Eutanazja Sławomira R. w Plymouth w Devon

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Świat

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth w Devon.

Zwrócił uwagę, iż opina publiczna w Polsce jest b. głęboko wstrząśnięta decyzją brytyjskiego sądu o zaprzestaniu podawania pożywienia i wody Polakowi, napisał: „De facto, został on skazany na śmierć przez zagłodzenie”.

Sławomir R. to mężczyzna w średnim wieku (póki co jego personalia nie mogą być publikowane ze względu na dobro rodziny), od kilkunastu lat mieszka w Anglii. Szczęściło mu się, cieszył się rodziną i pracą. Niestety wszystko zmieniło się nagle 6 listopada 2020 r., gdy doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. To właśnie wtedy (wg personelu szpitala), doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie. Z tą tragiczną decyzją zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

Poważny stan tej sytuacji pogłębił się nadto po feralnej decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który kilkukrotnie nie przyjął ich skargi, co pozwoliło szpitalowi na kontynuację procedury pozbawienia życia chorego.

Tymczasem jak jasno i klarownie zaznaczył w swoim liście Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki: „Władze naszego kraju zapewniły, że pokryją koszty leczenia i transportu. Sąd brytyjski nie wyraża zgody na transport chorego, ponieważ podróż może zagrażać jego życiu”.

 

Oto opublikowana pełna treść listu:

 

Eminencjo,

Najdostojniejszy Księże Kardynale,

W ostatnich dniach opina publiczna w Polsce została wstrząśniętą decyzją brytyjskiego sądu o zaprzestaniu podawania pożywienia i wody Polakowi, który trafił do szpitala w Plymouth z urazem mózgu. De facto, został on skazany na śmierć przez zagłodzenie.

Z decyzją zgodziły się żona i dzieci mężczyzny, mieszkający w Anglii. Przeciwne są jednak matka i siostra, mieszkające w Polsce oraz druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica, mieszkające w Anglii. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu kilkukrotnie nie przyjął ich skargi, co pozwoliło szpitalowi na kontynuację procedury pozbawienia życia chorego.

Władze naszego kraju zapewniły, że pokryją koszty leczenia i transportu. Sąd brytyjski nie wyraża zgody na transport chorego, ponieważ podróż może zagrażać jego życiu.

Św. Jan Paweł II w Evangelium Vitae pisał „można mówić w pewnym sensie o wojnie silnych przeciw bezsilnym: życie, które domaga się większej życzliwości, miłości i opieki, jest uznawane za bezużyteczne lub traktowane jako nieznośny ciężar, a w konsekwencji odrzucane na różne sposoby. Człowiek, który swoją chorobą, niepełnosprawnością lub — po prostu — samą swoją obecnością zagraża dobrobytowi lub życiowym przyzwyczajeniom osób bardziej uprzywilejowanych, bywa postrzegany jako wróg, przed którym należy się bronić albo którego należy wyeliminować. Powstaje w ten sposób swoisty „spisek przeciw życiu”. Wciąga on nie tylko pojedyncze osoby w ich relacjach indywidualnych, rodzinnych i społecznych, ale sięga daleko szerzej i zyskuje wymiar globalny, naruszając i niszcząc relacje łączące narody i państw” (EV, 12).

Zwracam się do Waszej Eminencji – jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii – z prośbą o pomoc w tej trudnej sytuacji i podjęcie starań w celu ratowania życia naszego rodaka.

Z wyrazami szacunku i braterskim pozdrowieniem w Chrystusie Panu,

Abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) [1]

 

Nie ukrywam że rozmowa była długa i trudna

 

W poniedziałek 18 stycznia 2021 r. o sprawie Polaka w śpiączce z Ambasador Wielkiej Brytanii Anną Clunes rozmawiał Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP. I już w poniedziałek wieczorem na Twitterze poinformował opinię publiczną:. „Odbyłem dziś długą rozmowę z Ambasador Wielkiej Brytanii @AnnaClunes o sprawie naszego Rodaka, nie ukrywam, że rozmowa była trudna, rozmawiałem także z Ambasadorem RP w Londynie, jestem cały czas w kontakcie z polskimi konsulami, którzy są na miejscu w Plymouth” [2]

Tymczasem rozgłos w całej sprawie nabiera w ojczyźnie tempa i kolejne środowiska aktywizują się w tym temacie. W obronę Polaka włączyli się poza Ministerstwem Spraw Zagranicznych, kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy, także organizacje pozarządowe i środowisko lekarskie. Naukowcy artyści, ludzie mediów, duchowni i wiele innych osób zwróciło się z apelem o przekazanie do kraju naszego rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii. W treści ich oficjalnego apelu można przeczytać m.in: „[...] Jest on świadomy i reaguje na otoczenie. Sąd brytyjski i przedstawiciele służby zdrowia uznały, że nie warto pozostawić go przy życiu. My w Polsce będziemy próbowali go ratować. Władze polskie zwróciły się już do władz brytyjskich z apelem o przekazanie rodaka do naszego kraju. Wszystkie koszty bierze na siebie polskie państwo. Niestety, spotkało się ono z odmową. Nie usiłujemy kwestionować prawomocności decyzji władz brytyjskich. Wychodzimy jednak z założenia, że jeśli istnieje choćby najmniejsza szansa obrony życia, należy ją wykorzystać. Dlatego zwracamy się do władz brytyjskich, aby nam to umożliwiły. Dla ich państwa nie niesie to żadnego obciążenia.”

Pod apelem podpisali się m.in. ks. prof. Paweł Bortkiewicz, prof. Andrzej Nowak, prof. Wojciech Polak, prof. Krzysztof Szwagrzyk, prof. dr hab. Krzysztof Koehler, prof. Krystyna Pawłowicz, Rafał Ziemkiewicz, Aleksandra Rybińska, Grzegorz Górny, dr Jarosław Szarek i dziesiątki innych osób. [3]

 

Podpisz petycję

 

Naturalnie do całej sprawy natychmiast odniósł się Instytut Ordo Iuris, który zachęca wszystkich do podpisywania petycji w obronie Polaka z Plymouth. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w imieniu rodziny wniósł ponadto sprawę do Komitetu ds. Osób Niepełnosprawnych ONZ. Co prawda, sprawa nie została odrzucona, jednak jest rozpatrywana w normalnym trybie, a to musi trwać.

W tej dramatycznej oto sytuacji Instytut Ordo Iuris zachęca każdego z nas do aktywności, do obywatelskiej odpowiedzialności i podpisywania petycji w obronie b. chorego. Na specjalnie utworzonej ku temu stronie, czytamy: „Próba uśmiercenia Polaka to przykład sporu cywilizacji życia z cywilizacją śmierci. Nie pozwólmy na zagłodzenie Pana Sławomira! Zaapelujemy o jak najszybsze umożliwienie przekazania naszego Rodaka do Polski, gdzie zostanie podjęta próba jego ratowania.” Oto jej treść:

 

Petycja do Premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w obronie życia pana Sławomira

 

Szanowny Panie Premierze,

W ostatnich tygodniach jesteśmy świadkami niesamowitej batalii o życie naszego Rodaka, Pana Sławomira. Decyzją brytyjskiego sądu, mężczyzna został pozbawiony pożywienia i nawodnienia, a zatem skazany na śmierć głodową. Polak, który od kilkunastu lat mieszka w Wielkiej Brytanii, doznał poważnego uszkodzenia mózgu, które jest efektem przebytego zawału serca. Jest on jednak świadomy i reaguje na otoczenie. Świadczą o tym relacje jego matki i sióstr, a dowodem jest nagranie ze szpitala, które krąży po portalach społecznościowych.

