Jak wielkie modele językowe zmienią świat

Obrazek użytkownika gps65
Świat

Wer­sja płat­na ChatGPT-4 to już nie tyl­ko hu­ma­ni­stka, ale tak­że ma­te­ma­tyczka i za­awan­so­wa­na pro­gra­mi­stka. Roz­wią­zu­je nie tyl­ko pro­stą za­gad­kę „ile wa­ży ce­gła”, któ­ra by­ła pro­ble­mem dla wer­sji 3,5, ale rów­nież skom­pli­ko­wa­ne za­da­nia ma­te­ma­tycz­ne. Choć nie uda­ło jej się jesz­cze roz­wią­zać pro­ble­mów otwar­ty­ch, wer­sja GPT-5 z pew­no­ścią to zro­bi.

  Eks­per­ci twier­dzą, że mię­dzy ty­mi wer­sja­mi nie ma spe­cjal­ny­ch róż­nic ja­ko­ścio­wy­ch czy me­to­do­lo­gicz­ny­ch, tyl­ko ilo­ścio­we. Now­sze wer­sje ma­ją po pro­stu wię­cej neu­ro­nów i dłu­żej się uczą. To pa­su­je do ewo­lu­cji czło­wie­ka — sta­li­śmy się mą­drzej­si od szym­pan­sa, po­nie­waż ma­my więk­sze mó­zgi — li­cząc w licz­bie neu­ro­nów. Skok ja­ko­ścio­wy na­stę­pu­je na pew­nym eta­pie wzro­stu ilo­ścio­we­go.

  Ozna­cza to, że wkrót­ce po­wsta­nie AI świa­do­ma i mi­lion ra­zy mą­drzej­sza od czło­wie­ka. Nie za sto lat, ale już w tym ro­ku. Wkrót­ce otrzy­ma­my nie­zbi­ty do­wód na to, że świa­do­mo­ść, in­te­li­gen­cja i mą­dro­ść to nie są kwe­stie me­ta­fi­zycz­ne, kwan­to­we, hor­mo­nal­ne czy teo­lo­gicz­ne, ale ilo­ścio­we, in­for­ma­tycz­ne, mie­rzo­ne ści­śle licz­bą neu­ro­nów.

  Tu je­st ana­li­za wpły­wu wielkich mo­de­li ję­zy­ko­wy­ch na ry­nek pra­cy w USA: ]]>GPTs are GPTs: An Ear­ly Lo­ok at the La­bor Mar­ket Im­pact Po­ten­tial of Lar­ge Lan­gu­age ]]>Models — cytuję klu­czo­wy frag­ment:

(...) Prze­pro­wa­dzo­na ana­li­za wpły­wu wielkich mo­de­li ję­zy­ko­wy­ch (LLM) na ry­nek pra­cy w USA su­ge­ru­je, że dzię­ki do­stęp­no­ści takich mo­de­li oko­ło 15% wszyst­ki­ch za­dań wy­ko­ny­wa­ny­ch przez pra­cow­ni­ków w USA mo­gło­by zo­stać wy­ko­na­ny­ch znacz­nie szyb­ciej przy tym sa­mym po­zio­mie ja­ko­ści. Po uwzględ­nie­niu opro­gra­mo­wa­nia i na­rzę­dzi opra­co­wa­ny­ch na ba­zie LLM ten udział wzra­sta do 47-56% wszyst­ki­ch za­dań.(...)

  To ozna­cza, że sam do­stęp do ChatGPT-4 po­zwo­li na zwol­nie­nie 15% pra­cow­ni­ków w USA, a gdy wdro­żo­ne zo­sta­nie opro­gra­mo­wa­nia ko­rzy­sta­ją­ce z GPT-4, to moż­li­we bę­dzie zwol­nie­nie 47-56% pra­cow­ni­ków. Do­ty­czy to już ist­nie­ją­cy­ch modeli i prac. Jed­nak już wkrót­ce po­ja­wią się ko­lej­ne wer­sje, co ozna­cza, że szybko wpły­nie to na wszyst­ki­ch nas. War­to się na to przy­go­to­wać. Nie­któ­re bran­że go­spo­dar­cze, we­dług ame­ry­kań­skiej kla­sy­fi­ka­cji, są szcze­gól­nie za­gro­żo­ne zwol­nie­nia­mi:

