Maleńkie dzieci zabijali pojedynczymi wystrzałami podrzucając je do góry nad jamą śmierci

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Świat

Oto szokujący i bolesny, dokumentalny materiał filmowy z procesu morderców Żydów - członków OUN (B) służących w ukraińskiej policji pomocniczej, następnie będących żołnierzami UPA, Mykoła Dufanc, Artem Bubeła i Filip Rybaczuk. Proces odbył się w 1981 roku w Łucku.

W 1941 roku, w miejscowości Krymnoje, rejon (powiat) starowyżewski, na Wołyniu, powstało getto, gdzie policjanci Dufanc, Bubeła, Rybaczuk i inni dostarczyli 400 Żydów. Później Żydów z getta wypędzili na drogę, ustawili w kolumnę i pod konwojem zapędzili na uroczysko Piesockoje, w miejsce z uprzednio wykopanym dołem. Wszystkim rozkazali rozebrać się do naga. Następnie kolejno, w grupach rodzinnych, Żydzi byli wprowadzani do dołu, układani twarzą do ziemi, a Dufanc z kolegami ich rozstrzeliwali. Maleńkie dzieci zabijali pojedynczymi wystrzałami, podrzucając je do góry. Według zeznań samych sądzonych, egzekucja trwała około czterech godzin. W końcu dobili jeszcze żywych wystrzałami w głowę.

Sądzeni po 40-tu latach zwyrodnialcy, skazani prawomocnym wyrokiem sądowym za dokonane zbrodnie, ponadto brali udział w innych egzekucjach Żydów, Romów i Ukraińców. W lecie 1943 roku te potwory na wezwanie OUN dołączyły do UPA i brały udział w eksterminacji polskich wsi. Podczas tej masakry [w której sądzeni brali udział] ofiary były rozstrzeliwane, topione w studniach, rąbane siekierami, zamordowano około dwóch tysięcy Polaków, mienie ich zrabowano a domy zniszczono. Wraz z nimi [Polakami] zginęło kilku Żydów ukrywających się w tym czasie w tych wsiach.

Ci zbrodniarze, członkowie OUN – UPA, Mykoła Dufanc, Artem Bubeła, Filip Rybaczuk, zostali sprawiedliwie skazani na śmierć i jesienią 1981 roku, dokładnie 35 lat temu, wyrok został wykonany.

W kwietniu 1982 roku Ukraińska Grupa Helsińska nazwała ten proces represjami przeciwko członkom OUN. Aktywnym członkiem UGH w tym czasie był obecny szef WAAD Josip Zissels. W 2016 roku Zissels nazwał prezydenta Izraela Reuwena Riwlina kretynem za to, ze ten oskarżył OUN o współudział w Holokauście.

Warto zatem przypomnieć, że podczas swojego przemówienia przed Radą Najwyższą Ukrainy, Prezydent Izraela Reuwen Riwlin podkreślił, że podczas II wojny światowej Ukraińcy, a przede wszystkim ukraińscy nacjonaliści z OUN, mordowali Żydów. Powiedział to odważnie i w twarz neobanderowcom we wtorek 27 września 2016 r. w ukraińskim parlamencie, przemawiając podczas przesłuchań parlamentarnych z okazji 75. rocznicy zbrodni w Babim Jarze. Mówił: „Około 1,5 mln Żydów zginęło na terytorium dzisiejszej Ukrainy  podczas II wojny światowej w Babim Jarze i wielu innych miejscach. Byli rozstrzeliwani w lasach w pobliżu wąwozów i rowów, schowani w masowych grobach. Wielu wspólników zbrodni było ukraińskiego pochodzenia. A wśród nich wyróżniali się bojownicy OUN, którzy znęcali się nad Żydami, mordowali ich i często wydawali w ręce Niemców.”.

Jak w kontekście tego odważnego wystąpienia, wypada nasz Prezydent RP Andrzej Duda, czyżby obawiał się czegoś, by również odważnie głosić prawdę?! Tymczasem by nie było niedomówień Prezydent Izraela zaznaczył ostro i to, że nie można rehabilitować i czcić antysemitów, uczynił to tymi słowami: „Nie wolno rehabilitować i wychwalać antysemitów. Żadne interesy polityczne nie usprawiedliwiają obojętnego milczenia lub niezrozumiałego mamrotania, jeśli chodzi o struktury antysemickie. Przywódcy państw, którzy podzielają antysemickie, rasistowskie lub neonazistowskie poglądy, nie będą mile widzianymi i pełnoprawnymi członkami rodziny narodów świata.”.

Jak zatem w kontekście powyższych wypowiedzi oceniać postawę abp Ihora Woźniaka, który dopuścił się 27 września 2007 r. publicznie poświęcenia pomnika zbrodniarza Stepana Bandery we Lwowie, ale jeszcze nazwał go wzorem do naśladowania. Już od dawna wiadomo, że Cerkiew grecko – katolicka nie tylko akceptuje gloryfikowanie zbrodniarzy spod znaku OUN – UPA na zachodniej Ukrainie, ale nieustannie prosi także Watykan i samego Ojca Świętego Franciszka, by ogłosił błogosławionym Sługę Bożego abp Andrzeja Szeptyckiego. Tymczasem dla historyków i ludzi interesujących się tą podłą osobistością Kościoła nie jest tajemnicą, że ów dostojnik kościelny nie tylko że był zdrajcą II Rzeczypospolitej Polskiej, ale publicznie błogosławił bestię Adolfa Hitlera i armię hitlerowską. To o był Metropolitą Lwowa, gdy miastem wstrząsnęły niezwykle bestialskie, lipcowe pogromy Żydów i Polaków w roku 1941. To on odpowiada moralnie za opieszałość w reagowaniu na napływające, drastyczne wieści z rozpoczynającego się ludobójstwa wpierw na Wołyniu w roku 1943, a potem i na podlegającym jego bezpośredniej władzy Podolu i Pokuciu. Jego straszne błędy i przewinienia można by tu jeszcze mnożyć i mnożyć, lecz nie o nim jest ten wpis. Reasymując czyżby na Ukrainie i w samej Cerkwi grecko – katolickiej powstał szatański plan, by za wszelką cenę przykryć zbrodnie ukraińskich nacjonalistów.

