/258613,cywilizacja-bizantyjska

Vote up!
5
Vote down!
0

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560232

Proszę sięgnąć do oryginału a nie do tłumaczenia. Wtedy będziemy mieli wspólną platformę.

Vote up!
3
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560245

"Wspólną platformę" ma zwykle za zadanie wypracować w rezultacie "burzliwych" obrad Biuro Polityczne Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin. "Wspólną platformą" dysponuje także startujący w "wyborach" na prezydenta Federacji Rosyjskiej Putin. W ogóle przymiotnik "wspólny", jak już przecież pisał gps65, jest charakterystyczny dla leksyki pragnących osiągnąć "kompromis" kultur wschodnich. Nawet nazwa partii Putina brzmi "Jedna Rosja". Wszystko zatem się zgadza, pozornie oprócz Gdyni, gdyż nawet tam funkcjonuje jedynie słuszny prezydent miasta, wyłoniony zapewne w drodze "kompromisu" dzięki "wspólnej platformie".

Feliks Koneczny urodził się w 1862 w Krakowie. Mamy rok 2018. W dodatku nie mam pojęcia jaki jest dominujący język w Gdyni. Stąd też nie znam klucza do tłumaczenia oryginału, tak, aby jazgdyni był kontent.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1560307

Pomimo wszystko proszę Gdyni w to nie mieszać.Gdynianie na to nie zasłużyli i jak to mówią...jeden głąb wiosny nie czyni...

Ja rozumiem, że jest Pan zobligowany nickiem adwersarza, jednak nawet w podtekście proszę tego nie utożsamiać. 

Pzdr.

Vote up!
2
Vote down!
-1

chris

#1560310

Jesteś, kolego, starszy, więc Gdyni więcej nabruździłeś. I ukrywasz się pod nickiem. Widocznie masz powody. No i te okresowe pobyty "na łódce"... Łódka Bols?

Vote up!
0
Vote down!
-2

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560392

Czy ty starasz się  zaprosić mnie  do spowiedzi?

 :-))))))))))))))

i to przez taką dziecinną prowokację? 

Ja tu na Niepoprawnych w kostium przebrany i w ciasnym gorsecie, a ty  doprawdy marzysz, że tak przyjdziesz z ulicy w jakiś zakurzonych  trampkach i przykrótkich spodenkach i będziemy niczym kumy? 

Mnie bezpieczniaki  nie rozebrały ,tak jak i WSIoki,

a ty mały żuczku  skradasz się zza węgła ?

:-))))))))

Podpadłeś mi przed laty z tymi komentarzami o filmie Ida, a i na śp.Wegrzyna najeżdżałeś, choć człowieka nie znałeś .Mam dużą tolerancję lecz , gdy mnie ktoś  raz wqr*^_÷+  ,to trudno bym zapomniał. Człowiek dorosły takich błędów nie czyni....i takich rzeczy nie pisze... , chyba, że..., a wówczas to dupa blada.

Poza tym mam alergię na komuchów i Żydostwo... i na to jak to pisze Ziemkiewicz ,na  Polactwo.

 

 

 

Vote up!
3
Vote down!
-2

chris

#1560415

To jest drogi panie pitolenie. Zabawa słowami. Jeżeli panu przeszkadza = wspólna platforma = to znaczy, że pan nie rozumie, o czym piszę, lub z braku argumentów czepia się dupereli. Więc dobrze, niech będzie naukowo. Zamiast wspólnej platformy użyjmy określenia - ustalenie warunków wstępnych. Bo inaczej jest jak w tym mądrym ludowym przysłowiu: Ja o zupie, ty o dupie.

I jak pan wie niewiele o Konecznym, znając tylko datę i miejsce urodzenia, to po co się pan wcina? Żeby zaistnieć?