Polak płacze i reaguje na swoje imię, znajduje się zatem, zdaniem zewnętrznych wobec szpitala specjalistów z zakresu neurologii w stanie minimalnej świadomości. Istnieje zatem szansa na podjęcie prób jego rehabilitacji i przywrócenia do stanu świadomości. Niestety szpital nie zgadza się na żadne zewnętrzne ekspertyzy, a wręcz już zdecydowano o przygotowaniu organów mężczyzny do przeszczepu dla innych pacjentów.

Rodzina podjęła liczne próby interwencji w obronie życia Pana Sławomira. Dwukrotnie wnioskowała z pomocą prawników z Christian Legal Center do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Niestety apelacje zostały odrzucone. W obronie Polaka działania podjęło polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, kancelaria Prezydenta RP Andrzeja Dudy, jak również organizacje pozarządowe, środowisko lekarskie oraz przedstawiciele nauki i kultury. Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris w imieniu rodziny wniósł sprawę do Komitetu ds. Osób Niepełnosprawnych ONZ. Co prawda sprawa nie została odrzucona, jednak jest rozpatrywana w normalnym trybie. My jednak nie możemy czekać, gdyż każdy dzień mężczyzny jest na wagę złota.

Dlatego my, niżej podpisani, apelujemy o jak najszybsze umożliwienie przekazania naszego Rodaka do Polski, gdzie zostanie podjęta próba jego ratowania.

Z wyrazami szacunku,

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej oraz inni ludzie dobrej woli, którym nie jest obojętny los Pana Sławomira

Do wiadomości Dyrekcji Szpitala w Plymouth

 

Ja właśnie podpisałem powyższą Petycję dziś rano i jestem gdzieś w okolicy 10750. Podpisz i Ty! Nie czekaj! I Tobie może się przydarzyć, coś podobnego. Oto stosowny adres: ]]>https://ratujmyrodaka.pl/]]>

I gdy pytamy może zaszokowani, jak walczyć? Polecam ten film: „W imię zasad”. Opublikowany 18 stycznia 2021 r. przez PCh24TV (Polonia Christiana), a zatem:

P.S

Podkreślenia w tekście „Petycja do Premiera Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w obronie życia pana Sławomira”, pochodzą od autora bloga i wpisu S.T.Roch

 

Przypisy:

[1] ]]>https://www.pch24.pl/abp-stanislaw-gadecki-prosi-o-ratowanie-zycia-polak...]]>

[2] ]]>https://niezalezna.pl/375486-londyn-nie-ustepuje-ws-polaka-pozostajacego...]]>

[3] ]]>https://www.pch24.pl/ks--bortkiewicz--prof--nowak--grzegorz-gorny-apeluj...]]>

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)

Komentarze

Ten wpis jest wierną kopią utraconego tekstu po wielkiej drace, w której my niepoprawni blogerzy i blogerki straciliśmy wpisy z całego roku, oto notatka samego Gawriona z 3 Września 2021 r.: „(...) Witajcie. Na razie serwis mocno odbiega od ideału ale już działa. Pierwsza sprawa i najważniejsza - niestety straciłem backupy (powiem Wam jeszcze jak to się stało) i portal jest w stanie z maja 2020. Tak - wiem że to beznadziejna sytuacja. Jeśli macie wszystkie wpisy, treści to możecie je dodać ponownie i dać mi znać w komentarzu jakie daty poustawiać. (....)”.

Naturalnie trwale utracona została oryginalna ocena wpisu, pierwotne zainteresowanie wpisem, jak i b. wiele b. cennych, spontanicznych komentarzy blogerów, blogerek i naszych gości pod samym wpisem. Niestety! A oto i dane samego wpisu: Eutanazja Sławomira R. w Plymouth w Devon | Niepoprawni.plhttps://niepoprawni.pl › blog › slawomir-tomasz-roch

Sławomir Tomasz Roch - 20 Stycznia, 2021 - 06:52 ... Waszej Eminencji – jako przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii – z prośbą o pomoc w tej ...

Z góry dziękuję i pozdrawiam b. serdecznie Sławomir Tomasz Roch

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634908

Bp Mark O’Toole z Plymouth potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu. Ordynariusz diecezji Plymouth, nawiązując do sytuacji Polaka napisał: „Towarzyszę modlitwą pacjentowi, jego żonie, rodzinie i wszystkim, którzy są zaangażowani w jego opiekę. Decyzja sądu zezwalająca na zaprzestanie nawadniania i żywienia jest bardzo niepokojąca. Tym bardziej, że jest uważana za leżącą w najlepszym interesie pacjenta. Zapewnienie jedzenia i wody ciężko chorym pacjentom – nawet w przy użyciu sztucznych metod - jest podstawowym poziomem opieki. Musimy walczyć o zapewnienie tej opieki, kiedy tylko jest to możliwe” KAI

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.pch24.pl/anglia--biskup-otoole-oraz-bioetycy-przeciwni-eutanazji-polaka,81424,i.html#ixzz6k4uf5uMj

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634909

..... skazanego na zagłodzenie w Wielkiej Brytanii. A właściwie to dwóch biskupów wystosowało list w imieniu kard. Vincenta Nicholsa, prymasa Anglii i Walii w sprawie polskiego katolika znajdującego się w szpitalu w Plymuth. Są to bp pomocniczy Westminster, John Sherrington oraz biskup Mark O'Toole z Plymouth. Napisali list do ministra zdrowia Matta Hancocka w imieniu kardynała Vincenta Nicholsa, arcybiskupa Westminster i najwyższego rangą członka Kościoła katolickiego w Wielkiej Brytanii. Przekazali informację, że kardynał pragnie, aby chory został przewieziony do Polski, gdzie otrzyma należytą opiekę.

W swoim liście biskupi stwierdzili jasno i klarownie: „Zapewnianie pożywienia i wody bardzo chorym pacjentom, nawet przy pomocy środków wspomagających, jest podstawowym poziomem opieki medycznej”.

Zauważyli nadto słusznie, iż jest zasadnicza różnica pomiędzy uporczywą terapią bez nadziei na poprawę, a stanem, w którym pacjent oddycha samodzielnie, a do funkcjonowania potrzebuje jedynie pomocy w dostarczaniu pokarmu. Sędziowie orzekając, że w „najlepszym interesie pacjenta” będzie odłączenie od aparatury podającej jedzenie i wodę, nie wzięli pod uwagę poglądów i wyznania mężczyzny, zanim doznał rozległego wylewu skutkującego trwałym upośledzeniem. W trakcie procesu okazało się, iż żaden członek rodziny poszkodowanego nie zakwestionował jego poglądów pro-life, wynikających z pobożnego i regularnego uczestnictwa w Mszy Świętej.

