PROBLEM AWARII - WYJAŚNIENIE CZY ROZWIĄZANIE?

Obrazek użytkownika michael-abakus
Kraj

Wyjaśnianie problemu zamiast rozwiązywania. To jest strategiczny błąd. Łapać winnego zamiast usuwać zło i jego przyczyny. Cokolwiek się nie stanie, "prokurator wyjaśni sprawę". Katastrofa jest jaka jest, rozleciały się dwa kolektory w tunelu. Prezydent Rafał Trzaskowski już wyjaśnił sprawę i zwolnił jakiegoś wiceprezesa. Diagnozę i propozycję rozwiązania podałem w piątek, tydzień temu [link]:


Oba kolektory nie nadają się do eksploatacji i nie mogą być ani wymienione ani naprawione w rozsądnym terminie. Konieczne jest wykonanie rurociągu awaryjnego i podałem bardziej szczegółową diagnozę i wynikający z niej wariant procedury dalszego działania. Dzień później Premier Mateusz Morawiecki podjął podobną decyzję o budowie rurociągu awaryjnego, który już jutro powinien rozpocząć pompowanie ścieków. Zarządowi Warszawy pozostała praca nad usuwaniem awarii. Katastrofa jest jedna, ale działanie obu stron uczestniczących w rozwiązywaniu problemu katastrofalnie inne.

Porównajmy. Widzimy nieomal na własne oczy wszystko, co się dzieje na "rządowej" budowie rurociągu awaryjnego. Natomiast nie wiemy ani co się stało w tunelu ani co robią służby miasta stołecznego Warszawy. Nie ma informacji.

Wiemy co się dzieje w całej przestrzeni rzeki, wiemy co się dzieje i jakie działania podejmują ludzie odpowiedzialni za każdy kilometr Wisły, wiemy co planują firmy wodociągowe miast na północ od Warszawy. Co się dzieje w miejscu awarii?

Nie wiemy nic o tym, co się rzeczywiście stało, nie wiemy nic o tym jakie działania podejmują służby warszawskich speców od kanalizacji. Wybiło szambo. Dokładnie tak samo, jak to kiedyś działo się w Czernobylu. Wybiło szambo.

Porozmawiajmy o strategiach obu stron wobec tego samego problemu.

 1. Strategia i umiejętność zarządzania awarią:
  Po stronie rządowej postawa otwarta, pełna jawność działania.
  Strategia: nastawienie na optymalne rozwiązanie problemu - holistyczna analiza problemu, diagnoza, wybór wariantu rozwiązania, decyzje i kalkulacje, błyskawiczna realizacja przyjętego rozwiązania.
  Wniosek: umiejętność skutecznego zarządzania skomplikowanymi kryzysami - na piątkę.
  Po stronie samorządowej, postawa zamknięta, pełna niejawność działania.
  Strategia: nastawienie na analizę politycznych konsekwencji katastrofy, unikanie jasnego określania celu działania, brak przygotowania do samodzielnej analizy problemu i decyzji chociażby w sprawie koncepcji jego rozwiązania.
  Wniosek: Brak umiejętności zarządzania skomplikowanymi kryzysami, ucieczka od zasadniczego problemu, a nawet wyraźne próby matactwa w celu uniknięcia odpowiedzialności.
 2. Dylemat pomiędzy dążeniem do wyjaśnienia problemu zamiast dążenia do jego rozwiązania. W normalnym działaniu ten dylemat nie ma prawa się pojawiać. Problemy trzeba przede wszystkim rozwiązywać, nie wyjaśniać. Wyjaśniać trzeba, to jasne, ale wyjaśnienie jest częścią rozwiązania. Mówiąc dosadnie. Gdy widzimy na ulicy leżącego rannego człowieka i płonący samochód nie wzywamy prokuratora, by wyjaśnił sprawę. Najpierw trzeba wezwać pogotowie i straż pożarną.
______________________________________________________
 

* * *

następny - poprzedni

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:18)

Komentarze

gówniane rozwiązanie

 

na gównianą katastrofę

gówniane mają rozwiązanie

przeciwko przeciekom

merdialna ściana stanie

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1601879

Dzisiaj PiS, po 14 dniach podstępnie przejmie ścieki zrzucane do Wisły i rurociągiem odprowadzi do oczyszczalni "Czajka".

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1601951

;-)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

panMarek

#1601959

Ten debil z ratusza pisal ze awarie usunie w m-c, to jakie mrozy

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0
#1602005

Skoro mówisz debil - to dlaczego mu wierzysz a nie mnie?