Vote up!
0
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560391

Niezależnie już od jej uprzedniej przynależności do cywilizacji bizantyjskiej, po upadku Rusi Kijowskiej w następstwie najazdu mongolskiego, czyli od ca. 1340 roku, od wschodu graniczymy z turańską Azją (Federacja Rosyjska). Od zachodu z kolei graniczymy z Azją od zawsze (bizantyjskie wszak, a europejskie tylko z nazwy Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego). Akcesja do Unii Europejskiej oznacza natomiast, że od 2004 roku tym razem za Odrą zaczyna się Afryka.

Vote up!
8
Vote down!
0
#1560225

Jeśli "Afryką" nazwiemy cywilizację arabską, to zgoda. Ale jeśli chodzi o Afrykę subsaharyjska, to mówienie o cywilizacji jest niepoprawne, bo tam nigdy żadnej cywilizacji nie było.

Vote up!
7
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560237

Użyłem skrótu myślowego "Afryka" w stosunku do coraz liczniejszych afroeuropejczyków, a zatem w sensie rasowym, a nie kulturowym. Poza tym sam islam też nie jest cywilizacją, ani nawet religią, a jedynie nieudolną doktryną, służącą od początku do osiągania bieżących celów politycznych (czytaj: podboju).

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1560309

Islam nie jest cywilizacją, jest tylko elementem cywilizacji arabskiej. Unia Europejska jest bizantyjska, ale od wewnątrz, poprzez emigrantów, jest rozsadzana przez cywilizację arabską. Emigracja z Afryki subsaharyjskiej w postaci niemuzułmańskich Murzynów, jest innego rodzaju zagrożeniem - nie przez to, że oni niosą ze sobą jakąś inną cywilizację, która może zdominować Europę, ale dlatego, że to są ludzie pierwotni, którzy nie stworzyli jeszcze żadnej cywilizacji i są odporni na cywilizowanie. Im się udało w Afryce przetrwać w strukturach pierwotnych, plemiennych, bez cywilizacji i tak będą też trwali w Europie. 

Vote up!
4
Vote down!
0

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560373

Do Europy emigrują  i to masowo również Afganczycy, a Ci znowu należą do cywilizacji  turańskiej , która bardzo " zgrabnie" wpisuje się do bizantyjskiej, a nawet żydowskiej. Następuje zbieżność interesów i podobieństwo struktur. Technokraci, władza ustanawia wartości,  jednostka tj.człowiek staje się podmiotem, nie posiada żadnej wartości, oprócz tej jaką dla niego definiuje władza. Znika prywatność,  znika wolność , znika dobrobyt i zdrowie człowieka . Istnieją tylko dwa bieguny władza i masa ludzka, bez rozróżnienia na osobne byty ludzkie. Naturalnie uśmiercony jest Bóg rzeczywisty, je żeli zaistnieje to tylko taki, który będzie określony przez władzę. 

Vote up!
3
Vote down!
-1

chris

#1560383

Jest jeszcze jedno, bardzo istotne kryterium definiujące cywilizację łacińską. Tym kryterium jest relacja pomiędzy państwem a kościołem. W końcu XI wieku ta granica rysowała się bardzo ostro. Przebiegała ona pomiędzy popierającymi papieża, a popierającymi cesarza. Poza naszą cywilizacją regułą jest, że kościół jest narzędziem w rękach państwa. Stąd tak istotne dla współczesnej Ukrainy oraz Białorusi jest to, jakiej obediencji są obywatele tych państw.

Vote up!
6
Vote down!
0
#1560229

Tak, stosunek do Kościoła to ważny element odróżniający cywilizacje.

