Plagiat "ekologiczny"

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Idee

„Przywłaszczenie sobie autorstwa cudzego utworu lub artystycznego wykonania w języku prawniczym nazywane jest plagiatem.

(…)Plagiat jawny jest przejęciem cudzego utworu lub artystycznego wykonania wprost (w niezmienionej postaci) lub tylko z minimalnymi modyfikacjami, jak np. prosta zmiana kompozycji utworu (artystycznego wykonania), zmiana koloru, a w przypadku utworów wyrażonych słowem np. przestawienie szyku zdań, usunięcie pewnych fragmentów itp.

Natomiast plagiat ukryty polega na przejęciu elementów twórczych z cudzego utworu i zmodyfikowaniu ich w ten sposób, aby upozorować własne autorstwo (H. Popławski, Przestępstwa naruszające prawo autorskie, Problemy Praworządności 1983, Nr 11, s. 14). Ten rodzaj plagiatu jest zdecydowanie trudniejszy do wychwycenia. Plagiat ukryty może być jednocześnie dziełem zależnym, gdy plagiator, przywłaszczając elementy twórcze cudzego utworu (artystycznego wykonania), sam wnosi wkład twórczy w rozumieniu prawa autorskiego do powstałego w ten sposób dzieła. Plagiat spełniający przesłanki dzieła zależnego jest chroniony przez prawo autorskie (R. Markiewicz, Zabawy z prawem autorskim, Warszawa 2015, s. 89). Oznacza to, że sprawca przywłaszczający sobie autorstwo utworu (artystycznego wykonania), będącego w części plagiatem, może również ponieść odpowiedzialność karną za plagiat.”

Powyższy cytat zaczerpnąłem z Komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pod red. dr Arkadiusza Michalaka (wyd. 2019).

Komentarz może być mniej zrozumiały. Jak w istocie wygląda plagiat ukryty najlepiej widać na przykładzie.

Porównajmy więc dwa teksty – pochodzący z 18 czerwca 2019 r. tekst Polska przyjmuje coraz więcej odpadów. A świat już się nimi dusi autorstwa Aleksandra Gurgula i Gabrieli Łazarczyk oraz opublikowany na różnych stronach internetowych 16 września 2019 r. Odpady, czyżby „imigrant” miły Polakom? (słowo Polakom zamieniane jest czasem na pisiakom) niejakiego Zawiszy Niebieskiego, administratora antypolskiego portalu NEon24.

 

Pierwszy znajdziemy pod tym adresem:

http://wyborcza.pl/7,155287,24898793,zwozimy-coraz-wiecej-odpadow.html

Drugi opublikowano na NEon24 i niepoprawni.pl.

 

Tak to wygląda:

Oryginał:

Padł rekord w ilości odpadów sprowadzonych z zagranicy do Polski. Jak podaje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, w 2018 roku zwieźliśmy 434,4 tys. ton. Prawie o 60 tys. ton więcej niż rok wcześniej i prawie trzy razy więcej niż w 2015 roku (154 tys. ton).

To jednak nie tylko odpady poprodukcyjne z tzw. bursztynowej listy, np. żużle, popioły, szlamy, baterie, kable izolowane, ale również odpady niebezpieczne, w tym metale ciężkie, np. rtęć, i odpady azbestowe.

Na ich wwóz potrzebna jest zgoda GIOŚ, bo musi być pewność, że trafią do specjalistycznych instalacji, w których można odzyskać część surowców, a resztę unieszkodliwić.

http://wyborcza.pl/7,155287,24898793,zwozimy-coraz-wiecej-odpadow.html

Plagiat:

 

W roku 2018, bo takie są najnowsze dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska zwieźliśmy do Polski rekordową ilość odpadów 434,4 tys. ton, co oznacza 60 tys. ton więcej niż w roku 2017 i prawie trzykrotny wzrost ilości importowanych odpadów w stosunku do roku 2015 (154 tys. ton). Mówimy tu o odpadach rejestrowanych, czyli odpadach z tak zwanej listy bursztynowej obejmującej żużle, popioły, szlam, baterie, kable izolowane jak również materiały niebezpieczne zawierające metale ciężkie, rtęć, azbest, pyły aluminium, których utylizacja jest możliwa, pod warunkiem posiadania odpowiedniej technologii, stąd obowiązek rejestracji.


Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/zawisza-niebieski/odpady-czyzby-imigrant-mily-polakom

 

Oryginał:

 

Oprócz nich do Polski trafiają też odpady z „zielonej listy”, głównie surowce wtórne: tworzywa sztuczne, szkło, metal (również złom). GIOŚ nie wie, ile ich jest, bo ich transfer w Europie nie musi być zgłaszany. Obrót nimi jest legalny i w dużej mierze bezpieczny, o ile odpady te nie są składowane, a potem podpalane.

Jak wiadomo, w Polsce mamy z tym problem, więc trudno ufać, że import odpadów z "zielonej listy" nam nie szkodzi.

http://wyborcza.pl/7,155287,24898793,zwozimy-coraz-wiecej-odpadow.html

 

Plagiat:

 

Ilości te nie obejmują materiałów łatwo utylizowanych jak makulatura, szkło, plastiki, metale (w tym złom), które uznaje się za bezpieczne surowce do łatwego wykorzystania do dalszej produkcji, pod warunkiem, że nie zostaną one spalone poprzez podpalenie składowiska, a takich podpaleń w ostatnim okresie mieliśmy kilka.


Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/zawisza-niebieski/odpady-czyzby-imigrant-mily-polakom

 

Oryginał:

 

Ekolodzy jednak biją na alarm: świat dusi się odpadami. A "mafie śmieciowe" wysyłają trudne w przetwarzaniu odpady do biednych regionów świata. To efekt decyzji Chin, które przed rokiem zamknęły drzwi dla śmieci z Zachodu. W związku z tym biedniejsze państwa azjatyckie stały się składowiskami odpadów, w tym toksycznych i nielegalnych.

Teraz narasta w nich bunt. Zaczynają odsyłać odpady tam, skąd przypłynęły. Malezja właśnie tupnęła nogą, odeśle kilkadziesiąt kontenerów z odpadami do Australii. Okazało się, że sprowadzone śmieci miały fałszywe kody. W kontenerach zamiast łatwego w recyklingu plastiku były odpady, których nie da się przetworzyć lub odzyskać. - Nie będziemy wysypiskiem śmieci dla świata - powiedziała Yeo Bee Yin, malezyjska minister środowiska, energetyki i zmian klimatu.

Kilka dni wcześniej Filipiny rządzone autorytarną ręką przez Rodrigo Duterte ogłosiły, że odeślą kontenery z odpadami do Kanady.

http://wyborcza.pl/7,155287,24898793,zwozimy-coraz-wiecej-odpadow.html

 

Plagiat:

 

Dotychczas „kraje rozwinięte” radziły sobie z problemem odpadów w sposób dość prosty, zaśmiecając kraje mniej rozwinięte, tyle, że obecnie kraje te postawiły veto. Chiny zablokowały import odpadów. Malezje odsyła kilkadziesiąt kontenerów odpadów do Australii, gdyż stwierdzono oznakowanie niezgodne z rzeczywistą zawartością, Filipiny odsyłają kontenery do Kanady.


Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/zawisza-niebieski/odpady-czyzby-imigrant-mily-polakom
 

 

Z. Niebieski spisał cudze dzieło, dla niepoznaki pomieszał szyk wyrazów, dodał kilka zdań o awarii warszawskiej oczyszczalni i cieszy się jak małe dziecko z dobrze napisanego tekstu.

Tymczasem radość ta wynika z ograniczeń umysłowych tego „blogera”, widocznych dla każdego już za wyjątkiem Ryszarda Opary.