Logiki nie ma, jak powiedział Aronek!

Dyrektor szkoły spotyka Aronka na szkolnym boisku podczas lekcji.
Dlaczego nie w klasie? - pyta. - Bo logiki nie ma - odpowiada Aronek.
- Co to ma znaczyć, że logiki nie ma? - drąży dykrektor.
- Bo, panie dyrektorze, ja się zesmrodziłem i pan nauczyciel wyrzucił mnie za drzwi.
I teraz wszyscy siedzą w tym smrodzie, a ja jestem na powietrzu.
Czy tu jest logika? Nie ma - wyjaśnił Aronek.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

panMarek

#1602020

Samorządowa zgoda na zrealizowanie niewyobrażalnie bezmyślnego "rozwiązania technologicznego" - zawartego w hydrotransporcie osadów ściekowych (ściernych) w ściekach - ilustruje totalny brak wyobraźni technoLogicznej u decydentów damorządowych ewidentnie niedokształconych w dziedzinie dziecinnych praw fizycznych i elementarnej mechaniki przepływu płynów nieniutonowskich...

Pozdrawiam J.K.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2
#1601900

Świadczy o:

 1. Skrajnej niekompetencji zarządzających miastem
 2. Kompromitującym braku ich wyobraźni
 3. Absurdalnej nieodpowiedzialności za konsekwencje podejmowanego działania, wręcz beztroskie ignorowanie możliwych skutków złej roboty
 4. Przekraczającym ludzkie wyobrażenie skorumpowaniu systemów zarządzania miastem
 5. Wysokim stopniu złej woli, albo wręcz umyślnym działaniu w złej wierze. Takie skutki świadczą o intencji, która wskazywała na to, że wśród ludzi funkcjonujących w tym systemie obowiązywała odwrócona hierarchia wartości:
  Kraść wszystko co podleci, zamiast zarobić na porządnej robocie.

Całkiem poważnie rozważam hipotezę o systemowym umyślnym działaniu w złej wierze całej kadry kierowniczej i politycznej aktualnej totalitarnej opozycji, która zbudowała kleptokrację zamiast demokracji. Jest to kleptokracja żyjąca z jurgieltu i korupcji. To nie jest żadna spiskowa wizja rzeczywistości, lecz skutek spokojnej analizy faktów. Gdzieś bardzo niedawno w bardzo skrócony sposób opisywałem długi i logiczny ciąg decyzji politycznych i ekonomicznych, których celem  było zlikwidowanie szczecińskiego przemysłu stoczniowego wraz z zablokowaniem tamtejszej żeglugi śródlądowej i morskiej wraz z zespołem portowym i jego infrastrukturą komunikacyjna. Działania polityczne spowodowały w końcu wyłączenie zespołu ekonomicznego rzeki Odry z systemu TEN-T

Takie rzeczy nie mogą dziać się "niechcący".  "Antyspołeczna dywersja" nie dzieje się przypadkowo.

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1601905

jest oczywistym mafijny przekrętem zrobionym, by mafijni zbrodniarze mogli zarobić olbrzymie pieniądze na oszustwach...

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-2

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1601908

To jest oczywiście oczywiste. Mimo to jednak trzeba to mówić i powtarzać, licząc na to, że jeszcze kogoś przekonamy do tej oczywistości. 

Każdy człowiek, każda osoba, która to zrozumie i będzie o tym przekonana, to sukces naszej sprawy.

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1601913

Na tym przewale "z grubej rury" mafiozi zgarnęli co najmniej miliard zł. I w typowy dla mafii sposób roboty wykonywały firmy krzaki, które już dawno  zbankrutowały, by nie można było się domagać odszkodowań od partaczy.

Serdecznie pozdrawiam

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-2

jan patmo

#1601917

przetargow na wykonanie robot oraz gwarancji. Jezeli najdrozsza oczyszczalnie sciekow w Europie budowaly firmy, ktore zaraz po wykonaniu robot zbankrutowaly (dobrze, ze nie przed ukonczeniem robot...), to wydaje sie, ze nie bylo podstaw do zlecania im tych robot...

