W Hucie Pieniackiej już nie można się nawet spokojnie modlić

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Świat

Podłość ukraińskich nacjonalistów na współczesnej Ukrainie nie zna już granic zwykłego rozsądku i kultury, nawet dziś przeszkadzają modlić się spokojnie ludziom i to w miejscach kaźni! W niedzielę 25 lutego 2018 r. z okazji 74. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej, dokonanej przez Ukraińców z ukraińskiej dywizji SS-Galizien oraz związanych z OUN/UPA, odbyły się obchody upamiętniające ofiary.

W nieistniejącej dziś dużej, polskiej wsi w obwodzie lwowskim w uroczystościach uczestniczyły rodziny zabitych, polscy mieszkańcy Ukrainy oraz przedstawiciele władz Polski, m.in. wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, który odczytał list, wystosowany przez prezydenta Andrzeja Dudę:

Panie i Panowie!

Spotykają się Państwo dzisiaj w miejscu, które 74 lata temu – w ciągu jednego dnia – z dużej, tętniącej życiem wsi zostało zamienione w martwe pustkowie. Zbrodnia ludobójstwa, popełniona tutaj przez ukraińskich żołnierzy i policjantów na służbie hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej oraz ukraińskich nacjonalistów przyniosła zagładę około tysiąca ludzi: polskich mieszkańców Huty Pieniackiej oraz ukrywanych przez nich Żydów i uciekinierów z innych miejscowości Wołynia i Podola.

W imieniu państwa i narodu polskiego pochylam dzisiaj głowę na znak hołdu dla męczeństwa ofiar. Ich niewinna śmierć, zadana jedynie dlatego, że byli Polakami, przeraża ogromem okrucieństwa.

Zarosły zgliszcza ich domostw i zbiorowe mogiły, ale pamięć o rzezi trwa i wciąż jest bolesną raną w polskiej duszy. Nie wolno nam o niej zapomnieć, nie wolno odwracać od niej oczu. My, współcześni Polacy, jesteśmy to winni naszym wymordowanym rodakom. Ale jest to też nasz obowiązek wobec potomnych: pamiętać i wyciągać wnioski.

Pamięć o dokonanej tutaj rzezi niesie także zobowiązanie, by przyszłość opierać na solidnym fundamencie prawdy, nie zaś na fałszu, zapomnieniu, wyparciu. My, Polacy, chcemy dobrych relacji z Ukraińcami. Uważamy, że nasze narody potrzebują siebie nawzajem, aby oba nasze państwa były silne i bezpieczne. I dlatego potrzebujemy też pamięci i prawdy o tym, co zdarzyło się tutaj 28 lutego 1944 roku – aby nic podobnego nigdy więcej się nie powtórzyło i aby nasze relacje opierały się na mocnych podstawach i wzajemnym zaufaniu.

[Źródło: Prezydent.pl]

 

Neobanderowcy zakłócali doroczne obchody w Hucie Pieniackiej

 

Uroczystości odbyły się przed krzyżem pamięci ofiar tragedii Huty Pieniackiej. Niestety doszło także do szakaradnego, podłego incydentu ze strony kilkudziesięciu Ukraińców, którzy stanęli nieopodal pod „banderowskimi” flagami i skandowali, usiłując zakłócić obchody: „Bandera jest naszym bohaterem”. Nadto robili to podczas modlitwy ekumenicznej, jednak ze względu na wzmożoną ochronę policji nie doszło do incydentów.

To nie jedyne zresztą kwiatki, którym witano Polaków, otóż cała okolica i drogi, udekorowane były baanderowskimi czerwono-czarnymi flagami OUN-UPA. Poinformował o tym na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych dr hab. Andrzej Zapałowski, który napisał: „Oczywiście dzisiejsze uroczystości, w których uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu RP zostały przywitane przez bojówki ukraińskich nacjonalistów. Także trasa poprzez wioski do pomnika była udekorowana flagami banderowskimi. Koło samego pomnika umieszczono tablicę z informacja w trzech językach która absolutnie fałszuje prawdę historyczną”. Polscy goście obecni na uroczystościach w Hucie Pieniackiej, rzeczywiście nie mogli nie zauważyć tablicy stojącej obok pomnika ofiar tragedii, na której po ukraińsku, po polsku i angielsku napisano, że za zbrodnię odpowiadają „niemieccy naziści”, a we wsi działały „polskie bojówki”.