Zgodnie z art. 115 u.2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. (Dz.U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.) o prawie autorskim i prawach pokrewnych za to „wspaniałe” i „oryginalne” dzieło Z. Niebieskiemu grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech jako złodziejowi cudzego dorobku intelektualnego.

 

Obawiam się jednak, że może jej uniknąć jako osoba oczywiście niepoczytalna. ;)

To jednak nie chroni właściciela portalu przed odpowiedzialnością cywilną.

 

17.09 2019

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.5 (głosów:8)

Komentarze

Tak jak zrobił to @Zawiedziony, tak i ja zrobiłem to wczoraj tylko nieco później.Skopiowałem kilka fragmentów z jego "tekstu", wkleiłem w wyszukiwarkę wujka "gugla", a ten złośliwie skierował mnie na ten tekst z Gówna Koszernego.Dokładnie tak samo zrobiłem z jego zdjęciem dyplomu, którym nam się tu wszystkim pochwalił.I wtedy też złośliwy gugl znów mnie skierował do ...introligatora.
ps.

To nie pierwszy jego taki numer

A może on sam jest współautorem tego tekstu, bo to znany dziennikarz jest.Tysiące publikacji,tysiące recenzji itd itp

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1602972

o tym rządzie aferałów. Jeśli ktoś aferę opisał, to już nikt inny o niej pisać nie może. Te informacje, które tu próbujesz za plagiat podać to są informacje wynikające z danych podawanych przez urzędy, powtarzane przez różne portale. Ty koniecznie chcesz przypisać mi plagiat w stosunku do tego artykułu z GW. 

Tak działano za czasów cenzury PRL, gdzie grożąc sankcjami karnymi próbowano kneblować autorów opisujących przekręty ówczesnej władzy. Ty działasz w sposób identyczny, ale nie zatrzyma mnie to przed opisywaniem afer PiS. Za każdym razem będąc rzetelnym blogerem opieram się na danych podanych w różnych tekstach, bo tylko tak można rzetelnie pisać o dzisiejszej polityce.

 

Oni też twoim zdaniem popełnili plagiat?

https://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/odpadow-importowanych-do-polski-przybywa,947872.html

https://naszemiasto.pl/zrobili-sobie-z-polski-wielkie-wysypisko-smieci/ar/c11-4977580

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/smieci-odpady-recykling-przetwarzanie,148,0,2403476.html

Ci autorzy tak samo powtarzają dane, które ja podawałem w swoim tekście. 

Mój tekst opiera się na danych podanych przez Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, i to jest źródło informacji a nie artykuł z GW, czy też każdy inny podany niżej. 

Prawda o PiS jest co bolesna, dlatego prostą cenzurą i zastraszaniem konsekwencjami prawnymi próbujesz prawdzie zamknąć usta. Bolszewicy, komuniści też tak robili. Ta szkoła.

Najwięcej w tej sprawie ma do powiedzenia Husky, seryjny plagiator, który masowo przenosił na swój blog teksty z innych portali. Śmieszne, co? 

Na koniec dwuwiersz dla ciebie

Miał być stos ofiarny
wyszedł ogarek marny.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-7

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1602977

Złodzieju,oszuście cyniczny  manipulatorze

 

Pokaż w tych zalinkowanych tekstach coś o Chinach ,Tajlandi, Malezji itd
Ty prostaku, zwykłych dzbanie i buraku,głąbie kapuściany,dyplomowany łgarzu,zwykły chamie
Tu i teraz obal te niby kłamstwa że nie zrobiłeś netowa szujo plagiatu.I to którego już
Pokaż te zdania w tych tekstach, o tych krajach
Ty zobacz się w lustrze złodzieju skończony

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1602979

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/gunter-grass-persona-non-grata-w-izraelu/hx7fe

http://antykomunista.neon24.pl/post/121282,nie-zyje-g-nter-grass

https://nowahistoria.interia.pl/aktualnosci/news-rzeczpospolita-rodzina-zamordowanego-przez-ub-bez-zadoscuczy,nId,1830812

http://antykomunista.neon24.pl/post/123250,rodzina-zamordowanego-przez-ub-bez-zadoscuczynienia

Na twym koncie plagiatów bez liku, więcej szukać mi się nie chce.