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

mikolaj

#1601984

Pewien komentator na NP (nie pamiętam nick'u), dokonał wnikliwej analizy wykształcenia, zaliczonych uczelni, oraz z tym związanych kwalifikacji zawodowych, obecnego prezydenta stolicy.  Wnioski ? Żadnych kwalifikacji zawodowych, specjalizacji, w żadnej konkretnej dziedzinie. Taki wieczny student. Wspomniany komentator określił jego kwalifikacje jako "specjalistę od gotowania na gazie i mieszania kijem w gównie". Jak większość POKOmonów. Więc czego się spodziewać ?

Tak na marginesie. Wpis na twitterze, autor Matylda Zimna. " A słyszeliście ? Odnalazł się poszukiwany i nieobecny do tej pory program PO. Płynie Wisłą. Minął właśnie Płock."  

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1602045

a teraz walczy, by mogła kraść dalej. Bezpieczne życie z jurgieltu i korupcji jest całą radością ich życia. A cała Polskę i nas wszystkich mają w rzyci. Liczą kompradorskie srebrniki. Całe wagony papierowych stuzłotówek wywożonych bez cła. Dwa i pół tysiąca ton stuzłotowych banknotów. 
Taka jest prawda!
Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1601918

 Taki system nieoczyszczonych wstępnie ścieków (z piasku i innych części stałych) nadawałby się do skutecznego zamulania kopalnianych wyrobisk a nie do transportu zabetonowanymi rurami pod dnem rzeki. Praw fizyki nie da się bezkarnie lekceważyć to wie każdy hydraulik a ktokolwiek zajmował się chociażby budową domu czy jego projektowaniem, ten musiał brać pod uwagę fakt, że w kanalizacji w swobodnym spływie ścieków obowiązuje żelazna zasada odpowiedniego "spadu" - pochyłości rury która nie może być zbyt mała - bo wtedy cząstki stałe będą się osadzały na jej dolnej powierzchni - ani zbyt duża by ilość substancji płynnej (zazwyczaj wody) nie przepływała ponad nimi. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem pozwalającym na omijanie tego prawa jest system pomp i tłoczenie ścieków z zastosowaniem odstojników. W każdym domu kanalizacja zanim zostanie podłączona do zbiorczego systemu odbioru ścieków musi mieć zbiornik pośredni do wyłapywania części, które mogłyby się osadzać w głównym kolektorze - no ale władz "Warszawki" to nie dotyczy, chociaż raz wyszło na jaw od Warszawy do Gdańska, że gówno o tym prawie wiedzą. 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-1

niezależny Poznań

#1601919

a od pokrętnych jeszcze głupszych "wyjaśnień" łeb pęka. 

Oni po prostu łżą w żywe oczy. Na przykład, że w tych kolektorach nie mieliśmy do czynienia ze swobodnym spływem ścieków! Były pompy, więc nie było swobodnego spływu. Takie brednie dotyczące hydrodynamiki, fizyki i natury mokrych rzeczy w rurach. Ale są jeszcze inne rodzaje kretynizmów. 

Na przykład jaki wariat wymyślił projekt, w którym celowo uniemożliwiono serwisowy, kontrolny i remontowy dostęp do rurociągu zalewając go betonem?

Czy ktoś zastanowił się nad mechaniczna reakcją tego systemu na drgania, których przecież nie da się z tych rur wydłubać?

Albo, że w tym systemie kanalizacji ogólnospławnej nie ma ścieków przemysłowych, ponieważ firmy przemysłowe zrzucały tam ścieki na podstawie umów. Czy ci ludzie wiedzą co mówią? W przedszkolu dzieci zabiłyby śmiechem takie opowieści.

 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1601923

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika panMarek został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

3 prst pytn:

- kt ndzrwł przz sttn 4 lt BW gdz n (BW) był, jk zpchn/zczpwn gównm jdn z dwóch strtgcznych rrcągów przz Wsłę?

- nkt z bzpcznków tg n wynchł, ż jdn z rrcągów jst d klk lt zpchny   p cch dstwny prcją tylk n sttnm czyl tym drgm rzrwwym?

- c rbł PS przz sttn 4 lt tysącm swch pdwłdnych szpclów z BW (24 000 dsz?) pz czpnm sę pn Mchlkwcz sttn?

Który mądrl z PS- dpw n t prst klczw pytn?

P.S. &qt;Wy n rszc nszych my n rszmy wszych&qt; - KNSTYTTK V RP.

panMarek

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-7
#1601942

Została wprowadzona do Konstytucji w 1997 roku, aby przez dekady - dekować, blokować, nie wyjaśniać i nie osądzać antypaństwowych dywersyjnych i sabotażowych POstępków przestępczych- dokonywanych decyzjami funkcjonariuszy pubLicznych - na zlecenia lokalnych szefów "politycznych".

