Spisek bankierów

Obrazek użytkownika gps65
Gospodarka
Nie ma sensu wykrywać i obalać spisków, które rządzą posługując się jawnymi mechanizmami jakimi są publicznie ogłaszane ustawy. Wystarczy znieść te ustawy, a spiski które na nich się opierają stracą swoją rację bytu i władzę.

          Obecny państwowy system monopolu waluty fiducjarnej, który opanował prawie cały świat, jest istotnym czynnikiem antywolnościowym, prosocjalistycznym, antykapitalistycznym i etatystycznym - jest systemem odpowiedzialnym za większość kryzysów. To ten system odpowiada za wiele bankructw banków, firm a nawet państw - odpowiada też za to, że wiele państw ma wielkie długi. Nie ma na świecie wolnego rynku finansowego - finanse są bardzo silnie politycznie uwarunkowane, nie ma swobody i konkurencji w tej dziedzinie - jest kontrola, są koncesje, licencje i szczegółowe ustawy.

          Socjalizm walutowy na świecie na dużą skalę w istocie zaczął się w USA w czasie Wielkiego Kryzysu - wtedy na poważnie zaczęła się ingerencja państwa w bankowość i zaczął powstawać obecny system finansowy, który opanował prawie cały świat. Rozkwit tego systemu nastąpił po likwidacji walut kruszcowych i utworzeniu waluty fiducjarnej, czyli kreowanej z powietrza, bez pokrycia w złocie czy innych metalach. I nie ma znaczenia to, że bank centralny i wiele innych banków w USA, czy na świecie, to banki prywatne – są prywatne, ale są ściśle kontrolowane przez państwo.
          Niektórzy twierdzą, że jest odwrotnie, że to ten prywatny system bankowy kontroluje największe państwa. Moim zdaniem nie ma znaczenia to czy to światowy system bankowy, jakiś spisek bankierów, rządzi państwami, czy też państwa rządzą bankierami – w obu przypadkach końcowym efektem jest to, że system finansowy, czyli państwowy monopol waluty fiducjarnej, kreowanej z powietrza przez kredyt, kontrolowanej przez bank centralny, opartej o obowiązkową rezerwę cząstkową, jest narzucany siłą, jest umocowany ustawowo, jesteśmy zmuszeni go stosować. I monopol prywatny wspomagany przez państwo ustawami, i monopol wprost państwowy są złe i szkodliwe.
          Nic w antyrynkowej istocie monopolu nie zmienia to, że państwem tworzącym ustawy wspierające monopol będzie sterował prywatny właściciel tego monopolu. Zła jest przemoc, która służy do utrzymywania monopolu, a nie to jak ta przemoc konkretnie jest zorganizowana. Jeśli banki muszą działać według ustaw i muszą uzyskać koncesję, to w istocie są państwowe, nawet jeśli mają jakiegoś prywatnego właściciela - a tym bardziej są państwowe, jeśli ten właściciel państwem steruje.
          Ja jestem zwolennikiem zlikwidowania państwowego monopolu walutowego. Ten monopol to np. przepis nakazujący rozliczać wszelkie transakcje w określonej przez państwo walucie, to prawo nakazujące każdemu sklepikarzowi, i w ogóle każdemu, kto przyjmuje za cokolwiek zapłatę, przyjmowanie jej w określonej przez państwo walucie. To trzeba znieść i pozwolić każdemu emitować swoją walutę i każdemu rozliczać się w dowolnej walucie - w tym prywatnej, państwowej, lokalnej, innego państwa, kruszcach, bitcoinach, muszelkach czy jakimkolwiek towarze. Wtedy spiski bankierów się skończą, bo będą musieli ze sobą konkurować.
          Pieniądz powinien podlegać takiej samej konkurencji jak każdy inny towar czy usługa. Na wolnym rynku jakakolwiek koncepcja systemu finansowego odrębna od obecnie dominującej, różna od obecnego monopolu, mogłaby się rozwijać i konkurować ze wszystkimi innymi pomysłami - mogłaby stać się dominująca, albo marginalna, ale zawsze powinna móc legalnie działać w praktyce gospodarczej, na mniejszą lub większą skalę, bez konieczności działań politycznych.
          Więc ja poprę każdego, kto chce obecny system bankowy i finansowy zmienić, byleby nie chciał ze swojego pomysłu zrobić nowego monopolu, byleby nie chciał narzucać swoich pomysłów przemocą, czyli przy użyciu państwa i ustaw.
 
Grzegorz GPS Świderski
PS. Polecam inne moje notki dotyczące pieniądza:
 
Brak głosów

Komentarze

Chętnie się z Panem zgodzę, jeśli przedstawi Pan choćby zarys mechanizmów, które tą konkurencję zagwarantują. Tylko proszę się nie powoływać na cudowny wpływ "Niewidzialnej ręki rynku" bo ta, jak dotąd zapewniła tylko tworzenie się band, koterii i monopoli. Jeśli zaś chodzi o samo tworzenie rozmaitych systemów monetarnych, to - jak uczy doświadczenie z lokalnymi walutami - bez odgórnej ingerencji państwa, taki system nie jest w stanie się utrzymać przez dłuższy czas. Z drugiej strony, jeśli takie mechanizmy obronne zostaną wdrożone, to jak sądzę na skalę państwową. Czy nie gonimy w piętkę?