Również Zissels powiedział, że nikt i nigdy nie postawił UPA przed sądem. Czyżby to był jeszcze jeden ślad potwiedzający, taki właśnie demoniczny plan?! 11 października 2016 roku Lwowska Rada Obwodowa (Wojewódzka) zażądała przeprosin od prezydenta Izraela. [Za oskarżenie OUN-UPA o udział w Holokauście]

Tak się złożyło, że często karę dla ludobójców z OUN – UPA, za mordowanie nie tylko Żydów i Polaków, wymierzali Sowieci. Pod poniższym linkiem znajdziecie Państwo film dokumentalny z procesu trzech spośród tych zbrodniarzy, przyznali się do wymordowania i ograbienia kilku tysięcy Żydów i Polaków.

A ci bandyci z OUN – UPA, którzy uniknęli kary śmierci, obecnie są na Ukrainie nazywani bohaterami, niech nas Bóg broni przed takimi bohaterami! Ten film to kawałek historii... . Można zobaczyć, jak wyglądały te potwory przez ich własne, podłe i zbrodnicze czyny, są z wyglądu podobne do ludzi. Oto ten film, który koniecznie trzeba zobaczyć, a potem polecić i innym, by „chwała zbrodniarzy banderowców” nie zagasła po wieki wieków! Film jest po tekście pt. „Нелюди из ОУН-УПА”.

]]>http://obozrevatel.com/blogs/86950-nelyudi-iz-oun-upa.htm]]>

 

Wielkie podziękowania dla Oksany Sołopy o pomoc w przygotowaniu tego materiału oraz dla Pana Wiesława Tokarczuka z Krakowa, od którego część tego opisu i film otrzymałem, by się nim dzielić z każdym kto szuka prawdy. (S. T. Roch)

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (19 głosów)

Komentarze

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1523177

Serwus Bombowy Szybowiec... . Dzięki za uznanie! Jak sam zauważyłeś, choć jesteś tu od tygodnia wielu na tym cennym i pożytecznym portalu, już zdążyłeś zaleźć za skórę. Otóż zawsze są dwie drogi, ta służby, takiej owakiej, czy jeszcze innej, ale zawsze jest to praca ukierunkowana na jakieś konkretne dobro. My niepoprawni blogerzy nie jesteśmy geniuszami owszem, ale większość z nas to po prostu pasjonaci, po prostu każdy z nas w czymś lubi się specjalizować, nawet jeśli niekiedy wypowiadamy się i na inne mniej nam znane tematy. Ja piszę przede wszystkim o Kresach! Zerknąłem zatem do Ciebie i jakoś nie raczyłeś napisać o czym szczególnie chciałbyś na tym forum pisać. Póki co nie opublikowałeś żadnego poważnego wpisu, byśmy szerzej mogli odnieść się i do Twoich poglądów, ale w komentarzach jedziesz po ludziach i to ostro. To wielu się niepodoba! I tak dochodzi do sporów, a nawet ostrych pyskówek, co na pewno nie specjalnie służy temu portalowi i nam wszystkim.

Dwa sztandary to nic innego jak wyraz naszej duszy i kultury. Napisałeś w pewnym miejscu o swoim nicku, że trochę satyry nikomu nie zaszkodzi. Owszem ale dobry żart wolny jest zawsze od zawiści i zawziętości, zatem jeśli już pozwalamy sobie na wolne żarty, to trzeba wpierw samemu być odpornym na uwagi i kąśliwości innych, a Tobie chyba to nie specjalnie wychodzi, bo dość chętnie unosisz się na innych. Nie specjalnie śledzę Wasze spory, ale niekiedy cosik tam się przyuważy! Lubię prawdę i nie uciekło mojej uwagi i to, że o tej prawdzie chcesz na swoim blogu pisać, no to do dzieła.

A dwa królestwa to owoce naszej pracy, mogą być tylko dobre, albo złe. Mi mama Helena od najmłodszych lat mówiła, jak coś mi nie szło: "Jak Cię widzą tak Cię piszą". Jeśli naprawdę wierzysz Bombowy....., że prawada zawsze zwycięża, to po prostu przestań kłócić się z ludźmi, a weź się ostro do roboty i pokaż na co Cię jeszcze stać.

Vote up!
16
Vote down!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1523187

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1523194

że istnieje coś co jest krytyką konstuktywną oraz postawa przeciwna, negatywna, czyli krytykanctwo.

Gdy krytyczne uwagi wobec PiS-u zgłasza prof. Jerzy R. Nowak to widać jego zaangażowanie, troskę i mądrość.