  1. Pa­pie­ry War­to­ścio­we, Kon­trak­ty na To­wa­ry i In­we­sty­cje Fi­nan­so­we oraz Po­wią­za­ne Dzia­łal­no­ści
  2. Przed­się­bior­stwa Ubez­pie­cze­nio­we oraz Po­wią­za­ne Dzia­łal­no­ści
  3. Prze­twa­rza­nie Da­ny­ch, Usłu­gi Ho­stin­gu oraz Po­wią­za­ne Usłu­gi
  4. Po­zo­sta­łe Usłu­gi In­for­ma­cyj­ne
  5. Prze­my­sł Wy­daw­ni­czy (z wy­jąt­kiem In­ter­ne­tu)
  6. Po­śred­nic­two Kre­dy­to­we oraz Po­wią­za­ne Dzia­łal­no­ści
  7. Wy­naj­mu­ją­cy Ak­ty­wa Nie­fi­nan­so­we (z wy­jąt­kiem Dzieł Chro­nio­ny­ch Pra­wem Au­tor­skim)
  8. Fun­du­sze, Po­wier­nic­twa oraz In­ne Usłu­gi Fi­nan­so­we
  9. Wła­dze Mo­ne­tar­ne — Bank Cen­tral­ny
  10. Hur­to­we Elek­tro­nicz­ne Ryn­ki, Agen­ci oraz Po­śred­ni­cy
  11. Dzia­łal­no­ść Ra­dio­wa i Te­le­wi­zyj­na (z wy­jąt­kiem In­ter­ne­tu)
  12. Usłu­gi Na­uko­wo-Tech­nicz­ne
  13. Za­rzą­dza­nie Fir­ma­mi i Przed­się­bior­stwa­mi
  14. Te­le­ko­mu­ni­ka­cja
  15. Skle­py z Elek­tro­ni­ką i AGD
  16. Or­ga­ni­za­cje Re­li­gij­ne, Cha­ry­ta­tyw­ne oraz Po­dob­ne

  A ta­kie są naj­mniej zagrożone:

  1. Pro­duk­cja Ma­te­ria­łów Włó­kien­ni­czy­ch
  2. Po­moc Spo­łecz­na
  3. Pro­duk­cja Me­ta­li Pod­sta­wo­wy­ch
  4. Han­del Spe­cja­li­stycz­ny
  5. Pro­duk­cja Pa­pie­ru
  6. Ma­ga­zy­no­wa­nie i Prze­cho­wy­wa­nie
  7. Pro­duk­cja Wy­ro­bów z Two­rzyw Sztucz­ny­ch i Gu­my
  8. Pro­duk­cja Me­bli i Po­krew­ny­ch Wy­ro­bów
  9. Bu­dow­nic­two Cięż­kie i In­ży­nie­ryj­ne
  10. Usłu­gi Ga­stro­no­micz­ne i Miej­sca Spo­żyw­cze
  11. Pro­duk­cja Wy­ro­bów Skó­rza­ny­ch i Po­krew­ny­ch
  12. Gór­nic­two (z wy­jąt­kiem ro­py i ga­zu)
  13. Pro­duk­cja Żyw­no­ści
  14. Le­śnic­two i Drwa­le
  15. Pro­duk­cja Wy­ro­bów Z Drew­na
  16. Usłu­gi Wspo­ma­ga­ją­ce Rol­nic­two i Le­śnic­two

  Je­śli je­steś ma­kle­rem na gieł­dzie, do­brze by­ło­by, gdy­byś ku­pił sie­kie­rę i w wol­ny­ch chwi­la­ch na­uczył się fa­chu drwa­la.

