Pierwszy maja w (naprawdę wielkiej) literaturze

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Kultura

Kiedy pierwszy raz czytałem poniższy fragment wiadomości, zwane wówczas dziennikiem telewizyjnym pełne były deklaracji kolejnych załóg i brygad robotniczych obiecujących wzmożoną prace z okazji majowego święta.

A tu okazało się, że o 1 maja można pisać niekoniecznie na klęczkach.

"- Posłusznie melduję, panie oberlejtnant, że o takiej rzeczy nie zapomniałem, bo nie jestem znowuż taki jak niejaki jednoroczny ochotnik Żelezny . Było to jeszcze na długo przed tą wojną i staliśmy w Koszarach Karlińskich. a tam był oberstem niejaki Flieder von Bumerang czy tak jakoś.

Porucznik Lukasz mimo woli uśmiechnął się słysząc oryginalne nazwisko, a Szwejk szybko opowiadał dalej:

— Posłusznie melduję, panie oberlejtnant, że ten nasz oberst był dużo niższy od pana, nosił brodę a la książę Lobkowitz, tak że bardzo był podobny do małpy , a gdy się rozzłościł, to skakał dwa razy wyżej, niż wynosił jego wzrost, więc wszyscy nazywaliśmy go kauczukowym dziadygą. Był wtedy jakiś pierwszy maja, a my mieliśmy ostre pogotowie, zaś ten pułkownik w wigilię tego dnia wygłosił do nas wielką mowę, że niby dlatego mamy jutro siedzieć wszyscy w koszarach i nie wychodzić na miasto, żebyśmy w razie potrzeby na najwyższy rozkaz całą tę socjalistyczną bandę mogli powystrzelać. Tak samo więc, jeśli który żołnierz ma dzisiaj wychodne, a nie wróci na czas i zasiedzi się na mieście aż do dnia następnego, to taki jest zdrajcą ojczyzny , bo jak się porządnie upije, to nie trafi w żadnego socjalistę i przy salwach będzie strzelał w powietrze. Więc ten jednoroczniak Żelezny wrócił do izby i powiada, że kauczukowy dziadyga zrobił jednak dobrze, iż zwrócił uwagę na dzień jutrzejszy .

Nikogo— powiada — do koszar i tak nie wpuszcza, więc najlepiej nie wracać. ”

Posłusznie melduję, panie oberlejtnant. że jak powiedział, tak też zrobił. Ale ten oberst Flieder to był znowuż drań nie byle jaki, Panie, świeć nad jego duszą, więc nazajutrz łaził po Pradze i rozglądał się, czy nie zobaczy kogo z naszego pułku, kto się odważył przekroczyć jego nakaz. Koło Bramy Prochowej spotkał naszego jednoroczniaka i zaraz na niego z wielkim krzykiem: „Ja ci dam, ja cię nauczę, popamiętasz!” Nagadał mu w tym guście jeszcze więcej, zabrał go z sobą i wlecze go do koszar, a po drodze urąga mu brzydko i ciągle go się pyta o nazwisko. „Sielesny , Sielesny , ty się teraz posrać, ja kontent, że złapać ciebie, ja tobie pokazać den ersten Mai! Sielesny , Sielesny , ty już mój, ja cię wsadzić do aresztu, tsimać w areszt!” Żeleznemu już było wszystko jedno. Więc gdy szli przez Porzecze koło piwiarni Rozvarzilów, Żelezny skoczył w bramę, znikł jak kamfora i popsuł dziadydze uciechę osadzenia go w areszcie. Pana obersta tak to rozsierdziło, iż mu ten delikwent zwiał, że ze złości zapomniał na dobre jego nazwiska. Pomieszało się mu w głowie i gdy przybył do koszar, to zaczął skakać aż p od sufit i wrzeszczał, zaś oficer dyżurny nie wiedział, dlaczego to kauczukowy dziadyga zaczął raptem mówić łamaną czeszczyzną: „Miedziany aresztować, nie Miedziany , Ołowiany aresztować, Cynowy!” I tak się pan oberst męczył w dzień i ciągle pytał, czy już aresztowali Miedzianego, Ołowianego, Cynowego. Kazał nawet całemu pułkowi stanąć do przeglądu, ale ponieważ było wiadomo, o co chodzi, więc Żelaznego umieścili w szpitalu, jako że był technikiem dentystycznym. Aż oto stała się rzecz taka:

