Блатные люди na portalu. Pajac, czyli obraza

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Idee

Przyznam, że kolejny już raz nie posiadam się ze zdumienia patrząc, jak ruska agentura wpływu dekonspiruje się sama.

 

Ot, wydawało by się zwykła pyskówka. Nawet nie ostra, takie tam przygadywanie. Bloger SolidarnyX poczuł się mocno urażony nazwaniem go przez blogera Huskysolidarnym pajacem”.

Na gadaczce możemy przeczytać jego pełen żalu post:

Przy okazji Gawrion sam zobacz zachowanie i wyzwiska Husky. Pisałem grzecznie do Ciebie, a taki Husky z bluzgami do mnie (…).

Przyznam, ze w pierwszej chwili wybuchnąłem śmiechem. Kto jak kto, ale SX urażony „bluzgiem” w postaci słowa pajac?

Wszak sam często używa wobec innych o wiele gorszych, by o „bydlaku” wspomnieć. Skąd więc, u licha, takie zacietrzewienie i nienawiść z powodu wyjątkowo niewinnego słowa?

Dlaczego SX obraził się tak okrutnie na Husky’ego? Odpowiedź odnajdziemy w argocie. Na dodatek…. ruskim!

Małe wyjaśnienie. Argot .to po polsku żargon, choć słowo to nie wyczerpuje całości zakresu pojęciowego tego pojęcia. Ekstremalnie to nawet odrębny język, jakim posługują się okr4eślone warstwy społeczeństwa. W Polsce najbardziej rozpowszechnionym i znanym powszechnie argotem jest grypsera. Mimo oparcia w lwiej części na ruskiej gwarze więziennej (ok. 70%) sama nazwa wywodzi się z niemieckiego. Od grips, czyli… rozum. W grypserze trzeba koniecznie wyróżnić kminę, czyli język używany wyłącznie przez ludzi, a nie również przez frajerów.

 

Jak bardzo przeszła do świata zwykłych ludzi widzieliśmy całkiem niedawno, kiedy to jeden z blogerów użył określenia „afera koperkowa”, co ciągle jest tłumaczone jako gównoburza, inaczej kłótnia o sprawy trzeciorzędne.

Słowa, jakie są w użyciu tylko pozornie mają znaczenie takie, jak w literackiej polszczyźnie. Naprawdę zaś mają upełnie inne znaczenie.

Poprzez grypserę spójrzmy na „pajaca”. Generalnie to wyjątkowy nieudacznik, więzień, który już przez samą swoją obecność stwarza zagrożenie dla innych. Nie potrafi panować nad sobą, co w wielu sytuacjach może ściągnąć kary dyscyplinarne również na współwięźniów.

Gdyby tak określić więziennego „pajaca” słowami zrozumiałymi „na powietrzu” (czyli na wolności) najbliższy byłby chyba nadęty dupek, agresywny świr.

Jak więc widać, SX ma powód, by się czuć obrażony. Ale to przecież o wiele delikatniej, niż wyzwanie kogoś od bydlaka.

Poza tym czy nazwanie kogoś dupkiem to taka obelga, z powodu której trzeba aż tak kwilić?

Z całą pewnością pajac nawet użyty wobec grypsującego nie wyzwoli aż takiej reakcji, jak zaobserwowana u SX. Co oczywiście nie znaczy, że osoba pozwalająca sobie na taki epitet pod celą nie dostałaby przynajmniej raz z liścia. ;)

Jednak poza murami więzienia taka reakcja byłaby potępiona przez wszystkich.

 

Co więc ugryzło SX-a?

Sięgnijmy zatem do praźródła polskiej grypsery.

Do największego języka przestępczego świata, jakim jest блатный язык (blatny język), powszechnie stosowany w rosyjskim półświatku, szczególnie zaś w zakładach karnych.

I tam dopiero z całą okazałością widzimy, jakże straszną obelgą jest niewinne na pierwszy rzut oka słowo паяц (pajac).

Blatny pajac to coś w rodzaju naszej więziennej parówy, ale na dodatek skażony współpracą z psami lub co gorsze z gadami. Często też siedzący za majty.

