Ghasem Solejmani. Bandyta czy ofiara

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Świat

Postawmy sprawę jasno. Zastrzelony w czwartek na lotnisku w Bagdadzie Ghasem Solejmani kierował operacjami terrorystycznymi na Bliskim Wschodzie.

 

Kariera wojskowa (tak ją nazwijmy) Solejmaniego zaczęła się w 1979 roku, kiedy to w Iranie wybuchła islamska rewolucja.

Do tej pory nikomu nie znany 22-letni urzędnik miejski wstąpił do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej.

Strażnicy Rewolucji pełnili więc rolę czegoś na wzór policji politycznej (wyznaniowej) wewnątrz kraju, na zewnątrz zaś wspierali wszelkie ruchy i organizacje, jakie ajatollahowie uznawali za pożyteczne.

Był to drugi, niezależny od armii, człon sił zbrojnych islamskiej republiki. Według irańskiej konstytucji Armia odpowiada za obronę granic i porządku wewnętrznego Iranu, podczas gdy Korpus odpowiedzialny jest za obronę rewolucji islamskiej i jej osiągnięć. Do jego zadań należy zwalczanie ruchów niechętnych ustrojowi Iranu jako republiki islamskiej, wspieranie proirańskich organizacji zbrojnych poza granicami kraju i zwalczanie wpływów obcych w Iranie.

(za:wikipedia)

 

W ramach Korpusu funkcjonują tzw. siły al-Kuds (Ghost). Podlegają tylko Najwyższemu Przywódcy.

Według amerykańskiego Departamentu Stanu ich zadaniem jest działalność wywiadowcza, przetwarzanie tak uzyskanych danych, prowadzenie nieoficjalnych działań dyplomatycznych, wspieranie proirańskich organizacji muzułmańskich oraz wybranych organizacji zbrojnych, także terrorystycznych (m. in. poprzez dostarczanie pieniędzy i broni, szkolenie członków a także udzielanie schronienia).

 

W 1997 Ghasem Solejmani został mianowany dowódcą sił Ghods. Znacząco rozbudował jej siły (łącznie brygada liczy od 10 do 20 tys. członków; w początkowej fazie istnienia tylko 2–5 tys.). Jako dowódca tejże formacji organizował zamachy w Tajlandii, Nowym Delhi, Lagos i Nairobi, zaś w 2011 bez powodzenia próbował zorganizować zamach na ambasadora Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych Adila al-Dżubajra. Zacieśnił związki jednostki z Hezbollahem i jego dowódcą Hasanem Nasr Allahem; żołnierze brygady skierowani przez Solejmaniego pomagali w szkoleniu bojowników Hezbollahu i planowaniu jego działań partyzanckich. Dowodzona przez Solejmaniego formacja nawiązała również podobne kontakty z Hamasem. Organizował działania sabotażowe i ataki na żołnierzy amerykańskich w Iraku po obaleniu rządów Saddama Husajna w 2003; dokonywali ich bezpośrednio żołnierze Ghods oraz wspierana przez nich organizacja Badr Solejmani utrzymywał również kontakty z czołowymi irackimi politykami szyickimi. Za sprawą zaangażowania wojskowego sił Ghods i jej dowódcy Iran zyskał znaczne wpływy w Iraku. Solejmani odegrał decydującą rolę w procesie, który doprowadził do mianowania Nuriego al-Malikiego na premiera Iraku w 2006.

W 1999, podczas antyrządowych protestów studenckich w Iranie, był jednym z sygnatariuszy listu dwudziestu czołowych oficerów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej domagających się pacyfikacji protestów. W przeciwnym razie wojsko groziło przeprowadzeniem zamachu stanu i odsunięciem prezydenta Mohammada Chatamiego. Protesty zostały stłumione.