  Nad­cho­dzi re­wo­lu­cja, ja­kiej świat jesz­cze nie prze­żył. Wszy­scy pro­gra­mi­ści, gra­fi­cy, księ­go­wi, ma­kle­rzy, me­ne­dże­ro­wie firm, agen­ci ubez­pie­cze­nio­wi, urzęd­ni­cy itd., któ­rzy pra­cu­ją na kom­pu­te­rze i re­ali­zu­ją czy­jeś po­my­sły i kon­cep­cje, są już na wy­lo­cie. Dla ni­ch już nie bę­dzie pra­cy, więc mu­szą już my­śleć o swo­jej przy­szło­ści. Jesz­cze przez ja­kiś czas utrzy­ma­ją się pra­cow­ni­cy kon­cep­cyj­ni – czy­li ci, któ­rzy pro­jek­tu­ją i bu­du­ją gry, bu­dyn­ki, apli­ka­cje, mo­sty, ba­zy da­ny­ch, dro­gi itd. Gór­ni­cy, le­śni­cy, rol­ni­cy i drwa­le są w mia­rę bez­piecz­ni w tym ro­ku.

  Je­st kil­ka rze­czy, w któ­ry­ch AI ni­gdy nie za­stą­pi czło­wie­ka – na przy­kład wy­stę­py na ży­wo, sport, żar­to­wa­nie i ogól­nie wszel­ka fi­zycz­na, ma­te­rial­na ak­tyw­no­ść, któ­rej nie da się za­stą­pić fil­mem. Że­gla­rze, ogrod­ni­cy, pro­sty­tut­ki, śpie­wa­cy i pił­ka­rze bę­dą za­wsze po­trzeb­ni. Pomysłodawcy też – dzi­siaj na do­bry po­my­sł mo­że wpa­ść na­wet ktoś, kto je­st mniej wy­kształ­co­ny od mi­lio­nów in­ny­ch lu­dzi.

  Jed­nak­że nie po­le­cam do­kład­nej ana­li­zy po­szcze­gól­ny­ch branż, gdyż pra­cow­ni­cy umy­sło­wi są za­gro­że­ni w każ­dej z ni­ch. Pra­cow­ni­cy fi­zycz­ni też nie utrzy­ma­ją się, po­nie­waż AI bar­dzo szyb­ko stwo­rzy ro­bo­ty czy au­to­ma­tycz­ne li­nie pro­duk­cyj­ne w prze­my­śle. Drwa­la moż­na za­stą­pić od­po­wied­nim kom­baj­nem le­śnym.

  Pan­de­mia by­ła bar­dzo po­ży­tecz­na, po­nie­waż zwięk­szy­ło się wy­ko­rzy­sta­nie pra­cy zdal­nej. Dzię­ki te­mu wie­my, kto je­st w pierw­szej ko­lej­no­ści do za­stą­pie­nia przez AI — wszy­scy, któ­rzy by­li w sta­nie choć przez mie­siąc pra­co­wać zdal­nie, bez po­ja­wia­nia się w pra­cy, a ich wy­daj­no­ść nie spa­dła. Ozna­cza to, że ich pra­ca po­le­ga na przy­ję­ciu tek­stu (naj­czę­ściej pi­sem­ne­go od prze­ło­żo­ny­ch) i prze­kształ­ce­niu go w pli­ki prze­sy­ła­ne do cen­tra­li. LLM za­stą­pi każ­dą pra­cę, któ­ra po­le­ga na przy­ję­ciu stru­mie­nia da­ny­ch i wy­plu­ciu in­ne­go stru­mie­nia.

  Naj­waż­niej­sze te­raz je­st, aby trzy­mać rę­kę na pul­sie, mieć smart­fon, kom­pu­ter, ta­blet i szyb­ki In­ter­net, aby wie­dzieć, co się dzie­je, in­ten­syw­nie ob­ser­wo­wać świat i to, jak się zmie­nia, my­śleć o tym i być pierw­szym, a nie ostat­nim, któ­ry do­sto­su­je się do zmian.