Co ważne, przekazano ofertę polskich władz pomocy w przewiezieniu pacjenta do Polski, napisano bowiem: „Przyjmujemy do wiadomości, że proces prawny (…) został zakończony. Jednakże modlimy się o zgodę w rodzinie dotyczącą zapewnienia leczenia i opieki oraz wyrażamy pragnienie Arcybiskupa, aby Pan RS [jak określa się go w mediach – red.] został przeniesiony i objęty opieką w Polsce”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.pch24.pl/prymas-anglii-interweniuje-w-sprawie-polaka-skazanego-na-zaglodzenie-w-wielkiej-brytanii,81480,i.html#ixzz6kBu5R0lH

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634910

O. dr n. med. Jacek Maria Norkowski OP skomentował przypadek Polaka, który w szpitalu został skazany na powolną śmierć głodową. Powolna eutanazja, pozbawia po prostu ludzi życia w okrutny sposób przez odwodnienie. Dlatego też trwa tak zażarta batalia o życie Sławomira R. w Plymouth w Devon. Na antenie Radia Maryja o. dr n. med. Norkowski OP dodał jeszcze: „[...] taka praktyka – niestety – w Wielkiej Brytanii jest zalegalizowana. To jednak nie zmienia faktu, że jest to nieludzka praktyka pozbawiania ludzi życia w okrutny sposób przez odwodnienie. - Od 8-10 dnia bez wody zaczyna się konanie. Taki chory najdłużej żyje około 2 tygodni. Jest to bolesna i straszna śmierć, na którą nigdy nie powinniśmy się godzić.”

Zauważył nadto, że w wielu krajach pacjenci z tzw. ciężkim uszkodzeniem mózgu to problem: „Jest bardzo mało szpitali, do których można by skierować chorego. W sytuacji, gdy śpiączce towarzyszy bezdech, to nad chorym wisi perspektywa śmierci pnia mózgu i pobrania narządów.”

Okazuje się jednak, iż w przypadku tego Polaka nie można stwierdzić śmierci pnia mózgu, ponieważ oddycha bez pomocy respiratora. Jego zdaniem mówimy wciąż o żyjącym człowieku: „Jak dobrze się ich zbada, to okazuje się, że często ci ludzie mają świadomość, której nie mogą komunikować. U tego mężczyzny jest to coś więcej, bo kontakt z nim się polepszył. Wykazuje on minimalny stan świadomości. Wykonuje proste czynności, nawiązuje kontakt wzrokowy, reaguje adekwatnie do sytuacji. Polak, którego chcą odłączyć od aparatury – płacze na widok zdjęć członków rodziny i reaguje na swoje imię. To są oznaki świadomości.”

O. dr n. med. Jacek Maria Norkowski OP podkreślił na antenie Radia Maryja, iż prawo, które pozwala na pozbawienie życia pacjentów jest nieludzkie. To de facto zalegalizowanie zabójstwa człowieka. Tego samego zdania jest także prof. Jan Talar, który poinformował, że leczy takich chorych i można przywieźć go na leczenie. Gotowość na leczenie i rehabilitację wyraziła także klinika Budzik dla dorosłych. Źródło: radiomaryja.pl

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.pch24.pl/to-bolesna-i-straszna-smierc--o--norkowski-o-glodzeniu-polskiego-pacjenta-w-brytyjskim-szpitalu,81474,i.html#ixzz6kCHGHwP8

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634911

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości Marcin Warchoł, nadanie paszportu dyplomatycznego naszemu rodakowi przetrzymywanemu przez brytyjską „służbę zdrowia” i „wymiar sprawiedliwości” w Plymouth to kwestia godzin.

Otóż na wniosek wiceministra zwierzchnik polskiej dyplomacji Zbigniew Rau podjął w środę 20 stycznia zabiegi mające na celu objęcie pana Sławomira statusem dyplomatycznym. Prze tej okazji wiceininister Marcin Warchoł wyznał: „Jestem mu bardzo wdzięczny; uważam, że jest to jedyna szansa w tej chwili dla naszego rodaka na wyciągnięcie go spod jurysdykcji sądów brytyjskich i uratowanie mu życia.”

A na antenie Polsat News wiceminister Warchoł jeszcze dodał: „To jest kwestia już nawet nie dni, ale godzin, które decydują. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przed chwilą rozmawiałem z panem ministrem Jabłońskim [wiceszefem MSZ], tak że dokładamy wszelkich działań, żeby przetransportować naszego rodaka do Polski.”

Natomiast na portalu Radia Maryja można doczytać obecnie: „(…) paszport dla R.S. jest obecnie przygotowywany, natomiast trzeba go jeszcze będzie formalnie wręczyć. Wiceminister wyraził nadzieję, że będzie to możliwe w bardzo niedługim czasie”.

Na pana Sławomira czeka już helikopter, który po dopełnieniu formalności może przewieźć go do Polski, gdzie chęć leczenia i rehabilitacji zgłosiły już między innymi: szpital MSWiA oraz Klinika „Budzik” w Warszawie. Źródła: Radio Maryja, Polsat News, PCh24.pl

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.pch24.pl/min--warchol--paszport-i-transport-do-polski-naszego-rodaka-z-plymouth-kwestia-godzin,81495,i.html

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634912

Dla chętnych jest także i inna petycja CitizenGo z 19 stycznia 2021 r. podpisana już przez kilkadziesiąt tysięcy ludzi pt. „Repatriate RS - Polish man being starved & dehydrated to death”. Petycja jest skierowana do Ministra Spraw Zagranicznych UK Dominika Raaba. Ja właśnie podpisałem I jestem gdzieś w okolicy 40413. Podpisz i Ty! Oto adres dla chętnych: https://citizengo.org/en-gb/lf/184793-repatriate-rs-polish-man-being-starved-dehydrated-death?dr=18690528::af18cd2526bedbf9c348ebb3352badc0&utm_source=em&utm_medium=e-mail&utm_content=em_link4&utm_campaign=EN_GB-2021-01-19-Local-LF-CF-184793-Repatriate_RS.03_AA_Relaunch_1&mkt_tok=eyJpIjoiWVRWaVlURXpaamt6TldJMiIsInQiOiIydEowVzJYZWY4VkpjWjkrbGdaUE5oMTVOeUU1a1lnNXdpSVZyb3FRTGE4SzlxMkRBcFlEM2JpN1FcL1wvM0RKVnR2eUtQMTFnSkNDZkZiazBKQWorSXhuSEtYNFFRWVpSUXdEMm1MT3FkeForMExwb3FtRm93TTRDT3V0aXl1emg1T1BCZlBQSUJuVmVlSW8rcnM1Tk85Zz09In0%3D

 

O umierającym Polaku w szpitalu w Plymuth w UK w „Politycznym podsumowaniu tygodnia.” Goście programu: Tomasz Rzymkowski (PiS), Bogusław Liberacki (Lewica), Dobromir Sośnierz (Konfederacja). Wywiad opublikowany stycznia 2021 r. przez Telewizja Republika:

 

Oraz inna b. ciekawa relacja na żywo: „Trwa walka o życie Polaka w brytyjskim szpitalu.”. Opublikowana 19 Jan 2021 r. przez TVP Info:

No cóż wypasiony...., ten adres! Nie dało się krócej, cza jak może.....?!

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634913

..... został już wysłany do konsulatu w Londynie. Poinformował dziś 22 stycznia 2021 r. wiceszef MS Marcin Warchoł. I dodał: „Wszczęta jest w tej chwili procedura objęcia go (pacjenta - red.) immunitetem dyplomatycznym. [...] Rozważamy działania przed sądami polskimi, które miałyby na celu uznania swojej jurysdykcji, po to, żeby formalnie móc przystąpić do kolejnego już etapu - transportu".

Wiceszef MS Marcin Warchoł uzupełnil nadto: "Wiceminister Miłkowski (Maciej Miłkowski - podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia-red.) zapewnił mnie, że w ciągu kilku godzin są gotowi przeprowadzić transport, którym Polak miałby wrócić do kraju".