Gdy pojawiają się krytykanci z krytykanctwem - to raczej "mają pecha" na tym blogu I nikt się tutaj "zmawiać" nie musi przeciwko takim "patriotycznym inaczej". Śmierdzą oni albo dywersją albo, w najlepszym razie, "trollizmem". No więc "mają przechlapane".

Pozdrawiam

Vote up!
16
Vote down!
-5

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1523197

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1523198

Po prostu stwierdzam, że aby być patriotą - nie trzeba być profesorem, zaś aby korzystać z "niezbywalnych i przyrodzonych praw" obywatelskich - trzeba mieć co nieco zdrowego rozsądku, prawości i rozeznania, a nie tylko postawę roszczeniową.

"Motto mi się podoba to je sobie wezmę", choć w pobliżu ktoś się tym mottem posługuje od dłuższego czasu...

"Mam przyrodzone i niezbywalne prawo" do... tworzenia negatywnego klimatu wokół Rządu, p. Premier, PT Ministrów... bo "nie je ważne czyje co je, ważne to je, co je moje". Rzeczywiście - "fajne" zasady. Albo "fajowe".

A gdy są tacy, którzy "korzystając z niezbywalnych i przyrodzonych praw" blogerskich stawiają minusy - to zaczyna się "miaukanie" do Adminów i pyskówki z blogerami o innych poglądach, Bardzo "dojrzale".

Przykro mi. Mam całkowicie odmienne zdanie.

Vote up!
12
Vote down!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1523201

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1523202

Znakomite badania historyczne Pana Wiesława Tokarczuka z Krakowa odczytane przez dr Lucynę Kulińską) pt.: "Śledztwo historyczne zmierzające do ustalenia nazwisk i/lub pseudonimów ludzi, którzy mordowali Żydów w listopadzie-grudniu 1945 na Słowacji". Zaprezentowane 22 czerwca 2018 r. w Lublinie na Kongresie Środowisk Kresowych RP "Tożsamość,-Pamięć-Przyszłość". Rodaku koniecznie to zobacz, bo warto:

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1572907

Dziękuję katarzyna.tarnawska za komentarz, za czas dla Kresów i Męczenników Wołynia. W chwili wolnej warto zapoznać się z losami tej bohaterki tamtych czasów. Stanisława Roztropowicz-Szkubel (ur. 1927) pochodzi z okolic Radziwiłłowa na Wołyniu. Jej ojciec był osadnikiem wojskowym dzierżawiącym 20-hektarowe gospodarstwo. W ciągu wojny rodzina przetrwała „rozkułaczenie”, represje sowieckie, ukraińskie i niemieckie. W 1942 roku wobec narastającego zagrożenia ze strony banderowców schronili się w Radziwiłłowie. Polecam zatem b. gorąco niepoprawnym blogerom, blogerkom i naszym sympatykom, ten dokument historyczny, opublikowany 3 stycznia 2019 r. przez Świadkowie Epoki, a zatem:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1584231

Sławku, czy podoba się Tobie jego nick? Samym wyborem takiego nicku rzucił na siebie podejrzenie, że nie przyszedł tu wprowadzać niczego pozytywnego, a tylko siać ferment. Nie wiem czy był tu wcześniej ktoś, kto w ciągu zaledwie kilku dni zarobił prawie 6 tys. punktów, ale ujemnych. Na Niepoprawnych jestem już prawie 4 lata i nikt do tej pory nie cytował nawet myśli M. Twain'a, którą ja wybrałem jako moje motto. Ten złodziej zamiast znaleźć jakieś inne, bez mojej zgody ukradł mi je. Najpierw spytał się czy może je także zamieścić jako swoje, ale gdy nie zgodziłem się zrobił i tak po swojemu, czyli po złodziejsku. Regulamin tego nie zabrania, ale chyba tylko dlatego, że piszący go nie przewidzieli, że ktoś może wpaść na taki pomysł by okradać tu innych. Nie miałbym nic przeciwko temu gdyby on pisząc swoje komentarze cytował to co ja wybrałem za motto, ale to motto ja wybrałem pierwszy. Gdy napisałem, że w marszach Komitetu Obrony Draństwa (czy D*p) uczestniczą komuniści on zaprotestował, napisał mianowicie, że nie widział aby szedł tam ktokolwiek z czerwoną flagą z sierpem i młotem lub portretem Stalina. Nie wiem czy czytałeś ten jego komentarz, ale jeśli tak, to czy nie mówi Tobie taki tekst kim jest ten cwaniak z gilem pod nosem?

Pozdrawiam.

 

Vote up!
13
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1523212

Gdy jego zapytałem, kto może zastąpić PIS i jakie ma poparcie procentowe, skoro tak pluje na PIS, to mi odpisywał że moje myślenie jest rodem z PRL i PZPR.

To jest korwinowiec z prokacapską narracją. Pisze on, że jest dziadkiem, to dlatego ma skojarzenia z PRL i ZOMO.

Widać tę butę i chamstwo przyniesione z PRL, jak jego myślenie socjalistyczne, że wszystko jest wspólne. Stąd to zajumanie twego motta.

Prostak i cham myśli, że można wejść do czyjegoś domu, nie zdejmując walonek, upapranych gnojem.

Człowiek inteligentny zrozumiałby to, że zasady pewne tu obowiązują, tym bardziej że jest tu nowy, jako uczestnik tego forum społeczno-patriotycznego.

