Papież Franciszek: Rosja została sprowokowana przez NATO

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Świat

Corriere della Sera: „Papież Franciszek obawia się, że Putin na razie się nie zatrzyma. Próbuje też pomyśleć o korzeniach tego zachowania, o powodach, które popychają go do tak brutalnej wojny. Być może „szczekanie NATO pod drzwiami Rosji” skłoniło przywódcę Kremla do złej reakcji i wywołania konfliktu. „Gniew, o którym nie wiem, czy został sprowokowany – zastanawia się – ale może zelżał, tak”.

]]>https://www.corriere.it/cronache/22_maggio_03/intervista-papa-francesco-putin-694c35f0-ca57-11ec-829f-386f144a5eff.shtml]]>

„Szczekanie NATO...” – kontrowersyjne określenie w kontekście imperialnej, agresywnej Rosji.

Papież Franciszek krytykuje handel bronią (to dla niego skandal), i zaznacza, że nie może odpowiedzieć, czy należy dostarczać broń Ukrainie. Papież Franciszek jednak wskazuje, że takie konflikty dają możliwość do testowania nowego rodzaju broni, co z pewnością odbywa się na Ukrainie, a co zwiększy tylko śmierć i cierpienie. Dostarczanie broni roniącemu się jest więc złem.

Papież Franciszek płacze, myśląc o cierpieniach ludności Ukrainy, ale nie przeszkadza mu to kontrowersyjnie oceniać obecnej sytuacji, z drugiej strony dodaje: „ Na Ukrainie to inni stworzyli konflikt. Jedyne, co zarzuca się Ukraińcom, to to, że zareagowali w Donbasie”.

Z jednej strony Papież Franciszek wypowiada się przeciwko wojnie, mówi o spirali przemocy, negatywnie oceniając handel z reżimami, które ich finansują – chodzi o zakup paliw. Jestem w stanie zrozumieć również tę specyficzną watykańską dyplomację, która, aby nie palić za sobą i przed sobą mostów, unika nazywania Putina zbrodniarzem. Papież nie przedstawia możliwości rozwiązania konfliktu.

Opinie Papieża Franciszka są kontrowersyjne. Odmawia dostarczania broni napadniętemu. Brak mu stanowczości i realizmu, gdy ponawia swoje prośby do Putina:  

"Myśl kieruję natychmiast ku ukraińskiemu miasto Mariupol, miastu Maryi, barbarzyńsko zbombardowanemu i zniszczonemu. Także teraz, stąd ponawiam prośbę o utworzenie bezpiecznych korytarzy humanitarnych dla osób, uwięzionych w pułapce w stalowni w tym mieście" — mówił Franciszek.

Czy papież Franciszek wciąż nie rozumie, jaka jest rosyjska mentalność? A może tylko udaje, że nie rozumie, a jego działania to niebezpieczna gra, która ma osłabić Europę i cały świat zachodni? Tu prośby nic nie dadzą. Na tych ludzi działa tylko siła. Papież zapewne jest przeciwnikiem NATO.

Wielu zwykłych blogerów twierdzi, że papież nie lubi Europy. Sam mam wrażenie, że jego skrajnie pacyfistyczna postawa jest selektywna. Co istotne, prywatnie papież Franciszek nie jest takim ciepłym człowiekiem, jakim prezentuje się w mediach. Tymczasem w analizie politycznej w sytuacji zagrożenia wojną nie ma miejsca na domniemywanie niewinności, naiwności i dobroci. Papież Franciszek musi być oceniany nie przez pryzmat sentymentów.

„Po owocach ich poznacie” – oby Watykan nie zamienił się w „ogród koncentracyjny”. A może jest za późno?

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)

Komentarze

Jest po prostu zaprzysięgłym lewakiem z religijną otoczką. To nieszczęście dla nas , chrześcijan. A i otoczenie nie lepsze, od lat zinfiltrowane marksistowsko do najwyższych zaszczytów. Czy tak Pan nas doświadcza, czy tak nas oczyszcza?

Vote up!
8
Vote down!
0

yenom

#1644039

Oczywiście w wyklętym "Ścierwoneonie24", co wielu się nie podoba.

Że prawdziwym Papieżem wciąż jest Ratzinger.

Widać to nawet po pozostawionych mu atrybutach władzy i możliwości nauczania.

(W necie były szczegółowe analizy).

Tymczasem na Tronie Piotrowym osadzono figuranta, wprawdzie kardynała.

Ale sterowalnego, z "właściwymi" poglądami.

Co rusz sprawiającego wrażenie jakby miał w głowie nie mózg lecz jakąś paciamamę.