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376069-paszport-dyplomatyczny-dla-polaka-ze-szpitala-w-plymouth-zostal-juz-wyslany-do-konsulatu-w-londynie

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634914

Redaktor naczelny tygodnika „Do Rzeczy” Paweł Lisicki w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl : „To nie jest pierwszy tego przypadek, podobne sytuacje miały już miejsce w Zjednoczonym Królestwie. Jeżeli lekarz ma orzekać, że śmierć jest najlepsza dla pacjenta, to pokazuje wielki upadek cywilizacyjny, który dokonał się w Wielkiej Brytanii.”

Według publicysty de facto brytyjski wymiar sprawiedliwości i lekarze szpitala, w którym przebywa wydali wyrok: „Kierują się absurdalną zasadą, że śmierć jest czasami najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta. Prowadzi to do kompletnego odwrócenia systemu walki o zdrowie i opieki nad człowiekiem.”

Dalej Paweł Lisicki potępia państwo, w którym w niektórych przypadkach śmierć jest najlepszym „lekarstwem” dla chorego i stwierdza jednoznacznie: „to coś absolutnie skandalicznego”, co „woła o pomstę do nieba”. Po czym dodaje: „To przykład radykalnego uprzedmiotowienia człowieka, jego dehumanizacji. To pokazuje skalę upadku Wielkiej Brytanii.” Źródło: DoRzeczy.pl

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.pch24.pl/brytyjski-upadek-cywilizacyjny--pawel-lisicki--to-wola-o-pomste-do-nieba,81489,i.html#ixzz6kI6LJ4FO

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634915

Rzecznik szpitala University Hospitals Plymouth NHS Trust skomentował sytuację Polaka, skazanego za zagłodzenie. Wobec narastającej wrzawy medialnej łumaczy, że: „główną rolą (placówki - red.) jest zapewnienie jak najlepszej opieki pacjentom, dbając o ich bezpieczeństwo i dobro”.

Po czym Rzecznik szpitala rozwija dalej: „Opieka szpitala i leczenie R.S. są całkowicie zgodne z orzeczeniami sądów. Nadal zapewniamy kontynuowanie kompleksowej opieki tak, jak robimy to w przypadku wszystkich pacjentów pod koniec ich życia. Współczujemy R.S. oraz członkom jego rodziny. To bardzo trudna i tragiczna sytuacja dla wszystkich zaangażowanych”.

Szpital przypomina także o sporze wewnątrz rodziny RS (niejako zasłania się przed rosnącą krytyką)) oraz przytacza decyzję sądu ws. sytuacji mężczyzny (przypomnijmy, że zgodnie z decyzją sądu, Polak od tygodnia jest poddawany procedurze zagładzania stosowanej w Zjednoczonym Królestwie wobec pacjenci w stanie wegetatywnym lub śpiączki spowodowanej obumarciem rdzenia mózgowego). źródło: plymouthhospitals.nhs.uk, DoRzeczy.pl

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.pch24.pl/dbamy-o-bezpieczenstwo-i-dobro-pacjenta--szpital-w-plymouth-wydal-oswiadczenie-w-sprawie-glodzonego-polaka,81529,i.html#ixzz6kJLw3JLv

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634916

Aktorka Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji Akogo?, prowadzi zarazem Klinikę Budzik, publicznie zganiła standarty opieki zdrowotnej w Playmouth na Wyspach Brytyjskich. Wypowiedziała się jednoznacznie i klarownie będąc gościem programu WP "Newsroom": „Dla mnie jest kuriozalne, że człowiekowi, który żyje i ma szansę na zdrowie, tę szansę się odbiera - wartościując dodatkowo - co jest godną śmiercią, a co nie.”

Jej zdaniem pan Sławek mógłby trafić pod opiekę polskich specjalistów w Klinice Budzik. I podkreśla, że 50 proc. tego typu pacjentów wraca do pełni sił, mówi: „Takie osoby zapraszają nas potem na 18. urodziny, rodzą dzieci albo po prostu żyją z dysfunkcją, ale są zadowolone. Przypadków jest mnóstwo, ale my nie robimy cudów. To wymaga pracy, troski i wykonywania zadań w określonym czasie. Ta walka nie jest sprintem, ale maratonem.”

Do informacji o sprowadzeniu Polaka do kraju odniósł się także Prof. Wojciech Maksymowicz, członek rady nadzorczej Kliniki Budzik, wyjaśniał: „Nie ma żadnych przeciwwskazań do transportu tego człowieka do Polski. Oddycha samodzielnie i nie wymaga podtrzymywania czynności życiowych. Ten transport nie byłby bardziej niebezpieczny niż dla innych pacjentów.”

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/ewa-blaszczyk-temu-czlowiekowi-odbiera-sie-szanse-wideo

 

Gorąco polecam te dwa dokumenty: „Prokuratura występuje o ubezwłasnowolnienie Polaka w Plymouth”. Opublikowany 23 stycznia 2021 r. przez TVP Info:

 

I ta całkiem prywatna inicjatywa jednego z rodaków, który wstrząśnięty tragedią Pana Sławka w UK, którego chcą odłączyć od odżywiania i wody po zawale serca, nagrał swoje przemyślenia. Opublikowany 16 stycznia 2021 r. przez Radio Samiec 2:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634923

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapewnił w sobotę 23 stycznia 2021 r., iż na ten moment: „Z punktu widzenia logistycznego jesteśmy gotowi na transport Polaka w śpiączce z Wielkiej Brytanii.” I dodał: "Czekamy tylko na sygnał, kiedy taki ewentualny transport może nastąpić".

Minister Kraska dopytywany o tę kwestię w Radiu Zet poinformował, że transport Polaka powinien nastąpić jak najszybciej: "czyli nie mówimy tutaj o dniach, tylko o godzinach". Po czym rozwinął tę myśl: "Jeżeli będzie zgoda i pacjenta będzie można przetransportować do Polski, to załoga jest gotowa. W tej chwili Klinika Budzik deklaruje, że tego pacjenta przyjmie, więc samolot wyląduje na lotnisku w Szymanach, potem zostanie on przetransportowany śmigłowcem do Olsztyna".

A odnosząc się na żywo do sytuacji mężczyzny, powiedział zarazem: "zawsze trzeba dać szansę człowiekowi. [...] To nie my decydujemy, kiedy człowiek ma umrzeć".

Cały wpis jest dostępny na stronie:https://niezalezna.pl/376195-resort-czeka-na-zielone-swiatlo-w-sprawie-naszego-rodaka-jestesmy-gotowi-na-transport

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634924

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, pełnomocnik rządu ds. praw człowieka właśnie poinformował: "Wystąpiłem w dniu dzisiejszym do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski, z wnioskiem o rozpoczęcie procedury wdrożenia w życie prawomocnego i wykonalnego orzeczenia naszego sądu wydanego wczoraj. A ponadto, wystąpiłem do ministra zdrowia Wielkiej Brytanii z wnioskiem o ponowne przyłączenie naszego rodaka do aparatury podtrzymującej życie. Szpital, w którym się on znajduje, jest bowiem szpitalem podlegającym rządowi brytyjskiemu". I dodał jasno i stanowczo: „Choćby był cień nadziei, musimy ratować życie”.

Chryste Panie co teraz zrobią Brytyjczycy?! Jeśliby teraz nie wydali naszego rodaka Sławomira R., to niewątpliwie będzie to skandal już niestety na miarę światową! Póki co polscy urzędnicy czekają na zielone światło w sprawie naszego rodaka, a cenny czas upływa nieubłaganie, jak dłiuuuugo jeszcze....

