Przy okazji Ukrainy

Obrazek użytkownika Budyń78
Świat

Muszę przyznać, że dotąd nie śledziłem zbyt uważnie sytuacji na Ukrainie. Raz dałem się już nabrać na spacery pod ambasadę, by posłuchać, jak młodzieżówka zdychającej UW w celu wsparcia sąsiadów skanduje „Ma-zo-wiec-ki”. Niemniej, skoro robi się ciekawie, warto zadać sobie kilka pytań.

Obawiam się zresztą, że retorycznych, ale trudno. Oto bowiem widzimy na żywo, jak Rosja, z którą jak wiadomo mamy teraz najlepsze stosunki w historii, okazuje swą miłość Ukrainie i nie chce puścić jej na europejską poniewierkę. Trudny to chyba zgryz dla polskiej prawicy, bo wiadomo, że Unii nie kochamy, a kochających Rosję (w sensie organizmu państwowego z całym błogosławieństwem i bagażem, nie kraju, kultury itd.) pewnie kilku się znajdzie, ale dałoby się ich chyba upchnąć w pałacyku dawnego TPPR i jeszcze utrzymali by się oni z wynajmu pomieszczeń. Więc co zrobić, gdy rozstrzyga się los Ukrainy i jej międzynarodowych powiązań. W niedobrej Unii, ale jednak z nami, czy z Rosją, a więc – patrząc na geopolitykę realnie – mniej lub bardziej przeciwko nam? Chcąc nie chcąc narzuca się ta pierwsza wersja.

Tak się składa, że akurat kończę czytać książeczkę o walce Orląt Lwowskich, wydaną przez wydawnictwo M (recenzja za chwilę) i mogę pomyśleć, jak to się nasze losy plotą, mniej lub bardziej dramatycznie. Tam bohaterowie cieszą się, że bolszewicy atakują Ukraińców, ci więc muszą osłabić swoją załogę we Lwowie. Tu, na bieżąco, znajomi martwią się, jaki będzie los Ukrainy i jak głęboka będzie ingerencja Rosji. Ot, paradoks kolejny i nieunikniony. Mimo paskudnej wspólnej historii, z Ukraińcami w czasach pokoju najbardziej zbliża nas mentalnie wtrącanie się tego trzeciego… Bardziej, niż jakieś tam EURO. Pamiętam, że gdy pierwszy raz pojawiły się wiadomości o przyznaniu nam organizacji tej imprezy, a były to też czasy rządów PiS, więc przynajmniej zwolennicy tej partii mogli mieć jeszcze nadzieję na jakieś zmiany na lepsze, w Salonie 24 ktoś wrzucił proroctwo o tym, jak to nasze narody razem zleją się na nowo w imperium i wszystkim pokażą. I właśnie z okazji EURO miałoby się to – dopowiadał autor tekstu – zdarzyć. Jak wiemy, nie zdarzyło się.

Ale zostawmy Ukrainę. Pojawia się pytanie, jak zachowają się nasze władze? Oto bowiem ich kremlowscy przyjaciele zdają się mówić „sprawdzam”. Czy nasz pan prezydent lub pan premier, że o ministrze Sikorskim nie wspomnę, zdobędą się na jakieś odważne posunięcia w tej sprawie? Czy poczują się silni wsparciem Unii i zaczną przeciągać Ukrainę na swoją stronę, gdy ich kumple ciągną w swoją? Czy raczej przypomną zaklęcia o polityce piastowskiej w miejsce jagiellońskiej i uznają, że akurat tyle mogą zrobić? Zresztą to akurat byłoby przynajmniej konsekwentnie, bo chyba nie po to odpuścili sobie wszystkich, co na wschód od nas, by teraz nagle się obudzić. Ostatecznie stał za tym największy priorytet polskiej polityki – robić inaczej, niż Kaczyński, choćby w tej sprawie trzeba było przy okazji zaprzeczyć również salonowej myśli politycznej ostatnich kilkudziesięciu lat, z Giedroyciem i Kwaśniewskim włącznie.

Miejmy nadzieję, że zwykła polska rodzina, którą odwiedził pan premier, nie zawracała mu głowy takimi bzdurami.

