Bp. Wiesławie Lechowicz duszpasterzu polskiej emigracji Polacy w Essen błagają o pomoc wszystkich i wszędzie

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Świat

Liczna i zorganizowana Polonia w Essen w samym środku sezonu urlopowego została skonfrontowana z szokująca wiadomością, że planowana jest sprzedaż kościoła pw. św. Klemensa w Essen, centrum życia duchowego i kulturalnego mieszkających i uczciwie pracujących tam rodzin polskich.

Nadto krążą wiarygodne plotki, według których terenem kościoła św. Klemensa interesuje się znana w Essen firma kupująca nieruchomości o dużym potencjalne inwestycyjnym na rynku mieszkaniowym. Po temu portal Pch24.pl skierował specjalne zapytanie o plany diecezji, dotyczące tego kościoła i otrzymał wymijającą odpowiedź: „Wiele parafii w diecezji Essen znajduje się właśnie w trakcie tak zwanego procesu rozwoju parafii. Dotyczy to także parafii, do której należy kościół św. Klemensa [...]. Proces teraz się toczy, a dla parafii, w której obok innych budynków kościelnych znajduje się także kościół św. Klemensa, nie zapadła jeszcze żadna decyzja” – napisał nam pracownik diecezjalnego biura prasowego, Jens Alberg.

Jak widać coś jednak jest na rzeczy i polskie rodziny w Essen odczuwają duży stres z tym związany. Niepokój swoich wiernych podziela także ks. proboszcz Jerzy Wieczorek, który tak powiedział portalowi Pch24.pl: „Pojawiły się gdzieś myśli, że teren kościoła św. Klemensa jest dość atrakcyjny inwestycyjnie. To nie tylko sam kościół, ale i pojemne zaplecze, duży teren zielony. Ktoś rzeczywiście się tym zainteresował, ale nie mogę powiedzieć, kto, ani na jakim etapie są prowadzone rozmowy.” I zaraz dodaje: „Jesteśmy dużą wspólnotą, kościół jest wykorzystywany bardzo intensywnie. W niedzielę mamy półtora tysiąca ludzi na trzech mszach, w tygodniu na mszach jest ponad sto osób. Wiele dzieci uczestniczy w zajęciach przy parafii, prowadzi się katechezę, z naszych pomieszczeń korzysta wiele grup. Ten kościół służy ludziom i jest im potrzebny.” Zaś dopytywany, jak to się może dalej potoczyć, zwierzył się jeszcze: „W kurii biskupiej uspokojono mnie, że na dzień dzisiejszy nie podjęto jeszcze żadnych decyzji. Diecezja obiecuje jednak, że będzie nas wspierać w każdym wypadku. W każdym – obaw więc nie rozwiano.”

 

No jak żyję jeszcze czegoś takiego nie słyszałem

 

To jest doprawdy szokujące! Streszczając bowiem polska wspólnota liczy w Essen aż 20 tys. ludzi. Jest tam tylko jedna polska parafia katolicka i jeden „polski” kościół św. Klemensa w dobrym stanie. Polacy modlą się i działają b. aktywnie. I ktoś chce ten kościół teraz od Kurii kupić, potem wyburzyć, a w tym miejscu zbudować osiedle mieszkaniowe. No jak żyję jeszcze czegoś takiego nie słyszałem! Szok!

Osobiście polecam kierowanie gorących listów do duszpasterza polskiej emigracji bp Wiesława Lechowicza, którego misją z rekomendacji Episkopatu Polski jest właśnie sprawowanie opieki duchowej na diasporą polską, rozsianą gęsto w Europie i na całym świecie.

Od dłuższego czasu chodzą słuchy, że w Niemczech źle się dzieje w sferze duchowej i wiara mocno tam podupadła. W ostatnich dniach mówił o tym publicznie w wywiadzie prasowym sam kard. Gerhard Ludwig Muller, który przyznał iż kondycja Kościoła w Jego ojczyźnie jest dramatyczna. Po temu zamykanie kościołów z braku wiernych można tam jeszcze jakoś uzasadnić, ich wyburzanie już mocno zasmuca ale naprawdę szokuje dopiero to, jak traktuje się obecnie dużą, tętniącą życiem, polską parafię w Essen wraz z jej kościołem św. Klemensa.

Osobiście chcę taże dać świadectwo, że od dłuższego czasu otrzymywałem e-maile od Dariusza Butyrowskiego, żywo zainteresowanego sprawami Kresowian, który zarazem pisał mi i innym o kolejnych akcjach, zjazdach organizowanych właśnie przez Polonię w Essen. Działali naprawdę prężnie i wiele możnaby zapisać dobrego na Ich konto. Czuję się zatem niejako przynaglony, by cokolwiek zrobić teraz dla Nich, gdy są w potrzebie! A zatem oto list Polaków w obronie Ich świątyni, zagrożonej właśnie wyburzeniem, pomimo braku jakichkolwiek racjonalnych, ku temu przesłanek.