Ta tajna (?) blokada ulokowana została w Konstytucji przy poMocy artykułu 44...

Każdy może sobie przemyśleć ten układowy wkład, w totalny bezwład i nieład we władzy sądowniczej (czyjej, czy jej... ?)

W 1998 roku, jeszcze przed politycznym zabójstwem gen.M.Papały pewien prokurator - wyjawił mi fakt, który zna tysiące innych prokuratorów- że: "polskim wymiarem sprawiedliwości - rządzi mafia lekarsko-sędziowska"...

Dlaczego te "zawody zaufania publicznego" zostały "politycznie" wybrane do blokowania i cofania rozwoju Polski ?

Bo zawsze będzie wszystkim wstyd - przyznać się do uczestnictwa w najniekczemniejszych przestępstwach i zbrodniach przeciwko zdrowiu i życiu swoich Rodaków...

Pozdrawiam J.K.

 

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2
#1601949

rur z gównami - i ich pilnować, by się nie zatkaly!

W takim przypadku nie trzeba byłoby do tego zadania - jak ten dobrze poinformowany błazen "panMarek pisze - zatrudniać aż tylu "podwładnych szpiclów z ABW (24 000 dusz?)"...

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-4

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1601986

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika panMarek został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

panMarek

#1602021

"intelektu" prosto z kloaki!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1602046

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika panMarek został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

panMarek

#1602067

matoł samopomocy

 

jest matołem samopomocy

sam do siebie strzela z procy!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-3

jan patmo

#1602061

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

przedwyborczą. Przed oddaniem Czajka 2 nieoczyszczone ścieki z części miasta spuszczane były do Wisły. Tak się działo również za Kaczyńskiego. Wtedy w długim okresie spuszczano znacznie więcej ścieków niż teraz. Były dwie koncepcję, budowy dwóch oczyszczalni, rozwiązanie znacznie droższe, ale może bardziej perspektywiczne alno budowa tego nieszczęsnego kolektora. Pieniądze, jakie wydaliśmy na tę oczyszczalnię, o której tak krzyczą propagandziści PiS wynika z faktu, zastosowania tego kolektora ale również z faktu, iż budowano wszystko od nowa. A to wiele instalacjio od instalacji osadników, z procesami oczyszczania po spalarnię osadów, instalacje produkcji biogazów. Rozwiązanie z 2 oczyszczalniami byłoby droższe. 

Nic nie usprawiedliwia błędów koncepcyjnych i wykonawczych przy tych kolektorach ale należy mówić o merytoryce i stronie technicznej a nie bić politycznej piany. 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-11

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601947

jest szkolnym przykładem kłamstwa albo nieprawdziwej insynuacji wysnuwanej przy pomocy mówienia prawdy. Konstrukcja logiczna tej zamierzonej zniewagi jest homeomorficzna z proponowana niżej konstrukcją:

Wiemy, że wszystkie prostytutki lubią duże zgromadzenia organizowane przez ważne organizacje rządowe i polityczne, w nadziei na zawodowe wykorzystanie dużych zgromadzeń mężczyzn daleko od żon, stanowiących pokaźny zasób klientów dla zawodowych i amatorskich prostytutek oraz zwykłych cichodajek. Dlaczego PiS zorganizował swoja konwencje w Lublinie i to w niedzielę? 

Cwana insynuacja, co nie?

____________________________________________________________________

A co do faktów - to własnie zarzut wkręcania awarii w politykę jest taką właśnie insynuacją. Kto wkręca sprawę w politykę?

Jest awaria?
Jest.

Płynie gnój?
Płynie.

Co robi rząd?
Buduje most, rury i stawia pompy.

Po co to robi, ten pisowski rząd?
Aby gnój przestał płynąć

Co robi opozycja?
Rżnie głupa i opowiada o politycznym wykorzystaniu.

A co się dzieje na ich terenie?
Informacji brak.

Czy jest jakaś dyskusja, o tym co się stało?
Nie istnieje.

A dlaczego jeśli pytam, słyszę, że to jest polityczne bicie piany?
Czy dlatego, że cały platformerski Zarząd Warszawy ma to wszystko w dupie, razem ze wszystkimi niebieskimi i tęczowymi obrońcami ich mafijnych interesów?

