Kapitalny List Otwarty Mariusza Dzierżawskiego do rzecznika archidiecezji warszawskiej

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Prezes Fundacji Pro – Prawo do Życia Mariusz Dzierżawski skierował do rzecznika archidiecezji warszawskiej List Otwarty w sprawie pochówku zmarłego niedawno, b. mocno proaborcyjnego lekarza, ginekologa Romualda Dębskiego.W tę oto niesaowitą wigilię Matki Bożej Rodzicielki osobiście jestem przekonany, że ta sprawa musi być klarownie wyjaśniona! Nie może być bowiem zakłamania i hipokryzji w Kościele katolickim. Nie może być tych lepszych, którym wolno grzeszyć i tych gorszych, którym grzeszyć publicznie, już nie wolno! Na miłość Boską to byłoby jakieś współczesne kuriozum, a nie Kościół Chrystusa Pana, do którego chcemy należeć. Precz z aborcją! Precz z cywilizacją śmierci! Nie ma bowiem miłości bez sprawiedliwości i prawdy! Oto treść tego listu:

 

Szanowny Księże Rzeczniku!

Przeczytałem w mediach zapowiedź publicznego nabożeństwa żałobnego za zmarłego Romualda Dębskiego, wieloletniego ordynatora oddziału ginekologii Szpitala Bielańskiego, które ma mieć miejsce w Kościele Niepokalanego Poczęcia NMP, przy ul. Dewajtis 3 w Warszawie, 4 stycznia 2019 roku, o godzinie 12.00.

W latach 2011-2018, według informacji podanych przez szpital, na oddziale kierowanym przez doktora Dębskiego, zabito poprzez aborcję 783 dzieci. W jednym tylko roku 2017 zabito tam 131 dzieci. Romuald Dębski wielokrotnie zabierał głos w debacie publicznej, opowiadając się za dopuszczalnością aborcji eugenicznej, w tym również za aborcją dzieci podejrzanych o Zespół Downa.

Kanon 1398 Kodeksu Prawa Kanonicznego stwierdza: Kto powoduje przerwanie ciąży, po zaistnieniu skutku, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa. W tej sytuacji informacja o nabożeństwie żałobnym w kościele katolickim może budzić wśród wiernych rozliczne wątpliwości.

Byłoby rzeczą budującą, gdyby Romuald Dębski nawrócił się pod koniec życia i powrócił na łono Kościoła. Warto, a nawet trzeba by podać taki fakt do publicznej wiadomości. Gdyby jednak zmarły nie wyraził żalu, za swoje wcześniejsze działania związane z popieraniem i praktykowaniem aborcji, katolicki pogrzeb może spowodować zgorszenie wiernych, jako lekceważenie prawa kościelnego i relatywizacja moralnej nauki Kościoła.

Ponieważ sprawa jest publicznie znana i komentowana, również ten list udostępniam publicznie. Myślę, że nie tylko ja będę wdzięczny za odpowiedź.

 

Z wyrazami szacunku

Mariusz Dzierżawski

 

Źródła: materiały prasowe Fundacji Pro – Prawo do Życia, PCh24, MWł

 

P.S.

Naturalnie Fundacja Pro – Prawo do Życia, życzy sobie, by jej materiały prasowe trafiały do szerokiej liczy rodaków i nie tylko. Co też z największą przyjemnością i starannością czynię. Podkreślenia w tekście pochodzą od autora bloga S. T. Roch

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (18 głosów)

Komentarze

List Otwarty Prezesa Fundacji Pro-Prawo do Życia Mariusza Dzierżawskiego na gorąco skomentował w swoim stylu ks. Wojciech Lemański: „Tajemnica śmierci każdego człowieka jest bardzo intymną, osobistą tragedią. Nie jest dobrze, jeśli te trudne sprawy podnosi ktoś w formie listu otwartego. To jest głęboko niestosowne. Jeżeli jego autor miał wątpliwości co do słuszności decyzji proboszcza parafii czy też biskupa diecezji o możliwości odbycia tych obrzędów, to mógł o to po prostu zapytać. Pytanie w formie listu otwartego nie jest pytaniem, a formą wzbudzenia sensacji.”