Nie ma na Neon większego plagiatora niż ty nim byłeś. Prawda bolesna.

Chłop może wyjść ze Szmulek nawet do Kentu, ale Szmulki z chłopa nie wyjdą, stąd twa kultura i język rynsztokowy. Pięknie trolliku wyjesz, już tylko to ci zostało.

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1602982

No to witaj w klubie !!!!

Dyplomowany plagiatorze!!!

A teraz jeszcze zaproś innych do twojego klubu ....posiadaczy wielu kont

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1602990

Jest rzeczą oczywistą że on się tego prostackiego plagiatu wyprze.On by się rodzonego ojca czy matki a nawet dzieci wyparł byleby nie przyznać się do tego udowodnionego faktu. Pamiętasz jak zapierał się że ma dwa aktywne konta, jak fałszował komentarze i wpisy. Jak stawiał oceny z dwóch kont.
Dopiero Ty i Agnieszka udowodniliście jego chamstwo i prostactwo.Więc i teraz nie liczcie na to że na wasze pytania kiedykolwiek odpowie.
Oszust Neonowy i tyle

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1602996

A wyszło jak zawsze. Czasami rzucający czym popadnie przekonuje się, że był to bumerang. Ale dla was bycie zaoranym to już chyba norma. 

Posłuchaj piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=eo7T7Yp2Hhw

Nie ważne jakim kłamstwem rzucisz w drugiego ono wróci do ciebie jak ten bumerang. 

Pozdrów Joszkę.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1602999

Opara wie, jaki z ciebie tępak? Oj, może by tak ktoś podesłał mu mój tekst i pogratulował, że złodzieja ustanowił adminem.

Nic bardziej nie świadczy o upadku portalu, jak admin - plagiator.

Żenada na każdym polu, giździe niebieski. ;)

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1603000

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Śpij spokojnie o swej wielkości śniąc. Cóż ci więcej zostało. Na polski portal nawet nosa wytknąć się nie odważysz. :) Miłej nocy. Seryjny plagiator, Husky, w swej rozpaczy wielokrotnie zaorany już tylko językiem Szmulek gada. Czepia się każdego jak tonący brzytwy. Nim się zajmij, bo w moim przypadku to tylko próba zastraszenia, ale czy dziecię umysłowe, jak ty, co przezwiskami się bawi może poważnego człowieka zastraszyć. Bądźmy poważni. Zaorała cię Rebeliantka, więc siedź w zaorany waszym bagienku, bo co głowę wystawisz, to wystawiasz ją na pośmiewisko.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-5

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1603007

Ani jeden twój tekst nie jest oryginalny. Nie pitol o zastraszaniu, potencjalny kryminalisto. Trzeba pogodzić sie z tym, że trzeba beknąć za kradzież. Żenada. Nawet nie umiesz samodzielnie sklecić najprostszego tekstu. Szykuj szczoteczkę do zębów i piżamę. ;)

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1603009

napisałeś. Prostaka trzeba po prostacku, bo inaczej pomyśli, że się go boisz. W weekend może mi się uda, to pokażę "warsztat" niebieskiego zlodzieja na podstawie innych tekstów tu przez niego opublikowanych. Wstępnie - IMO każdy z nich jest plagiatem.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2
#1603001

Nawet te o Słowianach zrzynał, ale na tyle tępo, że nie wystrzegł się błędów. A tam, gdzie dokłada swoje, to już kompletna żenada.

Ale faral to faral. Na NE to się zarzekał, że GW do ręki nie weźmie. Nawet chwalił Komorowskiego, Wałęsę i miał coś przeciw zwrotowi "partia oszustów" ale zapewnieniom, że nie jest po żadnej stronie, jakoś nikt nie wierzył.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1603012