Putin kontroluje już wszystkie pola na globalnej szachownicy

Obrazek użytkownika Janko Walski
Świat

Rosja - spacyfikowana i ogłupiona. Jeśli ktoś się wychyli - znika. Armia rozbudowana i od 10 lat intensywnie przygotowywana do siłowych rozstrzygnięć w prowadzonej od początku rządów Putina wojnie hybrydowej.  Otwarcie na Zachód pozwoliło wprowadzić najnowsze technologie. Tylko nafaszerowane nowoczesną elektroniką francuskie okręty desantowe nie dotarły, bo Majdan zmusił Putina do odkrycia kart (ale cała dokumentacja przeszła).Ukraina - bez realnego wsparcia ze strony z Zachodu, bez uzbrojenia, z zastępami ludzi zdemoralizowanych od góry do poziomu gminy i  armią rosyjskich śpiochów czekających na sygnałNiemcy - pogrążone w kryzysie migracyjnym, z kanclerz sparaliżowaną własną głupotą (w wersji korzystnej dla Merkel, niekorzystna to ...)Francja - przeżywa nową rewolucję i to z dwóch stron: motłochu-lewactwa i islamskiego fundamentalizmu - czeka ją prawdziwa wolność, równość i braterstwo.Wielka Brytania - liże ranyUE - rozsypujący się cyrk lewackich kabotynówStany - Obama wprawdzie zdołał w drugiej kadencji po zagarnięciu Krymu dostrzec rzeczywisty wymiar gry Putina (geniusz!), ale za późno - ręka w nocniku. Clinton i Trump to tragedia:  Trump, Trump, Misia Bela, Misia Kasia, konfacela...Polska - na cenzurowanym całego "postępowego" świata, a przede wszystkim zachodnich środowisk opiniotwórczych, różnych Junkersów i Zimmeringów - od czasów ZSSR wypuszczanego w "słuszną" stronę przez rosyjską agenturę wpływu, a teraz dodatkowo przez przegrany w Polsce UBekistan.Turcja - zneutralizowana - historyczny sukces FSB. Potęga słynnych nożyc: z jednej strony wywołanie puczu poprzez dostarczenie informacji potencjalnym puczystom, że są namierzeni, z drugiej, dostarczenie tureckiemu satrapie informacji o puczu i puczystach (takie cwaniactwo Bolka w latach 70-tych tylko na znacznie większą skalę). W ten sposób główny przyczółek NATO w przypadku inwazji na Ukrainę nie tylko został zneutralizowany, ale stał się sojusznikiem. Istotną rolę w tej  grze odegrała także karta kurdyjska.Korea Północna - można się spodziewać, że zostanie wykorzystana jako zapalnik jądrowy. W tym kotle już się gotuje na granicy rozsadzenia.  Jakaś większa prowokacja rosyjskich służb ( w przebraniu amerykańskim) i cały zachodni świat ma problem nieporównywalny z jakimkolwiek innym, wiążący także Korę Płd., Japonię i Chiny.Słowem, Putin nie miał do tej pory tak sprzyjającej sytuacji dla swoich imperialnych planów, a jego potencjalne ofiary czyli świat, spokojnie śpi snem idioty.PS. Temat turecki dotyka pan Witold Gadowski. Jego felietony powinny zdobić czołówki największych mediów nie tylko w Polsce, jako odtrutka na brednie wielu znanych  (i nieznanych) polityków i politologów. Posłuchajmy: Komentarz Tygodnia: Pytanie warte miliardy

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.7 (głosów:13)

Komentarze

Diagnoza celne, warto dodac całkowity chaos na Bliskim wschodzie i w północnej Afryce, wywołany celowo. W całej układance są jeszcze Chiny - sfinks ze wschodu....Polska musi stac sie liderem środkowej Europy - za już sa Węgry, Czechy, Słowacja, państwa baltyckie wyboru nie mają. Można myslec o Rumunii i Bułgarii, ewentualnie krajom bałkańskim, w miare zdrowej austrii czy finlandii. zachód kontynentu jest stracony, podobnie jak Skkandynawia, Italia i pówysep Iberyjski...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Yagon 12

