Wysyp oparowych debili c.d. Z. Niebieski

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Idee

Z. Niebieski, opierający „swój” dorobek blogerski na przepisywaniu wikipedii i jej podobnych e-encyklopediach oraz ukrywaniu źródeł swojej „mądrości” usiłuje odsunąć od siebie znamię plagiatora.

 

Kiedy mamy do czynienia z plagiatem?

Faktycznie, na początku lat 1990-tych usiłowano połączyć pojęcie plagiatu z procentowym udziałem dzieła cytowanego w nowym utworze.

Bardzo szybko okazało się jednak, że to droga do nikąd.

Należy uznać, że w przypadku analizy krytycznej lub naukowej zakres dopuszczalnego cytatu jest znacznie większy od zakresu cytatu w ramach nauczania czy wyjaśniania (tak E. Traple, w: Komentarz, red. J. Barta, R. Markiewicz, 2011, s. 270; L. Małek, Cytat, s. 294; S. Stanisławska-Kloc, w: Prawo autorskie i prawa pokrewne, red. D. Flisak, s. 462). Sąd Apelacyjny w Łodzi stwierdził w wyr. z 17.12.2002 r. (I ACa 254/02, niepubl.), że: "Ocena dozwolonego zakresu zapożyczenia w postaci cytatu może być dokonana jedynie indywidualnie w odniesieniu do konkretnego przypadku (…) Cytaty możliwe są także w przypadku dokonywania analizy krytycznej. Odbiorca takiej analizy musi bowiem wcześniej zapoznać się dość dokładnie z fragmentami analizowanego dzieła, żeby zrozumieć jego krytykę. Przy tym ilustracja wypowiedzi polemicznej może nastąpić za pomocą materiałów nieodnoszących się bezpośrednio do przedmiotu krytyki. Autor opracowania z zakresu filmoznawstwa może posłużyć się we własnym tekście jedynie cytatami zredukowanymi do pojedynczych kadrów, ponieważ żadna inna postać cytatu filmowego nie nadaj się do wydrukowania. Natomiast, gdyby dzieło zawierające analizę miało postać materiału audiowizualnego (np. filmu dokumentalnego) mogłyby być zacytowane obszerniejsze fragmenty utworów audiowizualnych".

(Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Komentarz, red. dr Arkadiusz Michalak, 2019)

 

Zatem powoływanie się na udział procentowy tekstu cytowanego w nowym tekście jest całkowicie chybione i świadczy o oczywistym głuptactwie osoby tak czyniącej.

 

Ważne jest bowiem co innego.

Ważną wskazówkę, jaką role powinien pełnić cytat daje SN. Otóż cytat powinien pełnić funkcję podrzędną w stosunku do całości. Zgodnie z wyrokiem SN z 23.11.2004 r. (I CK 232/04, OSNC 2005, Nr 11, poz. 195) "(…) cytowany urywek (…) musi pozostawać w takiej proporcji do wkładu własnej twórczości, aby nie było wątpliwości co do tego, że powstało własne, samoistne dzieło".

 

To jest najważniejsze.

Nie ma prawnej przeszkody, by cytat sięgał nawet 99% nowego utworu. Ważne jest, że ten 1% czyni nowe dzieło.

To jest najważniejsze.

W wyroku pochodzącym z dnia 23 listopada 2004 r. (I CK 232/04) Sąd Najwyższy stwierdził, że

Przytoczenie cudzego utworu nawet w całości jest dozwolone, jeżeli następuje w celu określonym w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 4.2.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.), przy czym przytaczany utwór musi pozostawać w takiej proporcji do wkładu twórczości własnej, aby nie było wątpliwości co do tego, że powstało własne dzieło.

 

Z. Niebieski tymczasem uważa, że zakres dozwolonego cytatu określają ściśle procenty. Być może jest nałogowym alkoholikiem i dlatego wszystko mu się kojarzy z procentami. ;)

Ale to pogląd zupełnie durnowaty i nie mający poparcia w obowiązującym prawie.

 

Zwisak zapomina jednak o najważniejszym – nie można ukrywać źródła, z którego się cytuje.

 

Niestety, taka praktyka ostentacyjnie łamiąca prawo autorskie jest na porządku na LEonku oraz wśród blogerów wywodzących się z oparowego szamba.