Ale ja w tej notce zauważam cechę cywilizacyjną, której Koneczny nie zauważył. Ta kwestia filozoficzna, to widzenie poprzez byty lub substancje, to najważniejsza cecha odróżniająca całe grupy cywilizacji. Ta cecha jest obserwowana nawet przez współczesnych psychologów. Czyli dziś możemy przeprowadzić badania psychologiczne człowieka, nawet mało wykształconego, i możemy stwierdzić, że jego sposób myślenia pochodzi od Arystotelesa i Platona (byty i ich cechy), albo od Konfucjusza (substancje i ich przepływy) - a więc możemy stwierdzić czy należy do cywilizacji Zachodniej czy Wschodniej. Te nazwy tylko z dużej perspektywy oznaczają strony świata, w mniejszej już niekoniecznie, bo np. Polska należy do cywilizacji zachodniej, ale jest otoczona cywilizacjami wschodu i ze wschodu i z zachodu.

Vote up!
7
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560235

Jeżeli to twoje własne przemyślenia (niestety, twoja wina, że mam takie wątpliwości) to jestem pozytywnie zaskoczony.

Dojrzewanie w konkretnej cywilizacji kształtuje mentalność na całe życie.

Jedna ciekawostka - krnąbrność i przekora (gdzie dwóch Polaków, to trzy opinie), tak widoczne choćby w tych komentarzach, przez jaką cywilizację zostały ukształtowane? No, nie wstydźcie się!

Vote up!
0
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560395

Krnąbrność i przekora to cechy naszej cywilizacji odziedziczone po Grekach. Napisałem o tym w notce: "dyskusja, polemika, spór, kłótnia, to głównie cechy naszej cywilizacji, bo u nas liczy się racja i prawda obiektywna". Na skutek krnąbrności i przekory mamy chęć do przekonania kogoś do zdania przeciwnego w dyskusji. Ta cecha rozwinęła się w Grecji z powodu uwarunkowań geopolitycznych - bo tam rozwijał się handel morski co skutkowało spotykaniem się wielu kultur o odmiennych wierzeniach, mniemaniach, doświadczeniach, sposobach myślenia. To w Grecji zrodziła się dialektyka, retoryka czy logika oparta o sylogizm. Filozofia grecka to część naszej cywilizacji. 

W cywilizacjach Wschodu jest inaczej. Też o tym w notce napisałem: "na wchodzie spory są niegrzeczne, rozmowa służy wypracowaniu kompromisu, a nie ustaleniu prawdy". Tam dominuje pokora i uległość. Pod tym względem np. cywilizacja żydowska jest bardziej wschodnia niż zachodnia, bo u nich prawda obiektywna jest mniej ważna, liczy się opowieść, mit, narracja, która ma służyć dobru społeczności, a nie poznaniu prawdy w dyskusji. 

Vote up!
2
Vote down!
0

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560477

Jzg miał chyba na uwadze małżeństwo bodajże Ottona II z córką Cesarza Bizancjum i jej wprowadzenie cywilizacji bizantyjskiej do Niemiec. Wydaje mi się, że to jest ten sporny aspekt.

Vote up!
6
Vote down!
0

chris

#1560248

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika kupidynek został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

czy z wschd czy z zchd, p prst n lbę krw.
Vote up!
0
Vote down!
-3

W koronie królów wyglądam pięknie.

#1560249

nie lubię demokracji tj.tej w dzisiejszej formie.

I wypływającej z niej opieki społecznej i pewnej wygody.

Bo kto to widział,  by u czubków był Internet. Czubki powinni być przykuci do ściany,  albo choć połamane ręce,  by nie móc stukać po klawiaturze komputera.

 

Vote up!
2
Vote down!
0

chris

#1560251

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika kupidynek został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

lbą dwć dpy "z". Jbć sk.
Vote up!
0
Vote down!
-3

W koronie królów wyglądam pięknie.

#1560252

Cywilizacja Bizantyjska to niewłaściwa nazwa, Cywilizacja Bizantyjska to późniejszy okres cywilizacji greckiej. Właściwie to można powiedzieć, że i łacińskiej po upadku Rzymu. Rozłam miedzy kościołami był właściwie przypadkowy. Nasz Papież umarł, a negocjator papieski trzymał się twardo wcześniej otrzymanych wytycznych, nie miał z kim się konsultować. Jeśli chodzi o kościoły katolickie to były i są jeszcze inne.

