Sprofanowano polski cmentarz w Bykowni na Ukrainie

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Wg źródeł TVP Info w nocy z wtorku na środę zwyrodnialcy namalowali na polskich ofiar Katynia „SS galizien”.

 

Bykownia to dawna wieś na Ukrainie, od 1923 roku część Kijowa. Znajduje się tam polski cmentarz wojenny, jeden z czterech upamiętniających tzw. zbrodnię katyńską. 21 września 2012 roku  nastąpiło uroczyste otwarcie cmentarza z udziałem Prezydentów: Bronisława Komorowskiego i Wiktora Janukowycza.

 

Bykownia to miejsce tragedii ofiar gównie stalinowskich, z czasów tzw. wielkiego terroru (lata 1937-1938). Ocenia się, że pochowanych jest tam ponad 100 000 ofiar, głównie Ukraińców. Ukraińska lista katyńska zawierała 3435 osób, z czego sporo jest pogrzebanych właśnie w Bykowni.

 

***

 

Za opisanie zniszczenia pomnika ofiar banderowców na jednym z portali filobanderowiec nazwał mnie "gównojadem zrzuconym ze sputnika”.

 

Tymczasem jak informuje TVP Info:

 

– Nieznani sprawcy pomazali czerwoną farbą cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem i próbowali zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny – poinformował Bohdan Bilasziwski, dyrektor kompleksu. Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę, a napisy zauważono w godzinach porannych. Na miejscu pracuje policja.

 

Pewnie ponownie wielu będzie twierdzić, że zrobili to rosyjscy prowokatorzy... Tylko jak słusznie zauważa Konrad Rękas na portalu prawica.net. w tekście „Pieniacze z huty” o narracji filoukraińskiej w Polsce:

 

(wg filo-ukraińców) Ukraina jest normalnym, silnym i sprawnym państwem. Jej siły zbrojne w każdej chwili gotowe są zgnieść separatystów i odeprzeć każdą agresję. Równie sprawne są też policja i bezpieka. Życie polityczne jest demokratyczne i praworządne, nie grozi rozpad, a spory ideowe nie naruszają ogólnie przyjętych standardów. Aha, tylko kiedy wyleci w powietrze polski pomnik - okazuje się nagle, że rosyjskie grupy dywersyjne hulają sobie przy samej polskiej granicy, ekstremiści szaleją, ukraińska bezpieka jest bezradna, a państwo nic nie może na to poradzić.

 

Od siebie dodam, że UPA zamordowało co najmniej 10 członków mojej rodziny. Dziadkowie cudem uszli z życiem. Mordowano Żydów i Ukraińców, niosących pomoc Polakom. Należy dodać, że było ich sporo.

Tymczasem, jak informuje portal Kresu.pl: Jurij Szuchewycz, syn komandora UPA Romana Szuchewycza i deputowany do Werchownej Rady Ukrainy złożył projekt ustawy penalizującej publiczną krytykę Ukraińskiej Armii Powstańczej i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

 

Szuchewicz chce, aby w ukraińskim kodeksie karnym dopisano artykuł 448 i karę grzywny oraz 6 miesięcy więzienia za publiczne zaprzeczanie legalności walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku i zaprzeczanie Wielkiemu Głodowi.

 

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.1 (19 głosów)

Komentarze

Rękas ironizuje głupio, zaprzeczając sam sobie. w ten sposób chce ośmieszyć państwo ukraińskie, wskazując że nie radzi sobie z niczym, dokladnie tak jak w rosyjskiej propagandzie, tak jakby w dowolnym innym kraju było niemożliwe dokonać wandalizmu. A kto od dekad gra cmentarzami i przedstawia Polaków jako wandali?

słuchaj takich, to sam sobie zrobisz krzywdę. Wiadomo, co za jeden.

 

 

I najważniejsze:

czy mógłbyś łaskawie wytłumaczyć, dlaczego przemilczałeś drugi napis w drugiej części cmentarza?

jakoś dziwnie ruskimi bukwami.

 

Absolutnie przypadkiem niby za SS-Galizien a przeciw OUN-UPA i to tuż przed przyjazdem telewizji...

całkiem, jakby Polacy mieli się oburzać na fanów Waffen SS-Galizien a Ukraińcy na Polaków za brzydkie słowo o OUN-UPA.

cóż za zbieg okoliczności- i OBA napisy w zdarzeniu (a ten pierwszy zresztą na grobach ofiar... NKWD!) i tak "zgrabne" przemilczenie.

 

P.S. "ofiary stalinowskie", niezależnie od trafności sformułowania, to narracja rosyjska, zrzucająca odpowiedzialność na stalinowców jako błedy i wypaczenia (zbrodnie Stalina a nie komunistyczne rosyjskie ludobójstwo)

Vote up!
5
Vote down!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1531315

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Wojnar nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Może jakby banderowcy zgwałcili ci córkę, zabili syna, pomordowali rodzinę, to dotarłoby do twojego durnego łba kim byli ci parszywi ludzie

Vote up!
2
Vote down!
-4

Wojnar

#1531339

i z powodu czyjejś wymyślonej, zboczonej sytuacji mam nie zauważać, co tu CELOWO wycięto w celach jawnie manipulacyjnych, propagandowych?

 

często masz takie myśli?

 

jak to się ma do tego, co zauważyłem?

 

a "naiwnego frajera" to szukaj wśród kacapów. uwierzą w każdą bajkę, byle dopieszczać ich frustracje hejtem i prostactwem.

tylko głupi uwierzy, że kilkadziesiąt tys. nacjonalistów ukr. z czernią jest gorsze niż miliony kacapów mordujące miliony ofiar. Wiem za to, które państwo jawnie grozi i dziś Polsce oraz jaki ma interes w szczuciu. Jest też historycznie potwierdzone, na jaki element stawia. Stąd chamstwo i najniższy poziom w niczym nie zaskakują.

Vote up!
6
Vote down!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1531350

Przecież to zrobili agenci rosyjscy.

Vote up!
5
Vote down!
0

ppłk

#1531351

Procent UPAinowców nienawidzących Polaków jest bardzo wysoki, a polskie pomniki są dla nich solą w oku.

Vote up!
1
Vote down!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje . Mark Twain

#1531488