Jak wygląda twoja filozofia życiowa w świetle pandemii ?

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Ludzie się buntują ? A co, myśleli że zawsze będzie z górki i w ustalonym trybie, do którego przywykli jak do starych kapci? A może chcą sobie uszy odmrozić na złość mamie ?

Do tej pory ludziom wydawało się, że system im wszystko załatwi,  a jak nie załatwi, to i tak jakoś tam będzie, a teraz okazuje się, że nie, że trzeba porzucić stare nawyki mentalne i że trzeba zorganizować się inaczej.

Ja raczej zaskoczony nie jestem, bo dotychczasowy system, oparty przecież na wyrafinowanej wprawdzie, ale spekulacji wydawał się alternatywny sam w sobie i w stosunku do pożądanego modelu i nie rokujący nadziei, o czym właśnie się przekonujemy. Establishment nie chciał go reformować dobrowolnie, więc będzie reformowany niedobrowolnie.

Rozum znalazł się w efekcie pandemii w rozkroku ? Ludzie nie są w stanie samodzielnie skonceptualizować sytuacji, a w związku z tym pojawiają się teorie od Sasa do Lasa. Wirus pokazał, ile jest warte poleganie na iluzjach.

Gdzie się podziały tak modne hasła o samowystarczalności, samorealizacji i temu podobne symbole widzimisię ?

Weźmy szkołę. Wirus przypomniał rodzicom, że mają dzieci i że trzeba je wychowywać i edukować. Samodzielnie edukować i nie polegać na "edukatorach seksualnych". Niektórym czarodziej smartfon ukradł dzieci i mają problem z głowy. Ale pojawia się ryzyko popadnięcia w kolejną iluzję, że edukacja cyfrowa może zastąpić normalną. Może to będzie ten zysk z cyfrowej edukacji, iż pokaże ona, że kontakt z nauczycielem i innymi ludźmi w realu są kluczowe dla rozwoju. Ale może niekoniecznie z nauczycielami z ZNP.

Jak wygląda twoja filozofia, strategia życiowa w świetle wydarzeń związanych z pandemią ?

Pandemia bezlitośnie zweryfikowała napędzane pychą i egoizmem mniemania o skali własnego wpływu na wydarzenia wokół nas i na granice własnej mocy. Okazuje się, że możesz być tylko biernym obserwatorem wydarzeń i wykonawcą decyzji zapadających poza twoją wolą i świadomością, całkowicie zdanym na łaskę otoczenia.

A znaki nadchodzącej zmiany były oczywiste, co parę lat przydarzały się kryzysy, kumulowały się niesprawności systemu i należało oczekiwać, że osłabiony w ten sposób system ulegnie pod wpływem jakichś przypadkowych bodźców, załamaniu. O jeźdźcach apokalipsy wiadomo jest  nie od dziś. Ale źeby jeźdźcy apokalipsy śmieli zadrzeć z opcją lew-lib, tego nie dopuszczano do świadomości, to było nieprawomyślne. Jednych jeźdźców, migracyjnych sama opcja lew-lib sprowokowała do inwazji, a teraz do tego doszła zaraza. Nic nowego pod słońcem. Ale okazało się, że system demoliberalny sobie z tym nie radzi.

Nie radził sobie z problemami, które sam wyprodukował, więc tym bardziej nie radzi sobie z czymś, czego nie da się zmanipulować, medialnie czy inaczej.

Niezależnie od poglądów politycznych zaczyna dominować teoria spiskowa, że pandemia służy jako pretekst do wprowadzania daleko idących zmian systemowych. Ale kto by był zainteresowany wprowadzaniem zmian systemowych ? Dotychczasowi demoliberalni beneficjenci systemu ? Mieliby nagle, ni z gruszki ni z pietruszki dokonać weryfikacji swojej filozofii życiowej, porzucić swój uprzywilejowany status i zmienić kierunek o 180 stopni ? Albo może , jeszcze lepiej, to przeciwnicy dotychczasowego systemu doznali jakiegoś kosmicznego przypływu mocy i chcą wykorzystać sytuację ? Może to Żydzi ? Ale oni też wyznają wartości demoliberalne. Więc pozostają tylko Chińczycy.

