ROZMOWA Z BOGIEM [1]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kultura

Litania do Matki Bożej Częstochowskiej

 

Modlitwa jest rozmową z Bogiem. Jasna Góra jest miejscem modlitwy. Najczęściej jest to modlitwa w postawie klęczącej. Wyraża ona błaganie połączone z uwielbieniem. To gest adoracji należny samemu Bogu. Teologia ikony w odniesieniu do Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przyjmuje prawdę o szczególnej obecności Boga jako znaku w tego rodzaju zapisie malarskim. Duchowość kontemplacyjno - czynnego Zakonu Paulinów, sięgająca swymi korzeniami w życie rozmodlonych pustelników węgierskich, była jednym z głównych motywów sprowadzenia ich na Jasną Górę w 1382 roku. Oni to - według słów Norwida - „tam na modłach siwieją”.

 

Bogurodzica

Bogurodzica, dziewica, Bogiem sławiena Maryja!

Twego syna, Gospodzina, matko zwolena Maryja,

Zyszczy nam, spuści nam.

Kiryjelejzon.

Twego dziela krzciciela, Bożyce,

Usłysz głosy, napełń myśli człowiecze.

Słysz modlitwę, jąż nosimy,

A dać raczy, jegoż prosimy,

A na świecie zbożny pobyt,

Po żywocie rajski przebyt.

Kiryjelejzon.

 

Litania do Matki Bożej Częstochowskiej

 

Kyrie, eleison, Chryste, eleison, Kyrie, eleison.

Chryste, usłysz nas, Chryste, wysłuchaj nas.

 

Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.

Synu, Odkupicielu świata, Boże,

Duchu Święty, Boże,

Święta Trójco, Jedyny Boże,

 

Święta Maryjo, módl się za nami.

Najukochańsza Córko Ojca Przedwiecznego,

Matko Słowa żywego,

Matko nieustannie cudami na Jasnej Górze słynąca,

Matko, ludu Twojego skuteczna obrono,

Matko przez lud Twój ukoronowana,

Matko, pośredniczko nasza między niebem a ziemią,

Matko, Orędowniczko nasza,

Matko, miłościwa Lekarko chorych,

Matko, przywracająca wzrok ślepym,

Matko, przywracająca słuch głuchym,

Matko, przywracająca władzę chromym,

Można Szafarko Miłosierdzia Bożego,

Krynico Świętych Łask, hojnie na lud Twój zsyłanych,

Wspomożycielko wzywających Cię z ufnością,

Nadziejo zrozpaczonych,

Ucieczko grzeszników,

Pośredniczko zwaśnionych,

Ratunku tonących,

Umierających pomocy przemożna,

Zwyciężająca złe duchy,

Odnosząca zwycięstwo nad wrogami Twój przybytek Święty oblegającymi,

Tarczo rycerzy za wiarę walczących,

Królowo Polski,

Patronko młodzieży polskiej,

 

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie.

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami.

 

Módl się za nami, Jasnogórska Królowo Polski,

Abyśmy się stali godnymi obietnic Chrystusowych.

 

Módlmy się: Wszechmogący i miłosierny Boże, Ty dałeś narodowi polskiemu w Najświętszej Maryi Pannie przedziwną pomoc i obronę, a Jej święty obraz jasnogórski wsławiłeś niezwykłą czcią wiernych, spraw łaskawie, abyśmy na ziemi z zapałem walczyli w obronie wiary, a w niebie wysławiali Twoje zwycięstwo. Przez Chrystusa, Pana naszego. W. Amen.

 

Jasna Góra Klasztor Ojców Paulinów – transmisja na żywo

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

Od pewnego czasu mam tę łaskę, iż niemal codziennie uczestniczę w modlitwie Apelu Jasnogórskiego o 21.00 (w UK 8pm), przez internetowy portal Jasnogórski. Niezwykle podoba mi się, iż w tym trudnym czasie pandemii coronavirusa, każdorazowo po dziesiątku różańca, uroczyście z oo Paulinami, z pielgrzymami, na kolanach śpiewane są te przemożne słowa Suplikacji.

Nadto zgodnie z zaleceniem abp. Wacława Depo, Metropolity Częstochowskiego, począwszy od Środy Popielcowej, aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego 2020 r., w czasie wspólnych nabożeństw: Eucharystii, Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali we wszystkich kościołach i kaplicach na terenie archidiecezji częstochowskiej, śpiewane są także uroczyste i przebłagalne Suplikacje. Jest to odpowiedź nie tylko na klimat moralny naszych czasów, wyzwania cywilizacyjne ale ma to żywy związek z zagrożeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa.

