Jak to się robi - studium przypadku: interia.pl (pl?!)

Obrazek użytkownika Janko Walski
Kraj
Witam serdecznie użytkowników tego portalu, których wpisy od dawna śledzę... z przyjemnością. Zarejestrowałem się bo jeden z tekstów tak spodobał mi się, że musiałem jakoś to zaznaczyć. Jak już jestem, to pomyślałem że coś trzeba będzie napisać. Oczywiście coś specjalnego dla tego wspaniałego forum. Nie zdążyłem. Szambo medialne znów wybija mocniej i trzeba szybko działać. Środkiem do skanalizowania jest świadomość jak to działa. Dlatego zdecydowałem się na powielenie swojego ostatniego wpisu umieszczonego także na innych portalach, prosząc o wyrozumiałość tych wszystkich którzy przedstawione metody znają dosklonale.
 
Czy można zawrzeć trzy manipulacje w kilku linijkach? Żaden problem. Oto przykład z portalu interia.

m s
W komentarzu pod tym kuriozum zamieściłem krótką analizę manipulacji:

"Latami gadzinówki ubekistanu szczuły zapamiętale na RM i teraz gdy szczuciem wyryły w mózgach bruzdy na metr głębokie wykorzystują je by dyskredytować "wrogów", w tym przypadku pana premiera i kandydata na prezydenta za sam kontakt z RM . Żałosne gadzinówki i żałośni ci którzy dają się tak manipulować."

W odpowiedzi ktoś spytał: "na czym miałaby polegać ta rzekoma dyskredytacja", co  pozwoliło mi rozwinąć powyższą myśl, jednakże interia zablokowała moje wyjaśnienie bezszelestnie, tj. bez pojawiającego się zwykle w takich przypadkach komunikatu systemu "Ding". Co takiego strasznego napisałem?

Otóż to pytanie "na czym miałaby polegać ta rzekoma dyskredytacja" jest niepełne. Trzeba byłoby jeszcze zapytać w czyich oczach. Pełne pytanie powinno zatem brzmieć: "na czym miałaby polegać ta rzekoma dyskredytacja w oczach typowego użytkownika tego portalu, portalu interia?" Dyskredytacja wszak zależy od tego co ma w głowie odbiorca. Nieznajomość nazwiska słynnego bramkarza nie wywołałyaby irytacji na portalu z muzyką Bacha i odwrotnie. Co ma w głowie typowy odbiorca portalu interia?  Mniej więcej to co ten portal nadaje. Co nadaje w odniesieniu do RM? Łatwo zorientować się po komentarzach, że mniej więcej to samo co nadaje Michnik i Urban. I właśnie te emocje wykorzystane są w tej krótkiej notce do dyskredytacji przeciwników Komorowskiego.   

Dodatkową manipulacją, ale nie mniejszą, jest zestawienie tytułu ze zdjęciem. Zauważmy, że zdjęcie nie ma żadnego związku z tytułem i treścią. Ma związek z zupełnie inną sytuacją. Dzięki zestawieniu odbiorca automatycznie powiąże te dwie sytuacje, co  wywoła w nim negatywne emocje z powodu kontrastu i o to chodzi w tej zabawie.

Oczywiście nie ma mowy o zapoznaniu odbiorcy z tym ]]>O CZYM toczyła się rozmowa w RM]]>, ani z tym, że głównych mediach próżno szukać opinii i problemów przedstawianych przez partię opozycyjną cieszącą się mimo "zaprzyjaźnienia" mediów  nie mniejszym poparciem niż rządzący.  I to jest kolejna, trzecia manipulacja w tym krótkim tekście - brak najważniejszej części wiadomości, jeśli przekaz miałaby o czymś odbiorcę interii rzeczywiście informować.***

Potwierdzeniem skuteczności manipulacji są  komentarze. Poziom nienawiści zdumiewający - ]]>każdy sam może sprawdzić]]>.

I na koniec jeszcze jedna istotna uwaga. Autorowi manipulacji tak jak wszystkim pozostałym autorom głównego ściegu nikt nie daje instrukcji jak pisać. Ci ludzie szczerze PiSem gardzą, nienawidzą PiSu i manipulują swoimi odbiorcami z serca samego. Inaczej mówiąc, są takimi samymi ofiarami przemysłu pogardy i nienawiści jak ich odbiorcy.


*** Za portalem blogpress.pl (znakomitym) podaję link do audycji z udziałem Andrzeja Dudy: ]]>część I]]>, ]]>część II]]>
5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (19 głosów)

Komentarze

przed właściwym atakiem...