Co ciekawe wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł nawet nie ukrywa, już gdy mówi: "jest to gra o życie naszego rodaka. [...] Ufam, że wygra cywilizacja życia nad cywilizacją śmierci. Nie możemy nikogo z naszych rodaków zostawiać samym sobie. W naszej kulturze, wierze, w naszej tradycji leży ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci".

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376212-chocby-byl-cien-nadziei-musimy-ratowac-zycie-strona-polska-czeka-na-zgode-ws-transportu-polaka

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634925

.....nie zawsze idą w parze ze skutecznością, osiągnięciem zakładanego celu. Owszem świat prostych wartości jest dla wielu b. ponęntny, bo nie wymaga od nas wysiłku, jednakowoż trochę dyplomacji, kultura polityczna, daleko więcej znaczy, niż ostatnie w szeregu mordobicie. Poruszyłeś od razu kilka ważnych tematów, do których trzeba będzie wracać przy innych okazjach, jak choćby i ta nieszczęsna, niestety niewyjaśniona po dziś dzień katastrofa polskiego samolotu 4 lipca 1943 r. w Gibraltarze. My Polacy na szczęście wciąż wyrastamy z fundamentów cywilizacyjnych, które mocno przypomniał i wzmocnił swoją znakomitą wykładnią św. Jan Paweł II. Wielka Brytania, a szczególnie Anglia rzeczywiście jest inna. Wiem coś o tym, gdyż mieszakm tu i pracuję od ponad 15 lat.

Po pierwsze to jest monarchia konstytucyjna, a zatem prawo jest niezwykle szanowane, a wręcz przez niemal wszystkich wprost hołubione i to do n-tej potęgi. Tutaj naprawdę nie ma miejsca dla tak swojskiego nad Wisłą "Róbta co chceta"! Po drugie świadomość Brytyjczyków jest od niemal 500 lat protestancka, to ma głębokie przełożenie w postrzeganiu i samego życia, które delikatnie mówiąc ma odcienia b. praktyczne. Po trzecie cała tutejsza ekonomia jest b. liberalna (wolna), zbudowana w oparciu o założenia szkoły Adama Smitha (rywalizacja i walka). To wszystko razem oznacza, iż tak naprawdę my Polacy raczej nie znamy Brytyjczyków. I dlatego właśnie trzeba dużo zrozumienia drugoiej strony, pracy nad tymi relacjami, które jednak mimo wszystko nie są ani zbrodniczym komuniezmem, ani zbrodniczym nazizmem, a teraz nawet w moich odczuciach są próbą wypracowania swojego niezależnego od UE, czy Stanów wzorca, od coraz b. totalitarnego tęczowego nihilizmu. Pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634926

Trwa zażarta walka o życie naszego rodaka Sławomira R. z w Plymouth w Devon. Niestety pojawiają się kolejne komplikacje ze strony Wielkiej Brytanii. Sprawa się wydłuża! Szok! Naprawdę staje się to b. trudne do przyjęcia! Dokumnet opublikowany 23 stycznia 2021 r. przez Radio Maryja:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634927

On by naszego rodaka Sławomira S. po prostu tak zostawił, on nie udzieliłby pomocy. Prośmy dobrego Boga, by ratował nas nieustannie przed tego typu potwornymi postawami. Oby Budka z takim obliczem nigdy nie doszedł do władzy w naszej ojczyźnie.

Otóż przewodniczący Platformy Obywatelskiej zadeklarował dziś na antenie Radia Zet, że nie podjąłby działań w stosunku do Polaka będącego w śpiączce w Wielkiej Brytanii i nie walczyłby o jego przetransportowanie do kraju. Budka miał powiedzieć: „Nie. Uważam, że to jest kwestia sumienia, rodziny, to jest kwestia medyków, którzy wyraźnie wskazują, że w tej sytuacji osoba jest nie do uratowania.” I jeszcze ważył się publicznie, beszczelnie oczerniać ludzi dobrej woli, chrześcijańskiej woli: „Uważam, że jest to naprawdę obrzydliwe, jeżeli ktoś próbuje robić politykę w takiej sytuacji. To jest niesamowite, jak ten obóz potrafi wykorzystywać tragedie ludzkie do tego, by zajmować się polityką.”

I pytanie na gorąco, już właściwie konieczne do przedstawicieli Kościoła katolickiego w Polsce: „Czy ten osobnik Budka przyjmuje Komunię Świętą?! Jeśli tak to ja się pytam publicznie: jakim to prawem, czy prawem Dekalogu?!” Z Panem Bogiem

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376337-polskie-wladze-walcza-o-zycie-pana-slawomira-budka-przyznaje-nie-robilbym-tego

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634928

Gośćmi Aleksandry Jakubowskiej są prof. Wojciech Maksymowicz, neurochirurg, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie i Dariusz Bohatkiewicz, korespondent TVP w Wielkiej. Brytanii. Wywiad opublikowany 18 stycznia 2021 r. przez Telewizja wPolsce:

 

O walce o życie Polaka w w Plymouth w Devon w Wielkiej Brytanii opowiada Wojciech Maksymowicz w programie „Polska Na Dzień Dobry”. Wywiad opublikowany 22 stycznia 2021 r. przez Telewizja Republika:

 

O tym mówi także ks. Prof. P. Bortkiewicz w programie: „W Punkt”. Wywiad opublikowany 21 stycznia 2021 r. przez Telewizja Republika:

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634929

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł był gościem porannego programu "W Punkt" w Telewizji Republika. Relacjonował na gorąco, jak polski rząd stara się ratować pana Sławomira R. . Mówił zatem w rozmowie z redaktor Katarzyną Gójską: „Gdyby nie było szans, to nie podejmowałbym tych wszystkich działań. Trwa w tej chwili procedura wyrabiania mu paszportu dyplomatycznego. Paszport jest gotowy, wysłany do Londynu i czekamy na potwierdzenie od strony brytyjskiej.”

Powstaje jednak to naturalne pytanie: "Ile on wytrzyma?". I tu Marcin Warchoł wyznał: „Bez zgody strony brytyjskiej nie da się nic zrobić. Nie mają czasu określonego, lecz powinni zrobić to niezwłocznie, wskazał to wyraźnie Sąd Okręgowy w Warszawie, sędziowie spotkali się o 20.00 na dyżurze w trybie pilnym i na wniosek prokuratury wydano zgodę na transport naszego rodaka do Polski.”

Po czym jednoznacznie podsumował: „Wszystkim zależy nam jak najszybciej na przyłączeniu rodaka do aparatury, a później przewiezienie go do Polski. [...] Życie jest bezcenne, święte, od poczęcia do naturalnej śmierci. To jest zapisane w naszej kulturze, tradycji, wierze. Polacy powinni mieć pewność, że jak jadą za granicę, to państwo nie odwróci się od nich. Na tym polega cywilizacja życia i ufam, że wygra ona nad cywilizacją śmierci.”

Nadto cała procedura transportu Polaka do kraju jest już gotowa oto, jak będzie ona wyglądać: "Minister zdrowia przygotował transport. Czeka transport, samolot do Wielkiej Brytanii, następnie karetka pogotowia ze szpitala do lotniska jest w stanie przywieźć naszego rodaka. W Szymanach czeka natomiast transport, który przewiezie go do Kliniki Budzik, w Klinice Budzik jest już przygotowane miejsce".

