Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów coraz bliżej

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Prawo i Sprawiedliwość wciąż pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej. Projekt zakłada dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w wyborach do rad gmin, zmniejszenie liczby mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Wybory do rad gmin mają być proporcjonalne. To zła wiadomość dla tych, którzy nie chcą kandydować z list partii politycznych.

 

Pis przewiduje również zmiany w Państwowej Komisji Wyborczej. Obecnie dziewięcioosobowy skład tworzy 9 sędziów - po 3 delegowanych do PKW przez Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. Tymczasem PiS zamierza by Sejm umieszczał w PKW aż 7 przedstawicieli. Zmiany mogą szokować.

 

O tyle dobrze, że kandydat na wójta, burmistrza i prezydenta będzie mógł się ubiegać o mandat radnego w swojej gminie, jednak nie będzie mógł kandydować do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.  

 

Komentarz: Nieprawdziwe są informacje, jakoby ustawa miała działać wstecz, tzn. aby wliczano kadencje już odbyte. Tak czy inaczej, dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów to bat na liczne patologie w samorządach. Jednakże upartyjniając samorządy i PKW (a gdzie przedstawiciele Prezydenta i władzy sądowniczej - przecież są tam ludzie wiarygodni?) rząd zrobi wielki błąd. Likwidacja Jednomandatowych Okręgów Wyborczych do rad gmin spowoduje totalne upartyjnienie rad gmin i w istocie rzeczy śmierć samorządów. Do gmin wejdą partie i ich interesy - jedna patologia zastąpi drugą. Pisząc kolokwialnie: jedni złodzieje zastąpią drugich.

 

 

Czy popierasz reformę PiS i planowaną dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów? Wypowiedz się w ankiecie: http://superklaster.pl/czy-popierasz-reforme-pis-i-planowana-dwukadencyjnosc-wojtow-burmistrzow-i-prezydentow

 

  1. Tak, popieram całkowicie plany PiS i reformę dotyczącą wyborów do samorządów
  2. Nie popieram, ponieważ reforma PiS ograniczy demokrację
  3.  Nie wiem o co chodzi w tej reformie
  4. Obojętnie co zrobi PiS, jest „za”
  5. Obojętnie co zrobi PiS, jestem „przeciw”
  6. Dwukadencyjność dobry zamiar, ale zniszczenie JOW do rad gmin, to bardzo zły pomysł
Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Ustawa nie wlicza poprzednich kadencji, a więc następne 8 lat stracone. w tym czasie dojdzie kolejna klika do władzy i zmieni na bezterminowość. Zmienić by nic nie zmienić, a tu powinno być tak jak w domiarze niesprawiedliwości, prokuraturze, POlicji - WSZYSCY WON!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

antyleming

#1553513

Niebardzo rozumiem chec upartyjnienia gminnych samorzadow... oraz PKW.

Zamiast zajac sie sprawami istotnymi - PiS rozpetuje kolejne awantury, ktore nic nie wnosza - oprocz... zniechecania potencjalnych wyborcow.

Dlaczego nie ma w propozycjach PiS-u przepisu o obowiazkowym zamieszkiwaniu na terenie gminy, w ktorej sie kandyduje np. przez 5 lat przed wyborami? PiS uwaza, ze w Warszawie "wiedza najlepiej" kto ma rzadzic w Pcimiu... przypomina to jako zywo praktyki z czasow slusznie minionych...

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1553529