10 za poruszenie tematu :)

Vote up!
1
Vote down!
-2
#398393

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika gps65 nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Mechanizm jest prosty - należy po prostu znieść obowiązek przeliczania wszystkich transakcji handlowych na PLN i wystawiania rachunków w tej walucie i pozwolić na to by można było płacić w dowolnej walucie, w tym dowolnej zagranicznej, dolarach, euro i innych oraz w złocie i innych kruszcach, walutach opartych o kruszce, kryptowalutach typu bitcoin itd... i pozwolić by banki mogły puszczać w obieg swoje waluty. Do tego nie potrzeba żadnych regulacji.

Vote up!
1
Vote down!
-3

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#398427

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zapluty Karzeł ... nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

postuluje Pan wyrzeczenie się naszego wpływu na gospodarkę i przekazanie go monopolistom emitującym euro, $, ..., złoto, inne kruszce? Ten mechanizm nie tylko nie obala żadnego monopolu ale wzmacnia te, które i tak są zbyt silne, nas pozostawiając bezbronnymi.

Vote up!
1
Vote down!
-3
#398432

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Kazek został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Krwn

by zdrwć fnns ptrzbny jst zkz lchwy.

Bnkrzy z S jż m&ct;wą pwrc d prytt złt l dltg ,ż kntrlją  prw cł złt.

Pczytj sb &qt;Wjnę pnądz&qt; Sng Hngbng n psz tych prymtywnych tkst&ct;w &qt;wlnścwych&qt;.

Prwszym wlnścwcm był Lcyfr skńczył w pkl.

Kzk

Vote up!
1
Vote down!
-4

Kazek

#398400

nie nastąpi powrót do parytetu złota i zakaz drukowania pieniędzy bez pokrycia.
Gps65 mówi o pieniądzu realnym i o to właśnie idzie.
Pozdrawiam z 10

Vote up!
2
Vote down!
-2

Verita

#398411

Parytet złota został wymyślony w dniu kiedy pierwszy złotnik wyemitował "wirtualne" pieniądze w postaci weksli czy czego tam jeszcze. Czyli setki lat temu. Jeśli nadal ma Pani wątpliwości, to proszę prześledzić historię niemieckich rezerw złota na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. Parytet złota jest tak samo fiducjarny jak pieniądz fiducjarny.

Uprzedzając ewentualne dalsze domysły podpowiem, że być może chodzi Pani o pieniądz kruszcowy. Ten wale nie jest lepszy od fiducjarnego a w wielu punktach znacznie gorszy. To jednak tematy na całe artykuły. Nie na komentarze.

Vote up!
2
Vote down!
-2
#398438

A co to jest konkretnie ta lichwa, której należy zakazać? Czy to w ogóle pożyczanie na procent, czy też na zbyt duży procent?

Vote up!
1
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#398428

to jest pożyczanie na procent. Jakkolwiek mały by on nie był. Dziwi mnie, że (jak się domyślam) nie rozumie Pan sposobu, w jaki wymusza ona kreację pieniądz, z czego z rozkoszą korzystają banki komercyjne.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#398434

A jak skutecznie można zakazać pożyczania na procent? Tak skutecznie, by się nie dało tego tak łatwo obejść, jak to obeszła bankowość islamska?

Vote up!
1
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#398472

Zbyt mało wiem o bankowości islamskiej żeby się na nią powoływać. Niemniej, zwykłej kradzieży też nie udało się wyeliminować a czasem mam wrażenie, że ma się coraz lepiej. Czy to oznacza, że powinniśmy ją zalegalizować?

Vote up!
1
Vote down!
-2
#398498

Ale jak w ogóle sformułować przepis, który zabroniłby pożyczanie na procent? A czy rowery będzie można pożyczać za opłatą zależną od wartości roweru i czasu pożyczenia, czy zakaz będzie dotyczył tylko pieniędzy? Jak ta ustawa konkretnie zdefiniuje to, czego nie wolno pożyczać za opłatą? Czy to będą sprawy ścigane z powództwa publicznego czy prywatnego? Czy obie strony transakcji pożyczania za opłatą będą przestępcami, czy tylko jedna? Która?

Vote up!
2
Vote down!
-1

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#398648

jak przepis dla złodziei.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#398649

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Kazek został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Jeżeli na jakiejś  wyspie jest 10 ludzi i przybywa bankier , który ma prawo wyemitować pieniądz i każdemu pożycza 100 talarów na 10% to po roku ma do odebrania 1100 talarów.
 
W obiegu jest tylko 1000 więc co by mieszkańcy wyspy  nie robili nie oddadzą 1100 bo w obiegu jest tylko 1000.
Któryś z nich musi być bankrutem nie ma innego wyjścia chyba ,że weżmie kolejny kredyt aby spłacić stary dług i tak dalej.
Nie ma znaczenia czy bankier miał pokrycie w złocie czy nie miał.
Emisja kolejnego pieniądza zwiększa zadłużenie.
 