Na koniec wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł ujawnił: „Jestem cały czas w kontakcie z rodziną naszego rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii. Jestem w stałym kontakcie z rodziną, przekazują mi informację na bieżąco. Wiem, że niestety to głodzenie naszego rodaka źle wpływa na jego stan zdrowia. Ten stan zdrowia dramatycznie się pogarsza, niestety. [...] To jest dramat. Głodzenie człowieka... Mamy do czynienia z sytuację tragiczną. Widzimy powtórkę z tego, co widzieliśmy w przypadku Alfie Evansa".

Cały wpis jest dostępny n stronie: https://niezalezna.pl/376334-trwa-walka-o-zycie-polaka-w-spiaczce-jego-stan-zdrowia-dramatycznie-sie-pogarsza

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634930

Tak b. słusznie i zdecydowanie Minister Marlena Maląg potępiła słowa Budki z PO na falach w Polskim Radiu 24. Stwierdziła, że: "nie powinno się komentować takich wypowiedzi". I dodała rozwijając: „Zostały przez rząd podjęte wszystkie kroki, włącznie z paszportem dyplomatycznym, aby Polaka przetransportować do Polski, aby próbować walczyć o jego życie. Życie jest wartością nadrzędną i nie jest to na pewno robione dla żadnej polityki, ale przede wszystkim dla wsparcia rodziny, abyśmy mogli pomóc drugiemu człowiekowi. [...] słowa wypowiedziane przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budkę naprawdę są niegodne".

Szefowa MRiPS pytana, czy jej zdaniem w sprawie mężczyzny można mówić o uporczywej terapii, odpowiedziała że: „Nie jesteśmy dawcami życia i śmierci i nie wolno nam, to jest moje zdanie, podejmować decyzji, że to jest ten moment, że możemy odłączyć osobę i nie nawadniać. [...] Ja ma takie przekonania - walka do samego końca i stworzenie wszystkich możliwości, aby rzeczywiście, jeżeli śmierć miałaby nastąpić, to w sposób naturalny.”

Minister Marlena Maląg pytana o wrażenia otwartego starcia cywilizacji śmierci z cywilizacją życia, powiedziała że: "w pewien sposób można tak to odnieść. [...] To są inne wartości, inne standardy. Człowiek nie jest dawcą życia i śmierci. Nie od nas zależy możliwość decydowania o tym, kiedy życie może być zakończone, zarówno to życie poczęte jak i życie dorosłego człowieka. Dlatego uważam, że powinniśmy zrobić wszystko i walczyć do samego końca, aby człowiek mógł funkcjonować, nie mówiąc już o bólu rodziny, która tak naprawdę staje się bezradna wobec właśnie tej cywilizacji.”

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376379-skandaliczne-slowa-budki-na-temat-polaka-w-spiaczce-malag-to-niegodne

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634931

Minister Marcin Warchoł, sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości w rozmowie z Polskim Radiem 24 wyraził nadzieję, że: „Ufam, że Brytyjczycy uszanują prawomocny wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie. Wiedzą o nim, w związku z tym muszą zabezpieczyć wykonanie tego orzeczenia. Zabezpieczyć, czyli natychmiast podłączyć pana Sławomira do aparatury. Nie będzie przecież możliwości prowadzenia postępowania jeśli pan Sławomir umrze.”

I dodał jednoznacznie: „Przepisy prawa międzynarodowego i prawa brytyjskiego przewidują wdrożenie naszego postępowania w życie poprzez podjęcie decyzji przez ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii, do którego się zwróciłem, później decyzję sądu brytyjskiego.”

Zapowiedzaił też relane działanie w tej palącej sprawie, którą interesuje się już coraz więcej ludzi: „Nie możemy czekać. Ja oczekuję, że jutro rano będziemy mieli informację choćby wstępną, może nawet telefonicznie. Rano chciałbym wysłać ponaglenie do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z prośbą o jak najszybsze wszczęcie procedury, o jaką poprosiłem. Wiem, że ona do nich dotarła. Dlatego jutro podejmę wszelkie działania po to, żebyśmy mieli taką decyzję już jutro. Takiej wstępnej decyzji będę oczekiwał.” Źródło: Polskie Radio 24

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.pch24.pl/minister-warchol--brytyjczycy-musza-zabezpieczyc-wykonanie-wyroku-polskiego-sadu,81551,i.html#ixzz6kUHXmjwp

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634932

Chociaż strona polska dopełniła wszelkich formalności związanych z nadaniem panu Sławomirowi R. z Plymouth statusu dyplomatycznego, pacjent wciąż nie został przekazany przez Brytyjczyków. Nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych tłumaczy się koniecznością uzyskania od władz w Londynie dodatkowej akredytacji.

Pani Agata, siostra naszego rodaka, który powoli właśnie umiera z głodu i pragnienia w Derriford Hospital, powiedziała dla PCh24.pl: „Ministerstwo Sprawiedliwości działa i chce działać w tej sprawie, ale jest blokada ze strony MSZ.”

Okazuje się jednak, iż jak wynika z zapisów Konwencji Wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych, cytowanej przez ministra Warchoła, każde państwo może mianować niższych rangą członków swej misji dyplomatycznej: „według własnego uznania”.

Otóż wysoki urzędnik MS napisał na Twitterze: „Procedura uzyskania wcześniejszego agrément [zatwierdzenia, zgody – PCh24.pl] dotyczy szefów misji dyplomatycznej w pierwszej (ambasador, nuncjusz apostolski) i drugiej klasie (poseł). Nie praktykuje się zapytania o agrément w przypadku chargé d’affaires, czyli szefów misji w trzeciej (ostatniej) klasie”.

W rozmowie z naszym portalem pani Agata dziwi się jednak tym opóźnienieniom: „Nie rozumiemy, dlaczego MSZ czeka w tej sprawie. Nasi angielscy prawnicy mówią, że taka akredytacja nie jest potrzebna. Wystarczy informacja, że brat jest dyplomatą. Opierają się na konkretnej sprawie, która miała miejsce w przeszłości.” Źródło: własne PCh24.pl, gov.pl, Twitter

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://www.pch24.pl/sprawa-polaka-z-plymouth--dlaczego-msz-zwleka-,81549,i.html#ixzz6kUKFZPSq

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634933

Szok! Hańba! Zgroza! Te niewiarygodne słowa padły z ust posła Lewicy Macieja Gduli, powiedział: „To jest sztuczne podtrzymywanie, jeżeli to jest sytuacja naturalna, to postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść.” Tak oto odniósł się do sytuacji Polaka, który przebywa w szpitalu w Plymouth. Kilka dni temu podobnie popisał się szef PO Borys Budka. Te polityczne kreatury chcą nas po prostu z wolna przyzwyczaić do poziomu piekła, jako normalności, w której mamy egzystować tak długo, jak będziemy w pełni produktywni, a potem...., no właśnie.

Co więcej Poseł Lewicy na antenie TVP Info kłamie wierutnie, gdy stwierdza, że Lewica jest przeciwko skazywaniu ludzi na cierpienie, a według niego uporczywa terapia jest cierpieniem. To b. realny koszmar na ulicy polskiej, który nadchodzi dosłownie i wcale nie w przenośni. Cywilizacja śmierci! Jeśli na to dziś pozwolimy, będziemy skończeni politycznie ale jeszcze gorsze będą owoce, które gdy w swoim czasie dojrzeją przyniosą śmierć.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376498-skandaliczne-slowa-posla-lewicy-o-polaku-w-spiaczce-postawmy-jedzenie-obok-i-zobaczmy-czy-zje

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634934

Nowe fakty! Szok! Na temat losów Polaka, któremu w Wielkiej Brytanii odmówiono leczenia, pojawiło się wiele kłamstw i półprawd. Sprawę wyjaśnia Tymoteusz Zych w programie: "Ordo Iuris. W imię zasad". Wywiad opublikowany dziś 25 stycznia 2021 r. przez PCh24TV (Polonia Christiana):

 

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634935

W poniedziałek 25 stycznia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przekazując szpitalowi informacje na temat toczącej się wobec Polaka procedury prawnej zaznaczył: „pacjent znajduje się pod bezpośrednią opieką szpitala i bez pacjenta cała zainicjowana procedura nie ma sensu”.

