Morawieckiego stosunek do zbrodni smoleńskiej*

Obrazek użytkownika Janko Walski
Kraj

Antykomunista, współredaktor „Biuletynu Dolnośląskiego” - unikalnego podziemnego pisma powstałego długo przed wybuchem Solidarności, legendarny przywódca Solidarności Walczącej, fizyk-teoretyk, wykładowca akademicki, dr Kornel Morawiecki dostał się do Sejmu z listy Kukiza. Prezydent Andrzej Duda powierzył mu zaszczytną funkcję marszałka-seniora Sejmu i natychmiast stał się gwiazdą mediów głównego nurtu: Wyborczej, Onetu, Radia Zet, TVNu, TOK FM. Co takiego przyciągnęło sępy UBekistanu zmuszonego decyzją Wyborców do defensywy? Wyczuły miękkie podbrzusze nowej Polski jaka wyłoniła się po wyborach?

Przyjrzałem się bliżej ]]>jednej z takich rozmów, akurat prowadzonej przez Olejnik w Radiu Zet]]>. Pierwsze zdania i wszystko jasne. Jedna po drugiej ścieżki głównego ściegu medialnego znajdują w wypowiedziach gościa wyraźne wsparcie. Zatrzymam się tylko na jednej, najważniejszej dziś dla Polski sprawie zbrodni smoleńskiej:

Monika Olejnik: Czy według pana marszałka powinna być komisja śledcza w sprawie katastrofy smoleńskiej w Sejmie.
Kornel Morawiecki: Ja nie wiem, no jest ta komisja śledcza, no czy powinna być...
MO: Prokuratura prowadzi śledztwo.
KM: Ona jest, no to jest. Znaczy mi komisja śledcza nie przeszkadza, ale mi przeszkadza to, że brak jest jakby pewnego, takiego wspólnego podejścia, to znaczy, że albo jedni, albo drudzy chcą przekonać, że było, jak było według nich. Ja mam na ten temat swoje zdanie, ale chcę też dojść do prawdy. Właśnie uważam, że wyjaśnienie tej katastrofy było złe, chociaż ja osobiście uważam, że to była niestety katastrofa, no takie jest moje prywatne zdanie.
MO: No Antoni Macierewicz twierdzi, że to był zamach i to pierwsza salwa...
KM: Ja nie wiem, no może, ale może Antoś więcej wie ode mnie, no może jest więcej, ale ja nie wiem. Przepraszam bardzo, ja bardzo bym chciał żebyśmy my Polacy przyjęli powszechnie prawdę i żeby ta prawda została nam objawiona, bo ja widzę, to mija pięć, już niedługo sześć lat od katastrofy smoleńskiej, a my wciąż nie wiemy naprawdę jak to było. Znaczy sprzeczamy się, kłócimy, różnimy się pod tym względem, ale różnimy się tak troszeczkę interesownie, to znaczy może, nawet różnimy się nie w swoim interesie, o tak bym powiedział. Bo to poróżnienie Polaków jest w interesie jakiś innych sił, bo my dlaczego, powinniśmy dojść do tej prawdy. Ja nie, to jest wielkie nieszczęście, wielka tragedia polska ta katastrofa smoleńska, ale moje zdanie pani Moniko to jest takie, że ta katastrofa została, ja tak uważam, że to tak wyszło, że wszyscy chcieliśmy dobrze i pan prezydent chciał wylądować i Rosjanie go chcieli przyjąć i ten pilot i wszystko, bo to była wielka, 70 rocznica takiej niewyobrażalnej polskiej tragedii, bo właściwie II wojnę światową symbolizują takie dwa słowa Oświęcim i Katyń, tak. No to była podróż, symboliczna podróż do Katynia wtedy całej polskiej elity, itd., to bardzo zależało żeby to wszystko było godnie, no a tu była mgła, stały się jakieś nieuwagi, ja tak uważam, że to było tak. Takie jest moje zdanie, ale przecież ja nie jestem ani śledczym...