 

Vote up!
7
Vote down!
-1

brian

#1644044

https://www.corriere.it/cronache/22_maggio_03/pope-francis-putin-e713a1de-cad0-11ec-84d1-341c28840c78.shtml

 

Maybe it was «Nato barking at Russia’s gate» that compelled Putin to unleash the invasion of Ukraine. «I have no way of telling whether his rage has been provoked»” Bergoglio wonders, «but I suspect it was maybe facilitated by the West’s attitude».

Może to „Nato szczekające pod bramą Rosji” zmusiło Putina do rozpętania inwazji na Ukrainę. „Nie potrafię stwierdzić, czy jego wściekłość została sprowokowana” – zastanawia się Bergoglio, „ale podejrzewam, że mogło to być ułatwione przez postawę Zachodu”.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1644050

No może wg "liberał-demokratów", społeczności LGBT+ i innych dewiantów, których bierze pod swe skrzydła... 

Papież Franciszek od Jana XXIII do Jana Pawła II to największa "aszybka" Watykanu. Ofiarą jest  oczywiście KK - odpływ wiernych w Polsce i w Europie za pontyfikatu Franciszka jest największy w porównaniu z okresem 1963-2005.

Pozdrawiam.

Vote up!
4
Vote down!
-1

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1644052

Te słowa o szczękających u bram Rosji NATO-wcach jest po prostu skandalem. Franciszek w tej samej wypowiedzi mówi też, że na razie nie odwiedzi Ukrainy a czeka wpierw na możliwość spotkania się z W. Putinem. 

Jego wcześniejsze wypowiedzi, że nie trzeba zbroić Ukrainy i że powinien jak najszybciej nastać pokój to de facto działania proputinowskie, bo bez broni na Ukrainie pokój może nastać tylko na warunkach W. Putina. 

Papież nie odróżnia agresora od broniących się przed jego agresją. 

Zresztą papież Franciszek prowadzi ogólnie KK w złą stronę. Trzeba się tylko modlić o jego nawrócenie. 

W sumie mamy obecnie dwóch papieży: Benedykta XVI i Franciszka. Wielu uważa, że zachowanie insygniów papieskich (m.in. białej szaty) przez Benedykta XVI oznacza, iż duchowo nie abdykował. A skoro jest dwóch papieży to jeden z nich musi być Antypapieżem...

Pzdr

Vote up!
4
Vote down!
-1

krzysztofjaw

#1644055

BXVI nie abdykował nie tylko duchowo ale także w świetle prawa kanonicznego, które w takiej sytuacji nakazuje by abdykacja nie była wynikiem zewnętrznych nacisków i aby abdykujący papież powrócił do tytułu i szat sprzed wyboru na papieża.

BXVI tego nie uczynił, co dla potrafiących logicznie rozumować jest oczywiste, że zrezygnował pod naciskiem.

Naciskającym było lobby homoseksualne w Kurii Rzymskiej i w Episkopatach krajów Zachodu, działających na polecenie i w interesie ówczesnej administracji amerykańskiej B.H.Obamy, realizującego cele globalistów.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1644090

Poglądy papieża na politykę nie są dla katolika wiążące 

Vote up!
6
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1644058

Niemce z Francją kupił sobie to co tam taki Watykan dla Władimira!

Vote up!
2
Vote down!
-2

Niepoprawny

#1644067

To: Avinion(za dużo muslimów, zaraz by próbowali zamachu).

No to pozostaje Kraków, Gniezno lub... Jasna Góra.

 

(Przepraszam za zbyt częste korekty literówek.

Nowszy smarkfon miała wcześniej jakaś laska i podpowiada mi dziwne słówka.

Czasem nawet zapisują się mimo korekty:(

 

Vote up!
3
Vote down!
-1

brian

#1644072

Pan Bóg dał każdemu  sumienie, które "podpowiada" człowiekowi co jest dobre a co złe... Nie każde sumienie jednak jest równie wrażliwe i dobrze ukształtowane. Papież Franciszek w sprawach tego Świata i nie tylko, nie jest nieomylny. Coś mu brakuje.. No ale ten fakt nie zwalnia Katolików z odpowiedzialności za właściwe wybory i decyzje. Każdy wie co robili w historii  Moskale  co robią teraz i do czego są zdolni..Więc trzeba się modlić za Papieża aby przynajmniej nie szkodził..Naiwność, głupota, bezmyślność, uleganie fałszywym politykom, służą złu,

Vote up!
2
Vote down!
0

RAK

#1644096

Jeszce kilka takich wystąpień Papieża a kościoły będą puste.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1644099