Negocjacje i przepychanki

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

W jednym ze swoich ostatnich "Geopolitycznych tygli" {TUTAJ} dr Jerzy Targalski zauważył ciekawą rzecz:

  "Tutaj trzeba rozróżnić podejście do Syrii takich państw jak Turcja, Iran, Chiny, które chcą inwestować w Syrii. Izrael, Arabia Saudyjska, ich interesuje Syria jako Syria. Natomiast dla Rosji i Stanów Zjednoczonych Syria jest jedynie instrumentem w sporze o to, czy Stany Zjednoczone zgodzą się, by Rosja miała swój udział w decyzjach w najważniejszych sprawach z polityki światowej, czy Rosja będzie miała strefę wpływów, w której będzie mogła robić co chce, czy będzie mogła doić Europę, uzależniać ją od swoich dostaw gazu i ropy.".

  To prawda.  USA nie mają własnych interesów w Syrii.  Dla nich jest ona ważna jako teren geopolitycznych gier, takich geopolitycznych przepychanek - kto kogo?  W innych konfliktach jest podobnie.  Weźmy sprawę Korei Północnej.  Stany Zjednoczone nie mają motywów do walki z tym państwem, bo rakiety i bomby Kima nie zagrażają poważnie terytorium USA [Korea płn. może wysyłać rakiety w kierunku wyspy Guam, ale wątpię, czy byłaby w stanie w nią trafić].  Nuklearne zbrojenia Kima były natomiast groźne dla Korei Południowej, Japonii, Chin i Rosji.  Chiny popierały reżim Kimów traktując ich państwo jako bufor między USA a Chinami.  Dochodziła do tego kwestia tzw. pierwiastków ziem rzadkich, niezbędnych we współczesnej technologii.  Chiny starają się monopolizować ich wydobycie przejmując kontrolę nad afrykańskimi złożami.  Duże ilości tych surowców znajdują się w Korei Płn.

  Sądzę jednak, że Chiny zauważyły wreszcie, że Korea Płn. przekształcająca się w mocarstwo nuklearne [jak zapowiadał Kim] przestanie być potulnym wasalem.  Dlatego też Chiny przyłączyły się w końcu do amerykańskich sankcji.  W końcu udało się zmusić Kima do rozmów z Koreą Płd. i ogłoszenia rezygnacji z programu nuklearnego i rakietowego.  Rozmowy trwają - zobaczymy co z nich wyniknie.

  Dlaczego USA wdały się w tę sprawę?  Ano z powodu "geopolitycznej przepychanki", tym razem miedzy USA a Chinami.  Stany Zjednoczone chcą mieć kontrolę nad morzami, w szczególności nad Pacyfikiem - aż do wybrzeży Chin i Korei,  Korea Płn w tym przeszkadzała i trzeba było ją spacyfikować, co właśnie się dzieje.

  

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

Przez Syrię do Europy miał płynąć gaz z Kataru wspieranego przez USA. Plany tego gazociągu powstały już w 2009 roku, co spotkało się z niezadowoleniem ze strony Rosji bo Gazprom straciłby monopol. Dlatego Iran wspierany przez Rosję zaproponował swój plan gazociągu na terytorium Syrii. Kluczem do zrozumienia konfliktu w Syrii jest rynek gazu.

PS

Brudna polityka pod płaszczykiem wprowadzania demokracji... ~ Roman Matoła

https://www.pch24.pl/co-naprawde-dzieje-sie-w-syrii-,59582,i.html

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

casium

#1562996