I dodaje skoro działacz ProLife powołuje się na prawo kanoniczne: „Trzeba temu panu przypomnieć, że ekskomunika jest karą, która w niebezpieczeństwie śmierci jest zawieszona, nie ma wtedy jej skutków. Ten człowiek ma wówczas prawo do sakramentów. Z tego, co wiem, a mam wiadomości z pierwszej ręki, profesor Dębski otrzymał sakrament namaszczenia chorych, a jego skutkiem jest odpuszczenie wszystkich grzechów, które dana osoba popełniła.”

Prof. Romuald Dębski zmarł przed świętami w wieku 62 lat. Pełnił funkcję kierownika Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalizował się w takich dziedzinach jak: ginekologia, położnictwo, perinatologia i endokrynologia ginekologiczna. Oprócz tego pracował jako wykładowca akademicki oraz był twórcą ponad 100 publikacji. Był uważany za jednego z najlepszych polskich ginekologów.

Ks. Wojciech Lemański zatem konkluduje: „Wydaje mi się, że odmówienie katolickiego pogrzebu profesorowi Dębskiemu byłoby czymś niewłaściwym. Nie jest dobrze, że zwłaszcza w ostatnich latach mamy taką złą polską tradycję jazgotu na niektórych pogrzebach. Profesor wielokrotnie rozmawiał z rodziną o swojej śmierci. Jeśli taka jest wola jego i jego rodziny, to pogrzeb powinien się odbyć.”

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://wiadomosci.wp.pl/prof-debski-chcial-miec-katolicki-pogrzeb-ks-lemanski-pozwolmy-najblizszym-go-pochowac-6333462514202241a

W moim osobistym kometarzu do tego, co powyżej wydaje się ks. Lemańskiemu zauważam, iż nikt nie wspomina o nagłej śmierci Prof. Romualda Dębskiego. Zatem miał czas by przygotować się na swoje odejście! Tymczasem nie ma tu ani słowa o odbytej, ważnej spowiedzi sakramentalnej. Ważnej znaczy takiej kiedy są dopełnione wszystkie pięć warunków dobrej spowiedzi, to znaczy: szczegółowy rachunek sumienia, szczere wyznanie grzechów, serdeczny żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy i zadośćucznienie, czyli choćby naprawienie krzywd, które zostały wyrządzone. W tym przypadku byłoby to publiczne stwierdzenie Prof. Romualda Dębskiego, iż czynił źle w sprawie aborcji i teraz tego b. żałuje! Znamy już na świecie wielu lekarzy-aborterów, którzy się publicznie nawrócili! Lecz póki co nic takiego nie miało miejsca, w każdym razie nikt o tym wciąż nie wie! Dlaczego ks. Wojciech Lemański o tym się nawet nie zająknął?!

Vote up!
10
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1577744

Archidiecezja Warszawska niczym nie różni się od głosujących w W-wie na aferzystów, złodziei, antyklerykałów czy innych 'popaprańców', jak Głowa tegoż Kościoła  odprawia Mszę św. za HG-W chwaląc pod niebiosa jej zasługi dla  KK i ludzkości./homilia do odsłuchania w internecie/.

Vote up!
9
Vote down!
-1

To ya.

#1577759

Serwus rejms. To prawda iż dobrze nie jest, a szczególnie w stolicy i w Gdańsku. A jednak nie możemy wrzucać wszystkich do jednego wora! Póki mamy czas względnego pokoju, póty ci dobrzy winni się modlić o nawrócenie tych grzesznych. Gdy przyjdzie bowiem do wojny, ginąć będą równo i pierwsi i drudzy! Otóż Kościół wielokrotnie przechodził przez trudne czasy. Trwający kryzys jest być może najgłębszym z dotychczasowych. Skąd więc czerpać nadzieję na przyszłość? Na to pytanie ciekawie odpowiada 27 grudnia 2018 r. Krystian Kratiuk, pomagając sobie Listem św. Judy, a zatem:

 

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1577766

Bp Grzegorz Balcerek w święto Świętych Młodzianków 28 grudnia 2018 r. przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za dzieło duchowej adopcji. Liturgia sprawowana była w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana w Poznaniu. W homilii biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej powiedział: „Współczesne echo dramatu Świętych Młodzianków przybiera formę niemego krzyku niemowląt, którym nie pozwala się w ogóle zobaczyć tego świata. I w tym przypadku jedyną ich ‘winą’ jest bycie przeszkodą na drodze realizacji własnych planów i aspiracji czy oczekiwań.”