Historyk Mychajło Hałuszczak z nacjonalistycznej partii Swoboda miał wyznać bezceremonialnie PAP: „Jesteśmy przeciwni temu, by Polska narzucała nam swoją wersję naszej historii i wskazywała, kogo możemy traktować jako naszych bohaterów, a kogo nie”.

A przekonując, że akcja ma charakter pokojowy, dlatego nie zbliżają się do Polaków, żeby nie prowokować incydentów, mówił dalej: „Dziś Polska swoją ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej zakazuje czerwono-czarnych flag i tym samym zaprzecza prawu Ukraińców do swojej walki narodowo-wyzwoleńczej i do własnego państwa. Szanujemy Polskę, szanujemy prawo każdego narodu do posiadania swoich bohaterów i swojego państwa. Ale nie rozumiemy, dlaczego Polska zabrania tego samego nam i zaczyna dyktować Ukraińcom ukraińską historię.”

 

To chyba nie jest jeszcze czas kiedy możemy mówić o pojednaniu

 

Naturalnie obecni tym Polacy nie byli specjalnie zachwyceni takim powiataniem. Małgorzata Gośniowska-Kola, prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka oceniła w rozmowie z dziennikarzami powiedziała: „Huta Pieniacka to miejsce, które uczy pokory. Od wielu lat nasze rodziny walczą o pamięć zmarłych. Dziś przyjechaliśmy tutaj z modlitwą i to jest nasz główny cel. Są jednak osoby, którym nie podoba się nasz przyjazd. Widzieliśmy manifestację, flagi banderowskie, słyszeliśmy okrzyki. A Huta Pieniacka to przecież miejsce, gdzie zamordowano ponad tysiąc osób”.

Z kolei obecny na uroczystościach wiceprezes IPN Prof. Krzysztof Szwagrzyk wyznał: „Jest to kolejny element prowokacji, z którym spotkaliśmy się w tym miejscu. Nie może być to odebrane inaczej, jak prowokacja ze strony pewnych sił ukraińskich, które chcą na nowo pisać historię. Bez względu na to, ile by się takich tablic nie pojawiło, nic nie zmieni faktu, że 28 lutego 1944 roku mieszkańcy Huty Pieniackiej zostali wymordowani przez Ukraińców w służbie niemieckiej”.

I dodał jednoznacznie: „Bolesnym jest także fakt, że witają nas tutaj flagi banderowskie. To chyba nie jest jeszcze czas, kiedy możemy mówić o pojednaniu. To jest jednak czas, kiedy możemy mówić, że państwo polskie spełni swój obowiązek wobec ofiar i jak nie dziś, to za 10 albo 50 lat zostaną odnalezione doły śmierci ze szczątkami Polaków mordowanych przez Niemców, Sowietów i Ukraińców”.

A oto żywy i b. cenny reportaż z Huty Pieniackiej: „Program ‘Wschód’: ...kto z Was przeżyje, zmówcie Ojcze Nasz”:

Jak widać podłość ukraińskich nacjonalistów nie zna granic, nawet dziś przeszkadzają modlić się spokojnie ludziom i to w miejscach kaźni! Istnieje duże prawdopodobieństwo iż ci ludzie znów zdolni byliby nawet bestialsko mordować, gdyby znów wybuchła wojna, a okoliczności byłyby ku temu sprzyjające. Kto będzie miał odwagę powiedzieć, że do tego by nie przyszło?!