Pozdrawiam.

Vote up!
8
Vote down!
-1

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1470114

w odpowiedzi komuś kto za przytoczony wyżej pierwszy wpis (zakończony jeszcze powodzeniem) nazwał mnie "idiotą":

~i tyle - (16 marzec18:14): Id..ota.

Przyjmuję, że ta diagnoza pochodzi od admina (bo system nie zablokował jakoś) i że jest powodem zablokowania mojej odpowiedzi na zadane przez  aliada (16 marzec, 19:49) pytanie  "na czym miałaby polegać ta rzekoma dyskredytacja?"

Brak argumentów?

I co? Ten komentarz również zablokowali! Co to oznacza? Ano to, że tu nie ma już żartów. Wajchę przekręcono na ostro. ORMO czuwa.

Vote up!
9
Vote down!
0

JW

#1470116

Polskojęzyczne portale, ten akurat niemiecki, realizuja polecenia swych mocodawców. a to,że pisza po polsku znamy juz z niejednej okupacji. Ci ludzie gardza PiS lae jednocześnie boja się jawności, transparentnosci, uczciwego wymiary sprawiedliwości. bo wtedy ktoś mógłby spytac - jak to się dzieje ,że zarabiający 12 tysuięcy prezydent Gdańska Paweł A. kupił dziewięc mieszkan w mieście? Cudowne rozmnożenie....podobnie autrorzy tekstów, portali polskojęzycznych żyją w mętnej wodzie z łaski obcych mocodawców - dlatego także nienawidzą PiS...

Vote up!
10
Vote down!
0

Yagon 12

#1470120

Ja zastanawiam się czy Niemcy jeszcze istnieją. W 89 przyłączono do Niemiec 20 mln dobrze wyszkolonych rosyjskich agentów.

Vote up!
5
Vote down!
0

JW

#1470182

fanaberia

 

tego jedynym powodem

jest niewinna fanaberia

że nieprawomyślne wpisy

banuje lewacka interia!

 

PS Ot, przypadki chodzą po ludziach!...

Vote up!
4
Vote down!
-1

jan patmo

#1470122

w przypadki nie wierzę

przyjąć raczej skłonny

że temat kontrolny

Vote up!
6
Vote down!
-1

JW

#1470186

Witam serdecznie kolegę z naszych blogów.

 

Dodam tylko od siebie, że manipulacje (bo nie jedna) są wyjątkowo żenujące. Niejaki Knapik, dyżurny pistolet TVN24 od zadawania głupich pytań, też strasznie się dziwił, jak to prezes akurat zadzwonił, gdy w studio był kandydat na prezydenta Andrzej Duda.

Kiedyś były czerwone linie. Na przykład łącząca bezpośrednio I-wszego sekretarza PZPR z Kremlem. Knapik dziwiąc się, że Kaczyński akurat się dodzwonił zasugerował, że istnieje czerwona linia: Jarosław Kaczyński <==> Radio Maryja, omijająca kolejki i w każdej chwili łącząca prezesa z ojcem Rydzykiem. A to już panie, spisek dużego kalibru.

Manipulacje, na szczęście dla ludzi rozumnych, są coraz bardziej kretyńskie i coraz łatwiej je wychwycić.

Co zreszą świadczy o wzrastającym debiliźmie manipulatorów.

 

Pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
0

JK

Przepłynąłeś kiedyś sam ocean? Wokół tylko morze. Stajesz oko w oko ze swoim przeznaczeniem.

 

 

 

 

#1470128

Oddziaływanie na emocje jest bardzo skuteczne i wcale nie musi być mądre. Świadczą o tym komentarze w przytłaczającej większości rezonujące zgodnie z intencjami manipulujących. Interię czytam stale (zainteresowanie działem biznesowym) i zdarzają się tam rozsądne komentarze pod rozsądnymi tekstami. Do inkryminowanego tekstu nie przyszli przecież ludzie z onetu. Co zatem sprawiło, że ta sama grupa ludzi zachowuje się aż tak różnie? Moja odpowiedź - zastosowana metoda manipulacji.  Głównie zestawienie zdjęcia JK przemawiającego z tytułem o dzwonienieniu do radia podziałało. Jak ktoś słusznie zauważył skojarzenia z czerwoną linią i kontrolą oraz podejrzenie o ustawkę, jeśli pamiętamy jeszcze jak przeciętny odbiorca interii jest poszczuty na RM i JK, nie mogło inaczej podziałać.

Pozdrawiam,

Vote up!
5
Vote down!
0

JW

#1470189

Cieszę  się,  że zdecydował się Pan pisać na NP. Czytam co prawda notki na salonie 24, ale nie jestem tam zarejestrowana, więc nie moge brać udzialu w dyskusji.