Ale jego to nie obowiązuje, bo on tu przyszedł swoje zasady wprowadzać.

My też mamy swoje zasady.

Pozdrawiam

Vote up!
11
Vote down!
-3

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1523217

Nie wiem o jakich zasadach piszesz, jednak zapewniam Cię, że żadnych zasad tutaj nie ma.
Każdy blog na np jest takim właśnie domem każdego piszącego blog. Każdy blog jest własnością piszącego na np. Jest chroniony prawem własności. Jest to własność intelektualna.
Mnie te wszystkie wojenki nie ruszają, opisuję to co widzę, niezbyt często się mylę w swoich ocenach.
Nie ma znaczenia kto kim jest, ważne jest to, czy pisze prawdę przedstawiając fakty. Ocena i komentarz należą do prywatnej interpretacji właściciela blogu. Na tym polega wolność słowa.

Vote up!
5
Vote down!
-5

              

#1523226

Ty jakoś nikomu motta nie zajumałeś, więc jakieś zasady masz i je reprezentujesz.

Każdy z nas do przyjścia bombowca, te nie pisane te prawa szanował i nie wchodził drugiemu w paradę.

Więc po co pisał do Romana, o zgodę, jak nie miał zamiaru tego uszanować i to jest to meritum sprawy.

Pewne zasady, czy pewne chamstwo.

Vote up!
9
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1523228

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika pacyna nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

   Wybacz, ale jak można komuś "zajumać" coś, co do niego nie należy? Te słowa należą do Marka Twaina i tylko on może sobie rościć do tych słów prawa! Mark Twain nie żyje i nie słyszałem bynajmniej , aby to motto było objęte jakimiś prawami. Tak samo możesz sobie wrzucić flagę Konfederatów jak i ja. W prywatne pogaduchy między bloggerami nie wchodzę, bo mało mnie interesują. Według mnie, nadużyciem jest uznanie słów wielkego pisarza za swoją własnośći! 

Vote up!
4
Vote down!
-6

              

#1523230

Mój wuja naoczny świadek tamtych dni, cudem ocalony z tej rzezi. Za nim rezun nie zdzielił go obuchem siekiery w głowę i nie stracił przytomność na parę godzin, to widział, do czego dopuścili się oprawcy.

Tego nie da się opisać i nawet film "Wołyń" tego nie dał rady pokazać, całego tego okrucieństwa jakiego dopuściły się te bestie, w ludzkiej skórze.

Vote up!
10
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1523414

Dzięki Jestem jakim jestem za to cenne świadectwo o Twoim wuju, który jest naocznym świadkiem ludobójstwa banderowskiego na ludności polskiej na Kresach. Proszę zatem byś napisał nieco więcej o Twoim wuju, jeśli naturalnie to możliwe, gdyż każda taka relacja jest niezwykle ważna dla obrazu całości. Może jesteś w posiadaniu spisanych wspomnień Twojego wuja, lub jakiś notatek, ale nawet Twoje własne wspomnienie o nim, czy o tym co Ci niegdyś opowiadał jest tu niezwykle ważne. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam      

Vote up!
8
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1523443

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

wżm, nwt jstm tym przknny, ż tn fct nczg węcj n npsz n tmt swjg "wj". T typwy "mąccl" "płkrz" ntrntwy. Wystrczy przśldzć jg "pczynn" n tym prtl.Wchdz w knflkt z kżdym, kt m nc dmnn zdn n tmt sytcj w Plsc. szłm, nc węcj...
Vote up!
1
Vote down!
-8
#1523514

....inne spojrzenie, inną wrażliwość taką owaką ma. I absolutnie nie piszę tu o wszelkich wynaturzeniach moralnych, etycznych i etcetera! A tak klarownie to "a nie mówiłem" w naszej chrześcijańskiej kulturze z której jesteśmy bez dwóch zdań dumni i z której chcemy czerpać wszelką inspirację do pracy i służby jest b. jasno wyartykułowane: "Kochaj człowieka, ale masz obowiązek nienawidzić zła". A już tak konkretnie, to zło zwykle nazywają grzechem! Zatem będąc dalekim od moralizatorstwa, zarazem nie stronię jak widzisz "a nie mówiłem" od katolickiej etyki i Tobie też polecam, zanim znowu zjedziesz kogoś na forum. Nota bene musisz też uznać, że tym razem sporo odjechałeś w swoich przypuszczeniach względem Jestem jakim jestem.

Vote up!
5
Vote down!
-4

Sławomir Tomasz Roch

#1523554

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Nadal potwierdzam to co napisałem wcześniej. Ten facet jest bezwzględny wobec internautów mających inny pogląd na obecną sytuację w Polsce i na świecie niż on. Obraża ludzi chamskimi tekstami nie przebierając w słowach. Opinia o tym osobniku, to nie moje "przypuszczenia", wystarczy prześledzić jego teksty. Krytykujący niejasne poczynania rządu PISu i zaniechania tego rządu w ściganiu przestępczej działalności PO, to zdaniem tego faceta "kacapstwo" lub "kacapskie onuce". Uważasz to za chrześcijańskie, patriotyczne i kulturalne ?.