Pozdrawiam.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#1560253

Racja, chris! Chodzi o księżniczkę bizantyjską Teofano oraz jej zaślubiny z późniejszym cesarzem Otto II, które odbyły się w 972 roku.

Stąd zamiary Niemiec i Francji budowy Europy dwu prędkości, należy rozumieć nie jako projekt ekonomiczny, ale jako projekt stricte ideologiczny i cywilizacyjny. Ma to być Europa dwu cywilizacji.

Z jednej strony rządzona z jednego miejsca Europa homogeniczna, przypominająca Chiny. Z drugiej strony tradycyjna Europa narodów, przypominająca zróżnicowaną mozaikę starożytnych greckich polis i państewek. Europa homogeniczna będzie szukała kompromisu. Europa narodów będzie szukała konsensusu. Jest to projekt szaleńczy, sprzeczny z 2500 latami tradycji europejskiej. Przy okazji wizyty cesarzowej Merkel, takiemu projektowi należy powiedzieć stanowcze "nie".

Vote up!
4
Vote down!
0
#1560319

Tak masz rację,  jednak plan integruje Europę do większego " wariactwa" , to o czym piszesz, to jedynie pierwsza faza. Naszą powinnością jest jak najszybsze opuszczenie EU i poniesienie cywilizacji łacińskiej ponownie w Świat. Naturalnie będzie to walka trudna, gdyż cywilizacja żydowska pragnie opanować kulę ziemską . Tym trudniejsza, że musi rozpocząć się u nas w kraju, gdzie jak pisałem powyżej,  turańska i bizantyjska walczą z żydowską o hegemonię nad Polską .

Ale nasze motto - tylko prawda nas wyzwoli...

 

Vote up!
1
Vote down!
0

chris

#1560384

Słusznie!

Dlatego zapytałem - co zwycięży?

Vote up!
0
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560396

Problem tkwi w tym, jak sobie definiujecie pojęcie cywilizacji. Nie werbalnie, nie za wikipedią, czy jakimś waszym autorytetem, tylko głęboko, własnym odczuciem, intuicyjnie. takim angielskim gut feeling.

Dlatego Koneczny jest właśnie historiozofem, a nie historykiem, czy jakimś taksonometrem, który tylko chciał dokonać jakiejś systematyki, czy klasyfikowania, w tym wypadku cywilizacji, jako taksonów.

Dodatkowo - zbiory są płynne i rozmyte, m.in. z powodu wędrówki ludów, oraz wzrostów i upadków kolejnych cywilizacji.

Wg. mnie właśnie, w tej chwili mamy zagrożenie upadku cywilizacji zachodniej, lub, jak kto woli, łacińskiej.

 

Pytania:

1. Upadnie, czy nie?

2. Jak upadnie - co w zamian?

 

.

Vote up!
1
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560263

Coś takiego nie istnieje w dyscyplinie naukowej.To jest wymysł dziennikarski, polityczny czy też Bóg jedyny wie, kto to pierwszy wypowiedział zapewne dla "swoich" celów.

Konieczny był historykiem, tyle że po II wojnie w.św mister był masonem , więc Koniecznemu zabroniono wykonywania zawodu na Uniwersytecie Jagielońskim,  gdzie też sam się zgłosił, by podjąć pracę. Nie musimy więc czynić cudów i wprowadzać chaos sematyczny.

Więc nie jak kto woli, tylko obecnie przeżywamy ostrą walkę cywilizacji bizantyjskiej z cywilizacją łacińską, jak również globalnie walki cywilizacji żydowskiej z łacińską. 

Dalej, jeżeli mówimy o tych czterech cywilizacjach, tj.

turańskiej , łacińskiej,  bizantyjskiej czy żydowskiej,  to nic tu jak piszesz nie upadło. To jest ciągła konfrontacja i walka, w której jesteśmy właśnie my Polacy bardzo atakowani. Atakowani, gdyż obok Hiszpanii jesteśmy w Europie najbardziej pod wpływem cywilizacji łacińskiej.