Istnieją dość podobne, ale jednak zdecydowanie nietożsame, teorie terapii szokowej, które wdrażane są w pewnych sytuacjach kryzysowych przez wyraźnie określone siły polityczne, tak jak miało to miejsce w Chile Pinocheta, Polsce po 1989 r. czy jelcynowskiej Rosji. Ale to była inna skala i nie był to żaden spisek, lecz zwykła, choć kontrowersyjna, teoria.

A w związku ze zbliżającą się gigantyczną kampanią szczepień, okazuje się, że zupełnie brakuje perspektywy historycznej. Kilkadziesiąt lat spokoju po przeprowadzeniu podobnej kampanii, która wyeliminowała koszmarne choroby trapiące społeczeństwo uśpiło czujność ludzi. Stąd fala antyszczepionkowych wystąpień, świadczących o braku zaufania do systemu demoliberalnego, braku, skądinąd, zasadnym.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:8)

Komentarze

Czasem okazują sie po prostu teoriami lub po prostu spiskami. Można nie wierzyć, że takowe istnieją, co nie zmieni faktu, że one faktycznie się zdarzają. Wiara czyni cuda. Także ta bezsensowna, czyli w budowanie na piasku, udawanie, że czegoś nie ma... Niestety lub stety, okazuje się, że ostatnio ta wiara zawodzi.

A zaufanie? Trzeba na nie długo pracować, bo ono nie jest za darmo. A stracić je można szybko. To coś takiego jak las: rośnie długo, a płonie BŁYSKAWICznie.

Pozdrawiam noworocznie.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Krispin z Lamanczy
Aby czynić dobro, trzeba umieć rozróżniać między dobrem a złem.
Każdy uczy się na błędach. Lepiej uczyć się na cudzych!

#1657800

Kto mógł odnieść korzyść z wirusa:

1. Chiny by osłabić wroga bardziej niż siebie... i zarobić

2. Bogaci (jeśli sie do tego przygotowali) - w tym Chiny

2.1 związani z systemem bankowym - likwidacja pieniądza, spekulacje, zadłużanie- przejmowanie

2.2 związani z komputeryzacją (pomaga to przezwyciężyć nikły, ale zawsze niebezpieczny opór przed BIG Brotherem i przyspieszyć kontrolę nad "czynnikiem ludzkim" w buisnesie poprzez likwidację pieniądza=kontrolę przepływów i kontrolę komunikacji międzyludzkiej (kontolę przemieszczania się i zwiększenie roli komunikacji cyfrowej), kontroli nad edukacją, łatwiejszą możliwość paraliżowania organów państwowych)

2.3 związany z przemysłem farmaceutycznym

2.4 miłośnicy depopulacji i "ekologii"

2.5 Soros, Bill Gates - żeby jeszcze zaistnieć

W grę nie wchodzą raczej: USA (Republikanie), Rosja - bo nie na rękę im wzmocnienie Chin, Niemcy raczej nie- bo to nie w ich stylu, (Francuzi - zbyt wygodni)

Śpiochy śpią snem bardziej lub mniej sprawiedliwego, ale niepoprawna intuicja zbyt wiele razy dostała po głowie, żeby nie doszukiwać się nieuczciwości.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1657812

NIeuczciwości należy dopatrywać się w przyjętej i akceptowanej  logice systemu demoliberalnego. Czyli że przyczyna jest raczej wewnętrzna a nie zewnętrzna. Rosja czy Chiny to to samo co przypisywanie roli sprawczej kosmitom - to czynnik zewnętrzny. Wady systemu osłabiają jego spoistość i niszczą zaufanie  doń ludzi, więc system ulega załamaniu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1657969

Masz rację. Bardziej powinna nas bardziej interesować nieuczciwość wewnętrzną (poczynając od samych siebie, potem polityków krajowych, potem dopiero Rosji, Chin, a na końcu ew. kosmitów). Jednak czasami, żeby cokolwiek zrozumieć (i przyjąć jakąś strategię życiową zgodną z wyznawaną filozofią) , trzeba zainteresować sprawami nie do ogarnięcia (błądząc we mgle).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1658207

Niektórzy twierdzą, że to spisek Morawieckiego - tylko po co żeby osłabić polską gospodarkę.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1658085

...

Takie wątpliwości często wzbudzają niechętni, z piorunem na masce i nad żołądkiem.

Ale chyba nie Ty, bo masz znaczek nie lewy..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1658209