Za „polaczka” w twarz!

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Jako Polak nieustannie wysłuchuję wiele obelg, których adresatem jest moja polskość. Skoro dla największego polskiego dziennika w którym pracuje syn premiera (wstyd Gazeto W.! Gdzie Twój obiektywizm?) samo słowo Polak jest obelgą... No dobrze, nie obelgą (bo jeszcze podadzą mnie do sądu), ale czymś dwuznacznym, czego mamy się wstydzić, tłumaczyć i obawiać). Mam tylko nadzieję, że jeszcze dostaną za swoje...

Ostatnio (za) często w komentarzach na portalach internetowych, o „kimś” lub w „kontekście czegoś” czytam, że czytelnicy używają słowa „Polaczek”, dodatkowo często pisanego z małej litery.

Szlag mnie wówczas trafia. Szlag mnie trafia szczególnie wtedy, gdy określenie tego używają sami Polacy.

Polaczek - pogardliwe, ironiczne, zdrobniałe, nawet irytująco wstrętnie brzmiące, rymujące się z robaczkiem określenie kogoś małego, brzydkiego, niepoważnego, niegodnego szacunku... Określenie używane przez niemieckich nazioli w czasie II wojny wobec ludzi, których mordowali. Jak wielki jest kryzys duszy polskiej skoro sami Polacy używają wobec siebie pogardliwych i plugawych określeń...

Co gorsze w Internecie na różnych portalach i forach czytamy (szczególnie ostatnio. Czyżby zaplanowana akcja wrogiego Polsce PR-u?) nienawistne i pogardliwe opinie o narodzie polskim. Problem się nasila i ja bym go nie bagatelizował, bo pewnie zaraz niektórzy napiszą „czym się przejmujesz” itd. Jeszcze parę miesięcy temu takich komentarzy praktycznie nie było. Tymczasem zjawisko to rodzi się miarowo i spokojnie. Jakby komuś zależało żeby Polacy przyzwyczajali się do coraz gorszych i plugawych opinii o sobie. Często po obrażeniu naszego narodu czytam wówczas „nie jestem Polakiem” i dołożony uśmiech emotikona.

Czy Polaków można, a nawet należy obrażać? Obrażanie jakiegokolwiek narodu to szowinizm. Dlaczego Polacy bezczynnie przyglądają się jak ich się na każdym kroku hańbi? Czy nasz naród umarł? Czy Polskę i Polaków wolno obrażać, bo jakaś plugawa gazeta wydawana w Polsce chce by samym Polakom polskość kojarzyła się z najgorszym świństwem i paskudztwem?

Jak to się stało, że w „polskich” mediach takie negatywne określenia są popularne? To co sami Polacy wypisują (ale również wygadują) o sobie woła o pomstę do nieba.

Gdy Niki Lauda, były mistrz F1 nazwał tak Roberta Kubicę, to sama niemiecka telewizja RTL wymusiła na nim przeprosiny, co też uczynił publicznie.

Każdego, kto używa tego typu pogardliwych określeń należy przywołać do porządku. Zapewne robią to mniej lub bardziej intensywnie wszyscy czytelnicy prawicowych portali, których jest kilkadziesiąt tysięcy (choć powinno być 100 razy więcej. Czytelników-nie portali). Ale wobec braku rzeczowej debaty publicznej i mediów szanujących naszą tożsamość, takie doprowadzanie do porządku znajomych, kolegów z pracy czy ze szkoły, sąsiadów, przyjaciół, członków rodziny, może zamienić się w bezpardonową kłótnię, choć powinno być raczej merytorycznym „miażdżeniem przeciwnika”, czego Państwu i sobie życzę.

Ps. Donald Tusk 20 lat temu napisał, że „Polskość to nienormalność”. Nie wiem czemu wszyscy wypominają mu tylko to jedno zdanie. Przecież takich zdań napisał znacznie więcej. To nie jest elita Szanowni Państwo, to jest „jelita” i to co jelita zawierają.

