PO LONDYNIE I KRAINIE CO SIĘ LUBI Z CZEGO SŁYNIE [2]

Obrazek użytkownika Sławomir Tomasz Roch
Świat

The Snowman

 

Śnieg na Wyspach Brytyjskich i w samym Londynie, to raczej rarytas, a gdy temperatura spadnie do minus pięć, to tubylcy zgodnie powtarzają w szoku, że to już „Sajbiria” do nich przyszła. Ostatnia Niedziela 10 grudnia, była zatem od wczesnych godzin rannych, prawdziwym śnieżnym armagedonem. Obudiłem się niewcześnie i zerknąłem za okno, byłem w szoku! Wszystko było białe, zaraz obudziłem Marysię mocno podekscytowany: „Wstawaj! Chodź zobaczysz, jak pięknie śnieg pada, jaki gęsty i jak biało, jak w Polsce!”. W końcu nieczęsto zdarza nam się owa rodzima frajda, której nam tu jednak b. brakuje.

Około południa wyszedłem zatem przed dom z zamysłem ulepienia wielkiego, okrąglutkiego i radosnego bałwana. Niektórzy sąsiedzi, już toczyli batalię na śnieżki, po jednej stronie kobiety i dziewczęta, po drugiej męśczyźni i chłopcy i dawaj, hajda a nie ma iż boli! Ja zająłem się naszym snowmanem. Mokry śnieg doskonale się do tego nadaje. Za pół godziny przed naszym oknem, stał duży i śmiejący się szeroko i w około snowman. Z każdą godziną na naszym suburbie namnożyło się bałwanków, jak grzybów po deszczu ale żaden naturalnie nie mógł się równać do naszego. Na zdjęciu nie jest jednak taki urodziwy, jak w rzeczywistości.

Poza tym śnieg spowodował, jak zwykle zresztą chaos na brytyjskich drogach, lotniskach i ... domach! Czegoś takiego w Wielkiej Brytanii nie było od lat! Specjaliści nie mają wątpliwości, że to prawdziwy 'czarny poniedziałek'. Lotniska masowo odwołują loty, co więcej szkoły są zamykane, a na brytyjskich drogach panuje chaos.

 

Książeczka i film The Snowman

 

Niezwykle piękny i popularny na Wyspach musical dla najmłodszych ale iludzi w każdym wieku, którzy mają choć trochę czasu i wyobraźni. Obrazkowa historyjka autorstwa Raymond Briggsa, opublikowana w 1978 r. przez Hamish Hamilton in the United Kingdom. I natychmiast powielona w listopadzie tego roku przez Random House in the United States. Nagrodzona Kate Greenaway Medal przez Library Association i uznana za najlepszą, ilustrowaną książeczkę dla dzieci, napisaną przez brytyjskiego autora. W USA jest znana również przez Lewis Carroll Shelf Award z 1979 r.

Już w 1982 r. nakręcono piękny 26 minutowy film animowany, który widziałem osobiście wiele razy i gorąco każdemu polecam. Nominowany do Academy Award za Best Animated Short Film. Przepiękna historia ze znakomitymi zdjęciami dla dzieci i z niesamowitą, uwodzącą wprost muzyką. Tym niezwyczajnym obrazem nie pogardziła nawet Sinfonia of London.

Moja osobista przygoda ze Snowmanem rozpoczęła się 17 grudnia 2011 r. w Glasgow Royal Concert Hall, kiedy wraz z żoną Marią i z przyjaciółmi Johnem i Charlottą, pierwszy raz zobaczyłem tę hostoryjkę i usłyszałem tę cudowną muzykę oraz śpiew w wykonaniu The Royal Scottish National Orchestra (RSNO). A ponadczasowy czar i urok tamtego wieczoru, trwa pomimo upływu wielu lat.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)