Katastrofa cywilizacyjna - drugie uderzenie

Obrazek użytkownika michael-abakus
Świat

 

*

Na przełomie XX i XXI wieku zdarzyła się wielka, wręcz monumentalna katastrofa cywilizacyjna. Świat rozpadł się na dwie przeciwstawne domeny:
1. Totalitarny ustrój cywilizacyjny
2. Demokratyczny ustrój cywilizacyjny.

Zauważmy, nie rozwaliły się ani ustroje polityczne, ani gospodarcze, ani nawet społeczne. Wyraźnie zaznaczam, że mówię o ustrojach cywilizacyjnych. I właśnie w tym jest istota bardzo poważnego zjawiska, o którym nie wiadomo jak dyskutować, ponieważ wszelkie naukowe i publicystyczne rozważania drążą format ustrojów politycznych albo ekonomicznych. A świadomość tego, że najpoważniejszy globalny konflikt ma charakter cywilizacyjny praktycznie nie istnieje. Ta nieświadomość, moim zdaniem, wręcz uniemożliwia zrozumienia współczesnej rzeczywistości, a więc w efekcie blokuje skuteczne rozwiązywanie najważniejszych problemów współczesnego świata.
Odsyła zrozumienie globalnej rzeczywistości na manowce.

POJĘCIE SYSTEMU CYWILIZACYJNEGO

Na przykład, zarówno ]]>Arnold Joseph Toynbee]]> jak i ]]>Feliks Koneczny]]> traktowali pojęcie cywilizacji jako przedmiot, do którego badań niezbędny jest skomplikowany ]]>paradygmat]]>, czyli zbiór pojęć i teorii tworzących podstawę nauki zawierającej kryteria i przesłanki pozwalające na opis oraz definiowanie rzeczywistych zjawisk cywilizacyjnych. 

Kształt systemów ustroju politycznego, gospodarczego, prawnego, a także kultury i aksjologii rzeczywistych społeczeństw zawsze jest skutkiem synergicznego oddziaływania wszystkich mechanizmów generowanych przez konkretny format czy system cywilizacyjny. Cywilizacje są według Feliksa Konecznego „metodą ustroju życia zbiorowego”, przy czym jest wiele różnych cywilizacji. Arnold Toynbee i Feliks Koneczny wyróżnili po kilkadziesiąt różnych cywilizacji, choć kryteria ich definiowania stosowane przez każdego z nich nie były tożsame.

Rozpad zbioru wszystkich współczesnych cywilizacji na dwa rozłączne podzbiory cywilizacji totalitarnych albo cywilizacji demokratycznych jest skutkiem oddziaływania współczesnych mechanizmów cywilizacyjnych i dlatego ich analiza na gruncie ograniczonym tylko do mechanizmów politycznych albo tylko ekonomicznych lub kulturowych prowadzi do nikąd. Jest całkowicie nieefektywna, ponieważ nie ma dostępu do analizy współcześnie istotnych zjawisk, koniecznych do skutecznego zrozumienia mechanizmów aktualnej rzeczywistości. 

Nie myślimy o tym, czego nie wiemy i dlatego przewidzieć nie potrafimy. 
A wtedy jedynym rozwiązaniem jest wojna.
I dlatego teraz jest wojna.

Putin wywołał wojnę,
dlatego, że nie rozumie do końca reguł tej gry,
w którą sam gra.

O tych współczesnych mechanizmach cywilizacyjnych powiem kilka słów trochę później. Na razie wstępnym wyjaśnieniem może być odwołanie się do ]]>teorii katastrof]]> ]]>René Thoma]]>, według której pominięcie nawet niewielkiego, wręcz nieskończenie małego lecz istotnego czynnika, prowadzi do katastrofy. Tyle na razie. A teraz zajmę się z pozoru nieistotnym przykładem niemieckiej katastrofy.

NIEMIECKA KATASTROFA.