Brak głosów

Komentarze

Na pewno nie. Zwykła polska rodzina tradycyjnie pyta: jak żyć?

Vote up!
0
Vote down!
0
#393688

... raczej nie wsiądą do samolotu ratować niepodległość kraju, który Rosja uważa za swoją własność...
Nasz oddają na tacy :(:(:(
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#393690

to Mała Ruś, kolebka całej Rusi tak jak Kosowo jest ważne dla Serbów tak Ukraina dla Rosji. Rosja nie odda Ukrainy i wcale się im nie dziwię, to kawałek ich kraju. Większość mieszkańców Ukrainy wcale tak do eurokołchozu nie dąży, a jeszcze jest flota Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym, Krym gdzie większość mieszkańców to Rosjanie itd itd.

Vote up!
0
Vote down!
0
#393715

... współpracowali z Niemcami w czasie II wojny przeciw ZSRR nie?
Prawdę mówiąc i nas mordowali.
Jeden wielki bałagan.
Na twoim miejscu nie mówiłbym ukraińskiemu nacjonaliście, że Ukraina to Rosja.
Mógłby Cię "zariezać".
Nota bene ukraiński nacjonalizm jest bardzo młody.
Może dlatego tak agresywny?
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#393721

Jarosław Kaczyński i politycy PiS jadą na Ukrainę. "Potrzebna jest reakcja Polski"

Jarosław Kaczyński zaniepokojony jest sytuacją na Ukrainie i to co się obecnie dzieje w Kijowie - także brutalne pacyfikowanie demonstracji - nazywa "wydarzeniami niepokojącymi w najwyższym stopniu, które mogą prowadzić do bardzo złego biegu wydarzeń na Ukrainie". I jutro razem z delegacją polityków PiS, pojedzie do Kijowa.

- Jesteśmy przekonani, że jest potrzebna reakcja całej Unii Europejskiej, ale także reakcja Polski. Wszystkich znaczących sił politycznych w Polsce jako, że Ukraina stanęła dzisiaj na rozdrożu. Nie chodzi tylko o kwestie związane z Unią Europejską, to jest problem znacznie głębszy - tłumaczył Jarosław Kaczyński.

- Stanowisko Prawa i Sprawiedliwości jest całkowicie jednoznaczne. Jesteśmy zdecydowani popierać to wszystko co prowadzi Ukrainę ku Europie. Co prowadzi do podtrzymywania i umacniania demokracji na Ukrainie - podkreślił.

Prezes Jaczyński przypomniał, że na Ukrainie jest już wiceprezes partii, jedzie tam europoseł Ryszard Czarnecki.
- Jutro także ja i większa delegacja udajemy się do Kijowa - dodałem prezes PiS.

http://niezalezna.pl/48933-jaroslaw-kaczynski-i-politycy-pis-jada-na-ukraine-potrzebna-jest-reakcja-polski

***************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#393703

... który opowiedział mi kiedyś JWP.
Polska delegacja wsiadła do pociągu.
Doszło do katastrofy.
Wszyscy zginęli.
Wprawdzie niektórzy po wypadku krzyczeli, że żyją, ale...
Kto by tam wierzył politykom?

Makabryczne, ale niestety ad rem.

-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#393704

czytelnicy tego artykułu. Ufff... bardzo dynamiczne wydarzenia na świecie.

***************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#393710

...o życie Bliźniaka, który (cudem) nie wsiadł do samolotu.
Ruscy potrafili nawet zorganizować zamach na JPII, potem Smoleńsk.
Nie mają litości i nie wybaczają.
To terroryzm na najwyższym szczeblu.
-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#393714

gość z drogi

strach o Blizniaka dotyczy każdego,komu Polski LOS nie jest obojętny....pomijam szyderców i drani marzących o ......jakież ich życie byłoby wtedy łatwiejsze...

pozdrowienia , a dla Budynia 10 

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

gość z drogi

#393720

Mam też wiadomość, którą traktuję jak gorący ziemniak z ogniska,
Wiadomość pochodzi z rosyjskiego Obserwatora i http://3rm.info - ale pochodzą z jednego źródła. Яндекс.Директ
Czytajcie ...