I dodał wymownie: „Biorąc pod uwagę fakt, że proceder ten w majestacie prawa prowadzony jest już przez wiele lat, ofiar tej swoistej ‘mody’ na decydowanie o sobie, bez liczenia się z tym niewinnym dzieckiem jest już więcej, niż ofiar nazizmu i komunizmu razem wziętych.”

Następnie bp Grzegorz Balcerek przypomniał, że w polskim Sejmie rok temu został złożony projekt Fundacji Życie i Rodzina „Zatrzymaj Aborcję”, pod którym podpisało się około 830 tys. osób. W styczniu 2018 r. posłowie zdecydowali o skierowaniu projektu do dalszych prac w Sejmie, jednak od tamtego czasu niewiele się wydarzyło. Dlatego powiedział z naciskiem: „Nie będzie błogosławieństwa Bożego dla obecnej władzy, jeśli nie wprowadzi prawnej ochrony życia. Upadnie tak, jak upadły poprzednie rządy. Bóg błogosławi tym, którzy bronią życia.”

Obchodzone przez Kościół 28 grudnia Święto Młodzianków czci dzieci betlejemskie zamordowane na rozkaz Heroda. Choć jeszcze nieświadome, oddały życie za Chrystusa. Tradycja podkreśla, że otrzymały one chrzest krwi i nazywa je „pierwocinami Kościoła”. Kult Młodzianków rozpoczął się już w II wieku. (KAI)

Cały wpis jest dostępny na stronie: http://www.pch24.pl/biskup-balcerek--nie-bedzie-blogoslawienstwa-bozego-dla-obecnej-wladzy--jesli-nie-zakaze-aborcji,65136,i.html#ixzz5bNlVIMdI

 

I mój krótki komentarz: Przewielebny bp Grzegorzu Balcerek a co z błogosławieństwem dla moralnych zbrodniarzy, takich jak właśnie wspomniany powyżej Prof. Romuald Dębski?! Czy należy się ostatnie błogosławieństwo, jeśli nie było nawrócenia i zadośćucznienia publicznego za swoje grzechy?! Nadto co z ludobójcami z OUN-UPA na współczesnej Ukrainie, których nie tylko wynosi się cerkiewnie i państwowo na Pomniki ale nawet ogłasza się narodowymi bohaterami?! Czy Wasza Przewielebność może nam uchylić w tych sprawach rąbka swojej mądrości?! Prosimy i czekamy z cierpliwością! Mamy czas!

Poza tym Poznań jest ostatnio znany ze środków masowego przekazu, podobnie zresztą jak Warszawa i Gdańsk z dość dużej aktywności środowisk homoseksualnych, promojujących diaboliczną ideologię gender. Mam pytanie co Wasza Przewielebność powie o pomysłach błogosławienia par gejowskich lub upowszechnianiu gender w szkołach, tak dla przykładu?!

Tym bardziej bp Grzegorzu Balcerek że gdy w Watykanie zaczynał się Synod Młodych, Kościołem katolickim wstrząsnęła publikacja listu abp Carlo Marii Vigano. Były nuncjusz apostolski w USA ujawnił skalę homoseksualnej infiltracji części duchowieństwa. Tymczasem podczas Synodu rozmawiano o osobach LGBT i o tym, czy w Kościele ma panować prymat Piotra, czy może demokracja…...

 

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1577769

Niemal 42 miliony dzieci nienarodzonych zostało zabitych w wyniku tak zwanej aborcji w 2018 r. Wynika to z danych publikowanych przez portal statystyczny Worldometers.info . To serwis gromadzący dane ludnościowe, pozyskane od rządów i instytucji oraz renomowanych organizacji. Na podstawie uzyskanych informacji publikuje opracowania statystyczne wraz z szacunkami i prognozami.

Kiedy zestawimy tę liczbę z informacjami dotyczącymi zgonów z innych przyczyn, okazuje się, że to najczęstszy powód utraty życia. Ofiarami raka padło bowiem 8,2 miliona chorych, 5 milionów zmarło z powodu palenia papierosów, 1,7 miliona na AIDS.