Kryzys jest wtedy jak bankier nie chce wiecej kreować pieniądza , nie pożycza ,żąda zwrotu .
 
Z powodu braku gotówki przejmuje majątek nieszczęśnika i tak realna własność przechodzi do bankiera.
Tak działa obecnie system pieniężny na świecie.
Podobno rodzina Rotszyldów ma 80% światowego majątku.

Niech ktoś wskaże z której kieszeni wyciągnięto i pożyczono te biliony na które zadłużone są prawie wszystkie kraje jak USA , Niemcy itp

 

Kazek

Vote up!
1
Vote down!
-3

Kazek

#398452

masz ode mnie :)

Vote up!
2
Vote down!
-1
#398453

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Kazek nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Kazek

Vote up!
1
Vote down!
-2

Kazek

#398454

Chyba mnie o to nie posądzasz? To miało być w ramach oceny komentarza. Absolutely free! :)

Vote up!
1
Vote down!
-2
#398456

> W obiegu jest tylko 1000 więc co by mieszkańcy
> wyspy nie robili nie oddadzą 1100 bo w obiegu
> jest tylko 1000.

W obiegu, to znaczy, że ta waluta krąży. Więc można oddać wielokroć więcej niż tylko 1100. W czym problem?

Vote up!
1
Vote down!
-2

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#398473

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Kazek nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

tylko bankier może wyemitować brakujące 100.

 

Kazek

Vote up!
1
Vote down!
-2

Kazek

#398490

Problem w tym, że jeśli zrobi Pan sobie tabelkę z tymi obiegami, to zobaczy Pan, że przy założeniu braku kreacji, wystarczy tylko kilka "okrążeń" aby bank przejął znowu wszystkie pieniądze a ludność pozostała z olbrzymim 100% długiem. Jeśli Pan sobie życzy, to jestem gotów zrobić dla Pana taką prostą symulację.

Vote up!
2
Vote down!
-2
#398499

Przepraszam, ale nie rozumiem co to za gra. Czy może sobie jaja ze mnie Panowie robią? O co chodzi?

Przecież chyba nie muszę tłumaczyć tak elementarnych spraw, że dana kwota waluty na rynku może obsłużyć transakcje o wartości wielokroć przekraczającej tę kwotę. To już chyba dzieciom w gimnazjum tłumaczą na podstawach przedsiębiorczości.

Proszę nie robić sobie ze mnie jaj, albo wprost wytłumaczyć co to za zabawa. Proszę o rzetelną polemikę.

Vote up!
1
Vote down!
-2

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#398647

Ucieka Pan od tematu na wszelkie sposoby ignorując przy tym całkowicie argumenty strony przeciwnej. Uciekanie się do sztuczki z nauką w szkołach oraz oskarżanie o "robienie sobie jaj" to już najniższy poziom rodem z Onetu czy innych tego typu miejsc. I wszystko to zajęło Panu przeszło 24 godziny. Liczył Pan, że nikt tych wpisów nie zauważy i ostatnie słowo będzie należało do Pana? Zatem proszę poczekać znowu, a tak się właśnie stanie. Nie zamierzam pilnować w nieskończoność i jałowo dyskutować z osobą, która nie ma nic do powiedzenia.

Vote up!
2
Vote down!
-1
#398651

"Przecież chyba nie muszę tłumaczyć tak elementarnych spraw, że dana kwota waluty na rynku może obsłużyć transakcje o wartości wielokroć przekraczającej tę kwotę."

Oczywiście, że może, po to fiat money zostały wykreowane, co poparto odpowiednimi przepisami i teoriami o zasadach rynku. Co nie znaczy, że powinna. Sęk w tym, że im więcej niesistniejących pieniędzy obsługuje transakcje, tym biedniejsze staje się społeczeństwo mające pieniądze o coraz mniejszej sile nabywczj z powodu inflacji.

"Moim zdaniem nie ma znaczenia to czy to światowy system bankowy, jakiś spisek bankierów, rządzi państwami, czy też państwa rządzą bankierami – w obu przypadkach końcowym efektem jest to, że system finansowy, czyli państwowy monopol waluty fiducjarnej, kreowanej z powietrza przez kredyt, kontrolowanej przez bank centralny, opartej o obowiązkową rezerwę cząstkową, jest narzucany siłą, jest umocowany ustawowo, jesteśmy zmuszeni go stosować."

Ma to oogromne znaczenie dla niepodległości państwa, czy waluta danego kraju jest uzależniona od banksterów działających zawsze we własnym interesie, czy od banku podległemu rządowi, który powinien mieć na celu interes państwa a nie jednostek zarządzających bankiem.

Zgadzam się, że powinna istnieć możność emisji pieniędzy lokalnie, ale nie powinny to być pieniądze bez pokrycia, ani w przypadku walut lokalnych, ani państwowych.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
2
Vote down!
-1

Lotna

 

#398654