Ukraińcy z bandytów i politycznych przywódców bandytów robią bohaterów narodowych

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Kraj

Niby nie nowość! Lecz najgorzej oswoić się ze złem, z zakłamaniem, ze zniewoleniem! Tym bardziej podzielam gorąco, te ważne propozycje Aleksandra Sobolewskiego poniżej, potomka Wołyniaków z Ziemi Kowelskiej, odnośnie wniesienia stosownej petycji Kresowian na ważnym forum międzynarodowym, choćby tym w Hadze. A zatem po opublikowaniu wpisu na blogu, przesyłam go zarazem na adres Kresowian oraz liderów kresowych organizacji w Polsce i za granicą, poddając go tym samym pod szeroką i mam nadzieję żywą, gorącą dyskusję. Wyróżniając w tej liczbie Patriotyczny Związek Organizacji Kresowych i Kombatanckich z Witoldem Listowskim i Prof. Leszekiem Jazownikiem na czele. Jest bowiem oczywiste, że z Inicjatywą na jakimkolwiek forum międzynarodowym, mogą wystąpić skutecznie, jedynie siły zorganizowane.

Wszyscy pamiętamy wciąż wielką radość Kresowian w Polsce i po różnych częściach świata, gdy Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa. Na ten dzień Kresowianie, rodziny kresowe oraz ludzie uczciwi, przyzwoici, dobrej woli, polscy patrioci, niepoprawni blogerzy i jakby ich jeszcze zwać, na ten wspaniały dzień, czekaliśmy wszyscy długie 73 lata. Wspaniały ów dzień i wymodlone święto niejedno ma imię, serce i niejedną okrytą zmarszczkami cierpienia twarz. Zupełnie jak w poniższym liście, który polecam szczególnej uwadze.....

 

Szanowny Panie Sławomirze,

jestem wnukiem i synem Wołyniaków. W domu do moich dorosłych lat nikt nie wspominał o ludobójstwie, dokonywanym przez organizacje ukraińskie. Dopiero gdy jako pełnoletni, zacząłem dopytywać się o losy rodziny, w oszczędnych słowach dowiedziałem się, co doprowadziło do ucieczki z terenów dzisiejszej Ukrainy dziadków i mamę. Większość rodzeństwa babci została w okrutny sposób zamordowana wraz z całymi rodzinami. Ja sam nie chcę wracać do traumy przeżyć zamordowanych moich krewnych, jak i mamy oraz dziadków.

Stawiam sobie jednak pytanie, czy te zbrodnie zorganizowanego ludobójstwa na ludności Polskiej i jak czytam innych narodowości - nie podlegają Trybunałowi Międzynarodowemu w Hadze ?

Z jakiego powodu i w imię jakich idei, czy interesów, po rozpadzie ZSRR, Polska nie wniosła skargi, lub nie rozpoczęła procedury prawnej dla wniesienia tych zbrodniczych czynów przed osąd międzynarodowego Trybunału?

Na licznych forach , oraz stronach internetowych piszemy Polacy dla Polaków. O tych faktach wiemy. Natomiast Ukraińcy z bandytów i politycznych przywódców bandytów robią bohaterów narodowych, stawiając pomniki i głosząc glorię na ich temat - również na forach międzynarodowych.

Czy jest możliwe powołanie społecznego ruchu Polaków dla zmobilizowania polskiego rządu do działań na rzecz wniesienia na międzynarodowe forum kwestii zorganizowanego i opatrzonego politycznym błogosławieństwem ludobójstwa, dokonanego na ludności Polskiej i innych narodowości ?

Moja sugestia - zmobilizujmy społeczność internautów i żyjących jeszcze świadków historii.

Może trzeba takie wystąpienie skierować do IPN?

Nie jestem blogerem, nie prowadzę polemik. Nie jestem również zainteresowany zemstą na Ukraińcach. Uważam jednak, że postawienie w zwierciadle prawa poczynań wielkiej części narodu ukraińskiego, da pokój sumieniu żyjących, da spokój duszom zamordowanych i pozwoli Ukrainie wyzwolić się z jarzma kłamstwa, w którym będą musiały tkwić kolejne ich pokolenia.

Z wyrazami szacunku Aleksander Sobolewski

Poniedziałek, 28 sierpnia 2017 r.

 

W odpowiedzi na mój list do Pana Aleksandra, otrzymałem jeszcze odpowiedź, już we wtorek 29 sierpnia: „[...] Dziękuję za załączone pozdrowienia.

