Gospodarka

Obrazek użytkownika Łukasz Studnicki
Gospodarka

   Jako syn narodu skłonnego do pospolitych ruszeń jestem mocno sfrustrowany tym, że w sytuacji gdy działający po omacku rząd zatapia gospodarkę, to wikłając nasz kraj w polityczne wojenki na przemian z UE i z Rosją, to uprawiając rozdawnictwo dla zapewnienia sobie poparcia, gdy brakuje surowców energetycznych, trwa festiwal podnoszenia cen, waluta niszczeje, a razem z nią topią się nasze...

1.4
Twoja ocena: Brak Średnia: 1.4 (8 głosów)
Obrazek użytkownika gps65
Gospodarka

Wła­śnie wró­ci­łem do do­mu z rej­su po prze­ko­pie Mie­rzei Wi­śla­nej. Wró­ci­łem Ka­na­łem El­blą­skim do Iła­wy. Po dro­dze wi­dzia­łem ze trzy pły­ną­ce jach­ty. W nie­dzie­lę, 18 wrze­śnia, po ofi­cjal­nym otwar­ciu, prze­pły­nę­ło przez prze­kop kil­ka­dzie­siąt jach­tów.

  By­ły du­że jach­ty i ma­łe. Te mniej­sze, z za­nu­rze­niem do pół­to­ra me­tra, prze­pły­nę­ły z Za­le­wu Wi­śla­ne...

1
Twoja ocena: Brak Średnia: 1 (17 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

 

 

Dzisiaj, 17 września 2022, w prorządowych mediach wielka feta i całodzienne wyciskanie tematu – uroczyście zostanie otwarty przekop Mierzei Wiślanej.

To wydarzenie ważne. Ważne przede wszystkim pod względem symbolicznym.

Zwyczajowa antypatriotyczna szumownia już od tygodnia wyje i poszczekuje, że to obiekt bez sensu, wyrzucanie pieniędzy, a wartość inwestycji bliska jest zeru.

To nieprawda....

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Gospodarka

Na początek mała dygresja.

Od 1992 roku - po "Nocnej Zmianie", czyli obaleniu rządu Jana Olszewskiego - zawsze w wyborach głosowałem na PC czy później na PiS. Ale jak została przejęta władza w Polsce przez moją partię to zawsze pisałem, że jak zauważę jej zbaczanie z prostej drogi ku pełnej wolności, suwerenności i niepodległości Polski i Polaków to będę o tym pisał, choćby po to, żeby te błędy...

4.3
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.3 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Gospodarka

Żyjemy w dziwnych czasach. Z jednej strony ścigamy dealerów narkotyków, którzy dają chwilę szczęścia jakiejś grupie wykolejeńców z drugiej zaś jesteśmy zadziwiająco łagodni wobec potworów, gotowych dla doraźnych zysków zatruć społeczeństwo, skazując przy tym wielu na śmierć w męczarniach.

Czy wkraczamy na drogę, po której dekady temu maszerowały Włochy? Oto historia, zamieszczona 8 lat temu na...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (13 głosów)
Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Gospodarka

Prawdziwych wrogów poznaje się w biedzie. Unia Europejska wykorzystuje polskie zaangażowanie w wojnie, by osłabić Polskę.

Straż Graniczna informuje, że od początku agresji Rosji na Ukrainę, polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 5,8 mln uchodźców z Ukrainy. Stała liczba uchodźców to według szacunków około 2 mln osób. Nie wiadomo, do ilu liczba uchodźców wzrośnie zimą.

Taki nagły wzrost...

4.85
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (8 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Gospodarka

I znów rozgorzała dyskusja o ewentualnym przyjęciu przez Polskę waluty Euro. Chce tego opozycja z Donaldem Tuskiem na czele.

Warto przytoczyć tutaj słowa prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego, które on wypowiedział w wywiadzie dla magazynu "Sieci": "Z polskim złotym będziemy rozwijać się i bogacić dwa razy szybciej. […]. Po wejściu do strefy euro tempo wzrostu będziemy mieli średnio dwa razy...

4.85
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (6 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Gospodarka

Czy zatrucie drugiej co do wielkości polskiej rzeki spowodowały niemieckie odpady?