 

Twoje pytania:

1.:-)))))))))))))

Czy pamiętasz kiedy Otton II ożenił się z córką Cesarza Bizancjum? Od ówczesnej daty zaczęła się cywilizacja bizantyjska za naszą zachodnią granicą,  za wschodnią mamy turańską  ... i " jakiś czas" się trzymamy...

Więc, gdy nasi współbracia przy jakichkolwiek okazjach nie będą faworyzować cywilizacji żydowskiej,  to może kolejne tysiąc lat damy radę..

2. :-))))))))))

EU ,to jest twór cywilizacji bizantyjskiej w najczystszej formie. Jednak od ponad stu lat ( powstania niepodległościowe Polaków podczas zaborów i całkowita bierność, niechęć , brak ze strony Żydów jakiegokolwiek interesu, by wyzwolić Państwo Polskie spod okupacji zaborców , niejednokrotnie współpraca Żydów z zaborcami na zgubę Polaków ) historycznie rzecz biorąc  Żydzi walczą o całkowite wprowadzenie cywilizacji żydowskiej na ziemiach na których od stuleci wolno im zamieszkiwać tj.Polskę. Obecnie tj.od dobrych 30 lat do walki o pozycję numer jeden w Polsce z cywilizacjami turańską , bizantyjską walczy właśnie żydowska. Polacy żyjąc w ramach cywilizacji łacińskiej nieco oszołomieni przyglądają się od tych ostatnich 30 latach i wygląda na to, że chyba nie bardzo możemy sobie z tak zmasowanym atakiem poradzić. Jednak cywilizacją łacińska ugruntowaną jest na fundamentach Kościoła Katolickiego i gdy Polacy powrócą SERCEM MOWĄ I UCZYNKIEM do Boga Stwórcy, to wówczas pozostałe cywilizację nie mają długotrwałych  szans,  gdyż uderzają w wolność jednostki ludzkiej tj. w to najczulsze miejsce w człowieku, które go  na tej Ziemii definiuje.

Vote up!
3
Vote down!
0

chris

#1560273

No więc tak:

Filozofia historii (historiozofia, filozofia dziejów, filozofia historii) – nauka filozoficzna zajmująca się refleksją nad sensem i istotą dziejów rozumianych jako całość uporządkowanych lub nieuporządkowanych zmian zachodzących w czasie.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filozofia_historii

No i dalej:

Feliks Karol Koneczny (ur. 1 listopada 1862 w Krakowie, zm. 10 lutego 1949 w Krakowie) – polski historyk i historiozof, krytyk teatralny, a także bibliotekarz i dziennikarz, twórca oryginalnej koncepcji cywilizacji.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Feliks_Koneczny

Feliks Karol Koneczny Polish pronunciation: [ˈfɛliks ˈkarɔl kɔˈnɛtʂnɨ] (1 November 1862, Kraków – 10 February 1949, Kraków) was a Polish historian and social philosopher. He founded the original system of the comparative science of civilizations.

https://en.wikipedia.org/wiki/Feliks_Koneczny

Angole nie używają terminu historiozofia, gdyż uważają to za podejście heglowskie, którego nie cierpią. A ponieważ Koneczny namącił i odebrał Angolom splendor, nie kwalifikują go w dziedzinie Philosophy of history.

To tyle gwoli definicji

Konecznego zacząłem studiować wiele lat, zanim stało się modne. Niestety, nie wystarczy poczytać nieco, jak Grzegorz GPS, tylko trzeba studiować dosyć długo. Wątpię, czy zaliczył np. "Różnolitość cywilizacyjna Słowiańszczyzny”, czy "Rozwój moralności".