Abp Wacław Depo w słowie do wiernych archidiecezji częstochowskiej, napisał: Wkraczając w Wielki Post, zanurzamy się w atmosferę, modlitwy, pokuty i nawrócenia. Jest to jednocześnie czas łaski płynący ze Słowa Bożego i sakramentów świętych. Każdego dnia zacznijmy od prostego znaku Krzyża. Czyńmy go starannie bez pośpiechu i z ufną miłością miłosierną objawiona przez Chrystusa. Albowiem ten znak od początku dnia aż do jego zakończenia ustawia nas odpowiednio na drodze wiary i powołania”. I dodał: „Krzyż Chrystusa jest znakiem naszej tożsamości. Znakiem życia, Zmartwychwstania oraz wieczności”.

Dalej abp Depo zaapelował: „Mając to wszystko na uwadze wzywam, aby od Środy Popielcowej do Niedzieli Miłosierdzia Bożego, w czasie wspólnych nabożeństw: Eucharystii, Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żali, śpiewać pieśń Suplikacji: Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny”.

Polecam gorąco wszystkim niepoprawnym blogerom, blogerkom i naszym sympatykom udział w tej pięknej i przemożnej modlitwie wieczornej narodu polskiego.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1623122

Cud lubeski miał miejsce 3 lipca 1949 r. i trwał prez następnie dni i tygodnie. Komuniści robili co mogli, by zamknąć miasto, by odciąć je od reszty Polski, robili co mogli by wszystko wyciszyć i by w końcu, jak najszybciej o tym powszechnie zapomniano, a jednak pamięć o tym szczególnym czasie przetrwała całe pokolenia.

Gorąco polecam niepoprawnym blogerom, blogerkom, naszym sympatykom, przepiękny film TV Trwam o Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej Płaczącej w Lublinie, tym bardziej teraz kiedy wszyscy b. potrzebujemy modlitwy, Bożej pomocy w walce z szalejącym koronawirusem. Opublikowany 22 Marca 2015 r. przez jacony1, a zatem:

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1623844

Tym bardziej, że na portalu dominuje bieżączka.

Europejczycy w poprzednich wiekach - gdy szalały zarazy - odbywali pokutę i deklarowali nawrócenie,

Czy na tym polega postęp, że zanikło poczucie transcendencji?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1623852

Liturgie Triduum Paschalnego 2020 z kaplicy Matki Bożej transmitowane będą w internecie, radiu i telewizji, w paśmie ogólnopolskim w TVP3 o godz. 18.00. Przeor częstochowskiego Sanktuarium o. Marian Waligóra: Zapraszam wszystkich do duchowego pielgrzymowania na Jasną Górę, do tego, byśmy razem się zatrzymali i aby był to wyjątkowy czas naszej modlitwy. Wszystkie liturgie Triduum Paschalnego będą wyjątkowo sprawowane w Kaplicy Matki Bożej, a nie jak zwykle w bazylice. Jest to podyktowane względami technicznymi, związanymi z transmisją telewizyjną.

Nabożeństwa rozpoczynać się będą o godz. 18.00. W Wielki Czwartek Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć ma przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski, w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej – ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a Liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę – biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski.

W Wielki Piątek tradycyjną Drogę Krzyżową miasta Częstochowy poprowadzi o godz. 14.00 ks. abp Wacław Depo, jednak nie jak zawsze na wałach, ale w kaplicy Matki Bożej. Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w kaplicy Matki Bożej o 21.00 nie ma Apelu. W tym roku o tej godzinie odprawione zostanie nabożeństwo siedmiu boleści Matki Bożej.

W nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę trwać będzie nocna adoracja Jezusa w grobie, który tradycyjnie znajdować się będzie w kaplicy. Modlitwę animować będą paulini przy skromnym udziale sióstr zakonnych. Czuwanie będzie transmitowane m.in. przez jasnogórski kanał YouTube i TVP VOD.”

O. Michał Legan o nocnym czuwaniu przy Grobie Pańskim na Jasnej Górze: „Nie pozwólmy, by warunki zewnętrzne, czas pandemii zaburzył nam to, co mamy najpiękniejszego, czyli doświadczenie zbawiającego Boga. Nie możemy być realnie w kościele, ale całym sercem możemy być przy Jezusie. Nasze włączenie się we wspólną modlitwę to dużo więcej niż tradycja. Za nią kryje się cała Ewangelia, ta wylana przez Jezusa krew, która jedyna może nas zbawić.”

W Niedzielę Zmartwychwstania Msza św. rezurekcyjna odprawiona zostanie tradycyjnie o godz. 6.00, a potem ks. bp Antoni Długosz z Częstochowy wraz z przeorem Jasnej Góry poniesie wałami Najświętszy Sakrament, by oznajmić radosne Alleluja. Ze szczytu, co jest czymś zupełnie wyjątkowym, pobłogosławi Częstochowie, a wraz z nią – całej naszej Ojczyźnie.

Transmisja wszystkich liturgii z Jasnej Góry także na portalach: Radio Jasna Góra, Jasnagora.pl, Episkopat.pl, Niedziela.pl. JG, KAI

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://m.naszdziennik.pl/artykul/218931

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1625260

Pielgrzymka podczas pandemii. W poniedziałek 25 maja 2020 r. z Łowicza wyruszyła piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Jej uczestnicy mają modlić się w Częstochowie o koniec pandemii koronawirusa i o deszcz. Znaleźli się jednak i tacy, którzy zwracają uwagę, że pielgrzymi łamią zakaz zgromadzeń.

