2000 protestujących w Opolu

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Protest pod Sądem Okręgowym w Opolu przeciwko reformie sądownictwa przebiegał kulturalnie. O godz. 21.00 zebrało się co najmniej 2000 osób. Zebranym odczytywano wybrane artykuły Konstytucji RP, min.:

Art. 8. Konstytucji RP
Dz.U.1997.78.483 - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja stanowi inaczej.

Niestety, mylono się w kilku zasadniczych kwestiach, m.in. najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej nie jest Konstytucja a umowy międzynarodowe. W dodatku Konstytucja zawiera „wytrychy”, które pozwalają na dokonywanie zmian i omijanie jej artykułów - m.in. w Ustawie Zasadniczej często występuje zdanie: Przepisy Konstytucji stosuje się bezpośrednio, chyba że Konstytucja (Ustawa) stanowi inaczej.

Dlatego wiele środowisk mówi o zmianie Konstytucji: jej wzmocnieniu i uproszczeniu...

„Widać wyraźnie, że PiS kompletnie ignoruje opozycję parlamentarną - mówi w 3x3 poseł PSL Marek Sawicki. Najgorsze jest to, że PiS zwykłymi ustawami zmienia konstytucję, za co wcześniej czy później politycy PiS odpowiedzą przed Trybunałem Stanu - dodaje rozmówca Agaty Kondzińskiej” – czytamy w Gazecie Wyborczej.

No tak, a poprzednie rządy łamały przepisy Konstytucji ustawami niezwykłymi...

Jeśli rząd będzie bezczynny wobec nadużyć poprzednich władz, to przeciwnicy PiS, gdy przejmą władzę, naprawdę będą wsadzać do więzienia członków obecnego rządu. Przykład Mariusza Kamińskiego, skazanego na bezwzględne więzienia za walkę z korupcją, powinien dokładnie obrazować sytuację.

Z drugiej strony, to nie minister sprawiedliwości powinien decydować o losach sędziów. Władza się prędzej czy później zmieni, a jeśli wybory parlamentarne i Prezydenckie ponownie wygra PO albo Partia Razem?

Na koniec warto zadać pytanie, gdzie byli protestujący, gdy poprzedni rząd łamał prawo, m.in. konfiskując pieniądze z prywatnych kont Funduszy Emerytalnych albo zmielił 750 000 podpisów pod projektem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.1 (5 głosów)