5 grudnia 1867 Zułowo, Litwa. Sto pięćdziesiat lat temu urodził się Józef Piłsudski

Obrazek użytkownika michael-abakus
Kraj

150 lat historii. A wczoraj usłyszałem opinię ministra Pawła Muchy o Konstytucji i nadziałem się na akcję lewicowej bojówki. Moim zdaniem krytyka Konstytucji przedstawiona przez prezydenckiego ministra była bardzo dobra, zawierała calą serię bardzo trafnych wniosków i wszytko wskazuje na to, że program działań Kancelarii Prezydenta jest zorientowany we właściwą strategiczną stronę. 

A lewicowa bojówka? No cóż, to była nie tyle bojówka, ile agresywna grupa mało kulturalnych dyskutantów, przerażonych pisowskim faszyzmem. Niby sporo wiem o komuniźmie, ale dopiero wczoraj oświeciło mnie skąd się bierze ich agresja. Oni sądzą świat według siebie, trochę według starego przysłowia o tym, że głodnemu chleb na myśli. Nurtują mnie dwie obserwacje.
Pierwsza to perspektywa koniecznej dyskusji o nowej polskiej konstytucji. Jest to prawdziwie strategiczny temat i cieszy mnie, że wczorajsza krytyka Konstytucji była tak fundamentalna i tak wielowątkowa. Bardziej konkretną opinię w tej sprawie pokażę w komentarzu.
A druga to diagnoza intelektualnej klęski lewicy oraz natury jej zupełnie irracjonalnych fobii. Lewica panicznie boi się sama siebie, jest przerażona swoim własnym lustrzanym odbiciem. Oni sami wpadli w ponurą pułapkę własnej mentalności. To także jest bardzo ciekawy temat, o którym powiem w komentarzu.

Co to ma wspólnego z Józefem Piłsudskim? Otóż uważam, że wszystko, łączy nas problem polskiej Niepodległości, problem równie gorący i rodzący podobnie fundamentalne zadania na miarę pokoleń. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzisiaj świętujemy sto pięćdziesiatą rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, a za rok świętować będziemy setną rocznicę odzyskania polskiej Niepodległości.

Józef Piłsudski poświęcił pięćdziesiat lat swojego życja, pół wieku pracy u podstaw, pół wieku walki, pół wieku wątpliwości, porażek i codziennego trudu i mając już za sobą piędziesiat jeden lat życia, rozpoczynał 11 listopada 1918 roku kolejne lata pracy i odpowiedzialności. 

Miał jeszcze przed soba wojnę z bolszewicką Rosją,.. 

Nasza dzisiejsza perspektywa jest bardzo podobna. Mamy ryczące czterdziestki antypolskiego fanatyzmu, mamy fundamentalkne problemy konstytucyjne, mamy przed sobą rozstaje i podstawowe wybory i musimy mieć świętą cierpliwość... 

Tak jak wtedy.

* * *

 

następny - poprzedni

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (8 głosów)

Komentarze

Piłsudski traktował niepodległość i suwerenność jako fundamenty państwa - nieczęsto trafia sie taki człowiek, bez niego w 1918 roku byłoby wiele trudniej...

