Bitwa o Iwo Jimę, piekło na japońskiej ziemi. Czy dlatego Amerykanie zrzucili atom?

Obrazek użytkownika contessa
Artykuł

"23 lutego 1945 r. miało miejsce symboliczne zatknięcie amerykańskiej flagi na górze Suribachi. Zdjęcie z tego wydarzenia, wykonane podczas walk na wyspie Iwo Jima, stało się jedną z ikon II wojny światowej. O zaciętej bitwie pomiędzy Japończykami i Amerykanami, jej znaczeniu oraz przypuszczeniach, że doświadczenia aliantów z Iwo Jimy mogły być jedną z przyczyn zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki opowiada w rozmowie z portalem tvp.info dr Adam Buława, historyk wojskowości z UKSW. (...)"

Ocena polecanki: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Amerykanie na Oceanie Spokojnym wykrwawili się mocno w wielu miejscach...a Iwo Jima była tylko kulminacją...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1662865

ruszenia w ilości... ok. 35 milionów. Już wcześniej Japończycy pokazali na Filipinach, że ataki "banzai" są dla nich codziennością, a raczej co nocnością. Bez broni palnej, jedynie w opasce biodrowej i na czole, z dużym nożem rzucali się na Amerykanów. Stąd częsty stosunek zabitych atakujących do obrońców 500(sporadycznie nawet 750):1. Obawiano się, że masowy opór może kosztować życie nawet 500 tys. Amerykanów. To więcej, niż zginęło ich na wszystkich frontach II wś. Mimo zrzucenia bomb atomowych Togo i inni chcieli walczyć dalej. O kapitulacji zadecydowała stanowcza postawa cesarza Hirochito. 

Co ciekawe, do tego kroku nie skłonił go los Hiroszimy i Nagasaki, ale efekt zbombardowania Tokio, gdzie w ciągu jednej nocy zginęło więcej ludzi, niż w Hiroszimie i Nagasaki razem. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1
#1662887