Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów coraz bliżej

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Prawo i Sprawiedliwość wciąż pracuje nad zmianami w ordynacji wyborczej. Projekt zakłada dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW-ów) w wyborach do rad gmin, zmniejszenie liczby mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Wybory do rad gmin mają być proporcjonalne. To zła wiadomość dla tych, którzy nie chcą kandydować z list partii politycznych.

 

Pis przewiduje również zmiany w Państwowej Komisji Wyborczej. Obecnie dziewięcioosobowy skład tworzy 9 sędziów - po 3 delegowanych do PKW przez Trybunał Konstytucyjny, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny. Tymczasem PiS zamierza by Sejm umieszczał w PKW aż 7 przedstawicieli. Zmiany mogą szokować.

 

O tyle dobrze, że kandydat na wójta, burmistrza i prezydenta będzie mógł się ubiegać o mandat radnego w swojej gminie, jednak nie będzie mógł kandydować do rady powiatu i sejmiku wojewódzkiego.  

 

Komentarz: Nieprawdziwe są informacje, jakoby ustawa miała działać wstecz, tzn. aby wliczano kadencje już odbyte. Tak czy inaczej, dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów to bat na liczne patologie w samorządach. Jednakże upartyjniając samorządy i PKW (a gdzie przedstawiciele Prezydenta i władzy sądowniczej - przecież są tam ludzie wiarygodni?) rząd zrobi wielki błąd. Likwidacja Jednomandatowych Okręgów Wyborczych do rad gmin spowoduje totalne upartyjnienie rad gmin i w istocie rzeczy śmierć samorządów. Do gmin wejdą partie i ich interesy - jedna patologia zastąpi drugą. Pisząc kolokwialnie: jedni złodzieje zastąpią drugich.

 

 

Czy popierasz reformę PiS i planowaną dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów? Wypowiedz się w ankiecie: ]]>http://superklaster.pl/czy-popierasz-reforme-pis-i-planowana-dwukadencyjnosc-wojtow-burmistrzow-i-prezydentow]]>

 

  1. Tak, popieram całkowicie plany PiS i reformę dotyczącą wyborów do samorządów
  2. Nie popieram, ponieważ reforma PiS ograniczy demokrację
  3.  Nie wiem o co chodzi w tej reformie
  4. Obojętnie co zrobi PiS, jest „za”
  5. Obojętnie co zrobi PiS, jestem „przeciw”
  6. Dwukadencyjność dobry zamiar, ale zniszczenie JOW do rad gmin, to bardzo zły pomysł
5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Ustawa nie wlicza poprzednich kadencji, a więc następne 8 lat stracone. w tym czasie dojdzie kolejna klika do władzy i zmieni na bezterminowość. Zmienić by nic nie zmienić, a tu powinno być tak jak w domiarze niesprawiedliwości, prokuraturze, POlicji - WSZYSCY WON!

Vote up!
3
Vote down!
0

antyleming

#1553513

Niebardzo rozumiem chec upartyjnienia gminnych samorzadow... oraz PKW.

Zamiast zajac sie sprawami istotnymi - PiS rozpetuje kolejne awantury, ktore nic nie wnosza - oprocz... zniechecania potencjalnych wyborcow.

Dlaczego nie ma w propozycjach PiS-u przepisu o obowiazkowym zamieszkiwaniu na terenie gminy, w ktorej sie kandyduje np. przez 5 lat przed wyborami? PiS uwaza, ze w Warszawie "wiedza najlepiej" kto ma rzadzic w Pcimiu... przypomina to jako zywo praktyki z czasow slusznie minionych...

Vote up!
2
Vote down!
0

mikolaj

#1553529