Po raz pierwszy z problemem zaśmiecania Polski zwożonymi z Niemiec, Włoch, Austrii, Belgii i Holandii odpadami zetknąłem się pod koniec ostatniej dekady ubiegłego wieku.

Oto niewielka firma z równie małej miejscowości, położonej na obrzeżach Górnego Śląska (wtedy godzina jazdy od Katowic, dzisiaj dzięki A-4 o...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Gospodarka

W Tychach jeepem zablokowano wjazd na prywatną posesję znanego działacza Solidarności. Zastraszano domowników. Interweniowała policja. Jak się okazało, w aucie siedzieli prawnicy wynajęci przez firmę Nexteer Automotive Poland.

W ten, sprzeczny z prawem sposób, przypominający sceny z gangsterskich filmów, chciano dopaść szefa Solidarności z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Gospodarka

Ceny cukru mają uderzyć w PiS, tak jak nieprzekazywanie pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy.

Ludzie głodni wywołują rewolucję i doprowadzają do zmiany władzy. Taki jest cel sterowanej z zewnątrz obecnej zmowy cenowej.

Główni producenci cukru w Polsce mówią po niemiecku: Pfeifer & Langen Polska S.A., Südzucker Polska S.A. oraz Nordzucker Polska S.A. Jest jeszcze Krajowa Spółka Cukrowa S.A., ale...

4.45
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (16 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Gospodarka

Dla pamiętającej PRL części społeczeństwa cukier był pierwszym towarem, którego otrzymanie było uzależnione od posiadania kartki. Bo jeśli talon na samochód czy też pralkę dotyczył nielicznych, reglamentacja cukru dotknęła całe społeczeństwo.

Dlatego właśnie ze wszystkich produktów spożywczych z cukrem związane są największe emocje. Przez lata jego obecność na sklepowych półkach stała się czymś w...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Gospodarka

Jak pamiętamy pierwszy sowiecki eksperyment zakończył się NEP-em, który po złapaniu oddechu przez Związek Sowiecki praktycznie z dnia na dzień przerodził się w stalinowski terror.

Współczesna Rosja wg zapewnień swojego prezydenta mieni się sukcesorką ZSRS nic zatem dziwnego, że również eksperymentuje ekonomicznie.

NEP uratował rewolucję. Obowiązywał bowiem od 1921 r. do 1928 r. dzięki czemu w...

4.5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika Krzywousty
Gospodarka

Ostatnio znów wiatraki wróciły do sejmu. Konkretnie - wiatraki na lądzie. W Polsce! Poważnie...

Skoro tak, to właśnie odgrzebałem liścik do jednego z dziennikarzy, który w 2019 roku pozwolił jednemu z polityków wygłaszać oszołomstwa w swojej audycji. Konkretnie chodziło o panią Hubner.

Skoro wtedy, z lenistwa, nie wysłałem tego listu, zacytuję go tu i teraz, bo jak widać siedzenie cicho i...

4.85
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (15 głosów)
Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Gospodarka

Do protestu przeciwko CPK dołączy pewnie reżyser Wojciech Smarzowski, Maria Peszek, Marta Lempart i finansowane przez Niemców oraz Sorosa organizacje ekologiczne i "obywatelskie".

Centralny Port Komunikacyjny – CPK – to wielka szansa na to, aby Polska pozytywnie włączyła się w globalizację i strukturę międzynarodowych łańcuchów dostaw.

CPK pomiędzy Łodzią a Warszawą to szansa, aby Polska wreszcie...

4.1
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.1 (15 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

 

Dziś krótka wrzutka, spowodowana nagłym wybuchem wściekłości.

 

Dlaczego nasze władze ciągle nas mają za społeczeństwo idiotów? Nie mówię o lemingach, bo to tłumaczy się samo przez się.

Dlaczego zachowują się jak rodzice: - ciiii, dzieci ciiii – potem wychodzą do drugiego pokoju, by rozważać wytłumaczenie tematu prokreacji nieletniemu. Bocian, czy może jednak kapusta?

Przecież oni widzą i...