(wikipedia)


Po wkroczeniu Amerykanów do Iraku w 2003 i obaleniu rządów Saddama Husajna siły Ghods na masową skalę wspierały irackie organizacje zbrojne atakujące Amerykanów, przede wszystkim organizację Badr i inne proirańskie milicje szyickie, ale według niektórych źródeł również dowodzoną przez Muktadę as-Sadra Armię Mahdiego. Udzielały doraźnie pomocy także organizacjom, które atakowały Amerykanów, a nie współpracowały z rządem irańskim, w tym Al-Kaidzie. Jednostka była jednym z narzędzi, za pomocą których Iran zamierzał całkowicie zdominować życie polityczne sąsiedniego kraju. Pod koniec 2006 wojska amerykańskie aresztowały w Iraku dowódców oddziałów sił Ghods w Bagdadzie i w Dubaju oraz szefa operacji i szkoleń formacji Mohsena Czizariego. Amerykańskie Połączone Dowództwo Operacji Specjalnych utworzyło specjalną Jednostkę Operacyjną 17, której celem miało być zwalczanie żołnierzy Ghods w Iraku. Działania te nie pozwoliły na powstrzymanie procesu rozszerzania się wpływów irańskich w Iraku. Dowodzący Siłami Ghods generał Solejmani w 2010 roku faktycznie zdecydował o obsadzie stanowiska premiera Iraku, którym został po raz drugi Nuri al-Maliki.

(za:wikipedia)

 

Tymczasem w wydanym wczoraj oświadczeniu Ambasada Islamskiej Republiki Iranu pomija wyżej przedstawione fakty. Pisze natomiast o innych dokonaniach Solejmaniego:

 

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie pragnie wyrazić swój najgłębszy żal w związku z bohaterską śmiercią dwóch najsławniejszych irańskich i irackich dowódców zwalczających ISIS, generała Ghasema Soleimaniego i Abu Mahdiego al-Muhandisa, którzy dziś we wczesnych godzinach rannych na terenie lotniska w Bagdadzie polegli z rąk amerykańskiej armii okupacyjnej, działającej na bezpośrednie polecenie prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Akcja ta w opinii Sprawozdawcy ds. Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych była nielegalna i stanowiła naruszenie praw międzynarodowych. Również premier Iraku uznał zamach na dowódców tego państwa oraz państwa zaprzyjaźnionego, dokonany na terenie Iraku za otwartą agresję przeciwko rządowi i narodowi swego kraju, która może doprowadzić do eskalacji walk, wojny i zniszczeń w wymiarze regionalnym i globalnym.

Niestety rząd Stanów Zjednoczonych, których mające charakter okupacji i nielegalne zaangażowanie w regionie od około dwóch dekad dało w rezultacie jedynie zniszczenie i terroryzm , które w tych dniach spotyka się z rosnącym gniewem społecznym, podejmuje na drodze projektowania i realizacji niebezpiecznego spisku wysiłki zmierzające do ucieczki od odpowiedzialności i usprawiedliwiania terroryzmu państwowego oraz swego awanturnictwa.

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu stanowczo potępia ten akt terroryzmu i ostrzegając przed amerykańskim spiskiem mającym na celu destabilizację regionu, wzywa wszystkich zwolenników wolności oraz niezależne rządy na całym świecie do napiętnowania i potępienia tego rodzaju destabilizujących i samowolnych działań tego państwa.

Ambasada Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie

3 stycznia 2020r.


 

Ni słowa o terroryzmie.

A przecież USA nie tylko siły Ghost, ale cały Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej uznały początkowo za organizację wspierającą terroryzm (2007), zaś w 2019 – za organizację terrorystyczną.

 

Czy jednak Państwo ma prawo karać śmiercią bez sądu?

Ten problem w przypadku terroryzmu został rozwiązany już wcześniej.

12 marca 2015 r. dokładnie w ten sam sposób (za pomocą drona) został zlikwidowany Adnan Garaar, przywódca terrorystycznej organizacji Al-Szabab współpracującej z Al - Kaidą. Prócz słów uznania dla sprawnie przeprowadzonej akcji brak było jakichkolwiek wyrazów potępienia.

Oczywiście poza światem islamskim, gdzie każdy ruch Amerykanów wywołuje oburzenie.