#1518752

dysponująca największą armią europejskiej części NATO w bezpośrednim sąsiedztwie planowanych działań operacyjnych. Właśnie została zneutralizowana i to na długo - represje według kagiebowskich wzorców wywołają głębokie podziały, które mogą przerodzić się w wojnę domową.  Ponadto dostęp okrętów amerykańskich do morza Czarnego może być utrudniony.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

JW

#1518753

chodzi o ew. obronę Ukrainy przed rosyjskim najazdem?

Przecież i tak wsparcie szłoby przez Polskę, M. Czarne byłoby zbyt niebezpieczne.

W razie ataku czy kontrataku NATO na Rosję Turcja i tak ma prawo do własnego zdania, a nie jest i nie była spolegliwym narzędziem.

Zmieniło sie tyle, że ma silniejszą władzę, kosztem czasowych problemów wewnętrznych i dystansu do USA, które najwyraźniej źle się zachowały. To raczej zmienia perrspektywy walk w Syrii ale nie ideę wspólnej obrony państw NATO.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1518776

Dostęp do morza Czarnego uważam za kluczowy w przypadku kolejnej rosyjskiej inwazji - wystarczy spojrzeć na mapę i porównać odległości.

Syria dla Rosji jest ważna, ale nie tak jak wchłonięcie Ukrainy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

JW

#1518836

czyli czasach pokoju, Polska nie zostanie liderem niczego!. Idzie wojna, którą Putin zaplanował wiele lat temu. Wojna na odzyskanie przez Rosję, krajów satelickich, zwanych powszechnie demoludami!. Jeśli ktoś jeszcze tego nie widzi i nie czuje, to dlatego, że chce do końca i za wszelką cenę świętego spokoju!. Zamach smoleński i polityka rządów Tuska, były czasem przygotowania się do napaści otwarcie i bez owijania w bawełnę!. Armia polska, została unicestwiona i pozbawiona dowództwa, uzbrojenie zezłomowane i wyprzedane w trzeci świat!. To był czas haniebnych zaniedbań i wasalizmu. Czas stracony na zawsze. Putin uderzy, bo jesteśmy słabi!. Zanim się pozbieramy i wydobrzejemy minie dekada!. Dostaniemy zapewne, srogo po dupie!. Kiedyś się podniesiemy i dopiero wtedy, sen o europejskim przywództwie, może się przyśnić naszym zachowanym przy życiu potomkom!. Cudem tylko zachowanym!. Kiedy to będzie?. Ano za sto, może nawet dwieście lat!....

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3
#1518755

gdy w 1934 roku Hitler doszedł do władzy... Historia dała nam tylko 5 lat. Teraz znacznie mniej - nicały rok.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

JW

#1518758

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika 3671bajtuf został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Sprwdź Pn dkłdn, w którym rk pn Hltlr dszdł d włdzy, n wyPSj Pn głpstw.
Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-3
#1518926

by proces ukoronować przejęciem urzędu perzydenta w 34.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

JW

#1518985

a ja jestem niepoprawny optymista. Gdzieś w Biblii są słowa dotyczące takiej sytuacji jak opisałeś powyżej Janko Walski.

Nie pamiętam dokładnie tego cytatu, czy to są słowa Jezusa, czy też może gdzieś w którymś z listów Apostoła Pawła, słowa Apostoła....Nie pamiętam, ale pamiętam ich treść i przesłanie. Słowa te mówią o tych opisanych wyżej "znakach". O tym, że dzieje się coraz gorzej i że strach zaczyna ogarniać narody...... Co przyniesie jutro ? Co będzie ? Co to będzie ? Co to będzie ?  Słowa o których mówię, skierowane do wierzących, napawają optymizmem. cyt. A WY, GDY ZOBACZYCIE, ŻE SIĘ TO WSZYSTKO DZIEJE, PODNIEŚCIE SWE GŁOWY. I WIEDZCIE, ŻE KONIEC WASZEGO UTRAPIENIA BLISKO......