4.8
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (11 głosów)
Obrazek użytkownika gps65
Gospodarka

Za­chod­nie­mu świa­tu zo­stał na­rzu­co­ny mo­no­po­li­stycz­ny sys­tem wa­lu­to­wy. Na­zy­wa się to Sys­tem z Bret­ton Wo­ods – z póź­niej­szy­mi zmia­na­mi, z któ­ry­ch klu­czo­wą by­ła li­kwi­da­cja wy­mia­ny wa­lu­ty na zło­to. Fun­da­men­tem te­go sys­te­mu je­st pań­stwo­wa wa­lu­ta fi­du­cjar­na nieoparta na żad­ny­ch pa­ry­te­ta­ch krusz­co­wy­ch, opar­ta na ban­ko­wo­ści cen­tral­nej,...

2.7
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.7 (6 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Gospodarka

Dobrze, że nieraz komentatorzy moich tekstów zwracają mi uwagę na rzeczy istotne, które przecież mogą mi gdzieś umknąć w nawale tego szumu informacyjnego, z którym dziś mamy do czynienia. 

 

Także pragnę podziękować komentatorowi " Darek65" na naszychblogach.pl, który wskazał mi w komentarzu do wczorajszego mojego tekstu na wypowiedź Pana Piotra Woźniaka, który w latach 2016–2020 był prezesem...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

 

 

 

Poczułem się bardzo fajnie. Oto, dosłownie przed chwilą, TVP pokazała super nowoczesny tankowiec gazu skroplonego, m/t Lech Kaczynski.

 

Dla każdego marynarza, również już na emeryturze, to moment wzruszający.

A dla mnie szczególnie, bo właścicielem statku jest norweski armator Knutsen OAS – armator, dla którego przepracowałem 11 lat. [1]

 

 

Nie miałem specjalnie ochoty odchodzić z tej...

4.75
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (14 głosów)
Obrazek użytkownika elig
Gospodarka

  

Wczoraj [26.04.2022] dowiedzieliśmy się, że rosyjski Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Bułgarii oraz Polski {TUTAJ(link is external)}.  Dziś szefowa KE, Ursula von der Leyen stwierdziła:

  "Zapowiedź Gazpromu to nowa próba podjęta przez Rosję, aby zaszantażować nas za pomocą gazu. Jesteśmy przygotowani na taki scenariusz. Przygotowujemy skoordynowaną odpowiedź Europy. Europejczycy mogą być...

4.9
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Gospodarka

Jak donosi agencja TACC w dniu dzisiejszym Niemcy, Wielka Brytania i Francja ugięły się przed żądaniami Putina.

Jak pamiętamy, Władimir Putin podpisał dekret zobowiązujący "nieprzyjazne państwa" do uiszczania należności za dostawy surowca wyłącznie w rublach, o czym ogłosił we wczorajszym przemówieniu telewizyjnym.

- Aby kupić rosyjski gaz, muszą otworzyć konta w rublach w rosyjskim banku. Jeśli...

3.55
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.6 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Janusz 40
Gospodarka

Polityka klimatyczna UE obarczona jest w ogromnym stopniu względami politycznymi. Trwa nieustannie manipulacja obliczona na zdławienie polskiej gospodarki i w ten sposób doprowadzenie do zmiany rządów prawicy postrzeganej jako mało postępowej i przeciwnej światowemu rozwojowi.

Takie tezy nie formułuję (w odróżnieniu od czołowego ideologa wrogości wobec Polski) gołosłownie, tylko niżej przytaczam...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Janusz 40
Gospodarka

Na portalu: "Nauka o klimacie" jest zamieszczonych wiele naukowych artykułów mówiących o istniejącym właściwie deficycie CO2 w atmosferze, który to gaz jest niezbędny dla wegetacji wszelkiej roślinności. Te stwierdzenia stoją w sprzeczności z aktualną polityką (szczególnie w UE) dotyczącą klimatu.

W owych artykułach (jak to w naukowych rozprawach zazwyczaj bywa) brakuje mi konkluzji, która...

