Konferencja "W poszukiwaniu prawdy. Katastrofa Smoleńska w relacjach dziennikarzy"

Obrazek użytkownika Romuald Kałwa
Kraj

Nie trzeba kłaniać się okolicznościom

A Prawdom kazać, by za progiem stały.

 

Cyprian Kamil Norwid, motto Konferencji Smoleńskich 2012- 2015

 

 

Tytuł: W poszukiwaniu prawdy. Katastrofa Smoleńska w relacjach dziennikarzy

Konferencja: 4 kwietnia 2018, godz. 12.00, Dom Dziennikarza ul. Foksal 3/5

 

 

Z okazji ósmej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP organizuje konferencję, której celem jest pokazanie roli dziennikarzy w ujawnianie prawdy o Katastrofie Smoleńskiej. Od tragicznego dnia 10 kwietnia 2010 roku mija osiem lat i przez te lata wielu dziennikarzy starało się wszelkimi dostępnymi sobie sposobami docierać do informacji oraz publikować materiały, które odkrywały prawdę o przyczynach Katastrofy oraz wspierać tych, którzy dążyli do wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej tragedii. Ich dociekliwość, odwaga i zawodowy profesjonalizm sprawiły, że Katastrofa Smoleńska była tematem stale obecnym w debacie publicznej, a informacje o działaniach i ustaleniach osób zajmujących się odkrywaniem prawdy o niej były nagłaśniane i przekazywane opinii publicznej.

Zaproszenie CMWP SDP do udziału w dyskusji panelowej przyjęli : red. Anita Gargas, red. Ewa Stankiewicz, red. Marek Pyza, red. Marcin Wikło, red. Piotr Falkowski.

 

 

prowadzenie spotkania – Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP

Gospodarz konferencji – Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

 

Transmisja na żywo na cmwp.sdp.pl

 

Anita Gargas dziennikarka śledcza, autorka filmów dokumentalnych dotyczących tragedii z 10 kwietnia 2010. W 2011 powstał jej film pt. 10.04.10, poświęcony wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej, który wydano jako dodatek do Gazety Polskiej z dnia 6 kwietnia 2011 roku. Był to pierwszy film śledczy o katastrofie smoleńskiej. W połowie stycznia 2013 miał premierę jej kolejny film śledczy dotyczący tego zdarzenia, pt. Anatomia upadku, a na przełomie marca i kwietnia 2014 miała swą premierę kontynuacja tej produkcji pt. Anatomia upadku 2. 13 czerwca 2016 odbyła się premiera filmu pt. W imię honoru, w którym zostali przedstawieni generałowie Andrzej Błasik, Andrzej Karweta, Bronisław Kwiatkowski poprzez wypowiedzi ich małżonek.

 

Ewa Stankiewicz autorka filmów, reportaży telewizyjnych i radiowych, w tym dokumentu pt. Solidarni 2010, stanowiącego zapis rozmów prowadzonych pomiędzy ludźmi zgromadzonymi podczas żałoby narodowej po katastrofie na Krakowskim Przedmieścia w Warszawie oraz podczas uroczystości pogrzebowych Pary Prezydenckiej w Krakowie (współautor Jan Pospieszalski, 2010), Krzyż. Solidarni 2010 część druga (współautor Jan Pospieszalski, 2011) będący niejako kontynuacją filmu Solidarni 2010. Film opowiada o wydarzeniach związanych ze sporem o krzyż sprzed Pałacu Prezydenckiego, który przez wiele tygodni budził w Polsce wielkie emocje oraz Lista pasażerów (także wraz z Janem Pospieszalskim, 2011).

 

Piotr Falkowski dziennikarz, reporter Naszego Dziennika; był dwukrotnie zatrzymywany przez służby rosyjskie jako dziennikarz prowadzący śledztwo w związku z katastrofą smoleńską. Falkowski m.in. odnalazł pułkownika Krasnokutskiego, który odegrał niejasną rolę, przebywając w wieży kontroli lotów w Smoleńsku, w czasie feralnego lotu TU-154 M.

 

Marek Pyza dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny. Pracował jako reporter polityczny m.in. w TV Puls, Panoramie oraz w Wiadomościach TVP, w których publikował materiały na temat katastrofy smoleńskiej. Aktualnie artykuły poświęcone przyczynom i okolicznościom tej tragedii (pisane najczęściej wraz z Marcinem Wikło regularnie publikuje w tygodniku "Sieci" i na portalu wPolityce.pl .

 

Grzegorz Wierzchołowski dziennikarz, od 2009 r. redaktor naczelny portalu Niezalezna.pl. Publikuje w Gazecie Polskiej, Gazecie Polskiej Codziennie i miesięczniku Nowe Państwo. Współautor książkowego wydania specjalnego Nowego Państwa pt. Smoleńsk: Kulisy katastrofy. Współautor książki Musieli zginąć (wraz z Leszkiem Misiakiem), unikatowego kompendium wiedzy na temat katastrofy w Smoleńsku, wzbogaconego o wywiady i wiele najnowszych na czas wydania książki, ustaleń dotyczących wątków sprawy - pierwsze książkowe podsumowanie dziennikarskiego śledztwa prowadzonego przez Gazetę Polską od 10 kwietnia 2010 roku.

 

Zapraszamy!

 

Źródło: CMWP SDP

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)