Szczerze mówiąc wcześniej nie znałem stosunku Morawieckiego do mordu smoleńskiego. Kiedyś w swoich postach zwracałem uwagę, że ]]>specjalistyczna wiedza nie jest niezbędna by dostrzec absurd oficjalnych raportów]]>, że już po pierwszych tygodniach po tragedii, po pierwszych działaniach Rosjan i pierwszych działaniach polskich polityków oraz szefów i oficerów służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Prezydenta, ]]>można było zdawać sobie sprawę co tam się stało]]>.

Co do mechaniki tego co się pod Smoleńskiem wydarzyło, nie jest potrzebna fizyka wyższa by ]]>zauważyć, że w oficjalnych raportach nie obowiązują prawa Newtona(!)]]>, wszak pojęcia takie jak działanie sił, przyspieszenie, masa, moment obrotowy, droga hamowania, itp są powszechnie znane. Raporty są zatem obrazą naszej inteligencji, policzkiem wymierzonym wszystkim, którzy ukończyli gimnazjum. Co zatem sądzić o absolwentach uniwersytetów i politechnik, doktorach i profesorach uczelni i instytutów badawczych. To na ich miny skierowane są oczy niedowierzających swojemu rozumowi rzesz Rodaków.

Zbrodnia smoleńska nie tylko zabrała nam najlepszych z nas, naszych wybrańców, niepodległościową elitę kraju, ale także pozbawiła nas godności. Nie pierwszy raz Rosja tak obeszła się z nami. Najsilniej z godności zostaliśmy odarci po 1945 roku gdy pozwoliliśmy by z Bohaterów Narodowych zrobiono „zaplutych karłów reakcji”. Po raz drugi w 1956 roku kiedy wiwatowaliśmy na cześć degeneratów, morderców i zdrajców Narodu tylko dlatego, że odsunęli od władzy większych degeneratów, morderców i zdrajców Narodu. Po raz trzeci nasza godność doznała szwanku w latach 70-tych, gdy masowo zapisywaliśmy się do zbrodniczej organizacji pilnującej interesu okupanta. Teraz bez mrugnięcia łyknęliśmy kłamstwa MAKu, ]]>specjalnie grubo szyte]]>, by hańba była większa. W dodatku, tym razem nie pilnowało nas pół miliona czerwonoarmistów pod bronią...

Jestem w stanie zrozumieć nieinteresujących się sprawami publicznymi lub ufających bardziej innym niż sobie. Takich ludzi jest wielu i średnia ich opinii jest wypadkową docierających do nich przekazów, a wiadomo kto ma media. Jasne jest też zachowanie cyników, ludzi złych działających w złej wierze, uwikłanych, uzależnionych. Jednakże kupowania oficjalnej narracji smoleńskiej przez ludzi takich jak Kornel Morawiecki zrozumieć nie potrafię.

]]>W swoim przedwyborczym wpisie]]> zastanawiałem się dlaczego ubecy - przyjaciele Kukiza, z których rad, jak przyznał korzysta, nie mieli nic przeciwko Morawieckiemu - legendarnemu antykomuniście, czyli ich wrogowi. Odpowiedź była oczywista: głównym celem UBekistanu wobec totalnej kompromitacji aktualnych figurantów było pomniejszenie liczby potencjalnych wyborców PiSu. Nie ma wątpliwości, że większość z 20 tys. głosujących na Morawieckiego głosowałaby na PiS gdyby nie startował. Znając stosunek Kornela do mordu smoleńskiego, ubecy - przyjaciele Kukiza mieli dodatkowy powód by zabiegać o jedynkę dla niego. Dalsze nadzieje mogli wiązać z dość egzotycznymi pomysłami Kornela na państwo, które mogą prowadzić w przyszłości do konfliktów.

14 listopada odbędzie się IV Konferencja Smoleńska. Będzie transmitowana przez Telewizję Republika. To kolejna okazja by zorientować się co już wiemy o tragedii smoleńskiej i jak na tym tle wyglądają oficjalne raporty, włącznie z ostatnim raportem NPW.

* Inspiracja: ]]>refleksje prof. Dakowskiego o Kornelu Morawieckim]]>

 

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (21 głosów)

Komentarze

 

Może "spuśćmy zasłonę miłosierdzia" na Kornela.

Wprawdzie on +- w moim wieku, ale mówi tak, jak gdyby skleroza lekko przysłoniła mu umysł.

