Amerika ist wunderbar!!!

Obrazek użytkownika Humpty Dumpty
Humor i satyra

Nowa era transportu lotniczego pewnie jeszcze długo nie zostałaby odkryta gdyby nie pewien polskojęzyczny miłujący prawdę portalik.

Oto odkrycie, jakiego dokonała żurnalistka stanu wojennego Joanna M. Wiórkiewicz:

Dwa dni później na lotnisku w Ankarze lądował wielokrotnie amerykański samolot transportowy z cargo w postaci ponad 100 Abramsów.

Choć od lat interesuję się lotnictwem (ongiś nawet prenumerowałem miesięcznik Technika Lotnicza i Astronautyczna) okazuje się, że moje wiadomości są na psu budę oraz o przysłowiowy kant roztrzaść.

Tak jak inne niedouki w tej dziedzinie uważałem bowiem za największy samolot świata zniszczony w lutym 2022 roku przez ruskich orków samolot An-225 Mrija (maksymalny ładunek 250 t, masa całkowita zaś 640 t).

Wymiary ładowni: 43x6,4x4,4 [m].

Gdyby takim samolotem chcieć przewieźć czołgi typu Abrams (waga ok. 60 ton, długość ok. 9 m, szer. 3,75, wys. ok. 2,4 m) na pokład moglibyśmy wtłoczyć jedynie 4 sztuki. Tymczasem okazuje się, że Ameryka dysponuje samolotami zdolnymi przewieźć… 25 razy więcej!

Joanna M. Wiórkiewicz, niekwestionowany wszak autorytet w każdej dziedzinie, wyraźnie pisze o cargo w postaci ponad 100 Abramsów.

Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN cargo oznacza ładunek statku bądź samolotu (vide:]]> https://sjp.pwn.pl/slowniki/cargo.html]]> ).

Podobnie tłumaczy ten będący w powszechnym użyciu wyraz Wikipedia:

Ładunek, anglicyzm cargo – oznacza wszystkie towary, które zwykle umieszcza się w tej części lub na tej części pojazdu, która przeznaczona jest do przewozu ładunku, i które nie są na stałe zamocowane do pojazdu, w tym przedmioty umieszczone w nośnikach ładunku, na przykład w skrzyniach, nadwoziach wymiennych lub w kontenerach umieszczonych na pojazdach.

Obie definicje oparte są na art. 3 pkt 5 Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/47/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych poruszających się w Unii oraz uchylająca dyrektywę 2000/30/WE.

W języku angielskim brzmi on tak:

cargo’ means all goods that would normally be placed in or on the part of the vehicle designed to carry a load and that are not permanently fixed to the vehicle, including objects within load carriers such as crates, swap bodies or containers on vehicles.

A zatem wg babuni Joasi największy samolot (wszech)świata lądował wielokrotnie w Ankarze za każdym razem mając na pokładzie ponad 100 czołgów typu Abrams.

Niesamowite…

Nie dość, że ładunek taki ważyłby ponad 6000 ton to jeszcze te wymiary…

Oczywiste jest, że czołgi w ładowni nie mogłyby stać jeden za drugim, bo w takim przypadku tylko długość samej ładowni amerykańskiego giganta sięgałaby… kilometra. Siłą rzeczy musiałaby więc być wielopoziomowa, nadto odpowiednio szeroka tak, by Abramsy mogły stać również obok siebie.

Tak czy inaczej długość takiej ładowni musiałaby wynieść 200-250 m, szerokość zaś koło 20-25 m. Zachowując taką samą wysokość każdego poziomu jak ładownia Mriji sumarycznie dałoby jakieś 16 m. Mniej więcej tej wysokości są 6 – piętrowe domy.

Wysokość samolotu można by oszacować zatem na jakieś… 15 pięter (40 m) licząc do górnej krawędzi pionowego statecznika.

Odpowiednio szerokość kadłuba sięgałaby 60 m a długość całkowita 350-400 m. Rozpiętość? Moim zdaniem 500 m co najmniej.

Masa całości, gdyby zachować proporcje z Mriji (640 ton ogółem w tym 250 ton ładunku) sięgałaby… 16.000 ton!

Zatem wg babci Joasi Amerykanie posiadają samolot o masie większej, niż słynny niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein”! I to o 1000 ton!