Z reguły po tygodniu, czasem prędzej, trafia do haremu, gdzie staje się jednym z lachociągów.

Pajac w każdym z tych miejsc próbuje okazywać usłużność wobec wszystkich, którzy są od niego silniejsi, albo on za takich ich uważa,

To tylko zwiększa pogardę, jaką jest otoczony. I nie tylko ze strony więźniów, ale także strażników więziennych czy też przesłuchujących go czasem policjantów. Nawet spać nie może na podłodze wokół prycz zajmowanych przez blatnych, lecz skulony tkwi wokół kibla, narażony na opryskiwanie moczem przez współwięźniów podczas nocy.

Pajac to absolutne dno, z którego nie ma jak się wyrwać. Poza zawiązanym prześcieradłem na poręczy pryczy.

Uwaga. Służby rosyjskie mają rozpracowanych więźniów na tyle, że raczej mało który pajac trafia pod celę na dłużej. Najczęściej jednak po roku, maksimum dwóch znikają w czeluściach więzień przeznaczonych dla chorych psychicznie przestępców.

Oba argoty, zarówno polski jak i ruski, z czasem przeniknęły poza środowisko więzienne. Często pojedyncze pojęcia, a czasem i całe frazy przyswoili sobie ludzie z tzw. służb.

Bloger SX do tej pory ostro atakował rządzącą partię z pozycji „zawiedzionego”. Wydaje się niemal pewne, że miało go to odpowiednio legendować w oczach nieświadomych niczego czytelników.

Często też bez okazji atakował Ukrainę, co jest charakterystyczną cechą ruskiej agentury wpływu ale także putinowskich pożytecznych idiotów.

Wpadł, zupełnie przypadkowo, na „pajacu”. Bo choć dla nas jest to słowo niewinne, to dla niego i jego środowiska faktycznie jest to obelga.

Jedna z największych, jakie są w użyciu w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych.

A także pośród ich służb oraz agentów wpływu rozsianych po całym świecie.

 

To właśnie tłumaczy jego niezrozumiałe dla Polaka oburzenie.

 

29.04 2020

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.1 (głosów:15)

Komentarze

Pozostaje mi złożyć tylko ubolewanie za moje chamskie zachowanie
Jak bardzo jest mi przykro to tylko ja wiem
8-))))))))

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-5

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1628234

Bardzo ciekawa analiza. Lubię takie kompetentne teksty, ważniejsze od tylko takich "co mi w duszy gra", "ja myślę"...itd. Każdemu "coś w duszy gra" i każdy "coś myśli" . Oczywiście  jest to forum wymiany myśli i poglądów. Ale przyznaję,  teksty poznawcze cenię najbardziej.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

janksero

#1628456

Rosyjskim posługujesz się jako "mother language", znasz sytuację w rosyjskich więzieniach, znasz też sytuację z rosyjskich łagrów, wiesz jak się "lachociągiem" zostaje. Nie ma wątpliwości iż byłeś tam albo klawiszem, albo też tym "lachociągiem" o którego doświadczeniach tu piszesz :) A może jednym i drugim? Taki awans społeczny za dobrą pracę?

Widzisz, przeszłość wychodzi, wspomnienia spać nie dają. Ale te kursy na "prawdziwych polaków, sowieckich patriotów" to intensywne robiłeś. Całkiem nieźle się naszym językiem posługujesz, choć trochę akcent musisz poprawić.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-6

Poważnym ludziom odpowiadam, przygłupiastych trolli ośmieszam a one listę obecności pałką zamiast krzyżykiem analfabety podpisują. Śmiejmy się z głupich, choćby przewielebnych.

#1628239

Czasem trudno odróżnić ruską parówę od prymitywnego szura. Swoją drogą to znamienne, że największe chamy, stale wyzywający, są też największymi płaczkami i konfidentami. Są, zdaje sie, traktowani jako folklor albo upośledzeni, bo krzywda ich nie spotyka, ale i czegóż wymagać od głupków? To od najlepszych wymaga się więcej. Ostatnio to tu taka kumulacja była, gdy paru się zarzekało, że nikogo nie wyzywa, że na argumenty, całkiem jakby się zmówili albo mieli wspólny arkturiański umysł. Z tym akurat sprawa jest prostsza, doświadczone trolle, gdy widzą czas karania, grają ofiary a co bardziej bezczelnie zadaniowi jak np. Niebieski, próbują rozkręcac afery i wmieszać innych, by jak najbardziej zamieszać i wywołać czystkę.