I dodał: „Mam nadzieję, że szpital traktuje poważnie polskiego pacjenta i nie dopuści do jego śmierci w wyniku wygłodzenia. Stąd też moje dzisiejsze pismo bezpośrednio do szpitala. W poniedziałek do strony brytyjskiej skierowane zostało również ponaglenie wraz z dokumentacją, którą ambasador ma złożyć w sądzie w Wielkiej Brytanii.”

Już w sobotę 23 stycznia Minister Warchoł wystąpoł do Ministra Sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski oraz także do ministra zdrowia tego kraju z wnioskiem o ponowne przyłączenie go do aparatury podtrzymującej życie. Wiceminister zaświadczył o tym: „Nie mamy na razie odpowiedzi, ale wiem, że Brytyjczycy otrzymali moje pisma z soboty i zapoznali się z nimi oraz przygotowują odpowiedź. Jest to o tyle dobra wiadomość, że strona brytyjska wie, że musi pacjenta utrzymywać przy życiu po to, aby móc zrealizować prawomocne i wykonalne postanowienie warszawskiego sądu okręgowego.”

I dodał jednoznacznie: „Ufam, że lekarze z tego szpitala mają świadomość, że jeśli pacjent umrze w wyniku zagłodzenia go, to wtedy rozpoczęte procedury będą nadaremne.”

Co ciekawe, fakt wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może wpłynąć na kwestię wykonalności piątkowego orzeczenia: „utrudnia to procedurę w tej sprawie, ale nie uniemożliwia wykonania polskiego orzeczenia”.

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł stwierdził jednak znowu otwarcie: „W zakresie wykonania tego orzeczenia wchodzi w grę prawo krajowe Wielkiej Brytanii.”

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376595-po-interwencji-wiceministra-brytyjski-szpital-podlaczy-polaka-w-spiaczce-do-aparatury

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634936

Boże. Nie do wiary! Jednak go zagłodzili! Straszne. Cywilizacja śmierci. Panie przyjmij jego duszę do Niebieskiego Jerusalem. Nie poczytaj mu jego grzechów, a nam daj siłę wytrwać prz Tobie w walce ze złem które panoszy się wokół nas. Chryste Panie przecież to tylko 15 lat po śmierci św. Jana Pawła II, co się dzieje z Europą, co się dzieje z naszą łacińską cywilizacją i dokąd nas to wszystko zawiedzie?! Dzięki Robik za wszystkie wpisy pozdrawiam b. serdecznie STRoch

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634937

Już wczoraj pogorszył się jego stan. W poniedziałek 25 stycznia wieczorem jego bliscy informowali nas wszystkich: „R.S. został dziś poddany ocenie przez zespół opieki paliatywnej. Jego stan pogorszył się od wczorajszego przeglądu. Ma coraz częstsze przerwy w oddychaniu. Wydaje się, że czuje się dobrze i nie wykazuje nasilenia drgawek mioklonicznych. Nadal otrzymuje podskórne wlewy płynów (sól fizjologiczna) i midazolam, jak poprzednio. Zaczęto podawać mu leki pomagające kontrolować łagodną wydzielinę z dróg oddechowych”.

Od kilku dni trwały intensywne zabiegi polskich władz o zgodę na przetransportowanie R.S. do Polski. Jednak bez odzewu! Straszne!

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376619-pogorszyl-sie-stan-polaka-w-szpitalu-w-plymouth-ma-coraz-czestsze-przerwy-w-oddychaniu

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634938

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr, teolog moralny i etyk o ataku cywilizacji śmierci w wywiadzie na łamach portalu wPolityce.pl : "Wydaje mi się, że to jest kluczowa sprawa w spojrzeniu na całą tę historię, mianowicie dostrzeżenie tej tragedii niewątpliwie indywidualnego człowieka, jego najbliższych poprzez pryzmat zmagania cywilizacji życia i cywilizacji śmierci. To, co mnie uderza w całej tej historii, to z jednej strony determinacja polskiego rządu, a z drugiej strony determinacja strony brytyjskiej, która odmawiała i odmawia przez cały ten czas możliwości leczenia Polaka w Polsce. Mówię o tym dlatego, że długi czas zastanawiałem się nad tym, skąd ta determinacja.".

I dalej etyk komentuje to w szerszym kontekście: "Jak wiadomo, w 1968 roku stworzono tzw. harvardzką definicję śmierci, która przyjęła jako kryterium śmierć mózgu. Później zostało to doprecyzowane do śmierci podstawy pnia mózgu. To, co jest problemem tej definicji, to między innymi to, że była ona ustalona przez gremium prawnicze, a nie przez gremium medyczne. Dzisiaj istnieje bardzo wiele dyskusji na temat tego kryterium i tej definicji. Ona jest kwestionowana przez wiele poważnych autorytetów."

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://prawy.pl/112505-walka-o-polaka-starciem-cywilizacji-mocna-opinia-etyka/

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634939

Takie zdecydowane komentarze po śmierci Sławomira R. sypią się w sieci i trodno być zdziwionym. Zmarł Polak, który walczył o życie w Plymouth i jest to niestety jedna wielka przegrana walka z czasem i procedurami. Wszak o jego życie walczyła zażarcie polska dyplomacja, na Polaka w śpiączce czekał już helikopter i wszystko się nie powiodło. Te komentarze warto utrwalić:

— Krystyna Pawłowicz (@KrystPawlowicz) January 26, 2021

Pan Sławomir zmarł... Rząd Polski robił wszytko co było w jego mocy aby Go uratować. Nie zdążyliśmy...

Świeć Panie nad Jego duszą.

— Kazimierz Smoliński (@KaziSmolinski) January 26, 2021

Zmarł pan Sławomir. Polak przebywał w śpiączce w Wielkiej Brytaniihttps://t.co/VtoMFGoaNg

— Paweł Grzegorz Iwaniuk ♿ (@pgiwaniuk) January 26, 2021

Zmarł przetrzymywany w brytyjskim szpitalu Polak, Pan Sławomir. Bóg osądzi morderców - głęboko w to wierzę.

— Wojciech Sumlinski (@w_sumlinski) January 26, 2021

Zmarł Polak, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth @m_gdula jest pan zadowolony? „Podstawimy jedzenie zobaczymy czy będzie jadł...” tak pan radził... żenada! @tvp_info #TVPinfo

— Andrzej Syrenka (@Andrzej_Syrenka) January 26, 2021

Zmarł Polak, który przebywał w szpitalu w #Plymouth - potwierdziła rodzina. Przegrało życie. Przegrała Wielka Brytania pokazując, że od czasów bestialstwa kolonializmu niewiele się zmienili.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376791-brak-slow-na-to-wszystko-bog-osadzi-mordercow-komentarze-po-smierci-slawomira-r

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634940

Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk po informacji o śmierci Polaka, który przebywał w szpitalu w Plymouth powiedział na konferencji prasowej: „Walczyliśmy, robiliśmy wszystko, żeby pomóc naszemu rodakowi. Niestety nasze starania nie zostały zwieńczone powodzeniem. [...] Niestety dziś dostaliśmy najgorszych z możliwych informacji. To dla nas wszystkich jest ogromna tragedia - dla tych wszystkich osób, które w ambasadzie w Londynie i tu na miejscu robiły wszystko do ostatniej chwili, aby naszemu rodakowi pomóc.”