Liczby odnoszące się do tzw. aborcji pochodzą z najnowszych statystyk Światowej Organizacji Zdrowia WHO. Dane porażają. Na całym świecie prawie jedna czwarta wszystkich ciąż (23 procent) zakończyła się aborcją! Na każde z 33 żywych urodzeń przypada dziesięcioro dzieci, które nie dostały szansy na życie.

Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych co roku zabijanych jest niemal 1 milion dzieci poczętych. Od precedensowego procesu Roe vs. Wade w 1973 roku legalna aborcja pochłonęła w tym kraju 60 milionów istnień. Źródło: lifenews.com / worldometers.info, breitbart.com

Cały wpis jest dostępny na stronie: http://www.pch24.pl/dziesiatki-milionow-zabitych-przez-aborcje-w-2018-roku--to-najczestsza-przyczyna-smierci,65178,i.html#ixzz5bNvRBi19

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1577771

Rzecznik prasowy abp Kazimierza Nycz i Archidiecezji Warszawskiej ks. Przemysław Śliwiński, poinformował w specjalnym komunikacie, iż odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Romualda Dębskiego. Ordynatora oddziału ginekologiczno-położniczego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, który odszedł 20 grudnia 2018 r. . Czytamy tam bowiem: „Kościół nigdy nie zaprzestaje modlitwy za zmarłych, zwłaszcza tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują. Prof. Romuald Dębski był ochrzczonym katolikiem i przed śmiercią został opatrzony Świętymi Sakramentami, które w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia powodują zatrzymanie skutków ewentualnie zaciągniętej ekskomuniki. Ponadto żadna kara przewidziana przez prawo kościelne nie została Mu wymierzona ani wobec Niego zadeklarowana”.

I dodał zarazem klarownie i jednoznacznie: „uzasadniony niepokój wiernych wywoływała znana powszechnie postawa Zmarłego wobec aborcji, która była sprzeczna z nauczaniem Kościoła. Przypominamy, że Kościół nieustająco upomina się o prawo do życia od poczęcia do naturalnej śmierci i sprzeciwia się jakiejkolwiek formie aborcji. Nie sposób jednakże pominąć wdzięczności licznego grona kobiet w zagrożonych ciążach, którym Zmarły pomógł w urodzeniu ich dzieci”.

W oficjalnym stanowisku Rzecznika ks. Śliwińskiego czytamy również: „Po wyrażeniu jednoznacznej oceny poglądów i postawy Zmarłego w tej niezwykle ważnej i delikatnej kwestii, pamiętajmy o tym, że Zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Mamy prawo do oceny Jego postępowania, także negatywnej, nie znamy jednak Jego najgłębszych motywacji i tajemnic Jego sumienia. Zmarły podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga”.

Po czym podkreśla, że: biorąc pod uwagę wszystkie te okoliczności, władze Archidiecezji Warszawskiej zadecydowały, że odbędzie się katolicki pogrzeb prof. Dębskiego. Podczas mszy pogrzebowej nie są przewidziane żadne przemówienia poza homilią liturgiczną proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie. Mamy nadzieję, że ta liturgia będzie okazją do poważnej refleksji nad wartością ludzkiego życia, za które każdy odpowie przed sprawiedliwym i miłosiernym Sędzią. Niech nasza modlitwa za Zmarłego pozwoli wyjednać Mu Boże Miłosierdzie”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: http://www.pch24.pl/bedzie-katolicki-pogrzeb-prof--debskiego--znamy-stanowisko-warszawskiej-kurii,65218,i.html#ixzz5bZr7BtbS

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1577859

dlatego ja wierzę w Boga a nie w księży - wielu tego nie odróżnia - nycz dał zbrodniarzowi jaruzelowi nabożeństwo, teraz to a było podobnych przypadów więcej - w PRL było wśród ksieży wielu TW i podszywanych ksieży ale czasem myślę, że teraz jest takich podszywanych jeszcze wiecej, a przyczyną tego w ogromne mierze jest brak lustracji wśród księży

Vote up!
3
Vote down!
0

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1577914

.....że wielu miota się pomiędzy przebóstwianiem kapłanów, a pogardą. I jedna i druga postawa jest zła i pochodzi od złego. Otóż każdy ksiądz (kapłan) ma być wg wskazań obowiązującego KKK "Ipse Jezus", to znaczy jak sam Jezus. Należy to rozumieć, że ma nieść Chrystusa Pana w swoim życiu, w swojej misji kapłańskiej, w sakramentach świętych, które sprawuje i tylko tak to należy rozumieć. A to dlatego że jest zarazem normalnym człowiekiem, niekiedy b. grzesznym, a nawet obleśnie grzesznym. Ostatnio mamy takich przypadków właśnie spory wysyp!