Tak przecież Jezus kazał nam się modlić do Boga, Stwórcy Wszechrzeczy: OJCZE NASZ........

Pozdrawiam Wszystkich

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0
#1518756

chyba, że ma skłonić do refleksji nad zagrożeniem rosyjskim.

Putin to przegryw, który 'bierze na huki'.
Ma jednak za sobą zwartą 'oblężoną twierdzę' a polityka USA jest fatalnym lawirowaniem, stąd mu łatwiej liczyć na deale (zwykle to sprzedawanie własnych 'sojuszników' czy niemieszanie gdzieś).

Z UK, Turcją i Koreą na pewno nie jest tak, jak tu opisano.

Pax Americana się sypie i tyle, świat ucieka w wielobiegunowość, winą nieudolność i schyłek globalnego ładu gospodarczego.

W optymalnym wariancie za to Polska będzie miała swoją szansę, między osłabionymi Niemcami a padającą Rosją, to może być kwestia dekady. Byle trzymać kurs i budować własną siłę.

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1518775

Nie było wojny, która  nie zaskoczyłaby większości.
 Później gdy już się stanie, odbija się nieskończonym echem słowo "jednak".

Widok zielonych ludzików na Krymie i wschodniej Ukrainie musiał  wydawać się mieszkańcom jakąś produkcją filmu batalistycznego z mnóstwem statystów tak dalece wydawał się nieprawdopodobny  z tym dziecinnym nieprz yznawaniem się Rosji do nich. 

Jak dalece prawdopodobne jest uderzenie Rosji na Kijów? Nie wiem, ale trudno sobie wyobrazić lepszy moment - czas już nie pracuje dla Putina. Ogromna koncentracja sił i mobilizacja nie pozostawia złudzeń - nie o kontrakt gazowy chodzi.

Jeśli chodzi o Turcję to warto się zastanowić nad nieporadnością zamachowców i skutecznością prezydenta. Hipoteza jest taka, że rozpoczęli go bez dopracowania szczegółów z jednej strony i z drugiej, że  plany były znane prezydentowi, który z pobliskich wzgórz przypatrywał się jak bombardowany jest ośredek, w którym miał przebywać. 

No i wreszcie Korea. PŁn. Nie jest trudne zorganizowanie prowokacji przez Rosję dysponującą bronią jądrową, rakietami, okrętami podwodnymi, dronami, satelitarnym systemem przepływu informacji i sterowania, technikami zakłócania, itd.

Chciałbym jednak by  Pan miał rację i mam nadzieję, że tak będzie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

JW

#1518835

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika 3671bajtuf został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1518842

Dzisiejsza Rosja nie jest zadna potega. Cala jej sila militarna to bron masowgo razenia w znacznej mierze pochodzaca z czasow ZSRR. Tylko kto dzis chce wojny nuklearnej i samozaglady? Na pewno nie najbogatsi do ktorych Putin nalezy.

Przemysl rosyjski to jeszcze wiekszy cien radzieckiego. Wg wartosci produkcji zajmuje 15-16 miejsce w swiecie i jest 14 razy mniejszy od najwiekszego na swiecie przemyslu chinskiego, 3 razy mniejszy od koreanskiego, poltora raza mniejszy od Taiwanskiego. Obecna Rosja to poziom Hiszpanii, Turcji i Indonezji. Co do sily rosyjskiej armi konwencjonalnej to sugeruje poczytac fachowe publikacje zanim zacznie sie wypisywac bzdury.