Dla nas ważniejszy jest teraz Mateusz, i On jest z "zupełnie innej bajki".

Nie powinniśmy teraz tworzyć rzeczywistości, lub fikcji - w której poglądy ojca będą negatywnie rzutowały na opinię o synu

 

Vote up!
14
Vote down!
-1

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1498292

to co można wymagać od innych?

Vote up!
5
Vote down!
-1

JW

#1498313

Kornel Morawiecki to bez dwóch zdań symbol donośląskiej opozycji. Całe jego życie poświęcone było nieśmiertlenej idei solidarności walczącej o godność Polaków i ludzi pracy. To człowiek nietuzinkowy o służbie którego należałoby napisać b. wiele i będzie ku temu jeszcze niejedna okazja. Wielkość jednak zobowiązuje, zupełnie tak jak uniwersalna prawda i nie można jej składać, jak się wydaje na ołtarzyku jakichś tam politycznych kalkulacji. Nie osądzając, ale jak przypuszczam zasłużony pan Kornel znalazł się w jakimś sensie pomiędzy młotem (jego uczciwość i zasady), a kowadłem (młody,prężny elektorat nowej parti Pawła Kukiza). Nie jest to rzeczywiście sytuacja komfortowa, gdyż sam mam szacunek nie tylko młodych narodowców za ich miłość do ojczyzny, za dumę narodową, za aktywność na scenie politycznej, tym bardziej do Kresowian, którzy również b. szeroko wspierają Pawła Kukiza, słusznie widząc w nim orędownika wielu spraw kresowych na forum parlamentarnym. Są jednak pewne granice poltycznych kalkulacji, których absolutnie przekraczać nie wolno, jeśli nie chce się niezauważenie zejść na mieliznę własnych błędów, z których potem trudno będzie się wyplątać, bez szkody nie tylko własnej, ale wielu.

Katastrofa smoleńska bez dwóch zdań jawi się jako zbrodnia na Narodzie polskim, nie wolno osądzać przed zakończeniem śledźtwa, ale absolutnie musi ono jak najszybciej zostać odebrane Rosjanom i przekazane w międzynarodowe ręce. Istnieją bowiem b. mocne, przekonywujące argumenty za tym że był to rzeczywiście zamach. Wszyscy uczciwi ludzie winni w chwilach wątpliwości z uwagą studiować kolejne odsłony polskich naukowców z całego świata, prof. Wiesława Biniendy i innych, uznanych naukowców, odsłaniających krok po kroku nowe fakty, mrożące krew w żyłach. Rzeczywiście prawom matematyki, fizyki, nauce, a nawet zdjęciom nie da się zaprzeczać, bez skazy na własnym sercu, czy nawet duszy. Na domiar złego cała ta atmosfera jaka towarzyszy, temu najbardziej dramatycznemu zdarzeniu po II wojnie światowej, wprawia człowieka dosłownie w osłupienie. Ilość nagromadzonych nieprawidłowości, którymi dosłownie jesteśmy od lat zalewani, a przy tym wszystkim całkowity brak poniesienia jakiejkolwiek odpowiedzialności ze strony ludzi, którzy winni są tych zaniedbań. To przechodzi wszelkie pojęcie i by nie być gołosłownym sprawa pomylonych miejsc spoczynku!! Najgorszą, najczarniejszą jednak odsłoną, tej wydaje się II zbrodni katyńskiej są niestety dziesiątki niewytłumaczalnych, tajemniczych zgonów osób, osób ważnych, mających z nią jakiś ważny związek, czy osób które czas i życie swoje poświęciły, by sprawą katastrofy się zajmować, by się jej bliżej przyjrzeć. I jeśli w obliczu takich oto poważnych okoliczności, osobowość takiego człowieka jest conajmniej lekko zagubiona, jak mogłoby nieco wyzierać z tego wywiadu z Moniką Olejnik, to bez dwóch zdań, jak mawiali ludzie uczciwi na Wołyniu, od kogo, jak od kogo, ale od Kornela Morawieckiego z całym szacunkiem, chciałoby się usłyszeć więcej......