Ponieważ wielu jednak wydaje się tego nie rozumieć, toteż w życiu ubustwiają swoich kapłanów, a kiedy owi pokażą diabelskie rożki, to wprost zaczynają ich nienawidzić i gardzą nimi słowem i czynem. Tymczasem Pan Jezus b. przestrzegał przed takimi właśnie postawami. Po temu potrzebne jest jak zawsze umiarkowanie, rozsądek w postępowaniu i w naszych emocjach. Każdemu kapłanowi należy się miłość i szacunek, jak każdemu człowiekowi, natomiast modlimy się do Boga i oddajemy cześć Bogu. Jemu samemu też zostawiamy sąd nad tymi kapłanami, którzy plugawią swoją misję i powołanie w Kościele katolickim. W przypadkach kryminalnych są też właściwe sądy, jak dla wszystkich. Podsumuwując módlmy się z kapłanami do Boga i z kapłanami zawierzajmy wszystko Bogu, a tak łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa będzie zawsze z nami.

Dzięki SolidarnyX za komentarz, witam Cię niniejszym na naszym portalu niepoprawnych blogerek i blogerów i mam nadzieję, iż wniesiesz wiele dobrego, wiele cennych przemyśleń, wpisów i komentarzy. Pozdrawiam b. serdecznie

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1577949

na razie wczuwam się w portal ;)

temat pierwszego tekstu jako bloger już mam, czekam tylko na chwile czasu aby wpisać - powiem tylko, że też będzie związany z wiarą

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
0

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1577953

Amerykański kard. Blaise Cupich odniósł się do stanowiska dwóch biskupów z Illinois, którzy zapowiedzieli odmowę udzielania Sakramentu Komunii politykom zaangażowanym we wprowadzanie proaborcyjnego prawa. Jego zdaniem, takie zachowania to droga donikąd. No na miłość Boską przezcież tam podobno mieszka milionaowa mniejszość polska! Przecież mówi się górnolotnie od dekad, iż to druga Warszawa! I co!? I Nic!? O tak po prostu!?

Otóż chicagowski hierarcha w rozmowie z Catholic News Agency odważył się stwierdzić publicznie: „Myślę, że wprowadzenie takich sankcji osiągnęłoby skutek odwrotny do zamierzonego, ponieważ - po pierwsze - to nikogo nie przekona, a po drugie uświadamia danemu politykowi, że ma do czynienia z osądem Bożym a nie tylko osądem biskupa. Myślę, że jest to dużo mocniejszy przekaz.”. Przy czym ten sam hierarcha, protegowany papieża Franciszka wyznał otwarcie, że: „prawo takie jak w Illinois całkowicie odbiera dziecku nienarodzonemu jakiekolwiek prawa (…) władze stanu Illinois mówią jasno – życie człowieka jest tanie.”

W tym konteście warto wyjaśnić, iż przyjęty niedawno: „The Illinois Reproductive Health Act” nie tylko zezwala na przeprowadzenie aborcji do dziewiątego miesiąca ciąży, ale określa ją jako „podstawowe prawo kobiety” oraz wymusza finansowanie „zabiegu” z pieniędzy ubezpieczyciela.

Wobec przyjęcia tak radykalnie proaborcyjnego prawa, swoje zdanie wyraził biskup Illinois, Thomas Paprocki. Jego zdaniem nie można określać się jako katolik oraz głosować za przyjęciem tak zbrodniczego prawa. Dlatego odmówił udzielania Komunii Świętej wszystkim politykom, którzy w głosowaniu opowiedzieli się za przyjęciem ustawy oraz otwarcie agitowali na rzecz nowego prawa.