Tymczasem to już 365 piesza pielgrzymka z Łowicza na Jasną Górę. Odbywa się ona nieprzerwanie od 1655 r., trwała nawet w czasie zaborów czy wojny. I ani razu jej nie przerwano. Czy były zabory, czy było wolno, czy szedł ksiądz, czy nie, ta pielgrzymka zawsze szła na Jasną Górę. I coś takiego przerwać, co trwało tyle lat, od Jana Kazimierza? Gdyby pielgrzymka nie poszła teraz na Jasną Górę, zdarzyłoby się to pierwszy raz w historii. Proboszcz parafii p.w. Świetego Ducha w Łowiczu, podkreśla, że to jedyna w Polsce pielgrzymka, która jest nieprzerwana. Materiał z pielgrzymiego szlaku, opublikowany 25 Maja 2020 r. przez Nowy Łowiczanin:

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1631694

Uczestnicy 365 Łowickiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę zostali dzisiaj zatrzymani przez policję w okolicach Słupi (powiat skierniewicki). Pielgrzymka rozpoczęła się poranną mszą świętą w kościele sióstr bernardynek. Przewodniczył jej biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Jak podkreślił, to historyczna pielgrzymka, która wyrusza do Matki Bożej Częstochowskiej mimo panującej pandemii. Przypomniał, że 125 lat temu pielgrzymi z Łowicza uprosili ustanie zarazy cholery, która dziesiątkowała miasto.

Pątnicy zostali zatrzymani przez policję wg funkcjonariusza skierniewickiej policji, a jej uczestnicy zostali wylegitymowani. Część pątników wróciła już autami do domu, a niektórzy zapowiadają, że będą kontynuować pielgrzymowanie na Jasną Górę. Do Częstochowy mają dotrzeć w sobotę, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Cały wpis jest dostąpny na stronie: https://niezalezna.pl/331563-policja-zatrzymala-pielgrzymke-na-jasna-gore

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1631698

..... i wysyłali ich grupami z powrotem do domów. Skierniewicka policja skłoniła tym samym organizatorów do zakończenia pielgrzymki. Młodsza insp. Joanna Kącka, rzecznik komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi oświadczyła: „Naszym zdaniem nie były przestrzegane przepisy dotyczące obostrzeń w stanie epidemii. W takiej formule, w jakiej to się odbywało, nie powinno zostać przeprowadzone.”

I dodała jednoznacznie: „Przemieszczanie się w ten sposób tak licznej grupy pod przewodnictwem księdza z łowickiej parafii, w naszej ocenie nie zapewniało przestrzegania obowiązujących nakazów i zakazów stojących na straży bezpieczeństwa sanitarnego.”

Cały wpis jest dostępny pod adresem: https://www.pch24.pl/policja-przerwala-pielgrzymke-na-jasna-gore,76209,i.html

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1631732

I nie wygra.

Amen.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1631735

Wieczorem 13 lipca 2020 r. przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że Prezydent RP Andrzej Duda został wybrany ponownie na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej, uzyskując niedzielnych w wyborach 10 mln 440 tys. 648 głosów, to jest 51,03 proc. (Rafał Trzaskowski 10 mln 18 tys. 263 głosy, to jest 48,97 proc.).

Prezydent Duda zachował się zarazem b. pięknie, składając publicznie świadectwo wdzięczności, przybywając jeszcze tego samego dnia na wieczorną modlitwę Apelu Jasnogórskiego na Jasną Górę. Apel Jasnogórski rozpoczyna się o godz. 21.00, a przekaz Sanktuarium na żywo z Kaplicy Cudownego Obrazu, pokazał modlącego się Andrzeja Dudę, trwającego w ciszy przed rozpoczęciem tej modlitwy. Warto dodać, iż w ostatnich dwóch tygodniach obydwa wieczory wyborcze, spędził na Jasnej Górze także Prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) Jarosław Kaczyński.

Apel Jasnogórski to codzienna wieczorna modlitwa w intencji Polski i Kościoła. Zainicjował ją 8 grudnia 1953 r. ojciec Jerzy Tomziński, dziś najstarszy żyjący pauliński mnich, proszący też wówczas o uwolnienie prymasa Stefana Wyszyńskiego, który darzył go życzliwością i zaufaniem. Obecnie Apel Jasnogórski jest codziennie transmitowany przez różne środki przekazu. My z żoną Marią uczestniczymy w nim, w Apelu (przez przekaz YouTuba), niemal codziennie i dajemy niniejszym świadectwo, iż naprawdę warto. Ogromny to dar i łaska!

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://niezalezna.pl/340512-prezydent-duda-na-jasnej-gorze

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1638830