 

Szanowni Państwo,

dotarła do nas szokująca wiadomość, że planowana jest sprzedaż koscioła pw. św. Klemensa w Essen, przy którym działa polska parafia, jedyna na terenie miasta, w którym mieszka 20 tys. Polaków, polskich emigrantów czy Niemców pochodzenia polskiego, kultywujących wiarę ojców.

Od wielu lat reforma kościelna w Niemczech prowadzi do sprzedaży świątyń katolickich, co w efekcie prowadzi niejednokrotnie do ich wyburzenia. Dotyczyło to dotychczas kościołów, w których zbyt mała liczba wiernych uczestniczyła we Mszach świętych i nabożeństwach lub świątyń będących w złym stanie technicznym, wymagających ogromnych nakładów finansowych na ich renowację.

Jednak żaden z tych argumentów nie może być użyty w stosunku do kościoła pw. św. Klemensa w Essen.

Według naszych informacji, wspomniana świątynia nie jest zagrożona żadnymi usterkami natury technicznej. Kościół św. Klemensa nie wymaga więc kosztownych prac remontowych. Co do kwestii liczby wiernych uczestniczących w nabożeństwach, to w samą tylko niedzielę liczba uczestniczących we Mszy św. w znacznym stopniu przekracza 1.000. Tyle samo osób uczestniczy w nabożeństwach odprawianych w dniach powszednich tygodnia. Należy nadmienić, że liczby te dotyczą tylko diaspory polskiej, a przecież przy kościele św. Klemensa funkcjonuje także parafia niemiecka.

Niewątpliwie można więc uznać, że diaspora polska to jedna z większych grup narodowościowych praktykujących katolików na terenie miasta Essen.

Oprócz funkcji związanych bezpośrednio z kultem religijnym, zarówno sam budynek kościoła pw. św. Klemensa, jak i sąsiadujące z nim pomieszczenia socjalne, służą działalności kulturalnej i społecznej, integrującej polską diasporę. Dzięki temu istnieje możliwość działalności wielu, prężnie działających grup społecznych o charakterze religijnym, edukacyjnych czy charytatywnym. Działa tam także Polska Lista Wyborcza „Polacy w Essen”, która jest oficjalnym ciałem magistratu, wybranym w demokratycznych wyborach przez mieszkańców Essen. Również nasz Klub ma tam swoje spotkania. Jest więc to miejsce, które tętni życiem religijnym, społecznym i kulturalnym przez każdy dzień w roku.

Należy pamiętać, że oprócz członków esseńskiej diaspory polskiej, w nabożeństwach religijnych w kościele pw. św. Klemensa, biorą udział liczni polscy turyści oraz polscy pracownicy terminowi. Tak więc także dla tej grupy kościół pw. św. Klemensa stanowi bardzo ważne i znane miejsce. Oprócz posługi duszpasterskiej, znajdują oni w tym miejscu szeroką pomoc prawną czy charytatywną. O tej grupie też nie można zapomnieć.

Polska Parafia przy kościele pw. św. Klemensa w Essen to niezwykle sprawnie działający ośrodek polonijny w sferze kultu religii katolickiej, kultury, krzewienia języka polskiego oraz zachowania tradycji i pielęgnacji patriotyzmu. To także ośrodek bezpośredniej pomocy prawnej i charytatywnej.

Jako wierni Kościoła Katolickiego, jako demokratycznie wybrani przedstawiciele Polskiej Listy Wyborczej "Polacy w Essen", jako członkowie Klubu Gazety Polskiej w Essen, żywimy głęboką nadzieję, że nasze argumenty wpłyną na decyzję o zaniechaniu planów sprzedaży kościoła pw. św. Klemensa w Essen.

Szczególną nadzieję pokładamy w Jego Eminencji Biskupie Essen Dr. Franzu-Josephie Overbecku, który jako duszpasterz esseńskich katolików, wpłynie na tę decyzję i odmieni przebieg tej historii, nie dopuści do likwidacji kościoła pw. św. Klemensa, świątyni która od wielu lat jest naszą ostoją duchową.

 

Dr. Zbigniew J. Kowalik / przewodniczący Klubu Gazety Polskiej Essen

Wojciech Kusy / przewodniczący Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen”

Bożena Wisłocka / sekretariat KGP Essen i Polskiej Listy Wyborczej „Polacy w Essen“

www.polacywessen.de

ttps://de-de.facebook.com/polacywessen.de/

 

Prosimy Państwa o wsparcie i pomoc. Z naszej strony zrobimy wszystko żeby zachować kościół św. Klemensa dla naszej polonijnej społeczności. Załączamy także kopię listy, na której można się samemu podpisać a nawet zebrać podpisy w swoim otoczeniu, wspierając w ten sposób ideę pozostawienia kościoła św. Klemensa na użytek polskiej społeczności wiernych. Podpisującym, może być każda osoba, która chciałaby wyrazić swój sprzeciw wobec nieuzasadnionej próbie sprzedaży kościoła św. Klemensa. Podpisane listy można oddać u Księdza lub przesłać je na adres:

Polnische Katholische Mission

in der Kirche St. Clemens

Hirtsieferstr. 13

45143 Essen

Niemcy

 

P.S.