Co do mogił zamordowanych, to nikt z mojej rodziny nie przekazał mi informacji gdzie i przez kogo byli pochowani. Jak zginęli ? Męczeńsko... Nie chcę o tym pisać, jak i wywoływać z pamięci relacji mamy i babci. Wiele tego typu opisów jest uwiecznionych i opublikowanych.

Jeżeli będzie trzeba złozyć jako relacje do akt , to to zrobię.

Co do miejsca mordów - muszę to skonsultować z moją siostrą, bardziej zaangażowaną w rodzinne historie. Wiem, że miejsca zamieszkania zamordowanych jak i ocalałych to Turzysk, Ułanówka, Kowel, Sarny, Dolsk osada wojskowa. Bliżej o rodzinie - ]]>http://wolyn.republika.pl/opisy/dolsk_osada-04.html]]>

[...] Jestem gotowy do współpracy i wsparcia Pana działań w tym zakresie. Z wyrazami szacunku Aleksander Sobolewski”

 

A z kolei w odpowiedzi na zapytanie: „[...], czy tak przygotowany wpis może być opublikowany na moim blogu i przesłany do Kresowian w Polsce i za granicą?!”

Otrzymałem odpowiedz już 31 sierpnia, tej treści: „Panie Sławomirze, wyrażam zgodę na publikację. Jestem pełen nadziei, że zaproponowana inicjatywa wspólnym wysiłkiem będzie prowadziła do postawionego celu. Raz jeszcze podkreślam, nie chodzi o zemstę, nie chodzi o kopanie nowych okopów nienawiści. Z poważaniem dla Pana i dla pamięci tragicznych wydarzeń,

Aleksander Sobolewski”

 

P.S.

Podkreślenia w tekście pochodzą od autora bloga S. T. Roch

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (9 głosów)

Komentarze

Chcecie wychwalać bandytów i morderców z UPA czy OUN, to wypad z Polski.

Banderyzm w Polsce nie  przejdzie.

Vote up!
4
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1547387

Dzięki Jestem jakim jestem! Warto przypomnieć że w środę rano 31 maja 2017 r. pod Konsulatem Generalnym RP w Łucku, odbył się protest środowisk neobanderowskich przeciwko polskiemu konsulowi Wiesławowi Mazurowi. Protestującym nie spodobały się jego wcześniejsze wypowiedzi nt. Stepana Bandery i OUN-UPA.

Ukraińcy się mocno cietrzewią i ani myślą odpuścić! Jest coraz gorzej, gdyż oni rosną w siłę, a my się kurczymy! Według portalu Volynnews, w proteście „przedstawicieli organizacji patriotycznych z Wołynia” wzięło udział ponad 40 osób z dziewięciu partii politycznych organizacji społecznych, m.in. „Swobody”, Ruchu Obywatelskiego „Ludowa Kontrola”, Aliansu Narodowego i Bractwa Weteranów OUN-UPA. Wśród manifestujących obecni byli także weterani UPA w mundurach tej zbrodniczej formacji.

Winna jest propaganda! Na Ukrainie państwo wspiera, jak może wszystkimi środkami neobanderowców, budując politykę historyczną na ludobójcach. Tymczasem Polska wciąż naiwnie ratuje, co się jeszcze da i w rezultacie jesteśmy nieustannie w defensywie! Dla przykładu u nas ludzie zarzucani są propagandą tzw. milusińskich, wobec bezczelnych Ukraińców. A oni sprawcy odrażającego ludobójstwa, bez ceregieli, jak owi uczestnicy pikiety, transparenty:. „Wołyń pamięta”, „Mazur, pamiętaj! Na Wołyniu narodziła się UPA!” czy „polscy szowiniści won”. Widoczny był również transparent z napisem „Nasza ziemia – Nasi bohaterowie”, na tle czerwono-czarnej flagi OUN-UPA.

Cały artykuł dostępny na stronie:

http://kresy.pl/wydarzenia/mazur-pamietaj-wolyniu-narodzila-sie-upa-protest-neobanderowcow-konsulatem-lucku-foto/

Vote up!
3
Vote down!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1547428

Sławek jak tak dalej będą działali, to Ukraina przestanie istnieć.

A Polska tylko musi przypilnować granicę i tych ścierw nie wpuszczać, niech się kiszą w swoim banderowskim sosie.