Wielka jest Ameryka!

A jeszcze większa wiedza pani Wiórkiewicz. ;)

9.03 2023

 

Ps. Sowieci jeszcze przed wojną próbowali opracować własny gigantyczny samolot. Na fotografii tytułowej Kalinin-7, wersja uzbrojona w działa kal. 203 mm – takie same, jak przenosiły ciężkie krążowniki.

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)

Komentarze

Od czasu, kiedy ja próbowałam skorygować ten niefortunny wpis Wiórkiewicz na Neon, pani redaktor zdążyła dodać wyraz "wielokrotnie", uważając pewnie, że poprawi w ten sposób odbiór u swoich czytelników, a może chodziło o inne manipulacje.  Wiórkiewicz przedstawiła się jako wątpliwy ekspert od lotnictwa, ale nawet jeszcze gorszy ekspert od dziennikarstwa.

Na początku jej zdanie brzmiało tak:

"Dwa dni później na lotnisku w Ankarze wylądował amerykański samolot transportowy z cargo w postaci ponad 100 Abramsów."

Nie muszę dodawać, że zaraz po opublikowaniu mojej grzecznej korekty mój wpis został usunięty, a ja sama zostałam zbanowana za chamstwo.

Monaco/Alfax/Leonardo da Vinci (trójgłowy ruski orzeł) działa podobnie.

Vote up!
5
Vote down!
0

AgnieszkaS

#1650728

wymyśliły. A tu takie jajca. Zanim jednak zdążyłem zrobić screena babunia poprawiła zdanie. Na jeszcze większe kretyństwo. JMW to chyba aktualnie największa idiotka na tamtym portaliku.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1650731

Autorka tego kolejnego dzieła jest gwiazda Leonka24 słynne ruskie kurwiszcze o spolszczonym nazwisku Wiórkiewicz, stała bywalczyni (w czasach PRL-u) w milicyjnej obyczajówce
To dzieło nie jest jej pierwszym newsem.
Wcześniej uśmierciła 50 tysięcy polskich najemników a ma twarde dowody na to że rosjanie zniszczyli już 2 polskie dywizje pancerne czyli regularne oddziały Wojska Polskiego walczące po stronie Ukrainy
To kurwiszcze rywalizuje w uśmiercaniu z innym tamtejszym debilem Kulą Lis a promotorem jej tekstów jest znany pedofil marek kuczyna vel repsol
​A o tym że to nie jest Polka niech świadczy ten kretyński tekst z bykami ortograficznymi

https://naszeblogi.pl/comment/407847#comment-407847

Vote up!
1
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1650748

Oczywiście tylko do wiadomości tej pani:
Amerykanie wyprodukowali nowy typ kieszonkowej haubicy o kalibrze 0,25 milimetra, długości lufy równej czterem kalibrom i donośności 1500 kilometrów. Armia ukraińska otrzyma pierwszych 20 egzemplarzy tego działa z dostawą do Ankary. Ukraińscy wojskowi rozwiązai już problem doniesienia tych haubic na te 1500 kilometrów.

Vote up!
2
Vote down!
0

michael

#1650740

umieszczonego tam astronoma, który przekonywał wszystkich, że wewnątrz Ziemi znajduje się druga Ziemia, daleko większa od tej zewnętrznej.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1650743

Byli też tacy, co głosili, że Księżyc jest pusty w środku(skorupa z metalu) a na niewidocznej z Ziemi jego stronie są góry, doliny i miasta.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1650746

jednakowa głębokość kraterów bez względu na średnicę. Natomiast co do miast po drugiej stronie, niewidocznych z Ziemi to np. Juliusz Verne uważał to za wielce prawdopodobne (vide: Wokół Księżyca).

Vote up!
3
Vote down!
0
#1650749

A może tej Pani Joannie M. Wiórkiewicz chodziło o to, że na pokładzie tego samolotu było ponad 100 Abramsów. potomków i krewnych amerykańskiego generała Creighton Abramsa(ur. 1914, zm. 1974)? 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1650745

Na tym Toy-Toyu to co czwarty jest mocno pierdoln*ęty,

tak samo jak troje pozostałych

Vote up!
2
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1650747