Tamten brzemienny w skutkach napad na wieś Huta Pieniacka miał miejsce 28 lutego 1944 r. i według różnych danych w Hucie Pieniackiej straciło życie od 600 do 1200 osób. Zgodnie z ustaleniami śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, w wyniku pogromu w Hucie Pieniackiej zostało zamordowanych około 850 osób.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:10)

Komentarze

cyt:

"Tamten brzemienny w skutkach napad na wieś Huta Pieniacka miał miejsce 28 lutego 1944 r. i według różnych danych w Hucie Pieniackiej straciło życie od 600 do 1200 osób. Zgodnie z ustaleniami śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, w wyniku pogromu w Hucie Pieniackiej zostało zamordowanych około 850 osób.

Źródło: http://niepoprawni.pl/comment/reply/135628#comment-form

©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle - blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

Co to znaczy "około" i na jakiej podstawie bez ekshumacji ustala się takie liczby? W sejmie też, że zginęło "około" 100 tys, Polaków. a prawda jest dużo boleśniejsza bo wg spisów powojennych z 35 milionów pozostało po wojnie 23 miliony!

Więc jeśli nawet 1 milion a są to przypuszczenia zawyżone (200 tys żołnierzy w zachodniej armii) pozostało na emigracji to rachunek jest taki, że z 11 milionów których brakuje wymordowano 6 milionów ... gdzie się podziało 5 milionów istnień?

Tutaj państwo nasze nie zdało egzaminu, tak uważam. Do dzisiaj nie wiemy ilu i kto unicestwił niestety :(

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-3

Astra - Anna Słupianek

#1558794

Do tego równania należy dodać Ukraińców, Białorusinów i Polaków, którzy zostali po wschodniej nowej granicy PRL. Do teraz żyje ponad 200tys Polaków na Litwie, 250 tyś na Białorusi i wciąż dużo na Ukrainie. Obywatele Polscy narodowości ukraińskiej czy Białoruskiej nie przenieśli się za Bug.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Grzesiek

#1559327

Noż genialna słupiankowa ignorancja

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1619849

Wygląda na to, że z-cą uciekiniera przed komornikiem została w ramach warsztatów pracy twórczej w Tworkach. I oni chcą być traktowani poważnie?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1619856

Jest większy jak holokaust żydów, tak uważam.

Polaków mordowali, Niemcy, banderowcy, żydzi, sowieci, nie ma takiego drugiego państwa jak Polska, co tyle narodów pastwiło się nad Polakami.

I to jest zadanie dla IPN, jeśli się nie wystraszą żydostwa i ich ataków i straszenia z ich strony.

Jeśli mamy być państwem suwerennym i jak twierdzi PiS, państwem który powstał z kolan, w co ja coraz mniej już wierzę.

Widząc jak PiS trzęsie już portkami, co powiedzą żydzi i jak Kaczyński kara za prawdę historyczną, nazywając to antysemickim przekazem.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1558796

Efekt nieudolnej polityki zagranicznej jaki jest - każdy widzi. Jeżeli wymaga się od kogoś standardów, należy samemu im hołdować.Takie mamy efekty, na jakie zapracowaliśmy. Tylko co dalej?
Banderyzm jest oficjalną ideologią tego podupadłego państewka. Niestety to skutek przymykania oka i mówienia, że to ma charakter antyrosyjski.

A teraz spróbujcie sobie wyobrazić, że na oficjalnych obchodach w Auschwitz delegacja neonazi powiewa sztandarami z hakenkrojcem i żąda by uszanować niemiecki punkt widzenia.
Widzicie to?

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1558799

Kresowianin przesłał b. ważny reportaż do ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego, który zaraz opublikował go na swoim blogu: „Szanowny Księże Tadeuszu, w załączeniu przesyłam link do strony TVP Gorzów z reportażem pt.: 'Trzy odsłony. Huta Pieniacka' autorstwa Agaty Muchowskiej, ze zdjęciami i montażem Mariusza Gabriela.

W znakomity sposób przedstawiono proces narastania banderyzmu i antypolskich nastrojów na współczesnej Ukrainie poprzez ukazanie obchodów trzech rocznic mordu w Hucie Pieniackiej.