Dodam tylko, że wiele jego ważnych rzeczy po polsku zaczęto wydawać dopiero niedawno.

Czy ja napisałem gdzieś, że jakaś z czterech wymienionych cywilizacji upadła? Nie. Za to wiele pisałem, co można sprawdzić, o wielkiej naszej słowiańskiej walce z mongolską cywilizacją turańską (Rosja) i spadkobiercą cywilizacji bizantyjskiej (Prusy >> Niemcy >> UE).

A upadły, np. cywilizacja inków, czy częściowo bramińska.

 

Toczymy walkę o utrzymanie cywilizacji łacińskiej. A właściwie o przekształcenie jej upadającej formy w neo - łacińską.

A walka o kulturę, to jeszcze inna dziedzina.

 

Vote up!
4
Vote down!
-2

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560284

Twój komentarz powyżej do pozostałych blogerów...

więc nie Wikipedia czy Wasze...

Czyż sam nie czynisz to samo ???

:-)))))))))

Inni nie powinni, ale tobie to już wolno :-)))

No to trochę policytujmy się, ja zajmuję się Koniecznym od początku lat 60 -tych, a Ty? Podejmuję twoją narrację,  że już tak dawno się tym zająłeś, chociaż uważam,  że i twoje i moje lata mogą być gówno warte, gdy na ten przykład nasze ograniczenia umysłowe prowadzą nas do niewłaściwych wniosków. Więc jakościowo, a nie ilościowo. Moim zdaniem Grzegorz GPS nie popełnił żadnego wykroczenia, ani nie wprowadził czytelnika w jakąś nieprawdę ,czy też zaułek fałszu.

 

Vote up!
5
Vote down!
0

chris

#1560288

czubek kupidynek czy coś takiego nas opuścił. 

Nie bardzo rozumiem Gawriona..., no wolność słowa ponad wszystko, ale czy dla czubków też? 

Vote up!
5
Vote down!
0

chris

#1560289

Myślisz, że natychmiast zacznę grzebać w bibliotece? I przywoływał długie cytaty?

Wybacz, na was wikipedia musi wystarczyć. Zresztą przywołuję suche fakty, a nie niesamowite teorie.

Ps. Jeżeli ty zajmujesz się Konecznym (a nie Koniecznym) od początku 60-tych, to ja wymiękam, bo aż tak stary nie jestem.

Ps2. Co do GPS - on jest całkiem jak pan Jourdain - coś przeczyta, czegoś się nauczy, często zaledwie na tróję, a potem siada i pisze i krzyczy: -- Jak to? Więc kiedy mówię: Michasiu, podaj mi pantofle i przynieś krymkę - to proza?  Daję słowo, zatem ja już przeszło czterdzieści lat mówię prozą, nie mając o tym żywnego pojęcia! Jestem panu najszczerzej obowiązany, żeś mnie pouczył.

Vote up!
2
Vote down!
-2

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560299

Fakt, stary jestem,  stąd też czasami ta " literówka "...

Ale często i długo jestem na łódce i te miedzykontynentalne dystanse, to mnie trzyma...

Nie staram się być upierdliwy, ale gdy pouczasz innych, by nie podpierali się Wiki,  to i sam musisz być konsekwentnym. 

Ja u Grzegorza nie doczytałem żadnego....hurra jestem wielki... napisał po ludzku krótki artykuł i nie sądzę,  by trzeba było go zniechęcać. 

Cały czas ( również na gadaczce) głośno ci   podpowiadam, że piszesz dobre artykuły i czasami niezrozumiałe dziwne komentarze, ten powyżej do GPS jest jednym z nich... Po prostu, gdy uważasz,  że lepiej znasz temat danego artykułu ,to całkiem po prostu rozwiń to w komentarzach i każdy to doczyta... ,czy trzeba autorowi zarzucać skromność w ilości zaproponowanego materiału? I jeżeli piszesz, że Grzegorz GPS to jeszcze żółtodziób , to czy rzeczywiście używasz odpowiedniej metody, by go zachęcić? 