Ps 2. Jeśli jakiś pewny siebie dotąd „Młody, Wykształcony z Wielkiego miasta” mówi: „nie rozmawiajmy o polityce”, to znaczy, że ma świadomość, o klęsce jakie przyniosły rządy jego opcji. Ja korzystam wówczas z okazji, i „dobijam” przeciwnika. Kara za wybory musi być :)

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.6 (4 głosy)

Komentarze

Dziękuję za ten wpis. Też to zauważyłam i bardzo mi się to nie podoba. Daję 10.

Vote up!
3
Vote down!
-2

Asta

#215730

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Harcerz nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

i co ?
Czekając na Godota :)

Miałczenie wszelkiej maści miałczyńskich, o tem jak to Nas polaczków traktują - to nagroda za głupote.

Już Churchill powiedział coś o polactwie
-"Mało jest zalet, których by Polacy nie mieli, i mało błędów, których udałoby im się uniknąć.
-Mamy dzisiaj dość wojska i waszej pomocy nie potrzebujemy. Może pan swoje dywizje zabrać.

Do tego dochodzi bieżączka -
Poseł bije konia na widok pedała.

Kotylionowe państwo :(

Vote up!
1
Vote down!
-4
#215731

No właśnie!
Też mnie to niesamowicie wnerwia.
Ale czy Polaków krytykują na forach od paru miesięcy?
Wydaje mi się, że już od ładnych paru lat...

Vote up!
4
Vote down!
-2
#215734

tak zwana często: "żydowska gazeta dla Polaków"? :)))). Napisałem "tak zwana", z tak zwanej :)) ostrożności. No, a skoro boimy się nazywać rzeczy po imieniu, to czemu dziwimy się, że łatwo włażą nam wszyscy na głowę?

Nie potrafimy powiedzieć jakiej proweniencji etnicznej jest "największy polski dziennik"(owszem wiem, że działa w takiej propagandzie w rozmaitych publikatorach dużo interesownych czy wytresowanych Polaków, ale czy tylko oni  nadają ton, albo inaczej: czy to oni nadają główny kierunek), jaką rolę odgrywa te medium w propagandzie, którą ja uważam za antypolską - ach ta ostrożność:) oraz jaki wpływ ma ta etniczność na przyjęcie takiej postawy, takich poglądów. A może nie ma żadnej, jak często zdają się uwazać blogerzy "prawicowych" portali?:))) ))))

Vote up!
1
Vote down!
-2
#215735

"skoro boimy się nazywać rzeczy po imieniu, to czemu dziwimy się, że łatwo włażą nam wszyscy na głowę?"

Otóż to.

Vote up!
1
Vote down!
-3
#215741

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Remo nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Jesteśmy Polakami i to ich mierzi. Nikt nam tego nie odbierze.

Remek. "Pieniądz jest nerwem wojny"
Vote up!
1
Vote down!
-3

Remek

#215736

O, jaki fajny załącznik. ;)

Vote up!
0
Vote down!
-3
#215737

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Remo nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Bo pokazuje jaki strach wywołuje ktoś kto jest świadomy tego kim jest.
Ten strach budzi oczywiście jedynie w ludziach małych.
Remek.
"Pieniądz jest nerwem wojny"

Vote up!
0
Vote down!
-3

Remek

#215739

Ja też. :)

Vote up!
1
Vote down!
-2
#215744

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Remo nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

I zapytałem jak on odbiera słowo "rusek".
I on powiedział że to brzmi jak "polaczek".
Ale nie widziałem żeby to było jakoś obraźliwe, raczej humorystycznie do tego podchodził.
Remek.
"Pieniądz jest nerwem wojny"