Doskonale zilustrowano brak profesjonalizmu polskich służb dyplomatycznych, w szczególności ambasadora Piekło, które nie dokonały prawidłowej oceny zrekonstruowanego pomnika w Hucie Pieniackiej (wcześniej wysadzonego przez ukraińskich nacjonalistów) i nie podjęły akcji protestacyjnej wobec fałszowania przez Ukraińców inskrypcji na tym pomniku.

Dziwaczna radość i przekonywanie przez Pana Piekło Polaków, że wszystko jest w porządku i powinniśmy z wdzięcznością przyjąć gest Ukraińców, budzi niesmak i jest kolejnym dowodem potwierdzającym konieczność dymisji tegoż ‘dyplomaty’. Sugestywna jest także scena 'walki' polskiego konsula o to, żeby z pomnika usunąć biało-czerwoną szarfę, aż żal patrzeć.

Reportaż miał swoją premierę w Wielką Sobotę, z całą pewnością warto zarekomendować go wszystkim Polakom, gdyż w przekazie polityków w Hucie Pieniackiej jest ok i właściwie powinniśmy nieustannie dziękować wspaniałym Ukraińcom. Bardzo prosimy o pomoc w nagłośnieniu i rozpowszechnieniu informacji, może dzięki temu możliwa będzie emisja reportażu na antenie ogólnopolskiej. Szczęść Boże! Kresowianin z Lubuskiego.”

Zobacz video

http://gorzow.tvp.pl/36619230/31032018-huta-pieniacka

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1561433

Po naiwnych, rozpalonych i poprawnych politycznie głowach! Wiodących na śmierć innych ślepych na zło i głuchych na prawdę! Dlatego to winien zobaczyć każdy Polak, każdy katolik, każdy kto chce zatrzymać kolejną rzeź. Owi młodzi ludzie pod czerwono-czarnymi sztandarami, będą bowiem znowu rąbać siekierami Lachów, jeśli tylko zdarzą się sprzyjające ku temu okoliczności. Wrogość Ukraićców dziś w samej Hucie Pieniackiej wobec polskich pielgrzymów do mogiły bliskich, do mogiły męczenników Huty Pieniackiej i to w obliczu 74 rocznicy zbrodni ludobójstwa jest oskarżeniem także wobec Waszej kontrik i kumple, zawinionej już naiwności ale i podłości (liczne komentarze na moim blogu przy innych wpisach).

Po temu gorąco polecam wszystkim blogerom, blogerkom i naszym sympatykom ten znakomity film, oddający wierną prawdę, obnażający zło na współczesnej Ukrainie, a przy tym ogrom głupoty naiwnych i pysznych. Ci b. groźni neobanderowcy na współczesnej Ukrainie to nie jest bowiem nic nie znaczący margines, jak utrzymują ludzie typu kontrika i kumple. To są śmierdzące drożdże (nowy zaczyn, nowa siła sprawcza, element sprawczy) na których wyrośnie nowa straszna rzeź, jeśli dziś ostro tego nie potępimy i nie zatrzymamy. Dlatego nie wolno nikomu w swoim sumieniu ignorować, tak ważnych, czytełnych znaków czasu. Oto powyżej ten b. cenny reportaż z Huty Pieniackiej: „Program ‘Wschód’: ...kto z Was przeżyje, zmówcie Ojcze Nasz”. Opublikowany 5 Marca 2018 r. przez Studio Wschód. Raz jeszcze polecam i pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1616402

Witaj, ty masz jeszcze nadzieje że taki kontrik, rebe z dyni i inni z pejsatej ławeczki z NP posypią głowy popiołem i zmienią zdanie o banderowcach.

