Prawo Coulomba.
Cały świat, z którym ludzkość styka się od zawsze, ziemia, ogień, powietrze i woda z całą różnorodnością nie do ogarnięcia włącznie z tym co wytworzył Człowiek, da się wyjaśnić, wytłumaczyć, zrozumieć w oparciu o prawo Coulomba rządzące cząstkami naładowanymi, swobodą ich przemieszczania się i określoną ilością w jednostce objętości. Jest jeszcze zasada najmniejszego działania, która tym rządzi, oczywista dla każdego, komu nie chciało się kiedykolwiek czegoś zrobić i parę innych równie prostych praw, jak spadające jabłko obserwowane przez sir Isaaca Newtona. Jeśli dołączymy ostatnio coraz intensywniej badaną samoorganizację cząstek, bez trudu rozszerzymy to "rozumienie", przynajmniej ideowo, na materię ożywioną, aż do naszych myśli, uczuć i całego "geniuszu" Człowieka...
Dla wielu temat wiary zamknięty został w szufladce z podpisem: sposób na oswojenie lęku przed nieznanym, lęku przed tym, czego nie rozumiemy. A co z tym, co "rozumiemy", co z tym, co uważamy za oczywiste, co z tym, co jak powietrze lub kamień, nie wzbudza w nas najmniejszego zdziwienia? Co z tym cholernym prawem Coulomba, z którym biedne dzieci w szkole muszą się zmagać? Co by się działo, gdyby na przykład oddziaływanie naładowanych cząstek malało z odległością szybciej lub wolniej niż zauważył Coulomb?
Otóż wiara nie wzięła się stąd, że istnieje coś, czego nie wiemy. Wiara wzięła się z tego, co wiemy! To, co oczywiste i wytłumaczalne jest niewytłumaczalne i najmniej oczywiste. Sir Isaac Newton przez całe życie od tej myśli nie potrafił uciec, przeciwnie odkrycia powiększały zdziwienie! Podobnie działo się z innymi myślicielami przed nim i po nim. Prosty lud dziwił się tym, co oczywiste zawsze.
Stan ten zmienia się dopiero od niedawna - jakichś stu lat. Matrix kultury masowej oddziela Człowieka od rzeczywistości. Pychą nadyma. Czy coś przekłuje, nim pęknie?
Wierzę, że tak się stanie. Amok, totalne ogłupienie Saduceuszy, Faryzeuszy i mas skazujących Jezusa Chrystusa przekuła śmierć na krzyżu. Prawo Coulomba przecież działa.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 6190 odsłon
Komentarze
matrix
6 Kwietnia, 2015 - 15:20
Medialny matrix odczłowiecza, tworzy rzeczywistość równoległa, a wielu nie potrafi odróżnić tego co dzieje się na ekranie ogłupiacza od własnego realnego życia...dzięki temu PO utrzymuje sie przy władzy tyle lat...
Yagon 12
Cóż,
6 Kwietnia, 2015 - 22:56
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
MS
7 Kwietnia, 2015 - 00:38
jak widzisz powyżej byłem w stanie szybciej opisać cytaty i podać źródło niż zajęły prawdopodobnie Twoje tłumaczenia że tego nie zrobisz. Następnym razem będzie wpis w ewidencję za łamanie praw autorskich i nierzetelne podanie źródeł (jesli będziesz chciał stosować prawo cytatu).
Prawa autorskie są normalnymi prawami i pomimo że ich przedmiotem jest utwór (niematerialny), to nie można dowolnie brać tekstów, kompilować ich i podawać jako własne czy podawać nierzetelnie - niepełnie - źródła. Prawo do własności niematerialnej, to prawo i nalezy go przestrzegać.
Dodatkowo Twój tekst to dodatek do cytatów, a zasadniczo przy korzystaniu z prawa cytatu powinno być odwrotnie.
Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.
Źle oceniony komentarz
Komentarz użytkownika Mind Service nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.
@Gawrion7 Kwietnia, 2015 - 01:08
Poprosiłem Ciebie o skasowanie mojego komentarza, bo ja nie mogłem tego zrobić, a na ponowne edytowanie długiego tekstu nie miałem czasu - to może zrobić tylko administrator. A Ty zacząłeś bawić się w cenzora i pokazałeś swoją złośliwość. I tak przeredagowałeś moją wypowiedź, że całkowicie wypaczyło to moją myśl. Widać, że negatywne emocje i zadawnione urazy biorą górę u Ciebie... Szkoda, że uniemożliwiasz wymianę poglądów na ciekawy temat.
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
MS
7 Kwietnia, 2015 - 01:11
Podobno nie masz czasu. Komentarz nie łamie już ewidentnie prawa autorskiego - jedyne co zrobiłem to dodałem kursywę i opisałem rzetelnie źródła.
Polecam: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_cytatu
Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.