 

Solejmani wybrał swój sposób na życie.

To za jego sprawą uzbrojeni i zamaskowani terroryści wnikali w samo centrum cywilnych miast i osiedli i obracali je w piekło.

To on i jego ludzie dostarczali materiały wybuchowe, które następnie raniły i zabijały niewinnych cywilów.

 

W końcu dosięgło go to, co przez lata w ukryciu szykował dla innych.

 

4.01 2020

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.5 (głosów:21)

Komentarze

To jest znakomicie opracowane uzasadnienie wyroku na iranskich terrorystow.

Dziekuje i pozdrawiam.

Leszek

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1613949

Co ja tu mogę dodać.
Te dwie odstrzelone z kurwy (to) syny orbitują już poza naszym układem planetarnym.Lecą na spotkanie z dziewicami. A ja  oczekuję na kolejne odstrzały tej śmierdzącej dziczy.Oby jak najwięcej tego było i trzymam kciuki za Amerykanów i Prezydenta Donalda Trumpa

Stawiam że tak właśnie będzie.i ta dzicz wykończymy do ostatniego......palca z sygnetem.Swoją droga pogrzeb jednego palca będzie wielkim logistycznym wyzwania dla zakładu pogrzebowego w Teheranie.Sezon polowania na beżowych śmierdzieli uważam na otwarty.

Trzymajmy mocna zcisniete kciuki

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

White Lives Matter

#1613957

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

"Trzymajmy mocna zcisniete kciuki"...

Apel portalowego kundla, do wszystkich żydów świata...

P.S. Do wiadomości wszystkich Niepoprawnych (informacja do sprawdzenia w wiarygodnych źródłach)... Husky, to rasa psa wyhodowana w... ROSJI !!!

Nawet z tym kundlu nie kryjesz się.
Jednych przywieźli na ruskich tankach, ciebie w psiej klatce...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-5
#1614043

A czy możemy się dowiedzieć gdzie ciebie wyhodowano i jaką rasę reprezentujesz.
Rasę ...pacanów?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

White Lives Matter

#1614045

Coś ci się ruski psie pokręciło...
My Polacy z dziada pradziada mamy swoje rodziny, przodków i pochodzenie.

Wy funkcjonujecie od miotu, do miotu...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3
#1614048

Czy w Gazecie Wyborczej i w TVN oskarżono już Polskę oraz prezesa TVP o wywołanie III Wojny Światowej i „skrytobójczy” „mord” na tym irańskim degeneracie, mordercy i złodzieju Sulejmanim ?
Nie???
A może Czerska uznała go już za męczennika.
Tam śmiecie zawsze są święci.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

White Lives Matter

#1614054

Coś ci się kundlu gazety pomyliły, przecież wyborcza, to organ prasowy waszej psiej nacji. Nawet tego nie uszanujesz i plujesz na swoich...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3
#1614058

Widzisz Leszek, już wielokrotnie zwracałem się do ciebie w podobnych sytuacjach.
Usilnie pracujesz na stanowisko portalowego klauna nr 1.

Dziwny facet, pod niemnie dziwnym nickiem "humpty coś tam", czerpie informacje o Solejmanim ze skrajnie niewiarygodnej wikipedii, usprawiedliwiając tym samym żydowski, perfidny zamach na tego generała, a ty łykasz to jak młody pelikan i piszesz śmieszny jak zwykle komentarz w stylu " To jest znakomicie opracowane uzasadnienie wyroku "...

Umiesz ty chłopie samodzielnie myśleć, czy musisz mieć podane na łopacie ?.

P.S.Obserwuję tego "humpty coś tam" od jakiegoś czasu, i jestem właściwie przekonany, ze facet zarabia w szeklach...