Vote up!
20
Vote down!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1498303

Kłaniam się,

Vote up!
2
Vote down!
0

JW

#1498314

pancerne brzozy

 

wyrosły wokół Smoleńska

same pancerne brzozy

dlatego co do jednej wyginęły

skaczące na nie kozy

 

PS Kornel Morawiecki, jako antykomunista z tak długim stażem, powinien raczej dobrze wiedzieć jak działa i do czego zdolna jest komuna (i postkomuna).

Vote up!
5
Vote down!
-1

jan patmo

#1498311

Na nic dawne zasługi, gdy na starość się głupieje, dziecko może nie wiedzieć do czego zdolna jest komuna a teraz POstkomuna, ale nie taki doświadczony i zaprawiony walce z komunistami pan Morawiecki.

Pozdrawiam

Vote up!
5
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1498315

Pan Kornel to przeuczicwy człowiek i dusza oporu "Solidarniości" w latach 80-tych. Potem w III RP wyrzucony przez beneficjentów Magdalenki na margines. Ma prawo nie wiedzieć i nie czuc wielu spraw. Jest cała grupa przeuczciwych działaczy pierwszej "S", którzy nie odnajduja sie w politycznej rzeczywistosci III RP, ale on obowiąków polskich nie zxapomni...a Smoleńsk i bez niego wyjaśniony zostanie...

Vote up!
4
Vote down!
-1

Yagon 12

#1498321

Niestety on domyka narrację od strony pozostającej poza zasięgiem UBekistanu. W dodatku jest fizykiem. Ja tego nie rozumiem.

Vote up!
4
Vote down!
-1

JW

#1498325

Bełkot na ten temat  K. Morawieckiego ( z wykształcenia fizyka -teoretyka) w wywiadzie z Olejnik wprost przeraża. Są tylko dwie przyczyny tego bełkotu : albo wysoce zaawansowana demencja starcza, albo  .... niestety coś znacznie gorszego.

Jego wypowiedzi co do zawartosci treści  merytorycznej są na poziomie ostatniego komunikatu prokuratury wojskowej, który zilustruję prościutkim przykładem :

Wiejska uliczką jedzie rowerzysta Jasio. Zza wegła wyskakuje Stasio ( który z Jasiem ma na pieńku) , wali Jasia cepem po głowei, Jasio wpada z rowerm do rowu i oddaje ducha Bogu. Komunikat (Prokuratury wojskowej) ; Wypadek spowodował kierowca roweru, który był niedoszkolony , bo jeżdził na tym rowerze dopiero od roku i nie mial przy sobie ważnej karty rowerowej.

 

Vote up!
7
Vote down!
-1
#1498326

za przedstawienie stanowiska KM. Nie będę go komentował, zrobili to już lepiej niż ja Inni. Takie artykuły są bardzo potrzebne, aby wiedzieć kto aktualnie kim jest i jakie stanowisko zajmuje. Aby nie było zaskoczeń i rozczarowań. Panta rhei. Ludzie się zmieniają nie wchodzą ci sami do wciąż zmieniającej się rzeki, Sami też się zmieniają. 

Vote up!
4
Vote down!
0
#1498329

cale zycie sluzyli sprawie Rzeczpospolitej. Czy nie jest wstydem dla dzisiejszych partii politycznych, ze taki czlowiek nie znalazl miejsca na ich listach wyborczych (albo i bez list - wszak mozna bylo zaproponowac mu stanowisko niezaleznego senatora) i dopiero Kukiz przygarnal Morawieckiego.

Morawiecki wyraznie mowi, ze jest za powolaniem komisji - ale sam ma zdanie, ze byc moze byl to wypadek - czy bedziemy oceniac dzisiaj prawomyslnosc na podstawie prywatnych ocen tragedii smolenskiej?

Wiec moze od razu kazdy obywatel winien wypelnic ankiete, czy mysli, ze to byl wybuch (dobry obywatel) , czy wypadek (zly obywatel - do odstrzalu).

W calej sprawie smolenskiej chodzi o wyjasnienie i szczegolowa analize przyczyn wypadku (na podstawie faktow)- a nie co dany obywatel mysli na temat tej sprawy (na podstawie doniesien medialnych).

