Koszmar Europy staje się rzeczywistością

Obrazek użytkownika Bartosz Wasilewski
Gospodarka

 Europa struchlała na wieść o ustaleniach "Trójki gazowej", jak nazywają siebie przedstawiciele Rosji, Iranu i Kataru, którzy spotkali się w Teheranie i ustalili dziś powstanie "gazowego OPEC" - organizacji, która już od paru lat spędza sen z powiek europejskich polityków.

Kartel bardzo szybko nabiera realnych kształtów. Już za parę dni odbędzie się spotkanie potentatów na rynku gazowym w Doha (Stolica Kataru), a za kilka miesięcy w Moskwie mają zapaść wiążące decyzje. Oficjalnie powołanie kartelu to pomysł Iranu i Alego Chameiniego, jednak nieoficjalnie wiadomo, że najbardziej zależy na nim Rosji, a powiązanie nagłego przyspieszenia powstawania organizacji z konsekwencjami wojny kaukaskiej - izolacji Rosji na scenie międzynarodowej - nie jest bezsazadne.
Jeśli mówi się, że OPEC ma ogromy wpływ na rynek ropy, to jej gazowy odpowiednik będzie miał wpływ kilkakrotnie wyższy. Złoża gazu ziemnego są bowiem w znacznie większym stopniu skoncentrowane. Rosja, Iran i Katar wspólnie kontrolują około 60% światowych zasobów. Rosja jest największym wydobywcą na świecie, Iran ma większe zasoby niż Norwegia, Katar natomiast bryluje na rynku przetwórczym - jego specjalność to gaz skroplony.
Już taka siła jest wręcz zatrważająca. A przecież nie należy wykluczać, ba, powinno się załozyć, że do kartelu zechcą sie przyłączyc kolejne państwa, chociażby bardzo bogata w gaz ziemny Algieria czy Libia. Nie trzeba chyba przekonywac jak katastrofalne skutki miałoby to dla Europy. Już dziś mówi się o uzależnieniu europejskiej gospodarki od dostaw energii z Rosji. Jednak należy pamiętać, że w europejskiej układance energetycznej również Iran i Katar odgrywają ogromną rolę. Powstanie gazowego OPEC to katastrofalna wiadomość dla europejskiego przemysłu.
Oczywiście, nie należy się spodziewać gwałtownych wzrostów cen w bliskiej przyszłości. Większość państw Europejskich ma podpisane długoterminowe kontrakty na dostawy gazu. Ponadto sami założyciele "trójki gazowej" nie używają dziś terminu "kartel" w odniesieniu do ich organizacji. Jest jednak tajemnica poliszynela, że inicjatywa zmieża w prostej drodze do windowania cen gazu. Oznacza to też cąłkowite fiasko europejskich prób dywersyfikacji dostaw energii i zmniejszenie uzależnienia od Rosji.
Rosja jest jednak uzależniona od europejskich pieniedzy w co najmniej równym stopniu, jak europa od rosyjskiego gazu. Zbyt radykalne podwyżki spowodują kryzys w przemyśle europejskim i spadek popytu na gaz. Zmuszą również państwa Starego Kontynentu do poszukiwania i wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. Czy gazowy OPEC nie stanie się więc bronią obosieczną?
Bartosz Wasilewski www.ego.riki.pl
Brak głosów

Komentarze

Ignorować ekohisteryków, budować reaktory atomowe, otrzymywać wodór elektrolizą wysokotemperaturową, gazyfikować węgiel.

Vote up!
0
Vote down!
0
#6711