Vote up!
3
Vote down!
0

chris

#1560312

Nie śledzisz.

Więc przypominam, że Grzesiu GPS kandydował do Sejmu (czy może nawet na prezydenta?). Sprawdź.

Mnie jeden Misiło wystarczy.

Vote up!
2
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560328

Ktoś tu na tym blogu przywoływał Afrykę, pozwolę sobie przypomnieć, Że Tacyt pisał:"Któż by porzucał cywilizowaną Afrykę dla dzikiej Germanii". Nawiasem mówiąc, obyczaje dzikich Germanów oceniał dobrze. Chwalił, że w przeciwieństwie do Rzymian, którzy gdy w późnym wieku urodziło im się dziecko to je mordowali. Germanie nie mieli tego zwyczaju..

W "dzikiej" Afryce Tacyt miał do dyspozycji wodociąg, łaźnie. A w Germanii...: Kolega opowiadał, że jak pracował u bauera, to Tubylcy rano po kolei siadali na sedes, a ostatni dopiero wodę spuszczał.

Cywilizacja tak "Rzymsk", jak i "Bizantyjska" tak naprawdę rozwijały się w Azji i Afryce, w Europie tylko skrawki były cywilizowane. Rzym i Bizancjum. Rzym i później Bizancjum zniszczyły dzikie hordy europejskie. Rzym wcześniej Bizancjum około 500 lat później.

To o nas Europejczykach jeszcze w 1841 roku poeta Lermontow pisał jadąc na wojnę "Proszczaj, niemytaja Rossija, Strana rabow, strana gospod"  Jechał do cywilizowanej Azji.

Po upadku Bizancjum, to właśnie uchodźcy stamtąd naszą łacińską Europę cywilizowali. Warto przeczytać Krzyżowców Zofii Kossak Szczuckiej, aby wyrobić sobie pojęcie o przepaści cywilizacyjnej jak dzieliła "Rzym" i "Bizancjum"

Miałem na tym skończyć, ale jeszcze przypomnę, że "cywilizacja" Rzymska, ( rzeczywistości takiej nie było, jak i nie było cywilizacji Bizantyjskiej. Wszystko to opierało się na kulturze greckiej i języku greckim. Wykształceni ludzie, elity posługiwały się greką, ewangelie były w oryginale pisane nie po łacinie, ani hebrajsku lecz w języku greckim. Greką też posługiwano się w Bizancjum. Ówcześni filozofowie i uczeni swoje traktaty sporządzali w języku greckim.

Rzym i Bizancjum to była jedna cywilizacja Antyczna!!!

Pozdrawiam.

P.S. Szkoda, że łaciny i greki nie uczą już w szkołach. Kiedyś te języki to była podstawa nauczania, najważniejsze przedmioty.

Nie uczony ich populus, (pospólstwo) nie wie skąd mu nogi wyrastają. Pozdrawiam

Pozdrawiam

Pozdrawiam.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1560339

Cywilizacja bizantyjska to inna cywilizacja niż grecka. W starożytnej Grecji były trzy cywilizacje: spartańska, ateńska i hellenistyczna. Nasza cywilizacja jest spadkobierczynią cywilizacji rzymskiej oraz hellenistycznej. Język nie jest cechą cywilizacyjną, nie czyni cywilizacji. 