Vote up!
2
Vote down!
-2

mikolaj

#1498377

W poprzednich wyborach  Prawo i Sprawiedliwość wystawiło Kornela jako swojego kandydata na senatora w okręgu wrocławskim. Jarosław Kaczyński realizował w ten sposób ideę poszerzania spektrum ideologicznego swojegom ugrupowania i liczył na mobilizację całej legendarnej SW. Rachuby te okazały się iluzją. Wybory Morawiecki przegrał bodaj ze skompromitowanym Piniorem... 

W tym okręgu po stronie PiSu od lat czynnie zaangazowani byli inni nie mniej od Kornela zasłużeni przywódcy wrocławskiego podziemia, tacy jak Muszyński czy Szumiejko. Byli także znani na Dolnym Śląski społecznicy i ludzie skupiający wokół siebie od lat środowiska państwowców, środowiska patriotyczne jak były rektor prof. Dyżewski.

Dodam jeszcze, że nominacje szefa partii dostał Morawiecki pomimo brutalnych ataków poniżej pasa w poprzedzających wyborach  prezydenckich jako kontrkandydat.

Vote up!
2
Vote down!
0

JW

#1498395

ja nie będę się wypowiadał na temat Pana Kornela Morawieckiego.....ale.

Ale....przypomnę tutaj mój wiersz, który kiedyś napisałem, i który był moim debiutem "scenicznym", znaczy po raz pierwszy w życiu publicznie wystąpiłem i przeczytałem co napisałem.  Było to podczas wizyty w USA Pana Antoniego Macierewicza, Pani Zuzanny Kurtyki oraz Syna i Wnuka Naszej Anny Solidarność - Walentynowicz. 

Sala była wypełniona po brzegi. Parę setek pewnie ludzi, a może i więcej Polonusów  w PCF Clark NJ. Czyli w Polskiej Fundacji Kulturalnej. Pan Antoni Macierewicz podszedł do mnie po tym moim "występie", a tremę miałem jak Himalaje, podszedł i podziękował mi i wpisał się ze swoim komentem do naszej książeczki "Obudź Się Polsko ! ".

Wiersz spotkał się z pozytywną oceną, czyli uważać mogę, że trafnie w tych kilku zwrotkach ująłem sedno problemu. Tak więc mój wiersz, napisany kilka lat temu dedykuję Panu Kornelowi Morawieckiemu. Nic to, że on ma nobliwe nazwisko i niewątpliwe zasługi z przeszłości. Dziś mamy 11 Listopada 2015.

Lata minęły od smoleńskiej zbrodni, o której, że zbrodnią była, powiedział mi pierwszy rzut oka na dymiace farfocle pozostałe z wraku. Pan Kornel Morawiecki ma wątpliwości ?

No comment..... Niech mówią słowa wiersza:

http://old.niepoprawni.pl/blog/1601/test-smolenski

Vote up!
1
Vote down!
0
#1498379

przysłoniło "nic się nie stało" Bartoszewskiego. Wielu do tej pory przysłania, ale Kornel jest ostatnią osobą, której mogłoby to przydarzyć się.

Vote up!
0
Vote down!
0

JW

#1498399

a tutaj:  

panie Kornel Morawiecki, tak gwoli przypomnienia, macie obrazek z metod badania wraku samolotu. TAKI RUSKI STANDARD ! narodowy, NADA !  POTŁUC SZYBY WRAKU, coby poznać, czemu wrakiem siem stał,

po tej jak mówicie, katastrofie, która całkiem siem naturalnie wydarzyła. ACH TA BRZOZA WE MGLE. głupków ci u nas dostatek, jak tych "mieczuf" pod Grunwaldem. jeden z nich wykopany do budy - bul durak, no to objawił się godny następca. senior. "expert" od fizyki katastrof.......... 

Vote up!
3
Vote down!
0
#1498405

że Morawiecki, doskonale wie co w trawie piszczy. On jest asekurantem i za żadne skarby, nie chce wyskoczyć przed szereg!. Boi się łaty oszołoma, jak diabeł święconej wody!. Ot i cała tajemnica jego zacukania!....

Vote up!
0
Vote down!
0
#1498404