  • Pierwszego września 2022 roku pojawiło się ]]>pierwsze uderzenie młotem]]> w antypolską przemoc - został opublikowany raport o reparacjach wojennych. Pisałem wtedy o zainicjowaniu bardzo długiej kampanii. Musi trwać cierpliwa, systematycznie prowadzona przez wiele lat kampania.
    Zacytuję teraz podsumowanie mojego ]]>komentarza]]> z drugiego września 2022 roku, zawierającego na gorąco sformułowaną prognozę na na najbliższe lata:

"Musimy to zrobić, musimy ponieważ nie można oddać władzy ludziom na smyczy, gotowym sprzedać Polskę za nędzny jurgielt, za byle jakie pieniądze. Pierwszy krok już jest jak walnięcie młotem, ujawniającym to, kim oni są i jacy są. Wszystko zależy od naszej determinacji, odwagi i woli walki. A Niemcy, jeśli chcą przetrwać, muszą zapłacić należne Polsce reparacje i to jak najprędzej. Każdy rok opóźnienia w wywiązaniu się z tego obowiązku, dobitniej pokaże światu jak bardzo podobni byli Niemcy w latach 1939 - 1945 w Polsce - do tego, co teraz Rosjanie robią na Ukrainie. Pokaże światu, czym grozi imperialna wspólnota Niemiec z Rosją."

  • Po pierwsze. Upłynęły trzy miesiące i Niemcy nie rozumieją reguł tej gry i dlatego wpadli w pułapkę własnej cywilizacyjnej pychy.
    Mianowicie, niemiecki rząd w odpowiedzi na polską notę, wystosował wreszcie swoją, zawierającą jedno wielkie nie. Nein! Sprawa odszkodowań za zbrodnie popełnione w czasie II Wojny Światowej jest zamknięta. 

  • Po drugie, teraz, dzisiaj, w ślad za odpowiedzią niemieckiego rządu, szef działu politycznego ]]>"Die Welt" Jacques Schuster]]> opublikował komentarz, który zamyka stwierdzeniem, że "...jest więc niemalże łajdactwem ze strony polskiego rządu insynuowanie, że jego sąsiedzi na zachód od Odry zapomnieli o cierpieniach Polski."

Super! []]>link]]>].

Otóż Niemcy nie wiedzą, że w ten sposób otworzyli przed Polską drogę do pokazania całemu światu - w długiej i upierdliwie prowadzonej kampanii, przez całe lata wbijającej w głowy światowej opinii publicznnej to, jak bardzo paskudni byli Niemcy w latach 1939 - 1945 w Polsce - jak bardzo podobni do dzisiejszych rosyjskich zbrodniarzy mordujacych Ukrainę. 

Dobitnie pokaże całemu światu, czym grozi imperialna wspólnota
Niemiec z Rosją!

Mało kto teraz w Polsce zdaje sobie sprawę jak potężną bronią w polskich rękach jest dzsiaj sposobność przeprowadzenia tej kampanii. Zakładam, że antypolska totalitarna opozycja nie ma o tym pojęcia i dlatego solidarnie z Niemcami i Rosją sama sobie zakłada pętlę na swój własny kark.  

 

* * *

]]>Dlatego trzeba zniszczyć «Wielką Ściemę» antypolskiego totalitaryzmu.]]>

]]>Nie akceptujemy żadnej totalitarnej opozycji,
wrogiej Polsce, polskiemu Państwu i polskiej racji stanu,
pełnej pogardy, kłamstwa i nienawiści.

Polsce jest potrzebna prawdziwa, uczciwa opozycja!
]]>

 

* * *

następny - poprzedni

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)

Komentarze

Najpierw noc kryształowa a później w rozliczeniu noc długich noży!

Słuchałem dzisiaj w telewizji "Republika", a może w Gorących Pytaniach "wPolsce.pl" wywiad z Burmistrzem Dobrego Miasta Jarosławem Kowalskim o problemie dorocznej politycznej akcji Jerzego Owsiaka organizujacego co raz brutalniejsze programy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która z roku na rok zbliża się do formatu nocy kryształowej. Dzieje się dokladnie tak jak to nie jeden raz w historii było. Barbarzyńcy nacierający na Cesarstwo Rzymu. Nietrudno przewidzieć niedaleką przyszłość - znowu agresja, nienawiść, chamstwo i głęboka pogarda w natarciu. 

