Koniec mitu "okrągłego stołu"

Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Gniewomir Świechowski przywołał dziś ciekawe wyniki pewnego badania opinii publicznej. Naprawdę dziwne, iż sondaż CBOS dotyczący „okrągłego stołu” nie wzbudził szczególnego zainteresowania blogerów, ani też mediów.
Tymczasem powinniśmy się tym sondażem zainteresować jak najbardziej. Okazuje się bowiem, iż po dwudziestu latach Polacy mają w końcu realistyczny ogląd wydarzeń z wiosny 1989 roku. Upadł mit „okrągłego stołu” kreowany przez środowiska związane z Adamem Michnikiem. Już wiemy, iż nie ma się czym zachwycać. A jeśli nastąpił kompromis, to bardzo zgniły.

Tylko 30 proc. respondentów stwierdziło, że „okrągły stół” był najlepszym sposobem przeprowadzenia zmian politycznych w naszym kraju. Aż 37 proc. badanych uważa, iż kompromis z komunistami był zbyt daleko posunięty, a zdaniem 8 proc. „okrągły stół” był po prostu zły. Razem daje to 45 proc. ankietowanych niezadowolonych z wyników negocjacji.

To ocena polityczna. Ocena moralna jest dla okrągłostołowych negocjacji jeszcze bardziej miażdżąca. 51 proc. badanych podziela opinię, iż to przez „okrągły stół” nie doszło do rozliczenia minionego systemu i jego głównych przedstawicieli. Tylko 21 proc. nie zgadza się z tym stwierdzeniem.

Polska przygotowuje się właśnie do obchodów dwudziestej rocznicy odzyskania niepodległości. Jednakże coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać, iż koszt przemian był dużo wyższy, niż się spodziewano – chociażby moralny. Można zrozumieć, że „zgniły kompromis” z komunistami był potrzebny w burzliwym 1989 roku. Ale co potem? Czy rzeczywiście przez wiele następnych lat rozliczenie komunistycznych działaczy stanowiło zagrożenie dla demokracji? Rzecz jasna – nie.

Szkoda, że sen polskiego społeczeństwa trwał aż dwadzieścia lat. Lecz dobrze, że zaczynamy się z niego budzić. Jeszcze mamy szansę naprawić niektóre błędy popełnione w minionych dwóch dekadach.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

a tu obrazek taki fajny dostałem :)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#12115

Czuwamy ;) Obrazków Ci u nas pod dostatkiem..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Ratujmy Nasze Polskie Lasy!
AIM(S) - Artificial, Intelligent Moderation (System) © Gawrion

#12119

Zadziwiające, jak z tego samego badania można wyciągnąć różne wnioski....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#12116

"Polska przygotowuje się właśnie do obchodów dwudziestej rocznicy odzyskania niepodległości."

Chyba powinno być:

Polska przygotowuje się właśnie do obchodów dwudziestej rocznicy "odzyskania niepodległości".

?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

hak

#12117

I to jest najciekawsze, opornie, do świadomości Polaków przebija się fakt, że "1989 rok" był rokiem wielkiego "przekrętu historycznego". Gdzie KGB układało się z Michnikiem i spółką, żeby w Polsce wszystko zostało "tak samo". Bo jest tak samo, kajdany nadal pętają Polskę, zwaną również bananową "Irlandią".
Pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#12124

KGB nie miasiało sobie maczać palców, mieli tu na miejscu lojalnych namiestników... :P

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#12126

Zawsze twierdziłem że zamiast stawiania okrągłego stołu trzeba
było postawić odpowiednią ilość szubienic.I byłaby teraz i demokracja i spokój w Polsce.A tak to mamy teraz układy,koleśiostwo,przekręty i szemrane interesy,a wszystko za sprawą ŻYDOKOMUNY.(patrz Michnik,Kiszczak ,Wałęsa,Jaruzelski
i wielu,wielu innych)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#12156

Oj panie kolego, grubo przesadzasz, zaliczając ich wszystkich do jednej grupy. Akurat Jaruzel bardzo sprawnie przeprowadzał antysemickie czystki w LWP (co mu Wyborcza wybaczyła, choć zwykle na tym punkcie jest wrażliwa).

Sądze że RAZ miał racje mówiąc coś o "żydofobii" coniektórych...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#12157

michnikowo-geremkowo-kuroniowo-kiszczakową hybrydę!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#12162