Pomoc ofiarom, nie głupcom

Obrazek użytkownika Bartosz Wasilewski
Gospodarka

Pamiętne wystapienie PMP (prezes-minister-premier) Waldemara Pawlaka, w którym proponował rozbójnicze unieważnianie umów na opcje walutowe, przeraziłem się nie na żarty. Okazuje się bowiem, że szef poważnej partii politycznej, bądź co bądź rządzącej, proponuje ustawowe unieważnienie dobrowolnie zawieranych cywilnoprawnych umów między dwoma suwerennymi podmiotami gospodarczymi. Te działania zostałyby ostatecznie sfinansowane z pieniędzy podatników - kiedy oszukane przez ustawę banki zwróciłyby się na przykład do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności "ustawy" z Konstytucją, a ten przychyliłby się do ich racji - odszkodowania wypłaciłby Skarb Państwa. Rzecz w demokratycznym państwie prawa niebywała i oczywiste kuriozum. Ale czy moglismy być pewni, że pomysły PSL, na kryzysowej fali populizmu nie miały szans na realizację? Z niecierpliwością czekałem więc na reakcję PO.

Platforma, słowami premiera Tuska, na całe szczęście od projektów koalicjanta się odcięła. Ale sprawa opcji nieźle zamieszała w politycznym kotle. Okazało się, że pomysł PSL podchwycił, w nieco łagodniejszej formie PiS, a Lewica odnosiła się całkiem przychylnie. Doszło do tego, że politycy Platformy, zagrożeni w głosowaniu sejmowym żywili nadzieję (całkiem uzasadnioną, jak donosi DZIENNIK), że kontrowersyjna ustawę... zawetuje prezydent Kaczyński.

Dziś sytuacja wreszcie się ustabilizowała. I spora w tym zasługa rządu. Okazuje się, że pomoc dla firm tracących na opcjach (według różnych szacunków od 15 do nawet 200 miliardów złotych) będzie, ale tylko prawna. Ma ona polegać na umozliwieniu firmom wytaczania procesów zbiorowych - co zmniejszy koszty rozpraw i usprawni działania sądów. Najważniejsze jednak, że wszystko będzie się odbywało w świetle obowiązującego prawa polskiego. Kodeks Cywilny, a nie PMP Pawlak, będzie rozsądzał, czy banki skrzywdzily przedsiebiorców. To bardzo dobra wiadomość dla faktycznie oszukanych firm, dla banków, a przede wszystkim dla wiarygodności naszej gospodarki i naszej demokracji.

Bartosz Wasilewski www.ego.riki.pl

Ocena wpisu: 
Brak głosów