Vote up!
2
Vote down!
-6
#1523604

.....i nie tylko że pełno kurzu w koło, ale nawet jeżeli w pracy nie zachowasz ostrożności, to ostra jak brzytwa drzazga do oka wpaść może i można zostać kaleką. Ja nie jestem spowiednikiem niepoprawnych blogerów! Zważ jednak "a nie mówiłem" że ten wpis nie jest o kulturze wypowiadania się, a tym bardziej o umoralnianiu blogera Jestem jakim jestem, ale jest o ludobójstwie dokonanym na ludności żydowskiej, polskiej, ormiańskiej i innej na Wołyniu i Kresach przez oszalałe bandy OUN - UPA. Tak się składa, że bloger Jestem jakim jestem wiele razy z zaangażowaniem podejmuje ten b. ważny temat, mało tego dzieli się autentycznym świadectwem swojego wuja. Owszem w swoich komentarzach bywa b. dosadny, ale nie zawsze jesteśmy w stanie pozbyć się naszych emocji, do tego dochodzą cechy charakteru dla przykładu ktoś może być sangwinikiem, a ktoś właśnie cholerykiem. Trzeba umieć, albo raczej chcieć widzieć wszystko, dostrzegać i to co dobre i to co niekoniecznie.

A tak na koniec cenna rada dla Ciebie, jeśli możesz i chcesz przyjąć: "Każda trudność jest darem". Ta sentencja to jeden z najważniejszych filarów mojej duchowości i jeszcze nigdy nie zawiodłem się na treści i wymowie, tej mądrej i życiowej sentencji.

Vote up!
5
Vote down!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1523608

Czy ten chłoptaś wie, ile krwi przelano, ilu wsadzono do więzień i torturowano, ilu złamano życie.

By mógł dzisiaj takie bzdety pisać, jestem po 60 i wiele lat czekałem by Polska znowu stała się wolnym państwem jak w 1918r.

Gdy Naród powstał z kolan i obalił rządy POstkomuny POlszewików, i jego żydo-ubecką doktryną o niszczeniu i zwijaniu Polski.

A nowy rząd prawicowy przejął rządy, i zaczął odbudowywać wolną Polskę. A tacy jak "a nie mówiłem, bombowiec, trybeusz" i inni plują i pomyje wylewają na PIS, który stara się jak może polikwidować te żydo-komusze patologie.

Nikt nie jest idealny, nawet PIS, a gdy spytałem się ich, kto ewentualnie może zastąpić PIS, i jakie ma poparcie społeczeństwa, to nawtykali mi że to myślenie moje jest rodem z PRL.

Więc twierdzę i nie tylko ja, że to zadymiarze i pod płaszczykiem wymiany poglądów na portalu NP, próbują siać chaos i dezinformacje, by mieszać ludziom w głowach.

Dokładnie mówią jak PO, to nie my jesteśmy winni, to PIS jest winny. Jako stary Solidarnościowiec, zaraz wyłapuje zapachy kretów i prowokatorów, przerabiałem to w 81, metodą prób i błędów.

Gdy ktoś się pomylił to na grzbiecie czół ten błąd, biegnąc na"ścieżce zdrowia" a ubole stali w dwu szeregu, a nieszczęśnik biegł w środku, a ubole pałowalii  go bez pamięci, gdzie się dało.

Sławek dzięki, tamci z 81 to byli przeciwnicy, a ci to harcerze, a nawet może zuchy, odważni tylko w buzi i na kompie.

 

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1523618

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Pokaż kłamco, gdzie
'pluję na PIS". Pokaż, kłamco.
Mam niewiele mniej lat od ciebie i chciałbym wiedzieć, co ty osobiście zrobiłeś dla odzyskania niepodległości ?. Jaki jest twój osobisty wkład w walce z komuną ?. Odszczekiwanie się chamskimi tekstami i inwektywami to nie jest patriotyzm. Nie masz za grosz taktu. Mentalnie nadal tkwisz w komunie, bo zachowujesz się jak zatwardziały komunista.
Mam wrażenie, że twoja ulubiona inwektywa " kacapska onuca", kiedyś brzmiała "zapluty karzeł reakcji". Nazwyczajniej w świecie "jesteś jakim jesteś"...

Vote up!
1
Vote down!
-6
#1523628

I nie muszę się przed trollami tłumaczyć.

Pokaż kłamco, gdzie pisałem w moich komentarzach,"kacapska onuca"do ciebie.

I czekam !!!

Vote up!
6
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1523631

Nie ma co się wstydzić dawnej pracy, a teraz próbujesz ten syf, na mnie rzucić, Wania "ucho od śledzia" jak mawiał klasyk, ty cienki Bolku

https://youtu.be/xoN33_-Vn6w.

Vote up!
5
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1523647

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1523636

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

"KŻD TRDNŚĆ JST DRM...". Pn Tmsz, mógłbym znć, ż sntncj t jk nc psj d mjg życ. Zrówn z czsów kmny jk dłg p jj "prwdpdbnym" kńc, byłm szczgóln "bdrwywnym trdnścm" mszkńcm Plsk. Szczęślw prztrwłm myślę, ż wm c jst w zyc wżn. W tj knkrtnj sytcj pwdzn któr Pn przytczył "gdz drw rąbą..." zpłn d mn n dcr. Nkg t n młm zmr brżć, n n nkg plć. czkję d sby, któr kryj sę pd nckm "jstm jkm jstm" drbny szcnk, nc węcj...
Vote up!
0
Vote down!
-6
#1523632

Gdy pojechałem z tatą i bratem na pogrzeb mego dziadka, w grudniu 1970 r do Szczecina.

To tam spotkałem wuja a brata mego taty, i on nam zaczął opowiadać o tych zbrodniach jakich doświadczył.