List od Polaków z Essen otrzymałem mailem 22 lipca 2017 r. . Kopię listy na której można zbierać podpisy, mogę przesłać także na adres mailowy, jeśli tylko ktoś chce się włączyć aktywnie w pomoc Polakom w Essen. Można też napisać bezpośrednio do tamtejszej Polonii, oto adres: kontakt@polacywessen.de

Pogrubienia w treści Listu Polaków o wydarzeniach w Essen, pochodzą od autora bloga S.T. Roch

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

......pisała w sobotę 22 lipca: „Kochani, wielu z Was słyszało już o planach sprzedaży kościoła pw. św. Klemensa w Essen, przy którym działa nasza, polska parafia. Jedyna na terenie miasta Essen. W związku z tym w imieniu Zbyszka i Wojtka przesyłam w załączniku oświadczenie jakie zamieścilismy na naszej stronie internetowej. O dalszych losach, a tym samym naszych działaniach, będziemy starali się regularnie informować. Zdajemy sobie sprawę, że okres urlopy ‘utrudnia’ nasze działania, ale zróbmy wszystko, by nie spełnił się ten najgorszy scenariusz - sprzedaż kościoła św. Klemensa. Z serdecznymi pozdrowieniami z Essen Bożena.”

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1545353

O dramatycznej walce polskich parafian w Essen w Niemczech, napisała 16 sierpnia w Naszym Dzienniku Małgorzata Bochenek. Okazuje się bowiem wielce prawdopodobne, że jednak kościół św. Klemensa wraz z zabudowaniami, ma zostać sprzedany, a teren przekształcony w przyszłości w mieszkania dla uchodźców. I jest to wprost szokujące! Naturalnie nasi rodacy z polskiej misji katolickiej w Essen, walczą coraz b. zażarcie o świątynię i swoją wspólnotę parafialną.

Artykuł na ten temat pod adresem: http://wp.naszdziennik.pl/2017-08-16/277075

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1546554

Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski na swoim blogu w obronie tego kościoła: „Władze niemieckie chcą zburzyć kościół św. Klemensa w Essen, w którym od dziesiątków lat działa bardzo liczna parafia polska. Na tym miejscu mają powstać bloki mieszkalne dla uchodźców. Miałem okazję być w tej parafii w 2012 r., prowadząc prelekcję i dyskusję o historii Kresów Wschodnich. Przekonałem się na własne oczy jak prężna jest ta wspólnota. Jej likwidacja była ogromną stratą dla Polonii.”

Artykuł pod tym adresem: http://isakowicz.pl/walka-polakow-o-uratowanie-kosciola-w-essen/

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1546559

Informacja o sprzedaży kościoła w Essen pojawiła się 19 lipca. Nie została ona jednak potwierdzona przez miejscowego biskupa. W samym Essen mieszka około 20 tys. Polaków, a kościół św. Klemensa to jedyny kościół, w którym sprawowane są Msze Święte w języku polskim.

Bożena Wisłocka, jedna z organizatorek akcji protestacyjnej wobec próby sprzedaży kościoła św. Klemensa: „Od 19 lipca trwa w naszej parafii akcja zbierania podpisów przeciwko planom sprzedaży świątyni. Podpisy zbierają też inne wspólnoty polonijne w różnych częściach Niemiec. W akcję zbierania podpisów włączają się także nasi przyjaciele z Francji.”

Na 10 września zaplanowano rozmowy w tej sprawie. „Polacy z Essen mają nadzieję, że biskup Franz-Joseph Overbeck wpłynie na zmianę decyzji dotyczącej losów kościoła polskiej parafii.”

Cały artykuł na stronie: http://www.pch24.pl/essen--walka-o-uratowanie-przygotowanego-do-sprzedazy-kosciola--nasi-rodacy-prosza-o-modlitwe,53818,i.html#ixzz4pxSteM58

I mój zdecydowany komentarz tamże:

Hańba! Po trzykroć hańba tym którzy chcą sprzedać kosciół pełny wiernych. Dla Boga wznoszono tę świątynię nie dla uchodzców! Ten biskup który do tego dopuści zapewne okryje się wieczną hańbą! Nie ma bowiem absolutnie żadnych rozumowych przesłanek ku temu, by sprzedawać za srebniki kościół pełny wiernych! Precz z tchórzostwem!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1546642

Serwus niepoprawni blogerzy! Dziś otrzymałem e-maila:

Szanowni Państwo, pragniemy poinformować i zaprosić Państwa w sobotę 16. września 2017 o godz. 18.00 na projekcję unikalnego filmu dokumentalnego pt. “Katyń: Dół nr 8". W drugiej części spotkania liczymy na interesującą dyskusję wszystkich zebranych. Do zobaczenia w sali polskiej parafii w Essen-Altendorf, wstęp wolny, dalsze informacje na:

www.polacywessen.de/index.php/aktualnosci/481-katyn-dol-nr-8

oraz www.facebook.com/polacywessen.de/

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1548356