Banderowskim bankrutom z Poroszenką na czele, się nie pożycza i nie pomaga, skoro plują na groby Polskich obywateli, zamordowanych w bestialski sposób przez OUN i UPA.

I niech się na wzajem wycinają z kacapami, bo oba państwa to kraje ludobójcze, wsławione w mordowaniu Polaków.

I karać bezwzględnie tych tych banderowców co są w Polsce i promują banderyzm.

Tylko jakoś PIS ociąga się w tym kierunku, tak jak w innych, gdy chodzi o karanie.

Vote up!
3
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1547443

Powodów jest wiele, największym jest polityczna wola, która zmienia się bardzo powoli ale nie za szybko, wydaje mi sie, że nie zdążymy ukarać żyjących gierojów, którzy mordowali naszych dziadków i rodaków. Uważam to za dobry pomysł i wspominałem o tym wiele razy na różnych forach internetowych. Nie powinniśmy poprzestać na sądzeniu zbrodni ale także pójść za tropem niemieckim i starać sie o odszkodowania. Ukraina uważa, że UPA nie była patriotyczną organizacją także bierze na siebie odpowiedzialność historyczną za jej zbrodnie. Dużo łatwiej będzie o odszkodowania niż od Niemców.
Jeślisie nie uda się wyciągnąć odszkodowań to tylko dlatego, że w strachu przed reparacjami Ukraińcy porzuciliby tą swoja banderowską retorykę to przynajmniej osiągniemy ten sukces, że Ukraina nie będzie (przynajmniej oficialnie) wspierać banderyzmu.

Vote up!
3
Vote down!
0

Grzesiek

#1547393

Wydaje się, iż chciałeś napisać;

"Ukraina uważa, że UPA była patriotyczną organizacją także bierze na siebie odpowiedzialność historyczną za jej zbrodnie."

Pozdrawiam,

 

Vote up!
4
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1547395

Grześ dzięki. Jednakże sprawy poszły znacznie dalej, niż nam się oto wydaje. Ukraińcy już nie kładą po sobie uszu, właśnie przeszli z nową kasiorką i z polską, zgubną spolegliwością do ostrej ofensywy. Polskiego konsula, już skutecznie uciszyli!

Otóż 21 września 2016 r., podczas przesłuchania przez sejmową Komisję Łączności z Polakami za Granicą, Pan Wiesław Mazur został zapytany przez posłów o rzeź wołyńską. W odpowiedzi, przytoczył swoją wypowiedź dla mediów wygłoszoną w 2010 roku, po nadaniu Banderze tytułu Bohatera Ukrainy przez byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę, gdy mówił: „Jak może być bandyta bohaterem. Te rzeczy muszą być nazwane po imieniu, nie mamy co głowy w piasek chować.” Tak dzielnie ów Jegomość zapewniał i niemal za głownię szablicy ci trzymał, że nadto i górnolotnie dodawał: „ludobójstwo jest ludobójstwem”!

Tymczasem już w listopadzie 2016 r. ukraińskie MSZ wezwało w związku z tym Mazura na rozmowę. W reakcji na publiczny apel ukraińskiego niezależnego deputowanego Werchownej Rady, byłego ministra zdrowia i znanego aktywisty EuroMajdanu, Ołeha Musija. Publicznie domagał się on, by uznać Mazura za persona non grata na Ukrainie.

Według oficjalnego dokumentu z ukraińskiego ministerstwa, polskiemu konsulowi przekazano, że Ukraina uważa, że zaostrzanie dyskusji publicznej na temat „skomplikowanych kwestii wspólnej historii” jest „niecelowe”.

I oto w dość expresowym tempie nasz waleczny konsul Mazur „wyraził żal w związku ze swoimi wypowiedziami” i „zapewnił, że podobne incydenty nie powtórzą się w przyszłości”. Opowiedział się również za rozstrzyganiem „skomplikowanych kwestii wspólnej historii” w drodze prac naukowców z Polski i Ukrainy, a zarazem przeciwko ich wykorzystywaniu „dla manipulacji politycznych”.

Znać zatem należy, że konsul Mazur ledwie zaczął już się zmęczył! A zatem skoro konsul Mazur tak się zmęczył, że nie odróżnia już prawdy od kłamstwa, to może warto odesłać go z tak ważnej i odpowiedzialnej placówki wołyńskiej na zasłużony odpoczynek do kraju, co myślisz Grześ.....