Byłem w tedy młodym człowiekiem i bardziej mnie przykuły wydarzenia na Wybrzeżu i samym Szczecinie, gdzie ubecja strzelała do ludzi, co naocznie widziałem, uciekając i chowając się po bramach.

Ale wracając do meritum sprawy, gdy zaczął opowiadać o rezunach którzy robili zawody sportowe kto pierwszy ukręci głowę dziecku.

Jeden rezun trzymał dziecko, a drugi ukręcał głowę na czas, kto pierwszy. I w tedy pojawił się mój tata i rzekł do wuja, nie mów już, bo są za młodzi, by te okrucieństwa można im opowiadać.

Wiem tylko że było to na Wołyniu i w 1943, ale nie wiem gdzie bo obaj zabrali to do grobu, i więcej ani wuja ani tata nie chcieli potem o tym mówić.

Teraz wiem, dla czego, by nas chronić przed komunistami, bojąc się żę możemy się wygadać o Katyniu czy rzezi na Wołyniu.

Komuniści nękając mojego tatę i wuja oficerów armi Andersa, przyszpieszyli ich śmierc, niech będą przeklęci czerwoni kaci Narodu Polskiego. 

 

Vote up!
10
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1523515

.....o Tych naszych najbliższych, którzy tam na Wołyniu i Kresach, pozostali już na wieczną wartę! Serdecznie dziękuję Jestem jakim jestem za to b. ważne wspomnienie: "Jeden rezun trzymał dziecko, a drugi ukręcał głowę na czas, kto pierwszy". Ono jest makabryczne, ale takie relacje zbudowały obraz o tamtych nieludzkich dniach, o tamtych czerwonych nocach. Jeteśmy bez dwóch zdań Im to winni! Oni Męczennicy Wołynia i Kresów oddali to co mieli w sobie najcenniejszego za nas wszystkich, za naszą ojczyznę, oddali w wielkich mękach swoje życie. Raz jeszcze pozdrawiam.

I na koniec jedna uwaga zasadnicza, otóż możemy a nawet winniśmy nienawidzić zła, grzechu, ale przenigdy człowieka. To chyba jasne! A zatem wolno nam i nawet musimy w naszej wierze przeklinać grzech, zło, piekło i szatana, ale absolutnie nie wolno nam przeklinać człowieka. Uściślając to jeszcze: należy przeklinać konkretne, b. ciężkie zło, które człowiek dokonuje, ale nie wolno rzucać przekleństw na samego człowieka. Nazywanie prawdy po imieniu nie jest bowiem rzuconym przekleństwem, ale raczej jest oddaniem sprawiedliwości dla przykładu Tym, którzy zostali zamęczeni.

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1523611

Fragment wywiadu z porucznikiem Andrzejem Rakiem - 100 letnim weteranem II Wojny Światowej, dotyczący zbrodni jakiej dokonali ukraińscy nacjonaliści w jego rodzinnej wsi w Piątym Borze (pow. Mołodeczno) na Białorusi . Jego rodzina została zamordowana przez Niemców i Ukraińców w służbie hitlerowskiej, przeżył tylko Pan Andrzej z siostrą, ukryci byli w schronie ziemnym i slyszeli tych co mordowali. Film opublikowany 11 lipca 2014 r. (w 71. rocznica rzezi wołyńskiej) przez Wadera Studio - Polish Miliary Channel, a zatem:

Por. Andrzej Rak urodził się 15 marca 1914 roku. Przed wojną mieszkał w Piątym Borze (pow. Mołodeczno). 15 listopada 1937 roku rozpoczął służbę w 77 pułku piechoty, a następnie został przeniesiony do kompanii wartowniczej 5 pułku lotniczego. Brał udział w wojnie obronnej Polski 1939, 11 listopada 1944 roku został zmobilizowany do 4 samodzielnego pułku czołgów ciężkich. Kawaler orderu Polonia Restituta.

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1581732

Polecam szokujący dokument historyczny o bestialskich napadach banderowców na Żydów i Polaków. Niezwykle wstrząsające świadectwa świadków ludobójstwa OUN-UPA na niewinnej ludności polskiej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej II RP. Film opublikowany 23 października 2014 r. przez Krzysztofa Łukaszewicza, polecam:

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1587387

Szanowny Panie,

w sumie dziękuję za ten tekst. Musimy mówić prawdę, zawsze. Tylko na prawdzie można budować przyszłość a także oczywiście kształtować teraźniejszość.

Ja w swoich tekstach też staram sie pisać prawdę - o ile faktycznie ją znam i poznałem a staram się przed każdym tekstem odnoszącym się do jakiś faktów poznać te fakty i wszechstronne ich okoliczności.

Mamy jako Polska i Polacy strasznie pogmatwaną i tragiczną w dużej mierze naszą historię. Od zarania państwowości polskiej przez niemal wszystkie wieki mieliśmy kilku naszych wrogów - Niemcy i Rosja (wedle współczesnego nazewnictwa) wysuwają się na plan pierwszy.