Wspierali, wspierają i będą wspierać, swoich żydo-banderowskich pobratyńców.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-3
#1616404

W niedzielę 23 lutego 2020 r. w 76. rocznicę ludobójczej zbrodni dokonanej przez Ukraińców w czasie II wojny światowej na Polakach mieszkających we wsi Huta Pieniacka oraz na uciekinierach z okolicznych miejscowości, przybyli przedstawiciele polskich organizacji działających na Ukrainie oraz delegacje z Polski. W okolicznościowym liście skierowanym do uczestników Prezydent RP Andrzej Duda stwierdził m.in., że zbrodnia w Hucie Pieniackiej stała się świadectwem tego, że ówczesna akcja antypolska była ludobójczą czystką etniczną. Modlitwie ekumenicznej podczas uroczystości przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji lwowskiej o. Edward Kawa.

Z kolei wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) Krzysztof Szwagrzyk w czasie swojego wystąpienia wyraził nadzieję, że uda się na terenie dawnej polskiej miejscowości przeprowadzić prace ekshumacyjne, a na miejscu zbrodni staną groby, a nie tylko pomniki wzniesione na resztkach wioski. Zbrodnia w Hucie Pieniackiej miała miejsce 28 lutego 1944 roku, kiedy to ukraińscy żołnierze z 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS, wspierani przez bandy UPA dokonali pacyfikacji polskiej ludności, nie oszczędzając kobiet ani dzieci.

Przeczytaj osobiście i tam jeśli masz ku temu wolę i sposobny czas: http://www.pch24.pl/upamietniono-ofiary-rzezi-dokonanej-na-polakach-w-hucie-pieniackiej,74178,i.html#ixzz6EsVOAfku

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1619670

W pierwszych dniach września 2020 r. ukraińscy nacjonaliści znowu dali głos, barbarzyński popis i to w miejscu uświęconym męczeńską krwią niewinnych Polaków! Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki skierował do przewodniczącej Brodzkiej Rejonowej Administracji Państwowej Oksany Prokopec list z zapytaniem, czy lokalne władze udzieliły zgody na umieszczenie w Hucie Pieniackiej płyty ze sformułowaniem "bandyci z AK".

Ambasador RP Cichocki napisał: "[...] kilka lat temu w pobliżu polskiego pomnika stanęła kłamliwa tablica +informacyjna+ usprawiedliwiająca zbrodnię na Polakach [...] Do tej pory nikt nie odpowiedział na nasze zapytania o autorstwo tej tablicy i wydanie zgody na jej postawienie. Kilka lat temu nieco dalej stanął krzyż upamiętniający ukraińskiego nauczyciela, jego żonę i duchownego, zabitych w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach z dala od Huty Pieniackiej. [...] ten historycznie wątpliwy i prowokacyjny pod względem lokalizacji pomnik został przez działaczy GO +Swoboda+ uzupełniony haniebną tablicą, upamiętniającą +niewinnych Ukraińców zabitych przez polskie podziemie oraz radzieckie służby specjalne+. [...] Na kamiennej płycie znalazło się sformułowanie +bandyci z AK+".

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki wyraził "stanowczy protest" wobec działań Swobody oraz podkreślił, iż oczekuje podjęcia bezzwłocznych kroków, by na terytorium podległym Brodzkiej Rejonowej Administracji Państwowej "zakończyć demonstracje nienawiści i pogardy wobec tych, którzy doznali już krzywdy i o sprawiedliwość upomnieć się nie mogą".

Ile tych apeli już było i ile jeszcze będzie?! Z drugiej strony z Ukraińcami, tak właśnie wygląda strategiczne partnerstwo. Trzeba się do tego przyzwyczaić, bo jak nie to pozostaje się szykować na rachowanie naszych żeberek chłopską siekierą. Tam po prostu takie panują klimaty i tak wielu rozumuje. Nie wierzycie jeszcze?! Macie odwagę sami przed sobą i własnym sumieniem?! Powoedzenia.