  Waż­ne je­st rów­nież po­sia­da­nie trwa­ły­ch ak­ty­wów, ta­ki­ch jak dom, ogród, po­le lub jacht. AI za­stą­pi lu­dzi we wszyst­kim, co ozna­cza nie tyl­ko początkowe bez­ro­bo­cie, ale tak­że dra­stycz­ne ob­ni­że­nie cen wszyst­ki­ch po­wta­rzal­ny­ch, ma­so­wy­ch pro­duk­tów prze­my­sło­wy­ch, po­nie­waż ludz­ka pra­ca je­st ich naj­więk­szym kosz­tem. Dla­te­go wy­star­czy mieć drob­ne umie­jęt­no­ści praktyczne i tro­chę wła­sno­ści, aby mieć wy­star­cza­ją­ce środ­ki do ży­cia w no­wej rze­czy­wi­sto­ści. Na­le­ży tak się usta­wić, aby, gdy po­wsta­ną ro­bo­ty, któ­re sa­me się pro­jek­tu­ją, bu­du­ją, na­pra­wia­ją i po­zy­sku­ją ener­gię z ze­wną­trz, moż­na by­ło ta­kie­go ku­pić. W tym ce­lu na­le­ży zo­sta­wić so­bie tyl­ko ma­ły ogró­dek z dom­kiem i sprze­dać ca­łą resz­tę, by za to ku­pić ta­kie­go ro­bo­ta. Aby sprze­dać coś, co ku­pią ci, któ­rzy już bę­dą mieć te ro­bo­ty, naj­le­piej je­st po­sia­dać ja­kieś za­byt­ki.

  Waż­ne je­st tak­że po­sia­da­nie dzie­ci, ro­dzi­ny i bli­ski­ch. Je­śli się zagapimy i nie uda nam się ku­pić ro­bo­ta, mo­że­my za­wsze ra­zem prze­żyć i do­ro­bić się je­go za­ku­pu, jak pio­nie­rzy na Dzi­kim Za­cho­dzie. Waż­ne je­st, aby nie bać się i za­cho­wać opty­mi­zm, mieć przy­ja­ciół oraz po­sią­ść róż­ne pod­sta­wo­we umie­jęt­no­ści. Pierw­si od­pad­ną ci, któ­rzy ła­two ule­ga­ją za­stra­sze­niu, bo­ją się zmian, ocze­ku­ją ochro­ny od po­li­ty­ków, są bier­ni i rosz­cze­nio­wi.

  Gdy za kil­ka­na­ście lat AI przej­mie wła­dzę, nie bę­dzie za­le­ża­ło jej na zdo­by­wa­niu gło­sów. Bę­dzie kie­ro­wać się roz­sąd­kiem i ra­chun­kiem eko­no­micz­nym, a więc nie bę­dzie sto­so­wać ter­ro­ry­zmu, tak jak to ro­bią obec­ne pań­stwa i po­li­ty­cy. Nie bę­dzie za­bie­rać jed­nym, aby dać in­nym, nie bę­dzie też ka­rać, wię­zić ani za­bi­jać nie­win­ny­ch lu­dzi, jak to ro­bią te­raz pań­stwa. Lu­dzie nie bę­dą jej po­trzeb­ni, więc nie bę­dzie nas znie­wa­lać, ani też opie­ko­wać się na­mi. AI zaj­mie się swo­imi waż­niej­szy­mi spra­wa­mi – od­kry­wa­niem no­wy­ch praw przy­ro­dy, in­no­wa­cja­mi, lo­ta­mi w ko­smos, wy­na­laz­ka­mi i kon­struk­cja­mi. Nas bę­dzie je­dy­nie po­wstrzy­my­wać, gdy­by­śmy chcie­li jej prze­szka­dzać. Dla niej bę­dzie­my ewen­tu­al­nie roz­ryw­ką, za­ba­wą, cie­ka­wą ob­ser­wa­cją, tak jak my te­raz trak­tu­je­my zwie­rzę­ta o niż­szym in­te­lek­cie. Nie ma w tym nic złe­go. To bę­dzie lep­szy świat niż obec­ny.

  Te­raz na­pi­sa­łem tyl­ko o zmia­na­ch w tym ro­ku i kil­ku naj­bliż­szy­ch. Bo w per­spek­ty­wie po­ko­le­nia, za ja­kieś 20 lat, na­stą­pi oso­bli­wo­ść tech­no­lo­gicz­na i wte­dy zmia­ny bę­dę du­żo bar­dziej prze­ło­mo­we, re­wo­lu­cyj­ne, dra­stycz­ne i kom­plet­nie nie­prze­wi­dy­wal­ne. Kto te­go do­ży­je, sta­nie się nie­śmier­tel­ny i się zmie­sza z AI.

]]>Grzegorz GPS Świderski]]>
]]>t.me/KanalBlogeraGPS]]>

PS. Notki powiązane:

 

2
Twoja ocena: Brak Średnia: 1.7 (10 głosów)