Sprofanowano polski cmentarz w Bykowni na Ukrainie

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Wg źródeł TVP Info w nocy z wtorku na środę zwyrodnialcy namalowali na polskich ofiar Katynia „SS galizien”.

 

Bykownia to dawna wieś na Ukrainie, od 1923 roku część Kijowa. Znajduje się tam polski cmentarz wojenny, jeden z czterech upamiętniających tzw. zbrodnię katyńską. 21 września 2012 roku  nastąpiło uroczyste otwarcie cmentarza z udziałem Prezydentów: Bronisława Komorowskiego i Wiktora Janukowycza.

 

Bykownia to miejsce tragedii ofiar gównie stalinowskich, z czasów tzw. wielkiego terroru (lata 1937-1938). Ocenia się, że pochowanych jest tam ponad 100 000 ofiar, głównie Ukraińców. Ukraińska lista katyńska zawierała 3435 osób, z czego sporo jest pogrzebanych właśnie w Bykowni.

 

***

 

Za opisanie zniszczenia pomnika ofiar banderowców na jednym z portali filobanderowiec nazwał mnie "gównojadem zrzuconym ze sputnika”.

 

Tymczasem jak informuje TVP Info:

 

– Nieznani sprawcy pomazali czerwoną farbą cmentarz ofiar totalitaryzmu w Bykowni pod Kijowem i próbowali zniszczyć wejście na znajdujący się tam polski cmentarz wojenny – poinformował Bohdan Bilasziwski, dyrektor kompleksu. Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę, a napisy zauważono w godzinach porannych. Na miejscu pracuje policja.

 

Pewnie ponownie wielu będzie twierdzić, że zrobili to rosyjscy prowokatorzy... Tylko jak słusznie zauważa Konrad Rękas na portalu prawica.net. w tekście „Pieniacze z huty” o narracji filoukraińskiej w Polsce:

 

(wg filo-ukraińców) Ukraina jest normalnym, silnym i sprawnym państwem. Jej siły zbrojne w każdej chwili gotowe są zgnieść separatystów i odeprzeć każdą agresję. Równie sprawne są też policja i bezpieka. Życie polityczne jest demokratyczne i praworządne, nie grozi rozpad, a spory ideowe nie naruszają ogólnie przyjętych standardów. Aha, tylko kiedy wyleci w powietrze polski pomnik - okazuje się nagle, że rosyjskie grupy dywersyjne hulają sobie przy samej polskiej granicy, ekstremiści szaleją, ukraińska bezpieka jest bezradna, a państwo nic nie może na to poradzić.

 

Od siebie dodam, że UPA zamordowało co najmniej 10 członków mojej rodziny. Dziadkowie cudem uszli z życiem. Mordowano Żydów i Ukraińców, niosących pomoc Polakom. Należy dodać, że było ich sporo.

Tymczasem, jak informuje portal Kresu.pl: Jurij Szuchewycz, syn komandora UPA Romana Szuchewycza i deputowany do Werchownej Rady Ukrainy złożył projekt ustawy penalizującej publiczną krytykę Ukraińskiej Armii Powstańczej i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów.

 

Szuchewicz chce, aby w ukraińskim kodeksie karnym dopisano artykuł 448 i karę grzywny oraz 6 miesięcy więzienia za publiczne zaprzeczanie legalności walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku i zaprzeczanie Wielkiemu Głodowi.

 

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.1 (głosów:19)

Komentarze

Rękas ironizuje głupio, zaprzeczając sam sobie. w ten sposób chce ośmieszyć państwo ukraińskie, wskazując że nie radzi sobie z niczym, dokladnie tak jak w rosyjskiej propagandzie, tak jakby w dowolnym innym kraju było niemożliwe dokonać wandalizmu. A kto od dekad gra cmentarzami i przedstawia Polaków jako wandali?

słuchaj takich, to sam sobie zrobisz krzywdę. Wiadomo, co za jeden.

 

 

I najważniejsze:

czy mógłbyś łaskawie wytłumaczyć, dlaczego przemilczałeś drugi napis w drugiej części cmentarza?

jakoś dziwnie ruskimi bukwami.

 

Absolutnie przypadkiem niby za SS-Galizien a przeciw OUN-UPA i to tuż przed przyjazdem telewizji...

całkiem, jakby Polacy mieli się oburzać na fanów Waffen SS-Galizien a Ukraińcy na Polaków za brzydkie słowo o OUN-UPA.

cóż za zbieg okoliczności- i OBA napisy w zdarzeniu (a ten pierwszy zresztą na grobach ofiar... NKWD!) i tak "zgrabne" przemilczenie.

 

P.S. "ofiary stalinowskie", niezależnie od trafności sformułowania, to narracja rosyjska, zrzucająca odpowiedzialność na stalinowców jako błedy i wypaczenia (zbrodnie Stalina a nie komunistyczne rosyjskie ludobójstwo)

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1531315

Może jakby banderowcy zgwałcili ci córkę, zabili syna, pomordowali rodzinę, to dotarłoby do twojego durnego łba kim byli ci parszywi ludzie

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4

Wojnar

#1531339

i z powodu czyjejś wymyślonej, zboczonej sytuacji mam nie zauważać, co tu CELOWO wycięto w celach jawnie manipulacyjnych, propagandowych?

 

często masz takie myśli?

 

jak to się ma do tego, co zauważyłem?

 

a "naiwnego frajera" to szukaj wśród kacapów. uwierzą w każdą bajkę, byle dopieszczać ich frustracje hejtem i prostactwem.

tylko głupi uwierzy, że kilkadziesiąt tys. nacjonalistów ukr. z czernią jest gorsze niż miliony kacapów mordujące miliony ofiar. Wiem za to, które państwo jawnie grozi i dziś Polsce oraz jaki ma interes w szczuciu. Jest też historycznie potwierdzone, na jaki element stawia. Stąd chamstwo i najniższy poziom w niczym nie zaskakują.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1531350

Przecież to zrobili agenci rosyjscy.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

ppłk

#1531351

Procent UPAinowców nienawidzących Polaków jest bardzo wysoki, a polskie pomniki są dla nich solą w oku.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1531488