Stresowcy vs. bezsteresowcy

Obrazek użytkownika gps65
Blog

Zwolennicy klapsów uogólniają ten problem na krytykę wychowywania bezstresowego - a przeciwnicy klapsów popierają takie wychowanie. Zwolennicy klapsów akceptują wywoływanie w dzieciach strasu. Wszystko jedno czy wywołamy stres biciem, symulowaniem bicia, gestami czy inną presją psychiczną - jest to jakoby dobre, bo przeciwne do jakoby złego wychowania bezstresowego.

       Klapsowcy zażarcie bronią stresu. Tłumaczą, że jest on konieczny, nieusuwalny, że stresując dziecko przygotowują je do stresującego życia.

       W toczącym się dyskursie nie chodzi o klapsy. Strony tego sporu to stresowcy i bezstresowcy. Same klapsy to mały pikuś - w istocie klapsowiec to najczęściej stresowiec. Taki stresowiec uważa, że wiele patologii wynika z bezstresowego wychowania, choć nikt nigdy tego naukowo nie uzasadnił. On uważa, że przestępcy byli w domu wychowywani bezstresowo. Daje klapsy, bo uważa stresowanie dziecka za dobrą metodę wychowawczą. A jak mu zabronią klapsów, to będzie dzieci stresował presją psychiczną.

       Stres sam w sobie nie jest zły. To hormonalna reakcja organizmu na sytuację zagrożenia pomagająca w prawidłowej reakcji fizycznej. Atakuje nas tygrys - więc wydzielają się nam hormony, które wspierają zdolność do lepszej fizycznej reakcji - ucieczki lub walki.

       Stres jest zły, gdy jest długotrwały, albo gdy nie zostanie odpowiednio odreagowany. Hormony stresowe są toksyczne - gdy wydzielają się systematycznie i nie są spalane.

       Stres jest nieunikniony, bo nieunikniony jest atak tygrysa, albo wypadek drogowy, albo opieprz od szefa, albo przegranie meczu, albo zruganie przez podrywaną zołzę, albo burza, cyklon czy noc polarna.

       Przy wychowywaniu dziecka stresów nie unikniemy, bo ich w ogóle w życiu nie unikniemy. Możemy uniknąć ataku tygrysa w tropikach wyjeżdżając za koło podbiegunowe, ale wtedy nie unikniemy nocy polarnej.

       Więc musimy sobie ze stresem radzić - unikać jego długotrwałości i odpowiednio odreagowywać. A gdy mamy dziecko, to powinniśmy antystresowe techniki poznać koniecznie - by dziecku pomóc.

       Bo głównym celem procesu wychowania jest doprowadzenie dziecka do samodzielności. Należy je nauczyć wielu umiejętności. W tym jak sobie radzić ze stresem.

       Wychowanie dziecka powinno być bezstresowe!!!

       Długotrwałość stresu powinniśmy likwidować przede wszystkim rozpoznając jego źródło i je albo likwidować, albo obchodzić. Gdy nas szef ciągle stresuje, to powinniśmy zostać jego szefem, albo się zwolnić pracy, albo inaczej spowodować zmianę stresującego szefa. Nie ma sensu tkwić w toksycznym związku.

       Odreagowywać na stres powinniśmy zawsze wysiłkiem fizycznym. Stres jest naturalny, biologiczny. No to i reakcja powinna być fizyczna, biologiczna. Po każdym opieprzu od szefa powinniśmy przebiec dziesięć kilometrów, albo wykonać sto przysiadów, czy zagrać dwie godziny w squasha’a.

       Najgorszy, najbardziej fizycznie degenerujący wychowawca to taki, który bije linijką w rękę, daje klapsy, każe klęczeć na grochu, czy stać w kącie. Dobry wychowawca każe robić przysiady, pompki, poleca biec do drzewa na horyzoncie i z powrotem.

       Bicie hormonalnie nie jest szkodliwe, gdy jest walką, gdy walczą równi sobie, gdy się biją długo. Jeden drugiego może w walce zabić, uszkodzić mu fizycznie ciało, może doprowadzić do fizycznego kalectwa. Wywołuje widoczne szkody. Nie powinno się tego robić bliźniemu.

       Ale gdy silniejszy bije słabszego, gdy go pokonuje jednym ciosem, to mu zaszkodzi chemicznie. Uszkadza mu mózg. Poniża go. Wywołuje szkody niewidoczne. Tego tym bardziej nie powinno się robić bliźniemu, a już na pewno nie swojemu dziecku.

Grzegorz GPS Świderski

3
Twoja ocena: Brak Średnia: 3 (10 głosów)

Komentarze

7 rzeczy które twoje dziecko winno słyszeć:
- Kocham Cię
- Przepraszam
- Wybaczam
- Dziękuję
- Słucham Cię
- Dasz radę
- Platforma Obywatelska to złodzieje

Vote up!
4
Vote down!
-1

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1566762

Szkoda, że już nie mam małych dzieci.

Te sześć zdań moje dziecko słyszało, a siódme brzmiało wówczas Komuniści to łajdacy.

Pozdrawiam,

Vote up!
4
Vote down!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1566763

Wtedy byli komuniści, dziś jest PiS, PO, PSL, SLD, Nowoczesna - na jedno wychodzi. Więc siódme należy uogólnić: władze państwa to łajdacy i złodzieje.

Vote up!
1
Vote down!
-2

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1566767

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1566910

Bywa i tak!

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1566942

Ja bym dodał jeszcze 8 rzecz: w ogóle współczesna władza to złodzieje, więc PiS też.

Vote up!
2
Vote down!
-3

Pozdrowienia,

Grzegorz GPS Świderski

#1566766

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

właśnie złodzieje ,zdrajcy, zaprzańcy.....i inni zawiedzeni ...i londyńczycy......i futbolowcy....i feministki...i pedały....itd.

Vote up!
1
Vote down!
-3

Verita

#1566911

Z bezstresowego wychowania wyrastają ...

rowniez ........

 

 

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1566912

....nie życzę aby słuchało tych "pozytywnych" i pozytywistycznych  zasad wychowania bezstresowego. Potem będzie na pewno "zawiedzone".

Vote up!
1
Vote down!
-1

Verita

#1566913

W skrajnych przypadkach będzie na pewno "zawiedzone Londynem"... :).

Vote up!
1
Vote down!
-2
#1566925

Co ty sobą reprezentujesz?
Bar mleczny w Tworkach ?
Podniecasz się tym jak kura miesiączką

Vote up!
4
Vote down!
-1

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1566926

Załóżmy na ten przykład, że Verita jedzie na rowerze a dziecko - nie wiedzieć czemu - nie może oddychać.

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1566941