Podoba mi się!
15
Nie podoba mi się!
-3

michael

#1601961

Rżnie głupa !!!

ps.

tylko pewna to nieścisłość jest bo  czy idiota może rżnąć..głupa?

trochę nielogiczne to...

 

8-))))))

Pzdr.

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
-2

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1601964

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Dałeś tego dobitny przykład tym "szalenie merytorycznym" komentarzem, oczywiście jak na możliwości Huskyego. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-8

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601971

To jest piękne widowisko. Po prostu, idiota rżnie głupa idiotycznie.

Tak to się matematycznie nazywa kwadratura idiotyzmu.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1602013

to jego istota...

 

to jego istota

kacapski idiota!

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

jan patmo

#1601974

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Rząd jest od tego, by reagować w sytuacjach kryzysowych, gdy miasto nie może sobie poradzić. Morawiecki tam spawa rury? To właśnie rząd ma pieniądze w rezerwie budżetowej na sytuacje awaryjne. Po to ta rezerwa jest tworzona, po to wojsko i inne służby mają odpowiedni sprzęt. 

Właśnie propagandą jest iż "Zarząd Warszawy ma to wszystko w dupie". Jesteś w zespole, że wiesz? Poza budową tymczasowego rurociągu trzeba zaplanować inne prace. Rurociąg po rzece to żadne rozwiązanie, z tego co wiadomo wystarczy na dwa miesiące. Ale to właśnie służby państwowe mają dostęp do środków pozwalających na szybkie rozwiązanie problemów, systemów wojskowych, władze samorządowe tego nie mają. Czyżbyś uważał, że Warszawa ma takie środki techniczne po jakich ma być puszczony ten rurociąg? Ostateczne rozwiązanie będzie musiała dokonać Warszawa ale trzeba to zdobić z głową, czyli dwa razy się zastanowić, znależć wykonawcę, przetargi itd. Jest propozycja puszczenia kolektora po moście 

Naprawa takiego kolektora to nie zawołanie pana Janusza z kluczem francuskim. Poza samym  usunięciem awarii należy ustalić dlaczego nastąpiła i zastosować środki, które pozwolą na uniknięcie jej w przyszłości, bo inaczej za jakieś 8 lat znowu sprawa może się powtórzyć. 

Mówisz, brak informacji? Przeczytaj. 

https://fakty.interia.pl/polska/news-rafal-trzaskowski-pracujemy-nad-rozwiazaniem-awaryjnym,nId,3192235

Bo może to ty nie czytasz tam gdzie ta informacja jest? W środkach masowego przekazu zależnych od PiS tego nie znajdziesz. Oni będą się tylko chwalili tym co zrobili oni i inni. Właśnie taki tekst napisałeś, zamiast rzetelnie sprawdzić co się w tej sprawie dzieje.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-9

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601969

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Zapytam, skąd rząd ma te pompy, za własne premie kupili? W willi Karczewskiego trzymają? To są służby kryzysowe kraju, pompy nie mają miasta a służby i one w razie awarii sprzęt udostępniają. Tak działa kraj i tak jest normalnie, żadna to zasługa rządu. PiS ma w zwyczaju nie od swoich sukcesów pierś na ordery wystawiać. Dziś działają, bo kampania wyborcza, ale co było w czasie huraganu? "Nie wysyła się wojska do zbierania liści", czyż tak nie było? Ile dni ludzie czekali, bo Macierewicz z Dudą kłócili się, kto ma przemawiać z okazji święta wojska.

Tak wiąsnie mają działać służby kryzysowe kraju, jeśli zadziałały dobrze, to chwała im za to, ale nie rządu to sukces, a po prostu norma. 

A jak zadziała samorząd, ocenimy w momencie, gdy środki prowizoryczne będą się kończyły. Możliwe, że trzeba będzie przejść do koncepcji budowy drugiej oczyszczalni, choćby na terenach przy hucie, ale taka inwestycja trwa.

Tak się tylko zastanawiam, kto koncepcję akcepptował. Czajka II oddana w 2012. Ale przed tym mamy czas opracowania koncepcji, czas projektowania, czas wykonawstwa i czas rozruchu. Umowa podpisana w 2008.

Sama awaria jest porażką inżynierów, co instalację projektowali, akceptowali i konserwowali.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-9

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601979

Po pierwsze z czystej ciekawości szukam informacji o działaniach Zarządu miasta i jest to poszukiwanie pozytywne. Chcę po prostu wiedzieć, z czystej ciekawości. Większość archiwalnych i aktualnych wiadomości, informacji znajduję na przykład na portalu TVN, w interii, na wp, w onecie.  Czytam, oglądam.