Vote up!
1
Vote down!
-3

Remek

#215743

to określenie obraźliwe, o wymowie pogardliwej, dające do zrozumienia że Polak jest mało wartościowy, niegodny szacunku i poważania. "polaczek" ma nam oznajmić że nie jesteśmy warci większego zainteresowania. Ale zauważmy że "polaczek" rodzi się w naszej głowie, dopiero gdy ktoś użyje tego zwrotu unosimy brwi i wzbiera w nas gniew. Ale "polaczek" istnieje już od bardzo dawna. Polacy mają swoją historię i jak każdy naród powinny mieć jej świadomość i to powinno być pożywką dla dumy i partiotyzmu. Pewien spotkany we wczesnych latach dziewięćdziesiątych Chorwat jawił mi się początkowo jako "Jugosławianin" i tak go zatytułowałem. Jego reakcją było głośnie zaprzeczenie bycia "Jugosławianinem" i poinformował mnie doniośle bijąc się we własną pierś (wręcz waląc pięścią w nią) że jest Chorwatem. Wprawił mnie w pewne zdumienie tym jak mocno zaakcentował swoją narodową przynależność. W duchu zawstydziłem się. Zdałem sobie sprawę że w podobnej styuacji ja najpewniej nie waliłbym się w pierś by aż dudniło. A jednak był we mnie pewien procent homosowieticusa. I przyszła także smutna refleksja: Nas - Polaków i Polki tak wychowano w naszych własnych domach. To nasi Rodzice, ale nie tylko, tak nas ukształtowali. Nie ma w nas tej niezbędnej dawki dumy narodowej i patriotyzmu. Jeśli sami dla siebie nie jesteśmy DUMNYMI Polakami to nie oczekujmy że obcy będą darzyli nas szacunkiem. Istnieje bowiem szacunek innych narodów dla narodów dumnych, demontrujących swoją dumę wobec nich. To jest współodczuwanie i stąd jeśli w tym procesie tego współodczuwania z jednej strony brak okazywanej dumy, następuje pustka wypełniona natychmiast jakiąś negatywną wartością. Dotyczy to w takim samym stopniu poziomu kontaktów jednostkowych jak i tych na wyższym poziomie. Brak szybkiej, właściwej reakcji oficjalnych czynników wobec aktów pogardy dla Polaków doprowadza do eskalacji tych aktów. To jest samonakręcająca się maszyneria przybierająca z biegiem czasu na sile. Przypomnijmy sobie zachowania z dzieciństwa i postawy na podwórku. Zobaczymy wtedy gdzie dziś jako Polacy jesteśmy. Powiedzmy sobie wreszcie szczerze i otwarcie: Tak nas wychowano. Z pewnością nie wszystkich i nie do końca, ale widać dziś jak na dłoni że skutki wypleniania i rugowania poczucia patriotyzmu i dumy narodowej w okresie "komunizmu" przynosi dzisiaj owoce jakich się chyba nie spodziewali. To nas dziś zaskakuje i nie potrafimy tego do końca zrozumieć. I tu - myślę - tkwi przyczyna zwycięstwa tuska w ostatnich wyborach. Jesteśmy w swojej masie nadal umysłami zniewolonymi, homosovieticusami. Z wyjątkami. Ale tak naprawdę to chciałbym się mylić.

Vote up!
2
Vote down!
-3
#215752

wspaniałe słowa

Vote up!
3
Vote down!
-4

Romuald Kałwa

#216008

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika rospin (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

To element planu,tak jak Zamach Smoleński.
Podrzuca się takie pogardliwe określenia, media je propagują, celebryci odmieniają przez wszystkie przypadki.
I jak dawniej dorabiano nam gębę europejskich złodziei,
tak teraz wytwarza się stereotyp Polaka, który gardzi
swoją Ojczyzną.
Truizmem będzie uzupełnienie, że posłużyć to ma pozbawieniu nas, tak nie lubianej Ojczyzny.
Ale sowiecka tuba, zainstalowana na czerskiej i wiertniczej,
do końca przekonywać będzie Polaków, że są "na kursie i na ścieżce".
Nie z przypadku nadredaktor odbiera wałdajskie rozkazy.
I nie z przypadku, teraz dostał dodatkowe wsparcie,
w organizacji palipenisa.
Pozdrawiam z dyszką

"My nie milczymy, my rośniemy,zmieniamy w siłę gorzki gniew- I płynie w żyłach moc tej ziemi, jak sok w konarach starych drzew" Yuhma
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
 

Vote up!
1
Vote down!
-3
#215809

Kto używa takiej nazwy sam nie jest nawet polaczkiem.
To zakompleksiona hołota, wiedziona na pasku przez cyników.
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Vote up!
2
Vote down!
-2

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#215845