Cały artykuł na ten temat na stronie: http://kresy.pl/wydarzenia/mazur-pamietaj-wolyniu-narodzila-sie-upa-protest-neobanderowcow-konsulatem-lucku-foto/

Vote up!
4
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547431

Małgorzata Jasińska: „Szanowny Panie! Przed chwilą opublikowałam przesłany tekst na swojej stronie: ‘Ukraińcy z bandytów i politycznych przywódców bandytów robią bohaterów narodowych’ - umieściłam również na twitterze. Pozdrawiam, Małgorzata Jasińska” (w odpowiedzi ma mojego e-maila Piątek, 1 wrzesień 2017 r., tekst pod adresem: https://forumemjot.wordpress.com/ )

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547429

Prof. Tomasz Karski z Lublina: „Pan Slawomir Roch / Drodzy z Częstochowy i UK / dzięki za wszystkie informacje. Historia Polski taka bolesna, taka straszna, taka pełna cierpień. Oby Pan Bóg dał teraz dla Polski, dla Polaków lepsze czasy - i wg mnie to się spełnia.

Ja jako lekarz - ortopeda - wysyłam publikacje (z USA, Czech, Polski) - teraz Ankle Joint Pathology... (drugi raz) i MBD wydrukowane w Czechach i w Polsce. Proszę mówić Anglikom, Polakom. To profilaktyka - łatwa, prosta, skuteczna - dla dzieci i dorosłych. Pozdrawiam serdecznie Prof. Tomasz Karski i Dr Jola Karska” tmkarski@gmail.com t.karski@neostrada.pl

(w odpowiedzi na wpis: ‘Ukraińcy z bandytów i politycznych przywódców bandytów robią bohaterów narodowych’, Piątek, 1 wrzesień 2017 r.)

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547430

Podczas Mszy św. w katedrze polowej bp polowy Józef Guzdek z okazji 78 rocznicy wybuchu demonicznej II wojny światowej, która pochłonęła dziesiątki milionów istnień ludzkich. Zwracając się do kombatantów II wojny światowej słusznie podkreślił, że w chwili próby zdali egzamin z wierności i ocalili honor Ojczyzny. Mówił: „Historia Polski pisana w tamtym czasie krwią nie domaga się żadnej korekty. Ma jedną wersję – prawdziwą! Dlatego z niepokojem patrzymy na poczynania niektórych narodów Europy, których historycy i politycy chcą rozmyć, a nawet zrzucić odpowiedzialność za skutki rozpętanej wojny. Szczególnie bolesne jest świadome zamazywanie różnicy pomiędzy agresorem i ofiarą.”

Cały artykuł na stronie: http://www.pch24.pl/bp-guzdek--milosc-do-ojczyzny-nie-pozwalala-na-kompromis--zolnierze-w-chwili-proby-ocalili-honor-ojczyzny,54262,i.html#ixzz4rTpQujU7

I mój komentarz tamże:

Wspaniale ks. bp Józefie Guzdek, święte słowa, a teraz proszę być konsekwentnym i niezwłocznie proszę potępić gloryfikowanie zbrodniarzy z OUN-UPA na Ukrainie, proszę wezwać publicznie do opamiętania się biskupów z Cerkwi grecko - katolickiej, którzy pełną gębą błogosławią oficjalnie pomniki, miejsca pamięci, odrażających upiorów, największych zbrodniarzy wszechczasów, podobnych Neronowi, mianowicie Bandery, Szuchewycza, Diaczenki i innych demonicznych zbrodniarzy banderowskich. Z Panem Bogiem

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547433

Janusz Wojtasiak: „Witam Pana W odpowiedzi na zamieszczony przez Pana artykuł, odpowiem jak większość Kresowian. My możemy tylko pamiętać o osobach pokrzywdzonych i tych którzy z tamtych ziem już nie wrócili, dlaczego nie wrócili, wszystkim co tam żyli jest to wiadome. Większość z nich tych co wrócili zamieszkuje do dzisiaj na tak zwanych ziemiach odzyskanych. Jedno co mnie bulwersuje to to że z oprawców zrobiono bohaterów narodowych i oddaje im się hołd. Według mnie to jest tak jakby faszystom dziękowało się za to że rozpętali 2-gą wojnę św. i wybili masę uczciwych ludzi. Janusz Wojtasiak wnuk kresowian 64 lata.” (w odpowiedzi na wpis: ‘Ukraińcy z bandytów i politycznych przywódców bandytów robią bohaterów narodowych’, Piątek, 1 wrzesień 2017 r.)