Porównuję. Widziałem zdjęcia pana Rafała u wrót, a raczej wlotu do tunelu. Widziałem spąg tunelu rozcinany dużymi tarczami diamentowych pił. Mam wyobraźnie techniczną i widzę przestrzenie dyskusji o możliwych wariantach rozwiązania problemu. Porównuję zachowania obu stron.

O programie strony rządowej informacje docierają do domeny publicznej, wiemy co jest grane.
O programie strony samorządowej wiemy tyle ile, było napisane w tej wiadomości w interii. Treść informacji jest taka:
Pracujemy. I więcej nic.

I to mimo oferty współpracy strony rządowej, która również nie otrzymuje informacji. O propozycji położenia nowych rurociągów zawieszonych pod mostem północnym dowiedziałem się z sondującego pytania dziennikarza TVN skierowanego do ministrów Dworczyka i Moskwy. Stąd wiadomo, że w ogóle taki projekt istnieje. Nie jest to taki głupi wariant. W każdym razie nadaje się do dyskusji. Tyle, że tej dyskusji nie ma.

Dlaczego tej dyskusji nie ma? Odpowiem. Nie ma dyskusji, ponieważ wasz zespół tej dyskusji nawet nie próbuje otworzyć. Jesteś w zespole ludzi, w którym jest pogarda i lekceważenie wszystkich, którzy do tego zespołu nie należą, nawet mimo tego, że rzetelnie sprawdzamy co się w tej sprawie dzieje". Was, drodzy zadufani w sobie stać, jedynie na wygadywanie wzgardliwych oczywistości w rodzaju "Naprawa takiego kolektora to nie zawołanie pana Janusza z kluczem francuskim. Poza samym usunięciem awarii należy ustalić dlaczego nastąpiła i zastosować środki, które pozwolą na uniknięcie jej w przyszłości, bo inaczej za jakieś 8 lat znowu sprawa może się powtórzyć".

Czy nie zauważyłeś szanowny panie, że w tej z lekka pogardliwej uwadze, oprócz oczywistej prawdy objawionej, praktycznie nie ma żadnej treści?

Z wdzięczności zacytuję podobnej klasy mądrość widzianą przeze mnie kiedyś dawno temu za płotem kamieniołomu w Sobótce: "Sprawne narzędzia są gwarancją bezpiecznej i wydajnej pracy - bezpieczna i wydajna praca jest warunkiem przedterminowego zwolnienia".
I trzyliterowy skrót BHP, prawdopodobnie od "be happy please"

Tyż sama prawda i tylko prawda. 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1601983

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika Zawisza Niebieski został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Jak powinna wyglądać prawidłowa praca przy jakiejkolwiek katastrofie? To odwrotność działań Macierewicza, który z każdym pomysłem latał do mediów. Pan widzę, też chciałby coś podobnego. Społeczeństwo wie, że zdarzyła się katastrofa, informuje się, jakie to jest dla niego zagrożenia, ewentualnie wprowadza zakazy, ewakuuje zagrożonych.

Tu mamy informację iż przez tę katastrofę wróciiśmy do tego, co było normą sprzed otwarcia Czajka II. Pierwszym krokiem jest działanie kryzysowe i tym zajmuje się komisja kryzysowa powoływana na szczeblu państwowym. Ona dysponuje sprzętem rozlokowanym po całym kraju  pieniędzmi z rezerwy budżetowej. Te działania pozwalają na opracowanie późniejszych strategii. Zaś samą przyczyną awarii, szukaniem rozwiązań oraz przywróceniem stanu technicznego z uwzględnieniem rozwiązań zaradczych, by sie nie powtórzyło zajmują się ludzie do tego powołani i mający odpowiednie kwalifikacje. Ci nie latają z każdym pomysłem do prasy. Ich zadaniem jest opublilkowanie raportu ale sprawdzonego, pewnego, by nikt nie mógł podważyć. A na to trzeba czasu. Dziś będziemy mieli coś spektakularnego, czyli otworzenie rurociągu na pontonach, rozwiązanie na 2 miesiące. Przez ten czas należy albo naprawić kolektor główny, ale z tego co się mówi, to raczej w tym czasie się nie da, więc trzeba będzie zbudować trwalszą prowizorkę, Mówi się o kolektorze poprowadzonym po istniejącym moście. To udrożni Wisłę, bo dziś nie jest spławna. A rozwiązanie, zależnie jakie będą koncepcje, możliwe, że zdecydują się nawet na drugą oczyszczalnię po stronie warszawskiej przyjdzie z czasem zależnym od tego jaką opcję wybiorą. Tak to musi działać i działą zawsze, w normalnych krajach. Ci ludzie, co mają problem rozwiązać są od rozwiązywania problemów a nie lansowania się w mediach. Czajkę II budowano od 2008 do 2012. 