Powiedział odważnie, jak na Pasterza i Amerykanina polskiego pochodzenia przystało: „Myślę, że katolicy mają prawo czuć się zbulwersowani, kiedy widzą katolickich polityków nie tylko głosujących, ale aktywnie promujących prawa aborcyjne. Zastanawiają się jak możesz promować aborcję i nazywać się katolikiem? Odpowiedź brzmi: nie możesz”.

W Stanach Zjednoczonych trwa otwarta walka o życie nienarodzonych. Stany z przewagą Demokratów w lokalnych parlamentach pospiesznie wprowadzają radykalne proaborcyjne prawa zezwalające np. na zabicie dziecka nawet do dziewiątego miesiąca ciąży, lub w niektórych przypadkach nawet po urodzeniu. Z drugiej strony, stany z przewagą Republikanów próbują wprowadzać w życie ustawy ograniczające aborcyjny proceder, np. ochronę życia dziecka po wykryciu bicia serca. Jakie są w tym konteście wiara i czyny kard. Blaise Cupicha z Chicago, w pokorze serca osądź dziś, jeszcze przed snem to sam......

Źródło: catholicherald.co.uk

Cały wpis jest dostępny na stronie: http://www.pch24.pl/kard--cupich-o-nieudzielaniu-komunii-proaborcyjnym-politykom--sankcje-nikogo-nie-przekonaja,68987,i.html#ixzz5rEXfYrIo

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1594969

Bp Robert McElroy z San Diego w przemówieniu wygłoszonym 6 lutego 2020 r. na uniwersytecie w San Diego, a zatytułowanym: „Cocscience, Candidates and Discipleship in Voting” (Sumienie, kandydaci a uczniostwo w głosowaniu”), zwrócił uwagę na: „moralną naturę i strukturę aktu głosowania na konkretnych kandydatów”.

Jego zdaniem katolicy muszą wziąć pod uwagę wiele kwestii społecznych i nauczenie Kościoła na te tematy: aborcja, eutanazja, imigracja, ubóstwo i wiele innych problemów. I co istotne wbrew temu, co ustalili biskupi podczas jesiennej sesji, ​nie należy skupiać się na jednej priorytetowej kwestii aborcji, decydując o wyborze kandydata. Otóż bp San Diego twierdzi, że za równie istotną co aborcja, a może nawet ważniejszą, należy uznać kwestię zmian klimatu.

Otóż bp Robert McElroy zaznaczył, iż aborca doprowadziła Stany Zjednoczone: „do transformacji i podziału narodu na dwie części”, a zmiany klimatu mogą potencjalnie: „ukraść przyszłość przyszłym pokoleniom”.

Dlatego nie boi się publicznie pytać: „Na tle tych dwóch monumentalnych zagrożeń dla życia ludzkiego, jak można ocenić sprzeczne twierdzenia, że ​​aborcja lub zmiany klimatu powinny być wyjątkowo ważne w katolickim nauczaniu społecznym dotyczącym formowania sumień Amerykanów jako obywateli i osób wierzących?”

I dalej jakby sprytnie odpowiada sam sobie i nawet przekonuje: „Wyznaczenie któregokolwiek z tych zagadnień jako najważniejszego w katolickim nauczaniu społecznym w obecnym czasie w Stanach Zjednoczonych zostanie nieuchronnie wykorzystane przez siły polityczne, by przekonywać, iż katolicy mają nadrzędny obowiązek głosowania na kandydatów, którzy popierają to stanowisko. Najnowsza historia wyborów pokazuje, że jest to pewne. [...] Liczba ofiar śmiertelnych z powodu aborcji jest bardziej namacalna, jednak liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych niekontrolowanymi zmianami klimatu jest większa i zagraża przyszłości ludzkości.”

Potem bp San Diego wypowiedział słowa, budzące jeszcze wiekszą konsternację: „O wiele większym złem moralnym dla naszego kraju jest porzucenie Porozumienia klimatycznego z Paryża niż zapewnienie środków antykoncepcyjnych w federalnych ośrodkach zdrowia.”