Nie inaczej jest w naszych stosunkach z Żydami czy Ukraińcami. Mam nieraz wrażenie, że jakoś staramy się omijać prawdę o prawdziwej historii tych stosunków. W przypadku Żydów wszystko ocenia się przez pryzmat Holocaustu a takie patrzenie jest merytorycznym, metodologicznym i logicznym błędem a Żydzi kartą Holocaustu usprawiedliwiają nieraz swoje o wiele wcześniejsze i późniejsze niż holocaust niegodziwości (w tym niezrozumiała antypolskość części znaczących środowisk żydowskich czy też niechlubny udział niektórych Żydów w nazistowskich mordach własnych rodaków i też Polaków, nie wspominając o ich - w części ludności - postawie wobec Polaków po agresji sowieckiej na Polskę 17.09.1939 roku czy udział w tzw. powojennej "żydo-komunie). Pisałem o tym kiedyś w postach, dostępnych również na niepoprawnych: "Barbarzyństwo manipulacji, cynizm intelektualny i co jeszcze?" (http://krzysztofjaw.blogspot.com/2012/03/barbarzynstwo-manipulacyjne-cynizm.html - w sumie można treść odnieść do każdego kraju czy narodu), "Żydzi i ich niechlubna rola w Holocauście własnego narodu..."(http://krzysztofjaw.blogspot.com/2014/01/zydzi-i-ich-niechlubna-rola-w.html), "Holocaust czy shoah? I kogo one dotyczą? (http://krzysztofjaw.blogspot.com/2015/02/holocaust-czy-shoah-i-kogo-one-dotycza.html) oraz "Żydzi w strukturach komunistycznych II RP i w powojennym aparacie przemocy NKWD i UB" (http://krzysztofjaw.blogspot.com/2014/10/zydzi-w-strukturach-komunistycznych-ii.html)

Z Ukraińcami mamy podobny problem. Oni zresztą również mają problem ze swoją tożsamością narodową, historyczną. OUN-UPA dla nas to ludobójcy a oni o tym nie chcą pamiętać i o tym mówić i gloryfikują "banderowców" a szkoda bo przecież mamy równie tragiczne wspólne rozrachunki z Sowietami (np. 6-7 mln Ukraińców zagłodzonych przez Stalina a w naszym przypadku masowe wywózki Polaków oraz mordy na Polakach). Musimy jednak walczyć o prawdę. W imię tej prawdy napisłem kiedyś tekst: "Znaczenie prawdy historycznej i bestialstwo OUN-UPA na Polakach..." (http://krzysztofjaw.blogspot.com/2015/02/znaczenie-prawdy-historycznej-i.html).

Zresztą mam też trochę rodzinnych wspomnień z Kresów. Moja mama wraz ze swoimi rodzicami (moja babcią i dziadkiem) i trzema siostrami pochodzi z Kresów. Przeżyli Sowietów, Niemców i ukraińskie mordy wołyńskie. I niech Pan sobie wyobrazi, że pod osłoną nocy cała szóstka musiała jeszcze w początkach lat 50-tych uciekać przed Ukraińcami. Zostawili wszystko a mogli uciec tylko dzieki młodemu Ukraińcowi, który był zakochany w jednej z sióstr mojej mamy i ostrzegł ją, że jego rodacy o świcie chcą wymordować całą naszą rodzinę. Tak więc ta antypolskosć Ukraińców wcale nie była tylko w czasie wojny i trwa w dużej części do dzisiaj.

Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne Pana teksty

Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

 

Vote up!
9
Vote down!
-1

krzysztofjaw

#1523551

Gdy kacapstwo w 1939 napadło na Polskę, wchodząc na wschodnie rubieże Polski, to pierwsi byli żydzi, którzy lecieli donosić kacapstwu.Wskazywali, kto pochodził z inteligencji, kto ze szlachty, kto z ziemiaństwa, a na końcu donosili Ukraińcy.

Vote up!
9
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1523556

Witam i pozdrawiam Krzysztofa Jaworuckiego (krzysztofjaw). Diękuję za ten b. bogaty i solidny komentarz. Cieszy również i to że te b. trudne relacje polsko – żydowskie nie są Panu obce, a nawet w jakimś stopniu starasz się w nich specjalizować, w znaczeniu zgłębiać, badać. Ja nie jestem specjalistą w tych relacjach, ale także unikam ignorowania, tych b. ważnych faktów historycznych. Na tej kanwie chcę zapewnić, że rozumiem w jakimś stopniu wagę i złożoność wielu problemów, dość poważnych w tych relacjach. W tym komentarzu posłużę się zatem jedynie jednym przykładem!

Otóż interesujący motyw pojawił się we wspomnieniach mojego dziadzia Bolesława Roch, w ostatnich latach jego życia, proszę posłuchać:  „Jednego razu jak to zwykle bywało spotkałem się z moimi kolegami i koleżankami w Kohylnie przy cerkwi. Rozmawialiśmy sobie miło i przyjaźnie, niekiedy śpiewaliśmy ukraińskie dumki, ot taki zwykły, koleżeński żywot. Była nas tam ładna grupka, zdecydowaną większość stanowili oczywiście miejscowi Ukraińcy. Właśnie wtedy naszedł pewien Żyd, ale ja go nie znałem bowiem chyba był aż z Włodzimierza Wołyńskiego. W każdym razie jego zachowanie i słowa wskazywały jednoznacznie na to, że mówi do samych Ukraińców, tak przypuszczalnie przynajmniej sądził. Po przywitaniu i krótkiej rozmowie, zaczął bowiem prawić nam o zbliżającej się i całkiem prawdopodobnej wojnie Polski z III Rzeszą Adolfa Hitlera.

Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że w pewnym momencie, zapytał nas wszystkich dosłownie tak: ‘Jeśli przyjdzie do wojny i zostaniecie powołani do polskiej armii, a potem znajdziecie się na froncie, w samym wirze walki, to jak się wtedy zachowacie?!’. Na tak postawione pytanie, każdy z nas milczał i nikt właściwie Żydowi nie odpowiedział. Wtedy ten przybysz, tak do nas wszystkich głośno powiedział: ‘Ja wam pokażę, jak macie się zachować!’. I w tym momencie bardzo jednoznacznie wyciągnął ręce swoje przed siebie i złożył się dokładnie tak, jakby trzymał właśnie karabin gotowy do strzału, nagle jednak nieoczekiwanie, przeniósł ręce i trzymany karabin ponad swoją głową za siebie i wyraźnie oddał strzał do tyłu.

Oczywiście nie trudno zrozumieć, tak wymowny w swym wyrazie gest, przecież on nie strzelał do przodu, gdzie znajduje się zwykle wróg, tylko do tyłu, właśnie tam, gdzie znajdują się zwykle swoi, tzn. w tym przypadku w większości ogromnej Polacy i dodał: ‘Tak macie strzelać!’.

Oczywiście każdy z nas, doskonale zrozumiał jego intencje, odbierając je jako zachęta do zdrady Polski. Nie muszę chyba dodawać, jak się w tym momencie czułem.”.

 Powyższą relację słyszałem od dziadka Bolesława osobiście, we wsi Siedliska pod Zamościem na dwa lata przed jego śmiercią (25 marca 2002). A jednak należy z całą mocą i b. stanowczo podkreślić, że żadne, nawet najbardziej podłe zachowanie jednostek, absolutnie nie usprawiedliwia ludobójstwa, dokonanego przez hitlerowców i ukraińskich nacjonalistów na polskich Żydach.

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1523753

Tym razem chcę pisać o niezwykle ważnym świadectwie Twojej mamy Krzysztofie oraz jej trzech rodzonych sióstr, które jeszcze w początkach lat 50-tych, uciekały przed śmiercią, która znów miała nadejść zdradziecko nocą, czy o świtaniu dnia. Chciałbym gorąco poprosić o więcej szczegułów na ten temat, o lepszy i dokładniejszy opis tej b. ważnej relacji rodzinnej. Może jesteś Krzysztofie w posiadaniu rodzinnych wspomnień, a może zachowały się jakieś opisy, czy notatki z tamtych tragicznych wydarzeń?! Jest to naprawdę niezwykle ważne, bo tak buduje się żywy obraz męczeństwa naszych rodaków, tam za graniczną rzeką Bug.

Zapewne Twoja mama i jej siostry już nie żyją, ale może są jeszcze inne osoby, które pamiętają dokładnie tamte chwile grozy i inne okoliczności. Dobrze by było także gdybyś podał, naturalnie jeśli to możliwe: nazwisko i imiona dziadków, imię mamy i imiona jej sióstr rodzonych, miejscowość z której uciekali. Raz jeszcze serdecznie pozdrawiam.

 

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1523761

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Fredator został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

przd km lb przd czym ckły w ltch 50-tych??
Vote up!
0
Vote down!
-7
#1524469

To trzeba koniecznie zobaczyć! Dokument filmowy, jak Ukrainiec perfidnie obraża i prowokuje Polaków, już 12 kwietnia 2011 r. w Stepaniu na Wołyniu. Żeby zobaczyć więcej zobacz pod tym adresem: http://www.program7.pl

 

Vote up!
0
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1581452

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Fredator został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

są za to w PiS, vide taki Piotrowicz

Vote up!
2
Vote down!
-6
#1524468

czyżby pilot przeżył

Vote up!
4
Vote down!
0
#1524514

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Mirosław Nalezinski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

podobnie jak wcześniej - minister Kryże ("W marcu 1980 jako sędzia SR w Warszawie skazał na karę aresztu zasadniczego Andrzeja Czumę, Wojciecha Ziembińskiego i Bronisława Komorowskiego za publiczne stwierdzenie, że PRL nie jest państwem niepodległym", zaś jego jego tata - "Bezwzględność w wydawaniu wyroków śmierci w okresie stalinowskim przyczyniła się także do ukucia powiedzenia: „Sądzi Kryże – będą krzyże”, a także określenia „ukryżować”. Określenia tego używał m.in. znany adwokat i obrońca w procesach politycznych Władysław Siła-Nowicki".

Vote up!
0
Vote down!
-4

Mirosław Naleziński

#1528472

"Ci zbrodniarze, członkowie OUN – UPA, Mykoła Dufanc, Artem Bubeła, Filip Rybaczuk, zostali sprawiedliwie skazani na śmierć i jesienią 1981 roku, dokładnie 35 lat temu, wyrok został wykonany" - całe szczęście, że za sprawę wzięli się Sowieci, bo gdyby miałaby ich sądzić wolna Ukraina 10 lat później, to procesu by nie było. A nawet gdyby osądzili, to wyroku kś by nie wykonano (wiadomo, Europa!).

Vote up!
4
Vote down!
-4

Mirosław Naleziński

#1528460

Polecam gorąco znakomity referat dr Lucyny Kulińskiej z Krakowa: “Stan zagrożenia ludności polskiej ze strony band OUN-UPA w latach 1944-1947, w świetle dokumentów Ministerstwa Administracji Publicznej.” Rodaku koniecznie to zobacz, bo po prostu warto:

 

Vote up!
1
Vote down!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1572955