Lansowanie się polityków na tle katastrofy jest co najmniej niesmaczne. Ile było protestów społecznych, gdy przy zagrożeniu np. powodzią politycy latali na wały wraz z całą watahą fotoreporterów przeszkadzając tym, co ratowali dobytek ludzi. Tam mają być ci, co pomagają a nie ci, co się lansują. 

Zaś prawidłowe działanie sztabu kryzysowego jest normą a nie jakąś tam chwałą dla rządu. Po to są te struktury. Dopiero brak tego działania jest powodem do oskarżania rządu o nieudolność. Tę nieudolność widzieliśmy przy huraganie co przetoczył się przez Pomorze. Dziś to zadziałało i tak być powinno.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-9

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1601990

Antypisowe zacietrzewienie najzwyczajniej blokuje zdolność pozytywnego przyswajania słów płynących ze strony uważanej przez antypis za coś wrogiego. I nie jest fajnie, gdy pojawia się skłonność do kontrataku, tam gdzie tego ataku po prostu nie ma. A jest kwadraturą takiego kontrataku, gdy używane są argumenty nieprawdziwe, albo klasy prawa Godwina. Dajmy temu spokój.

Widzę trochę inną przestrzeń do rozmowy. Otóż środowisko demokracji liberalnej bardzo często zajmuje czas dyskusji żonglerką znaczeniami słów, fałszując rzeczywistość. Bardzo przypomina mi to sztukę sprawnych graczy w trzy karty. Widziałem kiedyś takich na bazarze Różyckiego.
Po pierwsze. Weźmy pod uwagę uporczywie stawiany zarzut upolityczniania czegokolwiek albo zajmowania się polityką. Jestem matematykiem, a dokładniej fizykiem zajmującym się matematycznymi metodami fizyki i dlatego z racji zawodowej logiki i dyscypliny wnioskowania zastanawiam się jak można politykom stawiać zarzut zajmowania się polityką albo upolityczniania tego czym się zajmują, czyli upolityczniania polityki.
To jest po prostu chore. Albo ewentualnie głupie. To jest tak jak zarzucanie szewcowi, że zajmuje się szewiectwem.

Po drugie. Słowo polityka nie ma w sobie nic pejoratywnego, jest to ważne pojęcie i bardzo trudna i ważna praca, bez której nie potrafi obejść się ani teoria ani praktyka życia społecznego, państwowego zarówno narodów jak i zorganizowanych form życia wielkich i małych struktur cywilizacji człowieka myślącego. Polityka jest nauką, praktyką i umiejętnością programowania i realizowania strategii wszelkich zorganizowanych przedsięwzięć współczesnej cywilizacji. Każda organizacja powinna, a nawet musi prowadzić politykę. Tak jak Polska powinna prowadzić swoja politykę zagraniczną, energetyczną, politykę historyczną, politykę rozwoju,...

Dlatego kiedyś, w czasie wakacji jako student fizyki, na obozie wojskowym, dowiedziałem się od zawodowego podoficera, w czasie szkolenia artyleryjskiego, że jako kanonier muszę sobie wbić do łba, że wszystko jest polityczne. Nawet zupa pomidorowa jest polityczna. A miasto Warszawa powinno zajmować się polityką gospodarki ściekowej i rozwoju swojej kanalizacji ogólnospławnej.

Więc po trzecie. Stawiam zarzut Zarządowi miasta stołecznego Warszawy, że warunkach demokratycznych ta polityka miejskiej gospodarki gospodarki wodnej i ściekowej oraz rozwoju kanalizacji ogólnospławnej nie istnieje. Stawiam Zarządowi miasta zarzut braku tej polityki i dlatego ten problem powinien być upolityczniony. To musi być poddane publicznej dyskusji, by miasto mogło taką politykę w sposób otwarty i demokratyczny prowadzić i być przygotowane do działania w warunkach zagrożenia i kryzysu, a szczególnie w przypadku takiej awarii.