USA przygotowuje wojnę domową na Ukrainie

USA przygotowuje wojnę domową na Ukrainie. Deputowany parlamentu Ukrainy z Partii Regionów, Olieg Cariew, ujawnił przygotowania przez USA wojny domowej na Ukrainie. Powiedział on o tym z mównicy parlamentarnej podczas porannego posiedzenia w środę 20 listopada b.r. „Do mnie jako deputowanego Ukrainy zwrócili się działacze organizacji społecznej „Wolia”, ktorzy przedłożyli przekonywujące dowody na to, że na terytorium naszego państwa, przy poparciu i bezpośrednim udziale amerykańskiej ambasady, realizowany jest projekt „Techcamp” w ramach którego prowadzone są przygotowania do wzniecenia wojny domowej na Ukrainie”- poinformował Cariew. Według stwierdzenia członka Partii Regionów ten projekt ma na celu przygotowanie specjalistów ds. wojny informacyjnej i dyskredytacji instytucji państwowych w nowoczesnych mediach, potencjalnych rewolucjonistów do organizacji działań protestacyjnych i obalenia rządzącej władzy. Kuratorem tego projektu jest, rzekomo, ambasador USA na Ukrainie, Jeffrey Payette. Według informacji Cariewa, pod pretekstem szkoleń w posługiwaniu się nowoczesnymi mediami, amerykańscy instruktorzy przekazują wiedzę o wykorzystywaniu sieci społecznościowych i technologii internetowych, do celowego oddziaływania na opinię publiczną, aktywizacji potencjału protestacyjnego w celu organizacji akcji siłowych i radykalizacji walki o władzę. „Absolwenci szkoleń projektu „Techcamp” teraz aktywnie realizują działalność wywrotową na Ukrainie, otwarcie rekrutują w sieci internetowej podobnie myślących ludzi do organizowania masowych zamieszek, prowokacji i akcji protestacyjnych, powołując się przy tym na poparcie Ambasady USA”- powiedział deputowany. Ponadto poprosił on żeby potraktować jego wystąpienie „jako parlamentarną interpelację o podjęcie przez odpowiednie organy państwowe wyczerpujących środków w celu powstrzymania i niedopuszczenia w przyszłości, ze strony innych państw, w tym USA, do przypadków ingerencji w wewnętrzne sprawy naszego państwa”. (według materiałów www.obozrevatel.com).

Źródło: http://obozrevatel.com/politics/35108-s ... gional.htm
Za: http://3rm.info/41230-ssha-gotovyat-gra ... raine.html
Data publikacji: 21.11.2013
Przekład: RX

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/usrael-przygotowuje-wojne-domowa-na-ukrainie-2013-11

*****************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#393708

Ciekawe zestawienie informacji znalazłem na któryms portalu: Ukraińcy prostestują przeciw Rosji, a w Chorwacji demonstracja pedałów przed referendum. Przyznać trzeba, że Rosja przez lata stworzyła sobie idealne warunki do rozkładu naszego morale na czynniki pierwsze. Tak sobie myślę, że gdyby nie Gorbaczow, to dzisiaj pewnie sowieckie tanki jeździłyby po Paryżu i ku uciesze mieszkańców ciągnęły na linkach homoseksualistów. Jeszcze trochę i staniemy się kompletnie bezbronni wobec rosyjskiej propagandy.

Swoją droga jak zareaguje UE po referendum w Chorwacji. jeśli wygrają zwolennicy naturalności. Może nałoży jakieś sankcje?

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Vote up!
0
Vote down!
0
#393723

"Ale zostawmy Ukrainę. Pojawia się pytanie, jak zachowają się nasze władze? "

 

Nasze władze zachowają się tak jak im każą  amerykanie . Polska nie jest krajem niepodległym , można sie spierać czy więcej do gadania ma USA, Unia czy Izrael.

Ruscy tutaj nie znaczą nic , bajanie o wpływach ruskich w Polsce to takie opowieści dla idiotów .

Radek Sikorski jest niezależnie kto rządzi ministrem i pilnuje tutaj interesów amerykańskich.