 

24.09 2019

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.8 (12 głosów)

Komentarze

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Mntlnść Klg d tg dzcny, c przzywć sę lb, Mms, j n wnn. Jk w plgc Hmpts 45% tkst t był &qt;cytt&qt;  t n był t plgt, jk j pdłm dn, których źródł był pdn rz 3 różn tksty prt t sm dn t &qt;plgt&qt; był. Mżlw, ż w dzsjszym sądwnctw 95% tkst mż być zrżnęt z nng wyrk, w dznnkrstw tk n jst. N n drm mów sę prwnkch &qt;ppg&qt; w pórk t cdz brć sę ptrfą. D przmyśln słw Bbl [Mt. 7:1-5]. &bdq;N sądźc, byśc n byl sądzn...błdnk&hllp;&rdq;,

Przpsywn Wkpd t przcż twj dmn, czyż w plgc schzfrn n był tkst z Wkpd zrżnętg?

Jśl psz sę hstr, t zkłdjąc ż w Wkpd błęd n był nfrmcj z Wkpd pwnny pkrywć sę z nfrmcjm z rtykł. N l jśl ktś wjny Kzck wż n wjnę mędzy krjm, jśl ktś psz ż Chmlnck wywłł pwstn przcw Plsc t Wkpd rzczywśc jst dl ng nzgłębną skrbncą wdzy,

l c d &qt;dbl&qt;  c sprstć pzmw kltry prtl Nn n ptrfl? Rzczywśc p sttnj mnstr trchę ch wysyplśmy. T skrg płcz swj zgłszją. Ty tż przcż z Nny wysypny byłś. Czyż n?

 

Vote up!
2
Vote down!
-8
#1603732

Humpty

Nie tłumacz temu człowiekowi. Nie ma sensu. Jak to mówią - z gówna bicza nie ukręcisz.

To autentycznie zatwardziały cep. Z gatunku tych, co potrafią zawracać Wisłę kijem.

I jest tak rozśmieszająco głupi i próżny, że gdy wybuchła afera z oczyszczalnią "Czajka" usiłował zbić mnie argumentem, co ja tam wiem, bo on, pan inżynier (???) OSOBIŚCIE pracował przy projekcie oczyszczalni, jako tłumacz tekstów technicznych.

Oczywiście to zrobiło z niego totalne pośmiewisko, bo kto przyznaje się do uczestnictwa w takiej tandecie i przekręcie.

No jak to kto? Zawiślak! Współtwórca oczyszczalni Czajka.

Ale oczywiście - jak się chcesz pośmiać, to pobaw się z nim.

Vote up!
6
Vote down!
-2

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1603736

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

miłego urlopu, i oglądania portalu, gdzie rozmawiają Polacy z Polakami, nawet, gdy różnią się poglądami. Zabawa z wami jest przednia, za każdym razem zaorani, popatrz jak pod moim tekstem dowodzącym plagiatu Humptusia, bezsilnie zawiedzony płakał. Być Polakiem to zobowiązuje, Niestety do tego zaszczytu niektórym progi za wysokie.

Vote up!
2
Vote down!
-7
#1603738

Uwielbiam ten twój "autorski" wpis
Zawsze pod twoimi komentarzami ci to będę wklejał i przypominał kim tu jesteś.
Zawsze !!!!!!
Jedyny wpis gdzie nie mogę ci zarzucić kłamstwa.Bo ten zrzut z ekranu jest i oryginalny i trafny
Tylko tak można z takim gnojkiem i złodziejem jak ty "rozmawiać"

 

Vote up!
7
Vote down!
-1

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1603760

tylko ze śmiechu. Ale faktycznie zlodziejaszku jedno trzeba ci przyznać - za jaki temat się nie weźmiesz - każdy cię przerasta. Niedługo przeczytasz.

Aczkolwiek nie wiem po co, skoro ty i tak niczego nie jesteś w stanie pojąć prócz tego, że się w końcu wydało, iż Ruskievicius jest litewskim chazarem. ;)

 

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1603769

umarł. ;)

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1603767

Gorszy od kacapa, cymbał inteligenta rżnie. Myś!i, że jak obrobi kilka przepisanych akapitów, to już neonowe durnie uznają go swoim guru. W rezultacie jest tak absurdalnie żałosny, że jego teksty to można użyć w kabarecie obnażającym nieuctwo i debilizm różnych ochotniczych propagandzistów i zwykłych świrów. Od paru lat zresztą w kółko powtarza to samo, choć w coraz gorszej wersji, uwstecznia się na tym większe pośmiewisko zwł. z tym zamiłowaniem do słowiańskich ciot i bałwanów.

Vote up!
5
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1603763

że on nawet nie potrafi zrozumieć, jak bardzo z niego szydzą i czego jest symbolem. Lepiej więc chuchajmy na niebożątko, bo wieczory nadchodzą długie i czasem warto sie pośmiać nie tylko przed telewizorem. ;)

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1603770