Cały wpis jest dostępny na sronie:

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-09-05/tablica-w-hucie-pieniackiej-z-napisem-bandyci-z-ak-reakcja-premiera/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644174

Nieciekawe jest to obarczanie całego narodu ale w tym i społeczności lokalnej za prowokację ekstremistów, których w ten sposób wspierasz, co wpisuje się i w działania rosyjskiej propagandy. Odwoływanie się w tym do sumienia zakrawa na żart.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1644178

Na szczęście dość szybko doczekaliśmy się w tej sprawie reakcji samego Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Szef rządu odniósł się w mediach społecznościowych do sprawy umieszczenia w Hucie Pieniackiej płyty ze sformułowaniem "bandyci z AK".

Na Twitterze Premier RP Morawiecki napisał w sobotę 5 września 2020 r. : "Z oburzeniem przyjąłem informację o nowej tablicy w Hucie Pieniackiej – miejscu śmierci wielu Polaków. Nie ma zgody na zacieranie pamięci o ofiarach ukr. szowinistów i próby reinterpretacji historii. Dzięki bohaterstwu AK śmierci z rąk bestialskich oprawców uniknęło tysiące osób". Dziękujemy za te ważne słowa solidarności z rodzinami Kresowian i ze wszystkimi, którzy miłują prawdę i pamięć o tamtym ludobójstwie OUN-UPA.

Cały wpis jest dostępny: https://dzieje.pl/wiadomosci/m-morawiecki-z-oburzeniem-przyjalem-informacje-o-nowej-tablicy-w-hucie-pieniackiej

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1644175

28 lutego 1944 r. Ukraińcy w składzie oddziałów SS-Galizien i OUN-UPA pod dowództwem niemieckiego oficera dokonali zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej, zamieszkującej Hutę Pieniacką. Ukraińcy mordowali w sposób bestialski, część mieszkańców rozstrzelali na cmentarzu, pozostałych spędzili do kościoła, skąd wyprowadzali po kilkanaście osób do stodół, zamykali i podpalali. Według różnych szacunków mordercy pozbawili życia od 1200 do 1500 Polaków. Reportaż ukazuje do czego prowadzi wprowadzanie w życie założeń zbrodniczych ideologii. 72 lata po tych wydarzeniach ludobójcy z OUN-UPA nadal są uznawani na Ukrainie za bohaterów. Reportaż opublikowany 31 Marca 2016 r. przez Radio Maryja:

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1662833

Dzisiejszy bohater to Ryszard Pietrzyk, Polak z Ukrainy, świadek zbrodni Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) w Hucie Pieniackiej. 28 lutego 1944 ukraińscy nacjonaliści zaatakowali Hutę Pieniacką, dużą polską wieś i siedzibę polskiej samoobrony, w której przebywało wówczas ok. 1000 osób. Ponad 800 z nich zostało w bestialski sposób zamordowanych, ocalało ok. 160. Ryszard Pietrzyk razem z ojcem zajmował się grzebaniem ofiar. Wspomina wstrząsające obrazy, jakie zastał w Hucie Pieniackiej po masakrze, opisuje także „metody” działań napastników.Wywiad opublikowany 6 grudnia 2019 r. przez Świadkowie Epoki:

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1662834

Dziś przypada 77. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej. 28 lutego 1944 r. ukraińscy żołnierze 4. Galicyjskiego Pułku Ochotniczego SS dowodzeni przez niemieckiego kapitana oraz wspierani przez oddziały UPA i członków paramilitarnego oddziału ukraińskich nacjonalistów dokonali pacyfikacji polskiej ludności we wsi leżącej dawniej w Polsce.

Zgodnie z ustaleniami śledztwa Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, w wyniku pogromu w Hucie Pieniackiej zostało zamordowanych około 1000 osób. Zbrodnia ta stanowi jedną z wielu popełnionych w ramach rzezi wołyńskiej, podczas której w latach 40. ubiegłego wieku członkowie Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) zamordowali na Wołyniu i we wschodniej Galicji – według szacunków IPN – ponad 100 tysięcy Polaków.

Wiceszef IPN Prof. Krzysztof Szwagrzyk: „Jak co roku rodziny pomordowanych przyjeżdżają w to miejsce, żeby się pomodlić, żeby powspominać bliskich. Stawiają też wtedy pytania, kiedy odnalezione zostaną szczątki ich przodków, kiedy będą mogli godnie ich pochować.”