4.8
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (4 głosy)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

 

 

 

 

 

Okazuje się, że we wiodącej obecnie religii udoskonalania klimatu, likwidacja (no prawie) dwutlenku węgla w atmosferze to za mało. Jest jeszcze straszniejszy potwór, który zabija dobre powietrze, o czym dobrze wiemy wszyscy, gdyż uciekamy, gdy tylko jego smród poczujemy. Uciekamy nawet na spotkaniu z prezydentem czy kardynałem, jeśli ktoś w otoczeniu nie wytrzymał i nieopatrznie...

4.9
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (9 głosów)
Obrazek użytkownika 35stan
Gospodarka

W dniu 17.01.2022 roku na stronie MPWiK S.A. w Warszawie, zamieszczono tekst informujący o zakończeniu ekspertyzą Politechniki Krakowskiej, trwających ponad rok badań przyczyn awarii kolektorów ściekowych pod Wisłą.

 

MPWiK podaje:

(...)

Ekspertyza Politechniki Krakowskiej jako przyczynę awarii wskazuje błąd w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego polegający na braku zaprojektowania...

4.8
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Janusz 40
Gospodarka

          Unijna walka o klimat, ten cały ETS, to tylko propagandowa zasłona mająca kamuflować rzeczywiste zamiary europejskich koryfeuszy międzynarodowych grup interesów. Ściślej mówiąc - międzynarodowych gangów, które w trosce o swoją finansową i gospodarczą pozycję w Europie (i w świecie) gotowi są poświęcić poziom życia całych narodów i nawet zanieczyścić skutecznie środowisko, byle mogli...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Gospodarka

Nie wiem czy Państwo wiedzą, że Niemcy mają specyficzną politykę inwestycyjną w Polsce. Oczywiście Warszawa jako stolica kraju jest zawsze przyciągająca, ale tak naprawdę dla Niemiec liczy się inwestowanie na terenach obecnej Polski, które przed II WŚ były ich terenami. 

 

Ogólnie na koniec roku 2020 wartość tzw. BIZ (Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych) wynosiła 

 938,6 mld zł. "Składały się...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika krzysztofjaw
Gospodarka

Zdaję sobie sprawę, że długie teksty są czytane przez nielicznych, bo niestety dziś królują kilkuakapitowe informacje, aktualności (inaczej - tzw. newsy), twitter i emotikony. Ale nieraz po prostu nie można inaczej, dlatego też z góry przepraszam, że w ciągu dwóch dni publikuję dwa aż tak obszerne posty. 

 

No i ja oraz moi rodacy wreszcie zaczęli odczuwać "uderzenie po kieszeni" wynikłe ze...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika 35stan
Gospodarka

W dzisiejszym wydaniu "Faktu" straszą Polaków, jaki nastąpi wzrost sładek zdrowotnych zatrudnionych na etacie oraz emerytów i rencistów:

https://www.fakt.pl/pieniadze/ile-zaplacisz-skladki-zdrowotnej-w-2022-r-ta-kwota-wyplynie-z-portfela/5fec1xs

 

Piszą tam:

(...)

Zmiany w składce zdrowotnej. Więcej zapłacą pracujący i emeryci

Choć Polski Ład podnosi kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, co...

4.7
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Janusz 40
Gospodarka

          Dobrowolny system sprzedaży uprawnień do emisji CO2 został opracowany przez amerykańskich ekonomistów z Chicago. W 2001 roku otworzono CCX (Chicago Climate Exchange) – pierwszą giełdę uprawnień. Ów pomysł stał się inspiracją dla naukowców także z Europy.

Europejski System Handlu Emisjami jest – zaraz po Chinach – największą giełdą uprawnień na całym świecie. Dzięki pozwoleniom na emisję...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika jazgdyni
Gospodarka

 

Własnie wróciłem ze szpitala psychiatrycznego... wrrróć, szpitala pomorskiego Nie można brzydko mówić, bo przecież jest on pełen zacnych ludzi. Nawet lekarzy. Których przy okazji pozdrawiam. I dziękuję.

Mimo tego nie uniknąłem naszej prapolskiej dawki narzekania i marudzenia. Jeżeli jeszcze ktoś niedawno myślał, że po raz kolejny jesteśmy przegrani, i to doszczętnie, to teraz już na pewno wie,...

4.45
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.5 (9 głosów)

Strony