____________________________________________________

A OTO PROROCZA WIZJA NIEDALEKIEJ PRZYSZŁOŚCI

Noc kryształowa
Pogrom PiS w demokratycznej Polsce zainicjowany przez władze totalitarnej opozycji, w nocy gdzieś w niedalekiej przyszłości 2023 roku.
Ulice polskich miast zostaną zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych pisowskich mieszkań i sklepów, stąd też nazwa pogromu. Druga teoria co do nazwy mówi o „krystalizacji”, czyli oczyszczeniu polskiego narodu z przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy, przede wszystkim PiS. Platforma Obywatelska nie tylko przyzwala na prześladowania pisowskiej ludności, ale również nadaje im zorganizowany charakter ***** ***. 

Noc długich noży.
Powyborcze rozliczenie będzie przeprowadzone któreś nocy, niedługo po wyborach 2023 roku zrealizowane w akcji schwytania i zniszczenia przeciwników Koalicji Obywatelskiej, przede wszystkim wewnątrz ruchu totalitarnej opozycji. Tej nocy odpowiednie służby zajmą siedziby niedawnych koalicjantów, by aresztować ich przywódców.

Czystki zostaną przeprowadzona na całym froncie niedawnych sojuszników - od Nowoczesnej, Konfederacji i wszelkich lewic do .KOD, Strajku Kobiet i wszelkich aktywistów. Pretekstem do podjęcia tych działań będzie rzekomo planowany przez nich zamach stanu. 

____________________________________________________

W wywiadzie z Jarosławem Kowalskim najsmutniejsza jest relacja o kompletnym braku przeciwstawienia się narastającej brutalnosci aktywistów Jerzego Owsiaka, którzy poruszają się po Dobrym Mieście z drewnianymi palkami w garściach. Ich wrogiem jest nie tylko PiS ale także i Kościół Katolicki, jego kapłani wierni, symbole...
Na razie agresywne bojówki są uzbrojone w drewnane pały. Na razie 

I kompletny brak protestu. Zupełne zero. Milczenie.

Vote up!
5
Vote down!
0

michael

#1649406

   Całość bardzo ciekawa Twoich wywodów, ale...zapomniałeś o trzeciej opcji. Polacy zorganizują grupki na wzór Kedywu i część tej tłustej agentury w popłochu opuści nasz kraj. Czas zauważyć, że ostatnio wydano rekordową ilość paszportów. Wojna sprzyja na pozyskaniu odpowiednich "narzędzi," które już mogą być pozyskane w gniewnych rękach. Temat filozoficzny, ale szybko może się przeradzić w rzeczywistość, jak będą chcieli Polskę rzucić z powrotem na kolana. Ten rok będzie przełomem, albo rzeczywista wolność, albo przyszłe kajdany.

Vote up!
3
Vote down!
0

ronin

#1649446

Cześć

Bądźmy dumni i walczmy o prawdę. w ramach akcji KOPERNIK BYŁ POLAKIEM, A NIE NIEMCEM.

Tak więc pozwolę sobie dodać uwagę, że to nasz Feliks Koneczny (Jedna strona rodziny mojej mamy też pochodzi z Moraw) stworzył historiozofię i jako pierwszy, na poważnie zajmował się i skatalogował współczesne cywilizacje (Mały konflikt - ja uważam, że Niemcy, jako dziecko Prus, to cywilizacja bizantyjska).

Toynbee był prawie o 30 lat młodszy i tylko konsumował idee i dokonania Konecznego. No ale to Brytyjczyk, a nie jakiś tam Polak.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1649423

Ktoś kiedyś napisał, że w Wielkiej Encyklopedii Brytyjskiej o Feliksie Konecznym jest artykuł na 24 strony, a o Arnoldzie Toynbee tylko jedna. I jest to proporcja właściwa. Sam pan Arnold mówił wyraźnie, że pan Feliks jest jego mistrzem, i cały swój dorobek zawdzięcza jego nauce i jej dokonaniom.