I dodaje, że eksperci Biura Poszukiwań IPN są gotowi w każdej chwili rozpocząć prace w Hucie Pieniackiej: „Wiemy, gdzie są zlokalizowane doły śmierci, wiemy, ile ich jest, jesteśmy gotowi choćby za tydzień ruszyć na teren Huty Pieniackiej i rozpocząć prace, ale decyzja jest po stronie państwa ukraińskiego.”

Niestety coraz trudniej porozumieć się z Ukraińcami w sprawie faktów związanych z tragedią w Hucie Pieniackiej i w ogóle na Wołyniu w czasie drugiej wojny światowej. Wiceprezes Instytutu wyjaśnia, że Ukraińcy chcą, byśmy przyjęli ich narrację, która mówi, że doszło do wojny polsko-ukraińskiej, a to jest nie do przyjęcia, ponieważ trzeba by uznać, że po obu stronach walczyły równorzędne uzbrojone oddziały żołnierzy.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk komentuje to jednoznacznie, gdyż inaczej nie może: „My mówimy nie, były uzbrojone jednostki Ukraińców, którzy dokonywali mordów we współpracy z Niemcami, i nigdy nie powiemy, że po polskiej stronie były jednostki wojskowe, bo tak nie można nazwać kobiet, dzieci, starców, wymordowanych w bestialski sposób.”

Nic dodać, nic ująć!

Cały wpis jest dostępny na stronie:: https://www.pch24.pl/huta-pieniacka---ukrainska-zbrodnia-nierozliczona--77-lat-temu-mialo-miejsce-ludobojstwo-na-polakach,82339,i.html#ixzz6nlJRoVNO

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663151

O apokalitptycznch wydarzeniach 28 lutego 1944 r. w tej dużej i starej wsi polskiej na Podolu, opowiada z przejęciem Pan Franciszek Bąkowski. Zbrodni dokonała SS-Galizien, OUN-UPA i okoliczni siekiernicy. Wywiad opublikowany 23 września 2016 r. przez Mariusz Nowik, a zatem:

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663173

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski napisał dziś na swojej stronie: „Dziś 77. rocznica zagłady dwóch dużych polskich wsi na na Tarnopolszczyźnie (dawna Małopolska Wschodnia).. 28 lutego 1944 roku Hutę Pieniacką, powiat Brody, wymordowali Ukraińcy z SS Galizien, a Korościatyn k. Monasterzysk, pow. Buczacz, wieś rodzinną moich Dziadków, „heroje” z UPA, wspierani przez „siekierników”, którymi kierował ksiądz greckokatolicki.. Większość ofiar ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich wciąż nie ma grobów.” I polecił jeszcze lekturze swój artykuł z 2016 r., a zatem:

https://wiadomosci.onet.pl/…/zaglada…/nlg327

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663200

Nocą 28 / 29 lutego 1944r. We wsi Krościatyn pow. Buczacz banderowcy zamordowali ponad 156 Polaków (136 we wsi oraz 20 na stacji kolejowej); napadem UPA kierował pop Pałubicki ze swoją córką.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1663201

Bestiom z OUN i UPA , 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

------------------------------------------
Dotknij Panie mego serca i oczyść je.
Niech Twój Święty Duch ogarnie mnie.

#1663202

Pop na kazaniach mówił, że „za zabicie Lachów w tworzeniu wolnej Ukrainy, grzechu nie będzie”. „Działały trzy wyspecjalizowane grupy, pierwsza „pracowała” toporami, druga rabowała, trzecia paliła systematycznie domostwo po domostwie. Rzeź trwała niemal przez całą noc.Rzezi w Krosciatynie dokonał oddział UPA, wspierany przez miejscową ludność ukraińską, uzbrojona w siekiery, kosy, widły i noże, łącznie 600 osób. W grupie podpalającej domy brali udział nawet 12 – 14 letni chłopcy”

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1663204

W ostatnią Niedzielę 28 lutego 2021 r. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas obchodów 77. rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej powiedział: „Do tej pory nie mamy możliwości dokonywać ekshumacji, a co za tym idzie godnego, chrześcijańskiego pochówku ofiar – tej i wielu innych zbrodni dokonanych na dawnych Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej”.