Przeczytaj osobiście i tam jeśli masz ku temu wolę i sposobny czas: http://www.pch24.pl/zmiany-klimatu-wazniejsze-od-aborcji--skandaliczna-wypowiedz-biskupa,73915,i.html#ixzz6DeapuuwW

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1618427

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika kontrik nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Niestosowne jest kręcenie takich afer w necie. Typ też mógł się skontaktować z kim tam chciał, zamiast doprowadzać do skandalu. To przypomina działalność agenturalną przeciw Kościołowi, znamy takich "zatroskanych katolików", znamy też takich, którzy chcą wypływać na kontrowersjach. Nie bez powodu Kościół zachowuje się inaczej- zamiast, powiedzmy, samemu pisać listy do "Wyborczej" . A co do prawa, to najwyższym prawem jest miłość a nie wykluczanie. Chyba każdy z nas znał przypadek w otoczeniu, gdy niewierzący, bądź choć niepraktykujący, miał katolicki pogrzeb. Modlić się za kogoś nie zabroniono.

Vote up!
2
Vote down!
-5

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1618438

Tak! Tak! Znamy już kontrika na tym portalu, znamy nie od dziś! Zdolny jest do takiej miłości, b. zdolny! Pisałem już o tym wielokrotnie w dziesiątkach komentarzy wcześniej, odnośnie tego osobnika, który regularnie wykłóca się tu z wieloma, jeśli nie z większością. Przypominam ci zarazem kontrik, że już bodajże trzeci tydzień czekam na Twoje przeprosiny, publicznie, tu na tym pożytecznym portalu, bo inaczej wiesz dobrze co Ci grozi wg słów samego Pana Jezusa...... I nie wycieraj swojej facjaty, by nie napisać......, nie wycieraj Tymi, którzy walczą o prawa dzieci nienarodzonych. No! Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
3
Vote down!
-3

Sławomir Tomasz Roch

#1618481

Sławomirze szkoda klawiatury na tego banderowca - takich od razu powinno się walić w łeb.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
-3

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1618531

SX

Sam jesteś ch...

Takie teksty to se możesz do swojej dziwki albo tego koleżki, z którym podglądacze rozebranych robotnikow

Vote up!
4
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1618605

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika SolidarnyX nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Żebym uważał cie za człowieka, to może nawet bym się obraził - ale jesteś zwykłym skurw..ym banderowcem, a to nie są ludzie tylko dzikie bydło, które trzeba krótko... w durny łeb.

Vote up!
1
Vote down!
-3

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1618607

To jest ta katolicka miłość bliźniego czy może wyraz fascynacji hitleryzmem?

Odczłowieczanie, podludzie, nienawiść narodowościowa...

I jeszcze to ma być jakimkolwiek argumentem w dyskusji! Sam dajesz świadectwo o sobie.

No taki polaczkowsty patrjot

Vote up!
3
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1618610

to jest prawda... może nie prosto w oczy ale chętnie bym ci ją tak powiedział :)

PAMIĘTAJ PRAWDA WYZWALA - wyzwolił bym cię z tej banderowskiej (banderowcy to nie naród tylko dzika swołocz) skóry :) i to byłaby właśnie katolicka, człowiecza miłość bliźniego, za którą byś jeszcze podziękował :)

Vote up!
1
Vote down!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1618611

Taki się już urodziłeś czy też da się to leczyć?

Vote up!
1
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1618612

bla bla bla bla bla bla bla bla - powiedz coś jeszcze ;)

w sumie to ci współczuje, tak po katolicku, bo straszne to musi być takim banderowskim ścierwem... bez narodu, bez tożsamości, bez honoru, bez człowieczeństwa... - tylko zwierzęca dzicz...

Vote up!
1
Vote down!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1618617

Kto się kogo czepia? Napisałem swoją opinię, uzasadniłem, powołałem się na Prawo. W zamian dostaję napaść ad personami i to jeszcze ja mam być tym złym. To nie ja pouczam biskupów i papieży ani nie tworzę nowych dogmatów. Nie tworzę chaosu, nie podkopuję zaufania do instytucji, nie osmieszam wiary Polaków. Zastanów się nad sobą, co robisz i jakie są tego owoce. Pokazałeś już parę tych swoich dawniejszych tekstów spowiednikowi? A do chorej logiki, że niby wycieram se facjatę innymi,bo mam inne zdanie- to nawet szkoda odpowiadać. No dzięki proroku Lebiodo za tak okazaną miłość bliźniego, to jest ten twój katolicyzm, to jest twoja wyższość moralna. 

Vote up!
3
Vote down!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1618604