KRESOWE UROCZYSTOŚCI [4]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Do Członków Organizacji Kresowych, Przyjaciół i Sympatyków Kresów

 

Szanowni Państwo, W imieniu organizacji kresowych zrzeszonych w Światowym Kongresie Kresowian zapraszam Państwa do wzięcia udziału w XXIII Światowym Zjeździe i Pielgrzymce Kresowian, 2 lipca 2017 roku w Częstochowie na Jasnej Górze.

Wobec wielu trudnych, wciąż spychanych na margines życia politycznego i społecznego, bądź pomijanych milczeniem spraw dotykających szczególnie boleśnie Kresowian, w przededniu zaplanowanych na dzień 9 lipca 2017 obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA, XXIII Zjazd i Pielgrzymkę Kresowian organizujemy pod hasłem:

 

Kresowianie w obronie godności Polski i polskiej racji stanu

 

Informujemy, że w związku z tym tegoroczne Forum Kresowe ukierunkowane będzie na tematykę tworzenia szerokiego frontu na rzecz zachowania narodowej pamięci o Kresach i zweryfikowania dotychczasowej polityki wschodniej, wypracowanie skutecznych sposobów działania, struktur i zasad współpracy mających na celu zobligowanie do współuczestnictwa w przywracaniu pamięci o Kresach ludzi młodych, natomiast organów władzy państwowej do szerokiego i wszechstronnego wsparcia tych działań, głównie w zakresie walki z zakłamywaniem historii, szczególnie dot. drugiej wojny światowej; troski o upamiętnienie miejsc kaźni naszych Rodaków na Kresach oraz należytej przestrzeni dla tych tematów w naszych mediach i programach szkolnych, a także pomocy Polakom na Wschodzie. powołania Muzeum Kresów oraz edukacji patriotycznej młodych Polaków.

 

Program uroczystości 2 lipca 2017 roku na Jasnej Górze

 

9.30 – Kaplica NMP. Msza św. za wypędzonych, poległych i pomordowanych na Wschodzie. Homilię wygłosi - ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski.

10.30 – Marsz pokoleń kresowych. Ułożenie Krzyża Pamięci ofiar ludobójstwa OUN UPA pod figurą Matki Bożej (przed szczytem). Organizacje prosimy o przybycie ze sztandarami! Nie zapomnijmy o białych i czerwonych zniczach, z których ułożymy Krzyż Pamięci.

11.00 Apel poległych.

11.30 - Aula O. A. Kordeckiego.

Wejście pocztów sztandarowych. Powitanie Gości. Światełko Pamięci – chwila wspomnień o ludziach Kresów. Wystąpienie Jana Skalskiego - prezesa Światowego Kongresu Kresowian, przewodniczącego Europejskiej Unii Uchodźców i Wypędzonych. Projekty uchwał Światowego Kongresu Kresowian. Wręczenie nagród Światowego Kongresu Kresowian i Związku Wypędzonych z Kresów Wsch. II RP

13.00 – 14.30 Otwarte Forum Kresowe z udziałem przedstawicieli Sejmu i Senatu RP, partii politycznych oraz delegatów organizacji kresowych z kraju i ze świata.

14.30 – 15.00 Pamięci Komandora. Film Grażyny Orłowskiej-Sondej. (Studio Wschód)

15.00 Koncert Jasnogórski. Udział biorą: Maciej Wróblewski, Kresowa Kajakarska Wiara.

Informacje: Centrum Kresowe, 41-902 Bytom, ul. Moniuszki 13

Tel/fax:32-281-51-51; 507-169-825; e-mail: kongreskresowian@vp.pl

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)