I tak oto wkracza nowy totalitaryzm

Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Mamy właśnie wszystkie niezbędne klocki do układania prognoz przyszłości. Najlepiej prognozy te formułować odnośńie do USA, bo tu mamy najwięcej danych.

Mamy też ramy koncepcyjne, w które te dane możemy powstawiać.

Mamy, z jednej strony, listę politycznych grzechów amerykańskiego liberalizmu opracowaną przez Marka Lillę i przedstawioną w książce "Koniec liberalizmu jaki znamy".

Mamy też, z drugiej strony, naukowo udokumentowany zestaw przyczyn tych grzechów, zaprezentowany przez Jonathana Haidta w książce "Prawy Umysł".

Po trzecie, dysponujemy faktami z najnowszej polityki polskiej,  szczególnie tymi z lat 2005 - 2007, które mogą służyć jako analogia do sytuacji amerykańskiej, pozwalająca na wysnuwanie prognoz rozwoju sytuacji w USA. Tu warto wziąć pod uwagę oczywiste dla Polaków kwestie systemowe i antysystemowe dzięki doświadczeniom z epoki komunizmu. Lider antysystemowej partii działa w Polsce od samego początku III RP. I teraz przyłóżmy kwestie antysystemowe do sytuacji w USA. Przez dekady zarówno Amerykanie jak i cały świat byli przekonywani, że USA to najwspanialsza demokracja świata. Teza, że w USA kształtuje się system totalitarnym jest dla przeciętnego Amerykanina nie tylko niepoprawna politycznie, jest wprost nie do pojęcia. To taki "czarny łabędź”. Donald Trump nie był do końca przekonany, że to wspaniała demokracja, ale choć jako człowiek spoza zawodowej polityki patrzył na amerykański system trzeźwo, to nie da się go uznać za antysystemowca takiego jak Kaczyński. Amerykanie muszą do tej tezy dojrzeć i to trochę potrwa.

Po czwarte, w związku z wyborami w USA, ujawniły się już jednoznacznie totalitarne cechy systemowe liberalizmu, takie choćby jak cenzura internetowa, przed którymi przestrzegali inni autorzy, analizujący niebezpieczeństwa polityczno-społeczne, grożące nam z racji monopolu informacyjnego platform cyfrowych takich jak Google, Facebook i inne.

Weźmy też pod uwagę czynnik, którego roli nie znamy - kierunek jaki przyjmą nowe pokolenia Amerykanów. Przed dekadą prof. ZImbardo współnapisał książkę " Gdzie ci mężczyźni" poświęconą dekapitacji męskości przez pokulturę. Parę lat temu Jonathan Haidt wspólnapisał "The Coddling of the American Mind" /dosłownie "gotowanie żaby na wolnym ogniu"/, której jeszcze nie czytałem, ale która także poświęcona jest skutkom wychowaczym kultury amerykańskiej.

Nie sądzę, jak obawiają się tego inni komentatorzy, że te wydarzenia zwiastują początek jakiegoś nowego systemu. To po prostu końcowe etapy rozsypywania się układu liberalnego.

https://niezalezna.pl/373532-nadchodzi-era-liberalnej-cenzury-zakneblowano-trumpa-i-parlera-teraz-czas-na-polske

https://wpolityce.pl/swiat/534183-demokraci-chca-wprowadzic-jezyk-neutralny-plciowo-w-ir

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

- albo wreszcie żaba da się ugotować i zjeść albo wyskoczy z garnka.

Amerykańska "żaba" już raz póbowała wyskoczyć z garnka kiedy Żyd Mudoff okradł ich na 65 miliardów dolarów !!!!!!!!!!!!

Amerykanie upominając sie o swoje pieniądze wyszli wtedy na ulicę ale zostali mocno zbici - bardziej niż ostatnio obywatele na Białorusi bo zostali nawet stratowani przez Policję konną.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

#1658501

Na tym właśnie polega dowcip, że gotowana na wolnym ogniu żaba z garnka nie wyskoczy.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1658515

- głupia nie ;)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Polko i Polaku zacznij działać dla Polski zanim znowu obudzisz się na Syberii albo nad dołem Katyńskim.

#1658545

"w USA, ujawniły się już jednoznacznie totalitarne cechy systemowe liberalizmu, takie choćby jak cenzura internetowa, "

... zdaje się wynika z dosyć uniwersalnych prawideł .

Oj nie wolno wielu myśli ubrać w słowa i napisać ... gdy celem jest po prostu ... liberalna wolność słowa ... i to tyle na ten temat ...

:-)

PS.

http://www.kaczmarski.art.pl/tworczosc/wiersze/postmodernizm/

Quod erat demonstrandum

:-)

Uprawdopodobnienie graniczące z pewnością w sumie drobnej rzeczy ... cieszy  i trzeba się cieszyć z drobnych rzeczy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1658516

Wkracza zbrodпicza lewacka nicość

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1658523