Jak będzie w interesie ameryki wywołać wojnę to ją Radek wywoła.

 

Kazek

Vote up!
0
Vote down!
0

Kazek

#393728

...

alchymista
===
Obywatel, który wybiera królów i obala tyranów
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Województwo Smoleńskie
Vote up!
0
Vote down!
0
#393729

że Putin rozgrywa Obamę, dokładnie. Anielica prosi o rozmowę z Putinem... a tu brak odpowiedzi? Putin UE też rozgrywa. I nie mów, że Putin nie ma wpływów, bo ma! Od czego mamy namiestnika? Spójrz jak rozgrywają naszą gospodarkę, a zwłaszcza zakłady strategiczne.
A Izrael... czują się jak u siebie.

**************************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#393753

Niczego nie zapominam  tylko pytam. Skoro Polska jest rosyjską strefą wpływów, to
1. Czemu Rosja nie uszczknęła min. 10% ze złodziejskiej “prywatyzacji” w Polsce i jest daleko za (nigdzie nawet nie wspominanymi w tej materii) Francją i Chinami?
2. Czemu rosyjskie uzbrojenie nie jest nawet brane pod uwagę w polskich przetargach?
3. Czemu Rosjanie nie kontrolują banków w Polsce?
4. Czemu nie mają własnych mediów bo od TVN po ND  każde medium w Polsce popiera tzw. “zachód” a Rosję promuje jako wroga)?
5. Czemu polskie prawo podlega Brukseli a nie Moskwie?
….i odwrotnie można zadać pytanie:
Czemu nigdzie się nie wspominana Wielka Brytania przechowuje u siebie polskie rezerwy złota. Czemu Sikorski i Rostowski mieli brytyjskie obywatelstwo?
Czemu tak rzadko wspomina się o USA, które mają w Polsce tajne więzienia, wciskają nam samoloty, posyłają naszą armię na swoje wojny – tak jak to czynił Rzym ze swoimi wasalami ponad 2000 lat temu? Czemu z USA przyjechali “doradcy” Balcerowicza?
Wychodzi na to, że kraje dyskretnie rządzone przez USA, Zachodnia Europa czy Izrael w żaden sposób nie są brane pod uwagę jako okupant. W najlepszym razie jakiś “dobry wujek” łaskawie wymienia je jako RÓWNOPRAWNYCH okupantów, tzn. na równi z Rosją.

Kazek

Vote up!
0
Vote down!
0

Kazek

#393762

Ad.1 - trochę uszczęknęła i to w firmach strategicznych.
2. Sama dostaje uzbrojenie od Merkel.
3. Kto wie, czy (jak w Czechach) nie ma podstawionych słupów, ale niech będzie
4. Np.: Super Stacja i inne SLDowskie.
5.Czy my mamy prawo, a to co jest - jest nagminnie łamane.

Doradcy Balcerowicz no i Rostowski (prosto z Moskwy!) to jedna banda - Soros!!! Oczywiście też pachołek z Moskwy.
A dzisiaj, powtarzam, trwa walka o podział - Jałta!!!

A na najwyższych stanowiskach w Polsce kto jest?
************************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#393797