Z różnym znaczeniem słów można skojarzyć też "pacan", w rosyjskim to "ziomek" a w polskim- wiadomo.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-7

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1628240

..."doświadczone trolle, gdy widzą czas karania, grają ofiary..". Chyba trafna diagnoza.....Potrzebne jest  naświetlanie takich tematów, trzeba odsłaniać pewne mechanizmy, rzucać światło na pewne prawidłowości.. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

janksero

#1628448

To dziwne, że PiS potrzebuje takich "argumentów" i takich "oratorów" do zwalczania swoich urojonych "wrogów".

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1628270

W tekście widzisz argumenty potrzebne PiS do zwalczania wrogów?

Naprawdę?

Czy to urojenie. Marzy się zrobienie z tego konfliktu politycznego, by antypisowcy wsparli taką Rebeliantkę?
Ale oczywiście dalej będziesz udawać oburzenie, że nie popierasz żadnej opcji, tylko dziwnym trafem stale walisz w PiS.

Wiadomo, przed wyborami zawsze wymyślasz jakieś świństwo. Np. hucpę z oskarżeniem Dudy.

Jak tam oszołomskie pomawianie ze swych urojeń? To prawda, że Gowin dogada się z PiS-em w zamian za udziały w "biznesie szczepionkowym", czy podłe pomawianie znanej manipulantki? Nie wstyd wypisywać takich bzdur? Stale jakieś mącenie.

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-6

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1628273

opowiadaj o tych "urojeniach" ludziom w Cieszynie, Zgorzelcu i w innych miejscach.

Oni chcą pracować na chleb, a nie słuchać miraży o szczepionkach.

https://www.wiesci24.pl/2020/04/27/gigantyczne-antypisowskie-protesty-w-cieszynie-przeciw-ludziom-wojsko-wideo/?

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1628277

Co jakieś protesty w Cieszynie mają do wskazanych zagadnień?

Potrafisz wyjaśnić prosto?

To dowód na rojenia o jakichś pisowskich argumentach? Czy o pomówienie Gowina, że dostanie jakieś udziały BigPharmy?

Urojenia to czy tępe trollowanie?

 

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1628278

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1628280

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Humpty Dumpty nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Mocno grzeje?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6
#1628275

przyjacieli ruskich narodowców ze ścierwoneonówki - czyli zbolszewizowanych politycznych idiotów, pseudo katolików i pseudo patriotów w rodzaju: "markowa", "verita", "solidarnyX", "leszek1" czy "kefas z giathalassy" - którym nie przeszkadza ich bezrozumny i prymitywny polityczny kretynizm nie pozwalający im na rozumienie tego, że polityka ma swoje prawa...

Tych narodowych sowiecko-socjalistycznych ruskich patriotów cechuje bezrozumny i prymitywny polityczny kretynizm, który nie pozwala im na rozumienie tego, że polityka ma swoje określone prawa...

Dlatego w polityce działania zgodne z wyłącznie własnym wishful thinking, bez liczenia się z istniejącymi realiami - prowadzą jedynie do tego, że traci się wszystko.

Odczuł to parę lat temu bardzo mocno mądry i rozsądny polityk i katolik Marek Jurek...

Jednak politycznym kretynom używającym nicków "markowa" czy "verita" -- powołującym się na swój dewocyjny katolicyzm -- a jednocześnie atakującym polskich patriotów, hierarchów Kościoła oraz o. Rydzyka -- nie przeszkadza ich własna, wręcz bolszewicka nienawiść do polskich patriotów... Jednak można zapytać o to, co taka bolszewicka nienawiść ma współnego z nauczaniem Kościoła czy katolicyzmem?

Nie przeszkadza im także ich narodowo-socjalistyczna wspólnota antypolskich pogladów oraz związany z tym ich przyjacielski i serdeczny sojusz z bolszewickimi politrukami z sowiecko-ruskiej ścierwoneonówki.