Vote up!
6
Vote down!
0
#1470129

Pozdrawiam,

Vote up!
5
Vote down!
0

JW

#1470190

Nie mogą po prostu pojąć, jak to jest możliwe, że każdy może zadzwonić do Radia Maryja i wyrazić tam swoją opinię, także Jarosław Kaczyński. Przecież to jest nie do pomyślenia w lewackich merdiach, które są oczywiście "na oścież otwarte" na świat i ludzi!  

Vote up!
6
Vote down!
-1

jan patmo

#1470130

w jaki sami działamy.

 

Vote up!
5
Vote down!
-1

JW

#1470191

szczekaczkach, finansowanych przez kapitały obce, jawi się jako jedyne niezależne centrum informacji i w istocie nim jest.

Historia-po latach odda pełną prawdę o wielkości tego dzieła-tworzonego cały czas w walce i z licznymi przeciwnościami.

Kto nigdy nie słuchał sprawozdań z posiedzeń sejmowej komisji d/s przekazów medialnych, ten nie jest w stanie ogarnąć

całego morza nienawiści i pogardy jakie jest rzucane na to wspaniałe dzieło.

Solą w oku środowisk wrogich Polsce jest nie tylko "RM" ale również uczelnia wyższa-WSKSIM, kształcąca w duchu

patriotyzmu i poczucia obowiązku wobec Ojczyzny.

Pozdrawiam.

 

 

Vote up!
8
Vote down!
-4

"Ar­mia ba­ranów, której prze­wodzi lew, jest sil­niej­sza od ar­mii lwów pro­wadzo­nej przez barana."

#1470132

Bibrusie - patriotycznie to ty potrafisz..............................ale banować

Vote up!
3
Vote down!
-3
#1470137

jeśli przetrwamy.

Pozdrawiam,

Vote up!
4
Vote down!
0

JW

#1470192

Blokowanie, usuwanie komentzrzy. Fakt, też moich niektórych wpisów brak. Ale zastanawie mnie to od strony technicznej: JAK TO DZIAŁA??

Przecież co godzinę, minutę, sekundę ktoś komentuje, wpisuje swoje myśli . NIEMOŻLIWYM jest kontrolowanie non stop całego portalu ! Przez kogo? Przez ile osób? Przecież informacje zmieniają się co kilkanaście minut, stare dalej na portalu istnieją. 

Druga sprawa jest taka, że nikt jescze nie opisyła na czym to "blokowanie" polega, jak sięodbywa. Nie wierzę, że taka informacja nie wydostałaby się z takich mjesc jak biurza Onet, Interia czy WP.

Swojądrogą, moje niektóe komentzrze na Niezależna.pl TEŻ nie są publikowane. Żadne wulgaryzmy, ot ostatnio pisałem, żeby nie zwalaćwszystkiego na Policję (przypadek Legionowa) oraz stwierziłęm, że na Niezależnej za dużo bije "nienawiści" w stosunku do właśnie Policji. Niesprawdzone informacje, często zmyśłone, ale dla tego portalu to zawsze "prowokacja", "brutalnośćPolicji" itd. Cenzura jest wszędzie i o ile rozumiem blokowanie ochydnych wpisów urbanowskich dzieci, wulgaryzmów czy linków do niebezpiecznych stron, to wyrażenie własnej myśii nie idącej zgodnie z linią portalu i blokowanie takiego wpisu uważam za manipulację i ograniczenei wywalczonej wolności słowa.

pozdrawiam

 

PS dobry tekst Autorze - witamy w rodzinie Niepoprawnych :)

Vote up!
3
Vote down!
0
#1470179

Bibrus zrobił to w pełni świadomie 3 krotnie - i nawet się z tym nie kryje, a komentarz był i merytoryczny i bez najmniejszych wulgaryzmów. Tak postępuje tylko człowiek o ograniczonym ................ reszte niech każdy sobie dopisze

Vote up!
3
Vote down!
-2
#1470184

wyłapuje określone sformułowania i wulgaryzmy. Dziś wiem, że oprócz tego określone osoby i narracje są pod szczególną ochroną. Najwyraźniej dyskredytowanie zagrażającego kandydata na prezydenta spoza UBekistanu zyskało najwyższy priorytet, a co za tym idzie i najwyższą ochronę oraz armię rezonatorów.

Dziękuję za ciepłe przyjęcie,

Pozdrawiam,

Vote up!
6
Vote down!
0

JW

#1470195