Vote up!
5
Vote down!
-1

Yagon 12

#1554053

Powiedziałem jestem bardzo zadowolony z tego, co usłyszałem od Pawła Muchy, ministra i zastępcy szefa Kancelarii Prezydenta i byłoby bardzo dobrze, aby to co usłyszałem rzeczywiście było stanowiskiem Prezydenta RP. 
Najpierw krótka relacja.
 1. Po pierwsze pan Minister nie proponuje żadnego projektu Konstytucji, ale chce się dowiedzieć od nas, czy rzeczywiście chcemy zmiany ustawy zasadniczej.
 2. Po drugie tłumaczy dlaczego Konstytucja powinna być zmieniona i wskazuje na konkretne bardzo ważne braki, które muszą być skorygowane. Podam kilka przykładów wskazanych przez pana Ministra:
  a) Od 1997 roku minęło 20 lat i pojawiły się ważne fakty, o których konstytucja milczy. Konkretnie:
  b) Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, czego w Konstytucji nie ma.
  c) Nie ma w Konstytucji gwarancji polskiej suwerenności w Unii Europejskiej
  d) Nie ma relacji pomiedzy prawem europejskim, a prawem stanowionym przez polski parlament. Chodzi o gwarancję i granice polskiej suwerenności w stanowieniu prawa.
  e) Podobnie nie ma w Konstytucji nic o polskim członkostwie w NATO.
  f) Przez 20 lat widać poważne kwestie ustrojowe, które ujawniły konieczność konstytucyjnej naprawy: 
  g) Sprawność, funkcje i struktury Państwa - jeśli Polska ma być państwem poważnym. 
  h) Relacje pomiędzy systemami psństwowymi a sferą aksjologiczną - uczestniczący w dyskusji marszałek senior Kornek Morawiecki mówił wprost o właczeniu do konstytucji regulacji działania moralności oraz współczesnych przemian cywilizacyjnych, które powinny znaleźć swoje miejsce w  konstytucji.
  i) W dyskusji pojawiły się wnioski o konstytucyjne uregulowanie doktryn polskiego prawa odchodząc od normatywizmu prawniczego w kierunku prawa moralnego... śladem "Wstępu do nauki prawa i moralności" Leona Petrażyckiego.
  j) Także w dyskusji pojawiły się wnioski o zmianę systemów stanowienia prawa, ograniczając ilość tworzonego prawa w zamian za jego jakość poprzez nowe uformowanie kompetencji posłów i parlamentu oraz poprzez ukierunkowanie procedur tworzenia prawa na cel i skutki pracy ustawodawczej. 
  k) Ujawnione została konieczność nadania jasności i jednoznaczności wielu normom konstytucyjnym, na przykładach wielu konkretnych artykułów aktualnej konstytucji - nawet jeśli ich treść miała by nie ulegać zmianie
  l) Konieczność konstytucyjnego uregulowania relacji pomiędzy zakresem ustawy zasadniczej, a regulacjami ustawowymi i ujednoznacznieniu procedur badania zgodności ustaw z konstytucją
  m) szereg doktryn aksjologicznych w takich kategoriach jak zaufanie państwa i jego systemów do obywatela, odpowiedzialności państwa oraz jego władz i funkcjonariuszy  wobec obywateli, zakres i procedury bezpośredniego  udziału obywateli w funkcjach państwa, a w szczególności w stanowieniu i stosowaniu prawa - referenda, sądowe ławy sędziów społecznych i inne formy 
  n)
  I tak dalej i jeszcze więcej konkretnych elementów koniecznych, którymi trzeba zająć sie już teraz, aby praca nad konstytucją miała sens i prowadziła do rzeczywistej dobrej zmiany systemów ustrojowych. 
 3. A po trzecie pan Minister zaprasza do obywatelskiej dyskusji, której celem miało by być uformowanie przedmiotu i zakresu referendum konstytucyjnego, tak aby nie było wyborem alternatywy tak - nie, ale określało zakres i cele popieranej przez Obywateli reformy konstytucyjnej.

To co pokazałem wyżej jest naprawdę drastycznym skrótem. 

 
Mój komentarz: 
Wyrażam w tym komentarzu swój osobisty pogląd - Konstytucja rzeczywiście musi być zmieniona, a zakres zmian powinien być znacznie szerszy i bardziej konkretny od zakresu podanej wyżej relacji. To jest oczywiste. Zresztą ta moja relacja to zaledwie "strzępy meldunków". 
Więcej - taka powinna być nasza podstawowa strategia polityczna, jeśli "dobra zmiana" miałaby być rzeczywistą i prawdziwą dobrą zmianą.
Bez definitywnej zmiany konstytucji dobra zmiana pozostanie tylko "rozmową niedokończoną".
 
Dlatego główną wytyczną strategii politycznej na najbliższe parę lat, to:
Po pierwsze - osiagnięcie konstytucyjnej większości parlamentarnej w najbliższych wyborach. 
Po drugie - być gotowym do uchwalenia nowej Konstytucji jak najprędzej po tych wyborach. Co jest jednoznaczne - rzeczywiswta praca nad Konstytucją powinna rozpocząć się natychmiast, spełniając przy okazji mobilizującą funkcję w zadaniu numer pierwszy.
 
I podsumowanie: To co zobaczyłem na wczorajaszym spotkaniu skłania mnie do zadowolenia z postawy i planów Sekretarza Stanu - Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pawła Muchy, ale niestety obawiam się, że to są poglądy tylko pana Pawła Muchy. Bardzo bym chciał, aby to był również program pana Prezydenta i obawiam się, że jest to tylko pobożne życzenie (wishful thinking)
Vote up!
5
Vote down!
0

michael

#1554066

tak jest, lustrzane odbicie i projekcja. co zauważyłem w erze po '89. przeciwników, nawet wyimaginowanych, maja za konkurencyjne gangi. w sposób takiej narracji "czarni" mieli przejąć władzę po "czerwonych" i sie na nich zemścić, widac tradycyjne oczekiwanie przesladowań trwa do dziś nie tylko u nas

Vote up!
0
Vote down!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1554105