Owszem, armia rosyjska jest w stanie pokonac armie ukrainska ale nie widze zadnych korzysci dla Polski w bronieniu banderowskiej Ukrainy. Juz lepiej dogadac sie z Putinem. To raz, a dwa to gdyby Putin chcial zajac Ukraine zrobilby to dawno temu a jeszcze dawniej to ani Gorbaczow ani Jelcyn wcale nie musieli odpuszczac nie tylko Ukrainy ale i pozostalych panstw zwanymi demoludowymi. Ale Gorbaczow odpuscil a oglupiale narody oddaly wszystko swojej nomenklaturze i zachodnim przyjaciolom.

Nie nalezy zapominac, ze Ukraina formalnie jest panstwem czlonkowskim Zwiazku Niezaleznych Narodow i ma prawne zobowiazania wobec tego zwiazku. W sklad Zwiazku wchodza wszystkie republiki radzieckie z wyjatkiem baltyckich. Rosja ma prawo interweniowac w tych krajach gdyby prawa i pozycja Rosjan w tych krajach byla naruszona. Wladze ukrainskie zlamaly to prawo i w ten sposob dostarczyly Rosji pretekstu do interwencji. Oczywiscie glowna przyczyna oderwnia Krymu byla strategiczna - Krym nie mogl wpasc w rece NATO ale bez poczynan wladz Ukrainy trudno byloby znalezc pretekst.

 

pozdrawiam,

 

 

 

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Vik

#1518870

Gdzie, w "Żołnierzu wolności"?  Powtarzane niczym zaklęcia tezy o szmelcu rosyjskim są mocno przesadzone, kropka, nie będę tego rozwijał, kto zainteresowany może sobie odszukać dane w ... pismach fachowych.

"Przemysl rosyjski to jeszcze wiekszy cien radzieckiego", ale nie zbrojeniowy, w dodatku otworzył się po1992 dostęp do nowych technologii i skrzętnie z tego korzystał. Tak jest mimo tego, że ze Związku Radzieckiego wypadły główne ośrodki przemysłu zbrojeniowgo w Mińsku, Donbasie i Ługańsku.  Dochodzą olbrzymie zakupy na wolnym rynku, który wcześniej był dla Rosji zamknięty. Ta ogromna, dwukrotnie wyższa kasa w stosunku do WB, którą Polska, Ukraina i inne kraje płaciły za rosyjski gaz  szła przez 20 lat na zakupy uzbrojenia.

"nie widze zadnych korzysci dla Polski w bronieniu banderowskiej Ukrainy. Juz lepiej dogadac sie z Putinem." Chwała wszystkim, którzy przyczynili się do ujawnienia i rozszerzenia wiedzy o ludobójstwie dokonanym na polskich sąsiadach. Nie tylko rozmiar zbrodni i udział w niej sąsiadów, ale  jeszcze potworne okrucieństwo także na kobietach i najmniejszych nawet dzieciach. Tego nie tylko nie możemy zapomnieć, ale Polska winna jest odszukać sprawców i osądzić zbrodniarzy, którzy jeszcze żyją. To trzeba jak najszybciej zrobić i jestem przekonany, że odpowiedni pion IPN już tym się zajmuje.  A jeszcze 15 lat temu był to temat tabu.

Dzisiaj takim tematem tabu jest ludobójstwo na Polakach dokonane przez sowiecką Rosję 5 lat wcześniej. Rosjanie wymordowali w podobny sposób jak Ukraińcy 200 tys. Polaków w bezpośrednim sąsiedstwie Wołynia.

Jest jeszcze inny aspekt tego "niewidzenia". Wchłonięcie Ukrainy wschodniej oznacza istotne wzmocnienie rosyjskiego potencjału przemysłu zbrojeniowego, bo Donbas to rejon taki jak u nas katowicki - znaczna część ciężkiego przemysłu tam została umieszczona w czasach ZSRR.  Wchłonięcie przez Rosję jakiegokolwiek wyzwolonego po rozpadzie ZSRR kraju to zwiększenie potencjału militarnego i większe zagrożenie dla istnienia Polski. Dziwne, że są ludzie, którzy tego "nie widzą"

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

JW

#1518923

Ja nigdzie nie pisalem o rosyjskim szmelcu ale taki tez maja (np czesc czolgow).