Czego Unia chce od Ukrainy?
29 listopad, 2013 - 11:27
W porozumieniach, które nie zostały ostatecznie podpisane, ze strony Unii Europejskiej zostały sformułowane warunki wobec Ukrainy w sferze energetycznej. Oto, jak one wyglądają wg unijnego zestawienia:
1. Ceny będą rynkowe, co oznacza, że Ukraina ma podnieść ceny gazu i elektryczności. Warunek rynkowych, czyli znacznie wyższych cen gazu dla ludności jest podstawowym spornym punktem w negocjacjach pożyczek od IMF, który stawia to jako warunek nie do ominięcia. Na co prezydent Ukrainy odpowiada: "nigdy". Wg EU ma nie być również niższych cen gazu i energii dla przemysłu, co oczywiście podkopie konkurencyjność ukraińskiego przemysłu ciężkiego. Nie będzie tez możliwości eksportowania energii i surowców w innych cenach niż krajowe, co też jest mechanizmem podnoszącym ceny wewnętrzne dla Ukrainy jako eksportera energii elektrycznej.
2. Zakaz naruszania tranzytu surowców, co już obowiązuje z racji Karty Energetycznej, ale czyni np. system tranzytowy z Rosji w pewnym stopniu eksterytorialnym, utrudniając odnoszenie korzyści przez nacisk na Rosję.
3. Ukraina wprowadzi system "niezależnego regulatora energetycznego" (tutaj opis modelu), który będzie działał na rzecz konkurencji w sektorze energii, co oznacza wejście zagranicznych firm energetycznych, które mają mieć takie same warunki jak firmy rodzime. W perspektywie kilku lat to oznacza oddanie znaczącego kawałka rynku zagranicznym firmom.
4. Europa gwarantuje swoim przedsiębiorstwom dostęp do zasobów surowcowych Ukrainy (również na takich samych warunkach jak firmy rodzime). Efekt - jak wyżej.
No cóż, model bardzo podobny do polskiego, polegający na utracie przewag konkurencyjnych taniej energii, otwarcie (tzn. oddanie) rynków energetycznych i dostępu do zasobów ropy i gazu. Klasyka.
http://szczesniak.pl/2522

 

Kazek

Vote up!
0
Vote down!
0

Kazek

#393766

http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/walka-o-kijow

Vote up!
0
Vote down!
0
#393790

ja zgadzam sie z tym co zostalo umieszczone w portalu kresy

http://www.kresy.pl/publicystyka,opinie?zobacz/walka-o-kijow

Rosja z Ukraina to Imperium, wiec twor dla nas zbyt niebezpieczny !
Rosja bez Ukrainy juz nam nie podskoczy tak wysoko

Vote up!
0
Vote down!
0
#393772

Sobota, 30 listopad 2013 15:42
Szef frakcji parlamentarnej „Batkiwszczyna” Arsenij Jaceniuk, lider partii „UDAR” Witalij Kliczko i lider Ogólnoukraińskiego Zjednoczenia Swoboda Ołeh Tiahnybok przybyli na Plac Michajłowski w Kijowie, na którym gromadzą się zwolennicy integracji europejskiej po rozpędzeniu EuroMajdanu.

Według różnych ocen, na placu znajduje się od 5000 do 7000 ludzi.

Komitet organizacyjny kijowskiego EuroMajdanu już oświadczył, że dalsze stosowanie siły wobec demonstrantów spowoduje jeszcze większy sprzeciw.

„Cała odpowiedzialność za tą sytuacje leży po stronie prezydenta kraju Wiktora Janukowycza, wzywamy społeczność międzynarodową do ocenienia nielegalnych działań ukraińskich władz, które prowokują scenariusze siłowe w kraju” - czytamy w oficjalnym oświadczeniu komitetu organizacyjnego, które zostało opublikowane na Facebooku.

Premier Ukrainy Nikołaj Azarow jest oburzony i zaniepokojony wydarzeniami, do których doszło w centrum Kijowa w nocy z piątku na sobotę - poinformował jego rzecznik prasowy. Zgodnie ze jego słowami „premier jest przekonany, że należy bronić praw obywateli, którzy pokojowo wyrażają swój protest”. W sprawie wydarzeń na Majdanie zostanie przeprowadzone śledztwo.

Tymczasem szef administracji prezydenta Ukrainy Siergiej Lewaczkin podał się do dymisji w związku z brutalnymi działaniami organów ścigania podczas protestów zwolenników integracji europejskiej w centrum Kijowa - poinformowały media.

W nocy z piątku na sobotę funkcjonariusze oddziału do zadań specjalnych MSW Ukrainy rozpędzili zwolenników integracji Ukrainy z UE, którzy zgromadzili się na Placu Niepodległości w Kijowie.

Źródło artykułu: Głos Rosji

http://alexjones.pl/pl/aj/aj-swiat/aj-polityka-na-swiecie/item/16815-tysi%C4%85ce-ludzi-ponownie-zebra%C5%82o-si%C4%99-w-centrum-kijowa

****************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#393800