Utylitaryzm walczy z darwinizmem

Obrazek użytkownika gps65
Idee

W wielu państwach, w których epidemia koronawirusa rozwija się na dużą skalę, służba zdrowia jest przeładowania i nie daje rady leczyć wszystkich potrzebujących - trzeba więc wybierać, dokonywać selekcji. Dostajemy więc w praktyce dylematy moralne, które już od dawna rozważają filozofowie, a co się nazywa „]]>dylematem wagonika]]>”.       Najczęstszym wyborem zalecanym przez władze jest to, by odłączać od respiratorów ludzi starych i podłączać do nich młodych. To jest nadal problem teoretyczny, bo oczywiście w praktyce, gdy jest do wyboru staruszek i młodziak, to i tak ich miejsce zajmie siostrzenica ordynatora, albo ten, kto da większą łapówkę.

       Niemniej większość raczej zgadza się z poglądem, że w pierwszej kolejności należy leczyć młodych i silnych, a pomijać starych i słabych, bo oni i tak niedługo umrą. Niektórzy takie podejście nazywają darwinizmem. Nie mają racji. Taka moralność nazywa się utylitaryzmem. Ten utylitaryzm jest niezgodny z naszymi tradycyjnymi wartościami cywilizacyjnymi.

       Utylitaryzm jest podstawą współczesnych socjaldemokratycznych państw - jest to fundament ideologii lewicowych, które opanowały świat. Na utylitaryzmie zbudowany jest kolektywizm - liczymy sumaryczne zyski i straty i dla ogólnych zysków poświęcamy jednostki. Ważniejszy jest kolektyw niż poszczególni ludzie, poświęcamy wolność na rzecz bezpieczeństwa. Utylitaryzm, kolektywizm, socjalizm - to są podstawy współczesnych lewicowych społeczności, które są w opozycji do tradycyjnych wartości cywilizacyjnych, jakimi były: wolność, indywidualizm, solidaryzm.

       Darwinizm jest czymś innym, jest naturalny, działa na ślepo. A utylitaryzm to zamierzone, celowe działanie wynikające z kultury. Utylitaryzm to rodzaj moralności, darwinizm nie jest etyką. Utylitaryzm to dążenie do celu, darwinizm celu nie ma. Utylitaryzm to liczenie zysków i strat sumarycznie, i celowe poświęcanie jednostek, by realizować cele kolektywne. Darwinizm niczego nie liczy i nie waży, działa jako ślepy dobór i selekcja. Darwinizm nie może być zbrodniczy, bo jest naturalny, bezwiedny, instynktowny - zbrodniczy może być tylko utylitaryzm, bo jest przemyślany i świadomy.

Grzegorz GPS Świderski

PS. Notki powiązane:

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)