Nadal proponuje poczytac fachowa literature. Armia rosyjska to cien armi radzieckiej a jej przemysl zbrojeniowy jest cieniem radzieckiego. Owszem Rosjanie maja nowoczesne samoloty pewnymi parametrami przewyzszajace amerykanskie a w innych im ustepujace. Rosjanie rowniez maja nowoczesne rakiety samosterujace ale ich uzycie bez glowic jadrowych sensu nie ma. Jedyna przewage ilosciowa Rosja ma w czolgach (15tys vs 9 tys), dzialach ciagnionych i bombowcach tyle, ze rosyjskie to glownie stare tupolewy.

We wszystkich innych glownych dziedzinach broni USA ma przewage od dwukrotnej po pieciokrotna a nawet siedmiokrotna (samoloty treningowe co w wojnie konwencjonalnej ma ogromne znaczenie) a lotnisk bojowych maja prawie 12 razy wiecej niz Rosja. Na morzu oprocz okretow podwodnych rosyjska flota prawie wogole sie nie liczy. Jesli dolozymy do tego sile militarna innych krajow NATO i innych sojusznikow USA (Japonia, Korea, Taiwan etc) to Rosja staje sie karlem.

Donbas i poludniowo-wschodnia Ukraina to ziemie rosyjskie od zawsze (np Donbas) albo zdobyte na Turcji (czarnomoskie). Dostaly sie radzieckiej republice ukrainskiej tylko dlatego, ze Zydzi rzadzacy owczesna Rosja Radziecka chcieli ja oslabic poprzez utworzenie republik zwiazkowych, autonomicznych itp itd wcielajac do nich znaczne czesci czysto-etnicznej Rosji. Mozna sie tylko dziwic, ze Putin za jednym zamachem nie zajal wschodniej i poludniowej Ukrainy gdy zajmowal Krym bo zgodnie z prawem Zwiazku Niezaleznych Narodow mial do tego prawo bo wladze ukrainskie zlamaly prawa Rosjan na Ukrainie mieszkajacych.

A co do liczby Polakow wymordowanych przed wojna w ZSRR Stalina to liczba ta wynosi co najmniej poltora miliona. Niemal drugie tyle zginelo po 1939.

Jedyna armia ktora zagrozi amerykanskiej i wszystkim sojusznikom USA to armia chinska ale ona osiagnie przewage technologiczna we wszystkich rodzajach broni dopiero w polowie stulecia. Poki co Amerykanie moga spac spokojnie. 

 

pozdrawiam,

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Vik

#1518940

są w nieporównywalnej skali z ukraińskimi. W grę wchodzą nie dziesiątki tysięcy Polaków tylko miliony. Z tego względu stawanie po stronie Rosji bo na Ukrainie byli banderowcy jest absurdem, dodatkowo powiększonym dzisiejszymi zakusami imperialnymi Rosji, która bez ogródek mówi i nie cofa się przed żadnymi środkami prowadzącymi do odtworzenia imperium.  Wolna Ukraina to wolna Polska - taka jest nasza racja stanu. Jednocześnie musimy wywierać silną presję na Ukrainę, by do wszystkich dotarło, że banderowcy to hańba, a nie duma Ukrainy.

To ludobójstwo dokonane na Polakach przez Rosjan 5 lat przed Wołyniem miało miejsce w sąsiedstwie Wołynia i wyglądało tak samo potwornie jak wołyńskie.  Nie wiem dlaczego o tym w ogóle się nie mówi. Krwawa  łaźnia miała oczyścić ziemie z Polaków i tak się stało. Podobnie jak na Ukrainie zabijano wszystkich włącznie z kobietami i dziećmi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

JW

#1518982