Horror: ludzkie szczątki pomiędzy puszkami i butelkami

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kultura

Tak nie powinno być. Na nieczynnym katolickim cmentarzu znajdziemy zaniedbany grób polskich bohaterów wojennych, zapomnianą mogiłę więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen oraz niemieckie przedwojenne (katolickie) grobowce, gdzie pomiędzy ludzkimi kośćmi (na zdjęciu dobrze widoczna jest m.in. żuchwa i inne kości) i fragmentami trumny, widać pałętające się śmieci, w tym puszki po piwie.

Wkrótce o sprawie poinformuję wrocławski Oddział IPN oraz odpowiednią prokuraturę. Osoby (media) mogące nagłośnić sprawę zaniedbanego cmentarza, zapraszam do kontaktu:

Romuald Kałwa, e-mail: superklaster@wp.pl

Komentarz:

Spotykam się z wulgarnymi skądinąd opiniami, że pamięć historyczna świadczy o polskiej chorobie psychicznej. Jestem ciekaw, czy ludzie, którzy głoszą takie opinie, zaniedbują pamięć swoich bliskich i nie krzewią kultury własnego narodu, rodziny, czy grupy z którą się utożsamiają.

Człowiek tym się różni od zwierząt, że tworzy kulturę (z łac. colere). Kultura to pielęgnacja dóbr materialnych i niematerialnych, w tym wzory postępowania - przekazywane na innych (nie tylko młodszych) przedstawicieli danej społeczności.

Człowiek bez kultury jest tylko nieowłosioną małpą. Wiele gatunków zwierząt ma świadomość, więc posiadanie własnego „ja” nie determinuje bycia człowiekiem – „koroną stworzenia”. Kultura wytwarza elementy, którymi kierujemy się w sposobie myślenia. Bycie człowiekiem kulturalnym to zobowiązanie do rozmyślnego działania, którego celem nie jest tylko pojmowany krótkowzrocznie zysk. 

Józef Piłsudski  powiedział:
„Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”.

Cytat Marszałka jest surowy, ale określa sposób myślenia większości ludzi na planecie. Osobiście bardziej odpowiada mi myśl Zbigniewa Herberta, który uważał, że „Naród, który traci pamięć, traci sumienie”.

Prosto i dosadnie ujął znaczenie kultury w życiu człowieka Jan Paweł II: „Człowiek żyje prawdziwie ludzkim życiem dzięki kulturze”.

Terry Prachett, brytyjski pisarz: „Najważniejsze we wspomnieniach jest to, żeby mieć się gdzie zatrzymać i tam je wspominać”. Takim miejscem są właśnie cmentarze.

Życie nie jest księgą życzeń. Trzeba kierować się tylko realizmem i być przygotowanym na to, że wieloma innymi osobnikami gatunku homo rządzi instynkt, nakazujący rozsiewać mu jego własne geny (w tym poglądy) za wszelką cenę:

Wg ]]>https://pl.wikiquote.org/wiki/Nar]]>ód autor cytatu: „Naród, który nie zna swej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie”, figuruje w Internecie jako "nieznany".

W pewnych czeluściach "sieci" słowa te przypisywane są Piotrowi Konieczce, pierwszej polskiej ofierze II wojny światowej, kapralowi Wojska Polskiego, który zginął 1 września 1939 roku o godz. 1:40 w Jeziorkach.

Tymczasem ich autorem jest George Santayana – pisarz amerykański  hiszpańskiego pochodzenia. Jego cytat naprawdę brzmiał: „Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie”.

Przykład tego pisarza pokazuje, jak łatwo zmanipulować historię, czyli okłamać rzeczywistość, a przecież zmarł stosunkowo niedawno, bo w 1952 roku.

Jeśli My nie zadbamy o należytą pamięć historycznych wydarzeń, to kto?

© Wszelkie prawa do tekstu i zdjęcia zastrzeżone. Zakazuję publikacji na innych portalach, wydawnictwach prasowych niż  tych, na których sam go opublikowałem. Chętnie go udostępnię, ale najpierw proszę o osobisty kontakt.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)