Pewnie dlatego, że łączy ich wspólna narodowo-socjalistyczno-bolszewicka, wręcz braterska nienawiść do polskich patriotów...

 

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-6

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1628285

Tu nie chodzi tylko o "nienawiść do polskich patriotów"  a strategię działania. Bardzo trafna odpowiedź chociaż sam z jednym się nie do kończ zgadzam. Tacy "świętobliwi" jak Marek Jurek są bardzo niebezpieczni, wręcz szkodliwi, bo / zakładając że działają z przekonania / , bardzo łatwo ich podpuścić do w gruncie rzeczy destrukcyjnego politycznie działania. Wystarczy w pobliżu np jakiś "autorytet duchowny", będący na "usługach", a podstawić łatwo,  który mu szepnie: " i ty taki chrześcijanin na to pozwolisz, te niewinne duszyczki ... itd ". Dziwnym trafem jednak, on zaczynał swe "świętobliwe" choć destrukcyjne politycznie działania zawsze w momentach przesileń, jak to mogło rozbić, pozbawić większości itd. A przyglądam mu się latami. Skąd, gdzie dojrzewał, gdzie studiował. Dobrze, gdyby to było tylko "szczere i ideowe szkodzenie". I dobrze, że się go pozbyli do Brukseli, kasa takich "świętoszków" o cierpiącym wyrazie twarzy jakoś zawsze temperuje. Po prostu, nie ufam mu. Posiadanie "racji" to w polityce o dużo za mało. Ważne kiedy i jak się ją artykułuje i cierpliwość. Jak się idzie po kruchym lodzie, to się nie wszczyna awantur nawet o sprawy pryncypialne. Jeśli działał szczerze , " z przekonania", to do polityki w ogóle się nie nadaje, trzymać takiego na odległość 1000 kilometrów. Ale komentarz bardzo trafny.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4

janksero

#1628452

To w PO, GóWnie Wyborczym i TVN od dziś żałoba

ps.
W najbliższą niedzielę w siedzibie Platformy Obywatelskiej odbędzie bankiet poświęcony M. Gersdorf, na którym opozycja podziękuje za wieloletnią, apolityczną służbę polskiemu sądownictwu. Jak informuję dziennikarz Z.N ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę miejsc transmisję przeprowadzi TVN24.Zbiórkę na odprawę poprowadzi Mateusz Kijowski i dzieci Owsika.
No to czekamy z niecierpliwością.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

Babies Lives Matter
White Lives Matter

#1628282

:):) Widzę, że i Gersdorf i TVN mają  tu swoich "miłośników" co czują się dotknięci :).

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3

janksero

#1628455

buhahahahaahahaa ale się uśmiałem, szkoda, że wcześniej tego nie widziałem, tylko zacząłem szukać dopiero, bo widziałem, że Rebeliantka w innym temacie coś o tym napomknęła do HD. Kurcze HD, muszę chyba przestać olewać całkowicie twoje testy, bo czasem chociaż pośmiać się będę mógł z ciebie i twojego samozaorania się :D

Widać po tekście jasno, że dupcia cie jeszcze boli, jak byłeś taką "parówą" w kiciu, o którym piszesz - i teraz nie wiem tylko jednego, czy ty się chwalisz, czy żalisz? ;D

Na prawdę, jest późna godzina a ja tak parsknąłem śmiechem, że domownicy się obudzili ;)

Brawo HD, dawaj dalej, co prawda nie myślałem, że będę obiektem twoich westchnień  i to na całego bloga (zapamiętaj sobie, to że dupa cie boli po twoich doświadczeniach rosyjskich, to nie znaczy że możesz uderzać z tym do mnie, pohamuj wodze, ja jestem normalny :) ale jak tak bardzo chcesz dalej robić z siebie "pajaca" :) to dawaj, pisz, pośmiejemy się jeszcze :D

Ps. tak na serio, to teraz najlepiej pokazałeś jakie ty kretynizmy wymyślałeś o Rebeliantce, jak próbujesz dopisać komuś tak niestworzone rzeczy tylko na podstawie jednego słowa "pajac" - no cóż pajacuj dalej :)

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-4
#1628752