Vote up!
3
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560363

Nie wierzę! Czy gps65 kandydował przed wojną, za PRL-u, czy za obecnej okupacji? Boję się najgorszego :))

Vote up!
2
Vote down!
0
#1560400

Tu jest o moim kandydowaniu w wyborach: https://www.salon24.pl/u/gps65/676679,osiemdziesiat-osiem

Vote up!
2
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560424

Mimo, że jazgdyni w istocie zgadza się ze wszystkim co napisałem, bo jak się wysili na napisanie merytorycznie, to pisze to samo co ja, to atakuje mnie, krytykuje niemerytorycznie, przysrywa, bo w nim pierwiastki cywilizacji wschodnich przeważają nad zachodnimi. Nie traktuje on polemiki jak my na Zachodzie - jako ścierania się argumentów, jako dążenie do prawdy. On polemikę traktuje jako element większej całości, jako walkę miedzy grupami. Mnie zaliczył do wrogów i zwalcza niezależnie od tego co napiszę, bo on czuję, że ja należę do jakieś innej przepływającej masy ludzi, która grozi przepływowi masy, w której on jest trybikiem. On ocenia ludzi po tym na jakich portalach publikują. On publikuje na dobrych, a ja na złych. 

Polska jest okupowana przez obce, wschodnie cywilizacje już od dawna, więc ten ich kolektywizm już się głęboko zakorzenił w myśleniu wielu współczesnych Polaków. Przejawem upadku cywilizacji łacińskiej w Polsce jest właśnie to, że wielu Polaków myśli wschodnio.

Vote up!
4
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1560340

Skoro już się tak szczęśliwie składa, iż mamy tutaj takich ekspertów, fascynatów i interpretatorów Feliksa Konecznego, że niektórzy z nich wręcz "wymiękają" w trakcie dyskusji z innym, to ja mam zagadkę dla jazgdyni, chis oraz gps65. Oto zagadka: dlaczego w okresie międzywojennym Feliks Koneczny pisywał takie treści, jak gdyby był mniej więcej mentalnie/doktrynalnie piłsudczykiem, natomiast w sensie bieżącej afiliacji politycznej stanowczo popierał endecję?

Vote up!
1
Vote down!
0
#1560399

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika ccassiumm7 nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

ad.2

Gdyby Polska nie miałaby tylu Żydów, nigdy by nie było rozbiorów.

~ Roman Dmowski, Przewrót (1934), s. 270.

PS

Zgroza ogarnia, gdy narzucane nam są prawa wymyślone w gabinetach wrogich katolikom masonów, żydowskich bankierów czy ateistycznych socjalistów z piekła rodem.

~ ks. Henryk Jankowski - kazanie z sierpnia 2005.

pozdrawiam Z.a.

Vote up!
1
Vote down!
-2

casium

#1560386

Rozumiem chris, że mam się zgodzić na międzynarodowe uznanie Wolnego Miasta Gdynia. Niech sobie gdynianie wybierają prezydenta jak dotąd. Nikt ich w tym przecież od 1998 roku nie zastępował. Ale zgodzisz się chociaż na przyznanie chętnym azylu politycznego w Polsce? I żadnych korytarzy eksterytorialnych do turańskiego chwilowo Królewca!

Vote up!
0
Vote down!
0
#1560389

Cywilizacje upadają nie tylko w wyniku mieszania krwi lub pierwiastków etnicznych. Upadają też przez skandaliczne mieszanie systemów językowych. Dla przykładu: przyjęła się nazwa Nord Stream 2 (pierwszy element niemiecki, drugi angielski, a cyfra arabska). Usus jest wszak również kryterium poprawności. I tak dobrze, że całość nie jest napisana cyrylicą. A skoro już używamy makaronizmów, gut feeling to także ta cecha, którą gps65 przypisuje kulturom wschodnim, które "są bardziej naturalne, instynktowne, biologiczne, zwierzęce".

Vote up!
1
Vote down!
0
#1560393

Powyżej napisałem o wpływie cywilizacji w jakiej się dojrzewało, na zabetonowanie kodów mentalnościowych (m.in).

Czasami mieszanie daje synergizm (wzbogacenie), czasami kompletnie niszczy mieszane substancje.

Vote up!
1
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1560397

Nie można być cywilizowanym na dwa sposoby.

Jakoś nikt nie chce rozwiązać zagadki dotyczącej postawy Konecznego w międzywojniu.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1560571