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547434

Kresowianka: „Ukraińcy i dziś w naszym kraju obrażają nas Polaków, jedzą masz chleb i pluja nam w twarz. Wypowiedź świadka dzikiej prywatyzacji w Warszawie. Czyściciele kamienic zatrudniają Ukraińców, a Ci bezczelnie wyzywają i klną na lokatorów. Skandal. Mamy w Polsce bolszewików z PRL, którzy niszczą nas Polaków rękami takiej bandyckiej swołoczy. Wnoszę, że państwo polskie postawi tamę najazdowi Ukraińców, którzy nas obrażają i się odgrażają. Polska atakowana z każdej strony musi się skutecznie bronić. W Europie jesteśmy solą w oku lewakom i bolszewików z EU. Tylko USA może nas wspierać. Tyle!” (w odpowiedzi na wpis: ‘Ukraińcy z bandytów i politycznych przywódców bandytów robią bohaterów narodowych’, Piątek, 1 wrzesień 2017 r.)

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547435

Adam: „Witam, tak jak nie wszyscy banderowcy byli bandytami i oprawcami tak i nie wszyscy żołnierze AK i Wyklęci, byli bohaterami bez skazy... że już nie wspomnę, co II RP wyprawiała na Ukrainie przed II wojną światową. Historię znasz więc z pewnością wiesz, o czym mówie... możesz oczywiscie być na tę część polskiej historii /hańby/ ślepy ale to już byłby historyczny serwilizm. Szczęść Boże Adam.”

I mój komentarz Adamowi:

Ano Adamie na szczęście znam tę historię, nawet lepiej dużo, niż to Ci się zapewne wydaje! Otóż absolutnie nie wolno przyklejać żołnierzy AK, WiN oraz Żołnierzy Wyklętych do demonicznych rzeźników UPA! To się nie godzi! To nie ma nic wspólnego z prawdą historyczną! Nie znajdziemy żadnego opracowania, które mogłoby dowieść w świetle dokumentów, zbrodniczego charakteru polskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Natomiast OUN – UPA w całej swojej działalności, wypełniają zasadnicze punkty dokonania ludobójstwa na niewinnej łudności polskiej Wołynia i Kresów.

Nikt nie przeczy, że wszędzie są jednostki niegodne munduru żołnierza polskiego, czy innej narodowości ale nie o tym tutaj sprawa! Od tego jest sąd polowy, który zawsze pracuje i jak wiadomo nie nudzi się nigdy! Adamie ja nawet nie piszę, nie używam słowa: nie równajmy, ja używam celowo słowa: nie przyklejajmy! Z Panem Bogiem

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547469

Ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski opublikował na swojej stronie krótki, klarowny list Polki do redakcji tygodnika „W sieci”, zobaczmy: „Dzień dobry, Chcę zaprotestować przeciwko nazywaniu zbrodniarzy z UPA ‘partyzantami’, a takiego określenia użył p. Piotr Gontarczyk w swoim artykule w ostatnim numerze ‘W Sieci’” (artykuł dotyczył gen. W. Jaruzelskiego).

Proszę przekazać panu redaktorowi P. Gontarczykowi, że partyzantami byli żołnierze AK, BCh, WiN, itd., ale UPA to organizacja zbrodnicza, odpowiedzialna za ludobójstwo i nazywanie członków tej organizacji ‘partyzantami’ jest haniebne i uwłacza godności prawdziwych bohaterów. Wypadałoby, żeby chociaż polscy publicyści, historycy, dziennikarze bronili prawdy. Z poważaniem, Małgorzata Sobol”

List Polki dotępny na stronie:

http://isakowicz.pl/upa-to-ludobojcy-a-nie-partyzanci/

Vote up!
3
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547470

Bardzo na ta rocznice czekalismy, i bardzo sie na ten dzien cieszylismy.  Tylko zastanawia mnie dlaczego na obchodach brakowalo Prezydenta Polski.

Co mamy oczekiwac od innych nacji, szczegolnie ukrainskiej, gdy nasza glowa panstwa nie uswietni swoja obecnoscia tak waznych dla nas obchodow???

Przeciez na takich wlasnie obchodach mozna wyrazic poparcie dla nas i wyrazic krytyke w stosunku do Ukrainy. Ja jestem zdania, ze wszystko mozna powiedziec, tylko  trzeba to ubrac w kulturalne i rozwazne slowa. Nie dajmy sie szantazowac.