A dlaczego jako administrator
7 Kwietnia, 2015 - 01:28
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
"wymiana poglądów na ciekawy temat"
7 Kwietnia, 2015 - 11:23
Chciałem zwrócić uwagę, na pewną ścieżkę prowadzącą do odrzucenia wiary, pomijaną bądź marginalizowaną także w myśleniu i przekazach osób wierzących, w tym kapłanów służących Bogu i Ludziom. Chciałem zwrócić uwagę na to co być może najsilniej zwraca nas ku Bogu, a w każdym bądź razie bez czego trudno wyobrazić sobie sobie świat, gdyby Go nie było: zdziwienia zwykłością. Zdziwienia pojawiającego się w tle każdej, nawet najbardziej prozaicznej czynności, którą wykonujemy, zdziwienia pojawiającego się w tle każdego obrazu, dźwięku, zapachu i dotyku, który odbieramy, z którym się stykamy. Ciekaw jestem opinii innych.
JW
Ależ właśnie wskazałem na
7 Kwietnia, 2015 - 13:51
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
Nie rozumiemy się.
7 Kwietnia, 2015 - 14:13
Mi chodzi o coś co mieści się na antypodach dylematu "nieposiadania przez ludzkość wiedzy pewnej".
Moim zdaniem w ogóle nie jest potrzebna wiedza skoro Bóg jest we wszystkim co nas otacza i dostępny każdemu. Wiedza może nawet przeszkadzać, bo łudzi, że coś rozumiemy, podczas gdy w rzeczywistości potrafimy jedynie zbudować kawałek ścieżki myślowej (niektórzy nawet długi i są z tego niezmiernie dumni), ale zawsze jest to ścieżka bez początku i bez końca. Nie potrafimy wszak odpowiedziedzieć na pytanie skąd to coś prostego co wydaje się oczywiste wzięło się ani przekroczyć horyzont poznania, bo jak to horyzont, oddala się gdy próbujemy do niego się zbliżyć.
Dzisiejsze dyskusje wokół wiary skupiają się na granicy ludzkiego poznania i zapominamy o niezwykłości tego co zwykłe.
JW
//Moim zdaniem w ogóle nie
7 Kwietnia, 2015 - 14:29
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
Nadal nie rozumiemy się.
7 Kwietnia, 2015 - 15:08
To, o czym mówię nie ma nic wspólnego z fideizmem. Rzekłbym przeciwnie, to o czym mówię jest na antypodach fideizmu. Najwyraźniej nie udało mi się uchwyć myśli w sposób dostatecznie jasny, mysli nie nowej. Choćby przywołany Newton o zachwycie tym co znane mówił - człowiek, któremu pierwszemu przyszła do głowy korpuskularna natura światła - rzecz w tamtym czasie zupełnie odlotowa, że się tak wyrażę. Może jego warto posłuchać zamiast jakiegoś blogera?
JW
//wiara nie wzięła się stąd,
7 Kwietnia, 2015 - 15:32
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
to rozszerzenie dyskusji
7 Kwietnia, 2015 - 17:52
Mój wpis nie miał ambicji rozstrzygania tego czym jest wiara a czym nie jest. Przede wszystkim dlatego, że wszystko na ten temat zostało już powiedziane i uczynili to mądrzejsi ode mnie. Skupiłem się na czymś znacznie prostszym, na jednym z motywów odchodzenia od wiary, wskazując na jedną ze ślepych uliczek, które do tego prowadzą.
JW
To nie rozszerzenie dyskusji tylko jej zamknięcie
7 Kwietnia, 2015 - 19:53
z uwagi na błędy w założeniach.
To nie jest "ślepa uliczka", bo nie ma żadnych podstaw do pójścia taką drogą, gdyż założenia są błędne. Innymi słowy nie można kwestionować motywów odchodzenia od wiary na podstawie "zdziwienia". I chociaż Isaac Newton przez całe życie od tej myśli nie potrafił się wyzwolić a epokowe odkrycia powiększały jego zdziwienie to nie ma to nic wspólnego z wiarą. Szkoda, że nie było rozwinięcia i nie dowiedziałem się jaki miałby być związek owego "zdziwienia" z wiarą o czym traktuje notka, bo zakwestionowanie rozumu w relacjach z nią jest niedopuszczalne.
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
"nie można kwestionować motywów odchodzenia od wiary na podstawi
7 Kwietnia, 2015 - 23:32
"zdziwienia"."
Mam wrażenie, że mówię jedno, a Pan rozumie drugie. Ta rozmowa nie ma sensu.
JW
W tym właśnie problem
8 Kwietnia, 2015 - 00:58
że nie potrafisz właściwie opisać, rozwinąć i uzasadnić swojego stanowiska, tylko stosujesz uniki i wycofujesz się jak Cię próbuję pytać.
Jakkolwiek podajesz pewne twierdzenia, do których się odniosłem, a one nie mogą być dowolnie interpretowane.
Przyjmuję, że nie potrafisz obronić swojego poglądu i dlatego proponujesz zakończenie dyskusji. Też myślę, że tak będzie lepiej.
Pozdrowienia!
Ps. Nie "per pan" bo jest to forma uważana za archaiczną i obraźliwą w rozmowach internetowych.
"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"
/G. Orwell
Mind Service - 1do10.blogspot.com
Ja lubię archaizmy, ale
8 Kwietnia, 2015 - 09:49
nie było moją intencją obrazić formą "Pan". Przeciwnie, to wyraz szacunku i... dystansu, bo nie zawsze mam ochotę bratać się ze swoimi rozmówcami.
JW