Skandaliczna wypowiedź Borusewicza

Obrazek użytkownika gw1990
Kraj

Z niedowierzaniem przeczytałem wypowiedź Bogdana Borusewicza na temat Benedykta XVI. Ma ona prawdopodobnie związek z decyzją papieża o zdjęciu ekskomuniki z czterech biskupów lefebrystów, w tym Richardowi Williamsowi, który nie uznaje ponoć zbrodni nazistowskich w Niemczech. Marszałek Senatu zapomina jednak o paru rzeczach.

Moje zaniepokojenie jest tym większe, że Borusewicza szanowałem niezwykle, jako człowieka niemal nieskazitelnego na swoim stanowisku, choć w ciągu ostatnich dwóch lat często wprawiał mnie w zdziwienie. Marszałek zapomina o paru rzeczach - papież musiał mieć powody ku temu, aby lefebrystów przywrócić na łono Kościoła i tę decyzję konsultował, poza tym, jako człowiek wierzący, powinien zaufać bezgranicznie w dogmat o nieomylności głowy Kościoła katolickiego, który nie zajmuje się polityką historyczną Niemiec. Wypowiedzią wypuścił się tym bardziej, że reprezentuje elity polityczne, ponoć mające nie włazić swoimi butami w sprawy Kościoła i vice versa. Co gorsze, Borusewicz nie podaje żadnego konkretnego powodu krytyki Benedykta XVI:

"Dla mnie wyraźnie Benedykt XVI odchodzi od linii, którą nakreślił i realizował Jan Paweł II. To nie jest dobra sytuacja. Ja jako członek tego Kościoła jestem zaniepokojony"

Mam dla marszałka miłe wiadomości, skoro żywo przejmuje się sprawami Kościoła. Proszę się zbytnio nie martwić - do Wspólnoty, co tydzień w niedzielę, przychodzą tłumy wiernych, święta pozostaną bez zmian i mimo nagonki w różnorodnej prasie na księży, mądrzy katolicy nie będą rezygnować z wiary katolickiej, bo taki czy owaki duchowny okazał się szują. Do spowiedzi pójdą do innego duchownego. Podsumowując, Kościół katolicki ma się dobrze i nie upadnie.

Być może faktycznie dla Borusewicza najlepszym rozwiązaniem byłby Donald Tusk jako głowa Kościoła? Premier zyska wówczas upragniony dogmat o nieomylności i przewodziłby nad miliardami. Tylko musiałby to robić o niebo lepiej, niż to czyni w swoim rządzie. Na to gwarancji nie ma, więc pozostają tylko marzenia.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Zwracam uwagę, że ten biskup już został skrytykowany przez Stolice Apostolską za swoje wypowiedzi na temat Holocaustu. Deekskomunika nie ma z tym żadnego związku.

Vote up!
0
Vote down!
0
#12200

nie negował holokaustu, ale nazwał go grubo przesadzonym.

Vote up!
0
Vote down!
0
#12265

Z tego co wiem, to powiedział (w wywiadzie dla szwedzkiej TV), że nie było komór gazowych, i że zginęło tylko 2000 Żydów.

Jest to oczywiście nieprawda, i nie ma co o tym dyskutować.

Vote up!
0
Vote down!
0
#12272

szczególnie na starość :(
Zaczyna im się wydawać, że mogą składać interpelacje i decydować w każdej sprawie na świecie. Za chwilę złożą wniosek o wotum nieufności do Pana Boga, jak się pogoda nie poprawi.
To przykre, że Borusewicz też ocipiał. Szwejk opisywał historię kaprala,któremu musieli odpruć gwiazdki, bo byłby się rozpękł jak balon.
Borusewicz ocenia papieża. W pytkę! Kiedyś na premierze "Pasji" zebrało się świetne grono, między innymi specjalistka od antysemityzmu Holland i straszliwie wydziwiali, ale najlepszy był ksiądz Boniecki, który oświadczył: "Ten film zniweczył wszystko co Tygodnik Powszechny zrobił dla reformy Kościoła i cofnął go o tysiąc lat". Vivat skromność!
Zawsze mówię, że wybory na tron papieski powinny być powszechne i wszechświatowe (najlepiej bez udziału nie tylko biskupów, ale wszystkich katolików). Wreszcie głową Kościoła zostałaby czarna chińska Żydówka, feministka, lesbijka i antyklerykałka..

Vote up!
0
Vote down!
-1

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#12205

udzielił takiego wywiadu celowo.Nie jest wykluczone że w ogóle tak nie myśli,a wypowiedział się w ten sposób żeby zrobił się szum medialny.A chodzi przecie o kongres PiSu.Zresztą tak samo jak zwołanie konferencji prasowej w niedzielę właśnie w Krakowie.Jak takie zachowanie jest niskie i wstrętne.Czy oni nie zdają sobie z tego sprawy?

Vote up!
0
Vote down!
0
#12254

Chodzi oczywiście o konferencję zwołaną przez Tuska.

Vote up!
0
Vote down!
0
#12255