Feliks Koneczny byl i jest mało znany w Polsce, ponieważ nie tylko w czasach PRL był tępiony i pomijany dlatego, że uważany był za wroga komunizmu, a w szczególności rosyjskiej bolszewii.
Przecież sam Feliks Koneczny całkiem beznamiętnie i z powodu konkretnych waściwości kwalifikował rosyjską cywilizację jako turańską. A o bolszewickiej realizacji tej cywilizacji mówił i pisał jako o imperium zła.

A jeśli chodzi o Prusy, to sam Feliks Koneczny, jako przykłady współczenych cywilizacji turańskich wskazywał właśnie Rosję i Prusy. W Prusiech cywilizacja turańska, a nie bizantyjska. Prawdopodobnie stąd bierze się kostropata, ale odwieczna wspólnota Rosji i berlińskich Niemiec, czyli właśnie politycznych i kulturowych następców Prus.

A inni Niemcy? Jedni uważają się za Saksończyków, inni za Bawarczyków i na ogół nie przepadają za tymi z Berlina. 

Błogosławieństwa Bożego i wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

Vote up!
4
Vote down!
0

michael

#1649424

W polskim środowisku liberałów ekonomicznych postać a także dorobek Feliksa Konecznego traktowany jest obojętnie albo nawet niechętnie i to z różnych powodów.

Jest cała wielka gromada liberałów, których nazywam "liberałami prymitywnymi", którym za całą ekonomię wystarcza dogmat o tym, że "prywatne jest dobre, państwowe złe, a podatki jeszcze gorsze. A jak kłopot, to schładzanie gospodarki".
I tyle.
Nic więcej wiedzieć nie muszą i nie chcą. Reprezentantami tej szkoły to Leszek Balcerowicz i cała jego brygada od George S. poczynając, ale także potomkowie Ko-Liber czyli Korwin, Konfederacja, Leszczyna i nieomal cała prymitywna ekonomia totalitarnej opozycji. Po prostu żałosne.

Ale jest także całe pokolenie naukowej ekonomii liberalnej, na przykład austriackiej, sumienne, naukowe i dokładne, ale niestety na tym polu zbyt ideologiczne.
Ludwig von Mises, Murray Rothbard a nawet Instytut Misesa  OK. Zgoda.

Ale w konkretnej rozmowie pojawia się monomania charakterystyczna dla starej nauki akademickiej.

Ich zdaniem analiza ekonomiczna jest wystarczajaca, ponieważ prawa ekonomii decydują o wszystkim, a polityka ekonomiczna rozwiązuje wszystkie problemy. Tym się różnią od podejścia Feliksa Konecznego, który do zrozumienia problemu i jego rozwiązania chciał analizować nie tylko czynniki ekonomiczne, ale wszystkie inne. Społeczne, prawne, kulturowe, ustrojowe, religijne... Podejście holistyczne - czyli cywilizacyjne. Rzeczywistośc to nie tylko ekonomia.

Vote up!
4
Vote down!
0

michael

#1649425

i wbrew wszystkiemu jestem zadowolony z sytuacji wywołanej artykułem Jacques Schustera, szefa komentatorów politycznych (Chefkommentator der „Welt“-Gruppe) w niemieckim dzienniku "Die Welt". Otóż Niemcy w swojej cywilizacyjnej niekompetencji sami sobie strzelają w stopę, prowokując polską kampanię wyprowadzającą świat z błędu. Mianowicie. To nie Polska ma uczyć się od Niemiec, lecz Niemcy powinny korzystać z polskiego przywództwa. To nie Niemcy, a Polska zachowuje się jak trzeba, to od nas Niemcy mogą się wiele nauczyć. 

A wiceminister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński wykorzystuje tę sytuację i inicjuje tę kampanię zaproszeniem Jacques Schustera do Polski na lekcję prawdy o historii Polski.

Vote up!
4
Vote down!
0

michael

#1649441