Stator i rotor

Obrazek użytkownika gps65
Idee
          Konserwatysta w naszej cywilizacji zachodniej to ktoś, kto swoje poglądy wywodzi od myślicieli zachodnich, od greckich filozofów, rzymskich prawników i chrześcijańskich teologów - i ich kontynuatorów. A oni byli liberałami.
 
          Jeśli zapomnimy o liberalizmie, i zrealizujemy "czysty" konserwatyzm, to zabrniemy w konsekwencji w fundamentalistyczny totalitaryzm, najczęściej religijny, no bo najbardziej tradycyjnymi, czyli konserwatywnymi, źródłami wartości są przecież religie. Dana społeczność (czy władca) bierze wtedy najbardziej mu bliski zestaw tradycyjnych obyczajów, praw i wartości, ogłasza go za nienaruszalny i niezmienny dogmat i wdraża wszelkimi środkami, jako jedynie i absolutnie słuszne. 
 
          Jeśli natomiast zapomnimy o konserwatyzmie, a zatem, przede wszystkim, o konieczności oparcia naszych działań i praw na w miarę stabilnym (choć niekoniecznie ściśle absolutnym) fundamencie sprawdzonych przez czas wartości i obyczajów i zechcemy zrealizować "czysty" liberalizm, to rychło zjedziemy w konsekwencji w permisywizm i anarchię.
 
          W społeczeństwie niezbędna jest dawka "absolutyzmu" zapobiegająca rozlaniu się organizmu społecznego w bagnistą kałuże. A takim rozbagnionym społeczeństwem manipulować można do woli, wmawiając mu najgłupsze i nie trzymające się kupy doktryny - od "ekonomii socjalistycznej" po "walkę z rasizmem" metodą specjalnych przywilejów dla "wybranych" ras, narodowości, grup społecznych, orientacji seksualnych, płci...
 
          W ekonomii podstawowa zasada liberalizmu gospodarczego powściągana jest konserwatywnymi zasadami uczciwości, rzetelności, dotrzymywania umów, etc. Zasady te wymuszane są zarówno prawnie, jak i moralnie czy obyczajowo. Duże znaczenie w rugowaniu nieuczciwych graczy ma dla odmiany liberalna zasada swobodnego przepływu informacji. Kto raz oszukał, będzie miał duże trudności w znalezieniu nowych ofiar...
 
          Sprawnie działający mechanizm społeczny musi być jak każdy działający efektywnie silnik. Musi się on mianowicie składać ze stabilnie gdzieś umocowanej części nieruchomej (statora), nadającej całości odpowiednio mocną, sensowną, a niepodatną na łatwe zmiany strukturę, oraz swobodnie poruszającej się części ruchomej, wytwarzającej pożądany ruch (rotora), ograniczanej jednak w swej swobodzie odpowiednim ułożyskowaniem w statorze. Jeśli owe łożyska ulegną rozchwianiu, silnikiem zacznie rzucać i prędzej czy później cały silnik rozleci się w drobny mak.
Grzegorz GPS Świderski

 

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.2 (12 głosów)

Komentarze

Nie ma prawa liberalnego . Każde regulacje zniewalają ,a już w szczególności te co niby miały tam chronić jakieś wolności . Jeśli wziąć całe ustawodawstwo UE - klimatyczne ,antydyskryminacyjne itd. dołożyć prawo podatkowe , kodeksy cywilne, karne , handlowe itp. to się nazbiera ładna kupka.
"Oj nie można rzeczy wielu kiedy celem jest brak celu" :-)
http://tujek.linuxpl.info/tworczosc/wiersze/postmodernizm/

. Można się ograniczyć do Dekalogu i zastanawiać się na ile obowiązujące prawo jest jego realizacją ,a na ile jest z nim sprzeczne. A był kiedyś taki libertarianin co to jeszcze skrócił do "kochaj Boga ponad wszystko ,a bliźniego swego jak siebie samego" . Chyba krócej się nie da . Nie chcesz być okradany - nie kradnij , nie chcesz być zabijany - nie zabijaj , oszukiwany itd. . Jeśli dopuszczasz się takich postępków to powinieneś się liczyć ,że może i ciebie to spotkać . :-)

Vote up!
5
Vote down!
0

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1546216

witaminy na komusze liberalno-radzieckie wizje świata - Karoń

Nieznany patron UE - ideologia i plan (1) - Krzysztof Karoń

https://www.youtube.com/watch?v=hrC2RwW0HiI

Vote up!
2
Vote down!
0

norwid

#1546254

Grzegorzu,

jak to ci się często zdarza, wszystko popieprzyłeś.

Za to cię lubimy.

A redakcja dorzuci ci złoty wieniec, albo i co.

Vote up!
3
Vote down!
-1

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1546256

Wystarczy silnik "załatwić" - dywersyjnymi "konserwaTorami" ...

("funkcjonariuszami" z kolein systemowych dewastaTorów - "urzędów" V kolumny - proWadzących do przepaści państwa)

Lub narzucić silnikowi inną "urzędniczą" dywersję ...

- zbyt dużego ciąg(z)Łego obciążenia ...

 

(POlitycznym kręceniem - przyProkuratorskimi przestępstwami antynarodowymi) ...

By UB(e)spieczenia automatycznie "załatWiły"pzawiłą pieczeń - zwarciem - energicznym spaleniem - statora i wirnika...

Z łożysk prawnie sprawnych, prawie nowych - nie korzystając...

Pozdrawiam - J.K.

Vote up!
0
Vote down!
-1
#1546265