A zaznaczył przy tym jasno i klarownie: „Nie o zemstę, ale o pamięć wołają ofiary”. I dodał to co jest oczywiste: „tylko na prawdzie można zbudować trwały fundament łączący naród polski i naród ukraiński”.

Niestety jak przekazał Prof. Sławomir Cenckiewicz, uroczystości zakończyły się skandalem ze strony Ukraińców. Szef Wojskowego Biura Historycznego ujawnił, że odczytywanemu przez ministra Adama Kwiatkowskiego listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, towarzyszyły obraźliwe okrzyki Ukraińców. Otóż wielu Ukraińców realnie buduje swoją tożsamość m.in. na strasznym ludobójstwie jakim była Rzeź Wołyńska. Nadto na uroczystościach pojawiło się liczne grono ludzi z flagami ukraińskimi.

W ocenie pionu śledczego IPN w Hucie Pieniackiej zginęło wówczas ok. 850 osób. W miejscowości tej znajdowali się również ci Polacy, którzy uciekli z innych miejscowości w obawie przed morderstwami, dokonywanymi przez ukraińskich nacjonalistów i wspierających ich chłopów.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://nczas.com/2021/03/01/obchody-mordu-w-hucie-pieniackiej-zakonczyly-sie-skandalem-ze-strony-ukraincow/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663608

Uroczyste obchody 77. rocznicy mordu w Hucie Pieniackiej miały też miejsce w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Liturgii przewodniczył biskup polowy WP gen. bryg. Józef Guzdek. Modlono się zarówno w intencji ofiar zbrodni dokonanej na ludności polskiej wsi przez ukraińskich nacjonalistów, jak i tych którzy byli jej świadkami i przeżyli.

Hierarcha podkreślił, że: „warunkiem pojednania jest prawda”. „I słusznie dodał że: „Tylko na fundamencie prawdy można budować przyszłość”. Ostrzegł jednocześnie: „żeby nasza pamięć nie przemieniła się w pamiętliwość”.

Homilię wygłosił ks. płk Straży Granicznej Zbigniew Kępa przypomniał, że: „28 lutego 1944 roku ukraińscy nacjonaliści, służący III Rzeszy Niemieckiej dopuścili się masowego mordu, zbijając około 850 osób”.

Po czym kontynuował: „Jeden z nielicznych, ocalałych naocznych świadków tych wydarzeń, zeznając w latach dziewięćdziesiątych tak mówił: ‚naokoło morze płomieni i ciemne chmury dymu oraz okropne wycie psów, ryk krów i swąd palonych ciał ludzkich i zwierzęcych. Nie mieliśmy już żadnych złudzeń, co do czekającego nas losu…”.

Nawet nadmienił: „Bestialstwo żołnierzy i ukraińskich cywilów, nacjonalistów, którzy zawierzyli zapewnieniom, że pod protekcją III Rzeszy Niemieckiej odrodzi się Ukraina. [...] do dzisiaj nie ukarano sprawców tej masakry”.

W podsumowaniu ks. płk Zbigniew Kępa powiedział: „To, co my możemy zrobić dla nich, to otoczyć ich modlitwą i pamięcią (…) Pamiętajmy o nich, aby byli dla nas przestrogą, do czego prowadzi nienawiść i zaślepienie. Pamiętajmy o nich, aby nie ulec pokusie zdrady Ewangelii na rzecz jakiejś ideologii wrogiej człowiekowi”.

Cały wpis jest dostępny na stronie: https://nczas.com/2021/03/01/obchody-mordu-w-hucie-pieniackiej-zakonczyly-sie-skandalem-ze-strony-ukraincow/

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1663611