Zazdrościsz mu pracodawcy, czy jesteś tylko nierozgarnięty ?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5
#1614037

Zrozum wreszcie czlowieku, ze powinno sie oceniac czyjas mysl, a nie osobe. Humpty wprost precyzyjnie okreslil dlaczego Trump zabil dwie osoby, odpowiedzialne za smierc kilkuset jego ludzi. Mozesz to oceniac jak chcesz, ale sprobuj to zrobic przy pomocy logicznych argumentow, wylaczajac przy tym ataki i pomowienia w stosunku do autora. Sprobuj, jezeli uda Ci sie to zrobic pierwszy raz, to z pewnoscia nastepny pojdzie latwiej. Sprobuj.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1614042

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika a nie mówiłem (niezweryfikowany) nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

"Humpty wprost precyzyjnie okreslil dlaczego Trump zabil dwie osoby, odpowiedzialne za smierc kilkuset jego ludzi."...

Miałem nadzieję, że temu psu tylko zazdrościsz, tym zdaniem jedna rozwiałeś moją wątpliwość, ty jesteś faktycznie nierozgarnięty...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-5
#1614046

Nie wyszlo. Brak argumentow. Sprobuj jeszcz raz, moze sie uda.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1614047

Iran,Rosja,Syria..... to trzy największe wrzody, które niszczą wszystko na Bliskim Wschodzie.Tylko jasny przekaz jak ten z tym odstrzelonym generalem ostatecznie rozwieje  nadzieje sowietów na odegranie jakiejś roli w tym regionie.Przyjdzie czas że i z Syrii sowiety spier**lać będą w podskokach.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

White Lives Matter

#1613959

Do jasne cholery,jak ty to robisz.Jak   Piszą że Zawiszak znów dał Ci bana a twoją notka znów się tam ukazała. Wszystko to co tu piszesz można i tam przeczytać.Ale że ty dałeś w ajencje swój blog mężowi zwislaka, to tego się po tobie nie spodziewałem. Wstyd mi za ciebie przed całym Nocnikiem 24.pl.

Znów dziś aż trzy komenty napisałem ale te ścierwojady dalej nie mogą się połapać jaki mam nick.Ciekawy jestem czy ten ,no ten ,no wiesz, mąż dziennikarza wklei ten komentarz na twój blog

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1613971

Spoko kolego,spoko
Gwiazda się nie bywa, gwiazda się jest.Jak dotąd już 4 czy 5 notek o mnie spłodzili i chocholi taniec beze mnie sobie uczynili.I to jest piękne i to jest ten prawdziwy Polski portal wybitnych...polaków
Ale jest więcej niż dobrze.Trzymam kciuki.
I tylko tych beżowych ścierw mi żal.Dalej te z kurwy(to)syny orbitują w poszukiwaniu dziewic

ps,

ps.
komentarza na "mój blog" on nie wklei,prosiłem go by podczas mojej nieobecności nie robił mi obory
8-))))))))

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

White Lives Matter

#1613972

Nocnik owe hieny

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1613973

Komentarz godny rasowego żyda, nie mylić z rasowym psem...

Iran i Syria z wiadomych przyczyn , siedzi wam żydy w oku od dawna.

Podłączyłeś do tych dwóch państw Rosję, żeby jadąc na propagowanej tu notorycznie, prymitywnej rusofobi,
wywołać w Niepoprawnych poczucie zgody i usprawiedliwienia na to żydowskie skurwysyństwo.

Mam nadzieję, że wielu na portalu ocknie się w porę i pozna, kto jest kto na "Niepoprawnych"...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5
#1614038

Od rana próbuje się zalogować na Nocnik24.pl zwanym dalej  Leonkiem24.
Niestety lipa.
Wyskakuje komunikat że możesz to dokonać na własne ryzyko.Powód. Odebrano im licencję bezpieczeństwa, a takie coś następuje tylko wtedy gdy zarządzający w danej chwili portalem być może  dokonują włamań na poczty uzykownikow. I tylko wtedy.Czy to adresy mailowe czy to pocztą wewnętrzna są dodatkową zabezpieczane z zewnątrz przez SSL 
Ciekawe kto tego ewentualnie dokonywał Ruszkiewicz Zawisza czy Opara.Pewnie się wcześniej czy później tego dowiemy

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1614008