- jednemu z naszego pułku udało się przebić jakiegoś dragona w gospodzie „U Bucków”, który to dragon chodził za jego dziewczyną. Cały pułk musiał stanąć do przeglądu, nawet chorzy z lazaretu, kto był słaby , tego dwaj koledzy podtrzymywali. Musiał więc chcąc nie chcąc pokazać się także Żelezny . I wtedy na dziedzińcu czy tali nam rozkaz do pułku, mniej więcej w ten sens, że dragoni to także żołnierze i że nie należy przebijać ich bagnetem dlatego że są to nasi Kriegskameraden. Jeden z ochotników tłumaczy ł ten rozkaz, a nasz oberst rozglądał się dokoła jak tygrys. Najprzód chodził przed frontem, potem poszedł za szeregi i nagle odkrył Żeleznego, chłopa jak góra. Bardzo to, panie oberlejtnant, było komiczne, gdy go wciągnął do środka czworoboku. Tamten jednoroczny ochotnik przestał tłumaczyć rozkaz do pułku, a nasz pułkownik zaczął skakać przed Żeleznym jak nie przymierzając pies, gdy szczeka na kobyłę, i ryczał: „Ty mi nie ucieknąć, ty się nie schować! Ty Sielesny , Sielesny , a ja furt mówić Miedziany , Ołowiany , Cynowy . A on jest Sielesny , ten łobuz jest Sielesny , ja ci nauczyć, Ołowiany ! Cynowy ! Miedziany ! Du Mistvieh! Du Schwein! Du Sielesny!

Potem wlepił mu za to miesiąc, ale po jakich dwóch tygodniach zaczęły go boleć zęby , a on przypomniał sobie, że Żelezny jest dentystą, więc z aresztu kazał go przyprowadzić do lazaretu, żeby mu wyrwał ząb. Żelezny rwał mu ten ząb z pół godziny , tak że dziadygę musieli coś ze trzy razy obmywać. Jakoś go to ułagodziło, tak że darował Żeleznemu dwa tygodnie aresztu. Tak to bywa, panie oberlejtnant, gdy przełożony zapomina nazwiska swego podwładnego. Ale podwładny nigdy nie powinien zapomnieć nazwiska swego przełożonego, jak nas napominał pan oberst."

(Jarosław Haszek, „Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej”)

 

Jak widać pierwszy maja kiedyś to było naprawdę wielkie święto. ;)

 

 

30.04 2020

 

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.9 (głosów:10)

Komentarze

1 Maja w PRL

W uroczystość Święta Pracy,
Gdy się zbliżał czas pochodu,
Czytał z kartki swą orację
Ojciec partii i narodu.

Gadał długo lejąc wodę,
Otoczony wierną gwardią.
Mówił partii, że z narodem,
Narodowi, że jest z partią.

Potem niosąc transparenty,
Chorągiewki i szturmówki,
Maszerował lud wyklęty
W rytmie międzynarodówki.

Gdy w pochodzie szli rodacy,
To po krzakach się chowali
ORMO, ZOMO i RYCERZE tajniacy,
Bo się opozycji bali.

Szykowali długie pały
Na tę garstkę im niemiłą,
Która ustrój ten wspaniały
Chciałaby obalić siłą.

Na trybunie sekretarze
Stali sobie honorowo,
A przez głośnik ktoś powtarzał
Górnolotnie brzmiące słowa:

Wiwat robotnicza klasa,
Chłopi i inteligenci!
Wiwat pracujące masy!
1 maja niech się święci!

Objaśnienia dla tych, którzy jeszcze nie mogą pamiętać i dla tych, którzy już zdążyli zapomnieć:

„Międzynarodówka” – hymn komunistyczny zaczynający się od słów „Wyklęty powstań ludu Ziemi”.

ORMO – Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej. Popularne było powiedzenie „Śpij spokojnie, ORMO czuwa” z dodatkiem „w razie draki ORMO w krzaki”.

ZOMO – Zmotoryzowane Oddziały MO, zbrojne ramię PZPR.

„Próba obalenia siłą ustroju PRL” – z tego artykułu często skazywano opozycjonistów. I słusznie, w końcu obalili ustrój siłą słowa i siłą woli.

Ojciec partii i narodu – I sekretarz PZPR, głównie w epoce E. Gierka.

„Partia z narodem, naród z partią”, „Sojusz robotniczo-chłopski z inteligencją pracującą”, „Niech się święci I Maja” – hasła popularne w PRL.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2
#1628345

za nimi idą budowlani

w kombinezony są odziani... ;)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1628347

bez masek?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1
#1628348

A po 1967 także w Izraelu. ;)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1628351

Dlaczego na Saskiej Kępie do dzisiaj Zawisza Niebieski chodzi  na czele pochodu pierwszomajowego?

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1628352

tej pięknej pieśni zaangażowanej:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Bles1m1IVEw

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2
#1628354

Pewnie mały atlant trafił na rondo

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2
#1628355

Coraz głupszych oficerów prowadzących wam dają. Na Saskiej Kępie nigdy pochodów 1 majowych nie było. Ale widzę, że i z kadrami ciężko. Kiedyś milicjanci chodzili po dwóch, jeden umiał pisać,drugi czytać. Dziś jak widzę trzech potrzeba. Husky, Humpty, Ryan. O kompetencje nie pytam, przecież wy się sami zaorujecie. :)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-5
#1628404

Grzeje?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2
#1628495