Jakże świątecznie dziś na polskich nekropoliach...

Obrazek użytkownika Yagon 12
Kraj

Każdy kto odwiedza polskie cmentarze na przełomie października i listopada jest zauroczony. Szczegolnie gdy przyjeżdzą z "dzikeigo zachodu". Łuna świateł, groby tonące w kwiatach, tysiące ludzi. Gwar, tłok i poczucie jedności. Jakoś jeszcze żaden "nowosmieszny" czy inny szKODnik nie zamachnął się na to święto. Nawet feminazistki, łażace w żałobnych stojach bez celu po ulicach o tym nie mówią. Nic tu z bezosobowości i pustoty zachodnich nekropolii, skąd juz dawno temu wypędzono Boga. A tu u nas po dawnemu, rodziny zbierają się przy grobach bliskich, zapalają znicze, wspominają tych, którzy przed nimi zmagali się z życiem. Ojców, dziadów, babcie i matki...jakie to polskie, piękne. W "święcie zmarłych" jest nadzieja, bo jest pamięć. Bo jest poczucie narodowej tożsamości, tej samej od wieków wiary. Nie zgubmy tego nigdy, nie rozmieńmy w "nowoczesnych" łże-ideach. A w Zaduszki wspomnijmy w modlitwie każdego, kto tkwi nam dalej w pamięci, a jest juz po drugiej stronie. Bo jak mawiał Prymas Tysiąclecia - "Ojczyzna to pamięc i groby". By i o nas po latach ktoś wspominał w te jesienne dni...

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:13)

Komentarze

Cmentarza Janowskiego ani też bardziej sławnego - Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie.

Jak również "rodzinnego" cmentarza Rakowickiego.

Przypomnę Cmentarz na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem. Nie leży tam nikt z moich Bliskich. A jednak...

Najpierw motto, przypisywane francuskiemu marszałkowi Ferdynandowi Fochowi: "Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć, tracą życie".

I uwaga, dodana przez proboszcza Jana Tobolaka: "Zakopane pamięta".

Obok tych, na murze, jest kamienna tablica poświęcona tatrzańskim kurierom z lat 1939-1944.

Gdy myślę o polskich nekropoliach - wracam wciąż do Starego Cmentarza w Zakopanem. I zastanawiam się, jak on dzisiaj wygląda. Czy znalazły się fundusze na jego konserwację. Przed dziesięciu laty, gdy byłam tam po raz ostatni - cmentarz przedstawiał obraz nędzy i upadku. Czy Zakopane pamięta? Czy Polska pamięta?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1524246

Ode mnie "piątka" i zgadzam się z apelem abyśmy nie zniszczyli tego naszego święta. Muszę jednak zwrócić uwagę, że nie ma żadnego "święta zmarłych". 01.11 jest to dzień Wszystkich Świętych, 02.11 to dzień Zaduszny, w którym wspomionamy zmarłych i w czyśćcu cierpiących.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

krzysztofjaw

#1524293

Dzięki za ten uczuciowy wpis Yagon12. Naturalnie piszesz o Uroczystości Wszystkich  Świętych, bo jak słusznie zauważył Krzysztofjaw dzień modlitwy za zmarłych to 2 listopada, zwany Dniem Zadusznym! Nie przejmuj się bo ten formalny błąd pokutuje w naszym narodzie z dawien dawna i nie ma żadnego przełożenia na nasze polskie uczucia, które są gorące. A ten dzień 1 listopada to wielki dzień radości i świętowania wraz z całym Niebieskim Jerusalem. Ja osobiście ile razy jestem na cmentarzu, to mam świadomość, ze jestem na Ziemi Świętych, jakoby w Mieście Świętych i choćby z tego powodu bywam tam dość często. Żywię bowiem niezachwianą nadzieję, a to mi można że wielu z Tych którzy tam leżą na tych pięknych, cichych nekropoliach jest już u dobrego Boga. Raz jeszcze pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1524324

Wszystkich Świętych to czas szczególny. Znanych i anonimowych, dawnych i współczesnych świętych Kościół katolicki uroczyście wspomina 1 listopada. Uroczystość Wszystkich Świętych jest jednym z najbardziej radosnych dni dla chrześcijan. Uroczystość Wszystkich Świętych nie jest - wbrew obiegowym opiniom - „Świętem Zmarłych”, ale przypomina wszystkim wiernym o ich powołaniu do świętości. W odróżnieniu od tej uroczystości, następnego dnia - 2 listopada - wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

Dzisiaj zapalmy wszystkim świętym znicze pamięci a jutro módlmy się za dusze zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół, znajomych, Żołnierzy Wyklętych, Polaków pomordowanych w rzezi Wołyńskiej i w Katyniu oraz za ofiary katastrofy smoleńskiej.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1524335

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1524418