I dodał: „O całej sprawie na bieżąco o każdym aspekcie był informowany pan premier. Również pan minister Krzysztof Szczerski z kancelarii prezydenta spotkał się z ambasador Wielkiej Brytanii.”

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376809-wiceszef-msz-po-smierci-polaka-w-plymouth-robilismy-wszystko-zeby-pomoc-naszemu-rodakowi

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634941

Dziś w Plymouth w szpitalu Derriford Hospital odszedł do Pana Polak, znany pod inicjałami R. S albo imieniem Sławomir. Został zagłodzony, mimo sprzeciwu bliskiej rodziny i rządu polskiego. Pokój jego duszy.

Wpis jest dostępny na stronie: https://prawy.pl/112536-zegnamy-pana-slawomira-o-ktorego-zycie-walczyla-cala-polska/

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634942

Abp Stanisław Gądecki z Poznania napisał na komunikatorze Twittera: „Wyrażam głęboki smutek z powodu śmierci Polaka w Plymouth. Modlę się o niebo dla niego i pociechę dla rodziny. Mówmy odważnie «NIE» barbarzyńskiej cywilizacji śmierci”.

Cały wpis jest dostępny na stronie:

https://www.niedziela.pl/artykul/64144/Abp-Gadecki-po-smierci-Polaka-w-Plymouth

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634943

Tej pieśni harcerskiej nikomu nie trzeba reklamować. Dziś w sposób szczególny dedykowana dla Pana Sławomira R. z Plymouth i dla wszystkich, którzy o niego wytrwale i zażarcie walczyli modlitwą i czynem. Opublikowana 13 Marca 2015 r. przez Mefiu 3, a zatem:

Ogniska już dogasa blask,

braterski splećmy krąg,

w wieczornej ciszy, w świetle gwiazd

ostatni uścisk rąk.

 

Kto raz przyjaźni poznał moc,

nie będzie trwonić słów.

Przy innym ogniu, w inną noc

do zobaczenia znów.

 

Nie zgaśnie tej przyjaźni żar,

co połączyła nas.

Nie pozwolimy by ją starł

nieubłagany czas.

 

Kto raz przyjaźni poznał moc,

nie będzie trwonić słów.

Przy innym ogniu, w inną noc

do zobaczenia znów.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634944

Prof. Jan Talar, specjalista od rehabilitacji, chirurg. Był jednym z gości red. Katarzyny Gójskiej w programie „W Punkt” w Telewizji Republika. I tak skomentował dzisiejszą śmierć Polaka w szpitalu w Wielkiej Brytanii: „Zajmuję się wybudzaniem chorych ze śpiączki od ponad 45 lat. Dlatego też problem naszego Polaka jest mi niezwykle bliski. Zdjęcia, które były prezentowane w telewizji, pochodziły z ostatnich dni ubiegłego roku. Twierdzę, że ten chory był świadomy, a więc był człowiekiem. Miał odruchy, reagował grymasem, płaczem. Patrzył na rodzinę z błagalnym wzrokiem o ratowanie, a zatem mieliśmy do czynienia z normalnie funkcjonującym człowiekiem. Jeżeli ktoś powiedział, że było nieodwracalne uszkodzenie mózgu w wyniku zaburzeń krążenia, to nie jest prawdą. Organizm ludzki jest na tyle doskonały, że w wielu sytuacjach radzi sobie nawet z tak trudnymi sytuacjami. Jeżeli ja takich chorych wybudzam, i oni wracają do nauki, na studia, do pracy, zakładają rodziny, rodzą dzieci, to dowód, że w każdym przypadku, jaki by nie był należy zrobić wszystko, aby ratować życie ludzkie. Bo tak byłem kształcony podczas studiów. Co się dzieje, że ta nauka ze studiów w jakiś sposób przestała być aktualna. Jeżeli nawet tak by było, to jest sumienie, jest człowiek, który musi widzieć w drugim, a w szczególności chorym, musi widzieć człowieka.”

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/376823-polak-zyl-prof-talar-twierdze-ze-ten-chory-byl-swiadomy-patrzyl-na-rodzine-z-blagalnym-wzrokiem-o-ratowanie

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634945

listopada 2020 r. przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth. Zdaniem Ewy Błaszczyk mężczyzna miałby szansę na wybudzenie się, gdyby trafił do kliniki "Budzik". Do tej pory w "Budziku" dla dzieci ze śpiączki wybudziło się 78 dzieci oraz 27 osób dorosłych. Do sprawy została włączona polska dyplomacja. Jednak wszelkie próby sprowadzania Sławka do Polski nie powiodły się.

Pani Ewa Błaszczyk w rozmowie z abc Zdrowie: „Jak każdy z naszych pacjentów pan Sławek miał szanse. Pacjent nie miał orzeczenia o śmierci mózgu. To znaczy, że mózg był żywy, wydolny krążeniowo oraz oddechowo. Nie wymagał więc podłączenia do żadnej aparatury. Należało pacjenta karmić, poić, troszczyć się o niego i podjąć neurorehabilitację. To był nasz klasyczny pacjent.”

Po czym Pani Ewa Błaszczyk rozwija temat: „Dorośli pacjenci mogą przebywać w klinice przez rok, z możliwością przedłużenia do 15 miesięcy. W tym okresie istnieje medyczna szansa na wybudzenie. Jednym to się udaje, a drugim - nie. Później wybudzenie się przechodzi w kategorię cudu, który też się zdarza.”

Co ciekawe, dokładna przyczyna śmierci Polaka nie została podana. Jednak zdaniem Błaszczyk nie była to śmierć naturalna. I podkreśla: „Jeśli się kogoś głodzi, nie daje się mu pić, to nie jest to śmierć naturalna, tylko bierna eutanazja w majestacie prawa.”

Na koniec usiłuje się zastanawiać nad oporem brytyjskiego systemu wymiaru sprawiedliwości, który nie pozwolił na przetransportowanie pacjenta do Polski, mówi więc: „Nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę stoi za taką decyzją. Może chodziło o to, że był to ewentualny dawca organów, a może po prostu rodzina nie była gotowa brać na siebie takiego obciążenia.”

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/nie-zyje-polak-ze-szpitala-w-plymouth-ewa-blaszczyk-byla-to-bierna-eutanazja-w-majestacie-prawa

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634946

.......w której my niepoprawni blogerzy i blogerki straciliśmy wpisy z całego roku, oto notatka samego Gawriona z 3 Września 2021 r.: „(...) Witajcie. Na razie serwis mocno odbiega od ideału ale już działa. Pierwsza sprawa i najważniejsza - niestety straciłem backupy (powiem Wam jeszcze jak to się stało) i portal jest w stanie z maja 2020. Tak - wiem że to beznadziejna sytuacja. Jeśli macie wszystkie wpisy, treści to możecie je dodać ponownie i dać mi znać w komentarzu jakie daty poustawiać. (....)”.

Naturalnie trwale utracona została oryginalna ocena powyższych komentarzy, pierwotne nimi zainteresowanie, jak i b. wiele b. cennych, spontanicznych komentarzy blogerów, blogerek i naszych gości pod samym wpisem. Niestety! Powyższe komentarze......, odzyskać się udało ponownie. STRoch

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1634947