Pandemia, czyli memento mori

Obrazek użytkownika elig
Idee

  

Gdy zwycięski wódz rzymski odbywał triumf w Rzymie to:

  "Stojący w rydwanie niewolnik trzymający złoty wieniec nad głową wodza cały czas powtarzał mu pewne słowa. Nie wiadomo na pewno, jak one brzmiały, ale przypuszcza się, że było to „Hominem te memento” („Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem”) lub „Memento mori” („Pamiętaj, że jesteś śmiertelnikiem”, dosłownie „Pamiętaj, że umrzesz”)." {TUTAJ(link is external)}.

  Członkowie chrześcijańskich zakonów często pozdrawiali się słowami "Memento mori".  Śmierć miała swoje uznane miejsce zarówno w cywilizacji antycznej, jak i chrześcijańskiej.  Dopiero w okresie ostatnich dziesięcioleci w cywilizacji zachodniej starano się usilnie zapominać o niej i spychać ją na margines.  Ludzie, zwłaszcza młodsi, starali się życ tak, jakby byli nieśmiertelni.  To właśnie upadek tego złudzenia spowodowal to, czego świadkami jesteśmy obecnie - czyli nieprawdopodobną panikę wywołaną przez stosunkowo niegroźną epidemię [3% śmiertelności wsrod zakażonych].

  O wywołanie popłochu najczęściej oskarża się media.  Są jednak głębsze przyczyny.  Wygląda na to, że pandemia uświadomiła nagle wszystkim, że są śmiertelni i nic na to się nie da poradzić.  Głęboko ukryty lęk przed śmiercią wyszedł na powierzchnię.  Są dwa typy reakcji.  Jeden to wyparcie: zadnej epidemi nie ma - zamiast pandemii mamy plandemię.  Drugi to ucieczka w magię: skrupulatne noszenie maseczek traktowanych jako rodzaj talizmanu i wiara w zbawczą moc lockdownów.  To wprawdzie łagodzi lęk, ale jest szalenie kosztowne i zwiększa ilość ofiar.

  Teraz mamy także wiarę w szczepienia.  Wydaje się ona najbardziej racjonalna, ale tylko pod warunkiem, iż przyniosą one w miarę trwałą odporność.  Na razie nikt tego nie obiecuje, nawet producenci szczepionek.  Mówi się już o czwartej fali zarazy i trzeciej dawce szczepionek.  "Memento mori" jest zawsze aktualne.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4 (głosów:8)

Komentarze

Szanowny Panie @ Elig,

podpisuję się w 100 %

dziękuję,

Pozdrawiam serdecznie,

MM

 

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1669017

MM,

elig to akurat kobita. Naprawdę podpisujesz się pod tym, że ludzie są mordowani noszeniem maseczek? Rozumiem, że potrafisz wymienić przykłady z najbliższego otoczenia albo choćby aktualną sprawę sądową i jest tego masa, tak? Jak to wygląda dokładnie w praktyce, maseczki wskakują ludziom na twarz, wpuszczają wypustkę do płuc i hodują tam nowy organizm?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-6

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1669023

Dziękuję za sprostowanie,

Myślę, że Pani @ elig się nie obrazi i mi to wybaczy.

Przy okazji @elig to Kobieta a nie "kobita"

ps. Dziwne, kobita, jaranie się Rolą, mordowanie przez maseczki , ktoś w stylu Pańskiej logiki mógłby uznać, że @kontrik to  LGBTQ, może Q, dodatkowo o dziwnych preferencjach seksualnych. 

Panie @kontrik,

proszę zaoszczędzić sobie czasu na wpisy do mnie, 

pozdrawiam Pana,

MM

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1669047

raczej nie może Pani liczyć na to, że kontrik zdejmie Panią z celownika. On jest strasznie konsekwentny w atakach na  blogerów, mających rożne wątpliwości i to formułowane w dobrej wierze. On raczej chciałby, aby blogowanie było wyłącznie propagandą wszystkich działań władzy - udanych i nieudanych. To takie specyficzne, kontrikowe rozumienie "niepoprawności".

Ale proszę się nie martwić, nie tylko Pani i elig są adresatami jego napaści ;)

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1669049

Dodatkowo jestem pod wrażeniem, że znajduje jeszcze czas na czytanie wartościowych pozycji książkowych, szkoda, że marnuje swój talent.

Martwić się ?.....absolutnie nie, to zaszczyt, być Tego Pana adresatem napaści.;)

Pozdrawiam serdecznie,

MM

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1669053

w jaki sposób noszenie maseczek zwiększa liczbę ofiar? skoro zgadzasz się w 100% z elig to chyba nie jest problemem proste wyjaśnienie tej kwestii. masz takie dane czy przeciwnie? potrafisz odróżnić rzeczywistość od swoich wyobrażeń a zwł. przeczytanych opinii? chyba masz jakieś kryterium prawdziwości czy choć autorytety.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1669075

Bzdury jakieś, takie pseudointelektualizowanie, częste na blogach, gdzie byle koncept jest przedstawiany jako fakt i genialne odkrycie światu, opinie udające fakty zamiast ukazania jako domniemania, myśli. Jeszcze gorzej jak się przemyca w nich swoje oszołomskie treści.