I dlatego mam pretensję do pana Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, że akurat w tej, tak ważnej dla miasta sprawie jest tak wycofany, milczy i nie upolitycznia tej sprawy. Rola prezydenta miasta polega na tym, że to On jest upoważniony i ma obowiązek prowadzenia polityki miasta w wielu sprawach. A jeśli pan Prezydent uchyla się przed obowiązkiem upolitycznienia tej sprawy, to jest to poważne niedopełnienie obowiązków, co może stanowić poważną przesłankę do ustanowienia Zarządu Komisarycznego. 

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1602029

broni mafii i lichwiarzy!

 

Zawiszę Polska

w czerwone łapy parzy

tak jak Korwinek

broni mafii i lichwiarzy

 

PS Dalszy ciąg opowiadania starych kacapskich kawałów!

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-3

jan patmo

#1601970

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika panMarek został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Str bb hyc, hyc, 

Kzł s wystrzyc,

kzł s wyglć,

by sę lpj . . . . .


 

panMarek

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5
#1602024

. Fot. Jedno zastoisk ścieków w Wyszogrodzie

 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1601997

 To bardzo dobre zdjęcie należy zadedykować dwóm idiotom: Trzaskowskiemu i jego żal się Panie Boże profesorowi z którym urządził sobie konferencję medialną dla łże-mediów, gdzie ten profesor (gówno wiedzący a więc w sprawie gówna i ścieków to niezaprzeczalnie ekspert) twierdził na podstawie wyników badań sprzed kilku lat - gdy nie było jeszcze oczyszczania ścieków z lewobrzeżnej Warszawy - że Wisła z biegiem rzeki sama się oczyszczała i po kilkudziesięciu kilometrach za Warszawą była zanieczyszczona w takim samym stopniu jak przed jej wpłynięciem do Warszawy!

 Pytanie do obu debili: po co w takim razie budowano w ogóle oczyszczalnię?

 Dlaczego ów "profesor" z prezydętem (ę - błąd celowy) zapomnieli o fakcie, że w czasie na który się powołują tylko tzw "deszczówka" spływała do Wisły bezpośrednio a pozostałe ścieki podlegały pośredniemu oczyszczaniu i uzdatnianiu?

 Dlaczego taki "profesor" nadal ma ten tytuł jeśli jego niewiedza w temacie ścieków sięga dna Wisły w jej najgłębszym miejscu?

 A co z tymi wszystkimi mieszkańcami, rybkami, zwierzętami i roślinami i wszystkimi organizmami żywymi (oprócz bakterii dla których to prawdziwy raj) które narażone były na śmiertelne niebezpieczeństwo na tym kilkudziesięcio kilometrowym odcinku Wisły za Warszawą przed budową oczyszczalni?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

niezależny Poznań

#1602169

Dzisiaj zostanie uruchomiona konstrukcja na Wiśle odprowadzająca ścieki do Czajki.

PONAWIAM PYTANIE: Czy stać cię szmaciarzu na słowo: DZIĘKUJĘ dla żołnierzy i premiera za szybką interwencję?

Za to że uratowali środowisko przed totalną katastrofą- że tobie uratowali dupsko skonczony frajerze ?

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
-1

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1602001

...obecny "prezydęt" Warszawy nie jest w tej sprawie ofiarą a współsprawcą tej awarii bo przecież w czasie budowy tego nieszczęsnego kolektora był "drugim po Bogu" we władzach "stolycy' - "wiceprezydętem."

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

niezależny Poznań

#1602170

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

michael

#1602072

Krąży pytanie - gdzie są teraz ci ekolodzy?

Dziś się odnaleźli, w Gdańsku swoim jachtem greenpeace próbowali przeszkodzić statkowi z węglem do przybicia do portu, w ramach swojej akcji - stop węglowi.Na szczęście służba graniczna krótko z nimi postąpiła.

Tak czy siak węgiel im teraz w głowach jako najgorsze zło dla człowieka i ludzkości a nie ścieki i szambo w Wisle - tacy to EKOTERRORYŚCI

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1602173

Nasuwa się pytanie czy kolektory ściekowe da się w ogóle naprawić, a jeśli już, to ile to zajmie czasu. W każdym razie, Trzaskowski z ekipą nie ma wiele czasu - do pierwszych większych mrozów - na znalezienie innego rozwiazania. A jeżeli sobie rządząca warszafką ekipa z tym nie poradzi, rząd powinien wprowadzić zarząd komisaryczny w Warszawie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1602176