Czy dojdzie kiedys do rozprawy przed Trybunalem w Hadze? Byc moze. Mysle, ze musimy zawczasu gromadzic dokumenty, nagrywac zeznania osob pokrzywdzonych, bo czas uplywa i coraz mniej miedzy nami  swiadkow tego straszliwego ludobojstwa.

Pozdrawiam Panie Slawku i dziekuje Panu za Panskie zaangazowanie

Vote up!
3
Vote down!
0

Gosia

#1547476

Witam mary. Dziękuję za komentarz, za Twoje serce dla Kresowian. Na szczęście wiele osób zapisało, co widziało, słyszało, zanim odeszli. Trzeba to tylko upowszechniać! Dla żywego przykładu....

Kolonia Sokołówka w gm. Olesk na Ziemi Włodzimierskiej 29 sierpnia 1943 r. w niedzielę, o świcie, została zaatakowana przez nacjonalistów ukraińskich i postępnie niemal doszczętnie, całkowiecie, okrutnie wymordowana. Zginęło tam w największych mękach blisko 200 osób, osób starszych, kobiet, dzieci i kto dziś przejmuje się Ich losem?! Ich podli, odrażający oprawcy, to obecnie na Ukrainie bohaterowie. Stoją oto na placach miast publicznie biskupi Cerkwi grecko – katolickiej i błogosławią pomniki upiorów! To tak ma wyglądać miłość chrześcijańska?! To tak ma wyglądać prawda?! Na miłość Boskę i na to właśnie patrzy namiestnik Chrystusa na ziemi papież Franciszek, na to patrzy Pan z Nieba.

Wspomina pan Chwała Karol: „27 sierpnia 1943 r. w sobotę Ukraińcy kazali wszystkim Polakom zabrać swoje zboże i pojechać do młynów we wsi Stawki i Władynopol aby mleć zboże. Tłumaczyli, że w tym dniu młyny będą mleć tylko dla Polaków. Mieszkańcy Sokołówki namełli mąki i powrócili do domów na noc, kładąc się spokojnie spać i niczego nie przeczuwając. Rano wioska została otoczona a jej mieszkańcy kompletnie wymordowani. Uratował się jedynie Kwiatkowski Edward, który zbiegł do Bielina”. (fragment z Pracy Magisterskiej – S. T. Roch)

W Sokołówce zginęły następujące rodziny: Kluczyka, Koc Marii, Kowalczyka Antoniego, Kwiatkowskiego, Moskalika Władysława, Omniuka, Oprysa, Pryjamka, Stryczka, Wachowicz Andrzeja, Wachowicz Józefa, Węgrzyna Józefa, Węgrzyna Jana, Wojtaka i wielu innych. Według innej relacji z pogromu uratowały się jeszcze trzy osoby: Chojnacki z synem i kobieta z domu Sikorska.

Vote up!
2
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547492

Kazimierz Golinowski: „Panie Sławomirze, chciałem wyrazić wdzięczność i uznanie a zarazem podziękowania za popularyzację spraw kresowych. Trzymać tak dalej. Kazimierz Golinowski (uratowane dziecko z mordów ukraińskich, dzięki zorganizowaniu zbrojnej samoobrony przez księdza naszej parafii w Leszniowie, pow. Brody i zakonników klasztoru w Leszniowie). Pozdrawiam” (w odpowiedzi na wpis: ‘Ukraińcy z bandytów i politycznych przywódców bandytów robią bohaterów narodowych’, Niedziela, 3 wrzesień 2017 r.)

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547580

Ryszard Ślązak: „Witam Pana, Dzięki za przesyłane, bezcenne informacje o tragediach Naszego Narodu na Kresach. Działam w stowarzyszeniu Kresowym i wiem co ta znaczy i wszelkimi sposobami, potępiamy to gdzie tylko możemy. Mam do Pana prośbę Fundacja Pamięci Narodu Polskiego robi wystawę we wrześniu i potrzebne są nam do wypożyczenia zdjęcia z tych mordów na Polakach na Wschodzie, im więcej tym lepiej, po wystawie zwrócimy. Czy w twej sprawie może Pan powiedzieć parę słów. Pozdrawiam serdeczne, Ryszard Ślązak” (w odpowiedzi na wpis: ‘Ukraińcy z bandytów i politycznych przywódców bandytów robią bohaterów narodowych’, Niedziela, 3 wrzesień 2017 r.)

Vote up!
1
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1547581