Młodzi zawsze żyli pełnią i unikali myśli o śmierci, bagatelizowali ją- zresztą po to jest młodość, by żyć inaczej niż schorowany staruszek no i dlaczego nie? Nie jest to więc ''okres ostatnich dziesięcioleci w cywilizacji zachodniej'', bo takie narzekania na młodzież mamy już w innej kulturze starożytności i nie mam pojęcia, po co mieszać do tego kwestię cywilizacji. Bo tak wygląda mądrzej, jak się przyozdobi myśl w jakieś niepotrzebne, banalne i nieprecyzyjne dłużyzny? Zamiast napisać jednym zdaniem prosto i jasno "moim zdaniem to w dzisiejszym świecie ludzie zapominają o śmierci na codzień, ta zaś jest stale obecna, o czym wielu mogła przypomnieć pandemia". Tyle, że to myśl nienowa, niektórzy bredzą o sterroryzowaniu strachem (mając na myśli zalecenia i zarządzenia). Cały wpis elig można by wówczas zawrzeć w dwóch, najdalej trzech zdaniach- proszę jednak zauważyć, że i wówczas byłyby to banalne i fałszywe treści.

Jeśli śmiertelność 3% dla kogoś to mało, to można tylko zalecić wziąć solidny rozbieg. To całkiem sporo. Oznacza to 3% z 38 mln mieszkańców Polski, czyli jakieś 1 140 000 ofiar, bo potencjalnie wszyscy mogą zachorować i tak trzeba do tego podchodzić. Czy pozwolimy rządowi, by tak do tego nie podchodził? Na świecie mamy już 3mln ofiar. Potencjalnie nieznany wirus mógłby nawet zmieść ludzkość- taka to niegroźna grypka. Ludzie mają przeciętnie ok. 200 znajomych, co daje 6 zgonów w najbliższym otoczeniu, czyli każdy znałby przypadek w rodzinie, wśród przyjaciół i znajomych- to niewiele? A koszty społeczne, pracować po to, by jakiś lekkomyślny baran pozarażał innych, by padła służba zdrowia, by instytucje przestały pracować.

Chyba też oczywiste, że wysyp świrów nie wziął się ze strachu przed śmiercią, tylko znaleźli swoje 5 minut wśród podobnych sobie i braku reakcji, co ich dodatkowo rozzuchwaliło. Efekty widać- zaburzeni i nabuzowani nie boją się aresztowania czy zwykłego dostania po mordzie. Histeryzują zaś na tyle grupowo, że to typowe indukowanie. Paradoksalnie to ci od "plandemii" świrują najbardziej. Nie jest to żadna normalna, równoważna postawa tylko fanatyczna ekstrema i margines, od plandemowców należy odróżnić tych, którzy jak zazwyczaj wszystko lekceważą- zawsze są tacy.

Wypisywanie, że noszenie maseczek to ucieczka w magię z lęku przed śmiercią, jest szalenie kosztowne i zwiększa ilość ofiar, właśnie jasno wskazuje, jaki jest umysł Szanownej Autorki. Wiele Szanowna straciła pieniędzy na myciu rąk po wyjściu z kibla? A na nieparskaniu na innych? I ile było dokładnie ofiar tych maseczek, rozumiem że celowo mordowano nimi?

To znamienne, że zamiast myśli o tym, jak świry oraz lekkomyślni mogą spowodować śmierć najbliższych osób i kim więc są oraz na co za to zasługują, mamy oskarżenie noszących maski (a pośrednio dalej rządu- nie wiadomo jednak, jak taka elig postąpiła by lepiej). To tak absurdalne, że wypada życzyć dobrego lekarza.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1669022

Może przeczytają Pański wpis inni, ,dla mnie jest zbyt długi a wedle Pana wcześniejszej rady, wolę spożytkować swój czas na bardziej wartościowe czynności.

Dodatkowo, zbyt długie spędzanie czasu przed ekranem komputera źle wpływa na wzrok.

Mam nadzieję, że według Pana nie jest to teoria spiskowa. 

Pozdrawiam,

MM

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

Emil Cioran: "Stróżka stawiająca sobie pytania na temat sensu życia jest filozofem bardziej aniżeli historyk filozofii".

#1669054

żadne zdziwienie, że to za długi a wiec i trudny tekst, przecież nie potrafisz nawet odpowiedzieć na proste pytanie względem tego, o czym właśnie mówisz. to jeszcze nic złego ale udawać wiedzę gdy ledwo się potrafi coś przekleić? popierać oszołomskie stwierdzenia na zasadzie "bo tak"?

trudno też nie czytać albo wypowiadać się nie mając pojęcia o czymkolwiek, to właśnie powinno być dziwne. kiedyś zalecano: nie masz czasu, znajdź sobie dodatkowe zajęcie. dziś powinno się mawiać- oddziel sprawy wartościowe od marnowania życia na brednie w internecie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1669076